Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2011., 00:02   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Minimalisticko mini kuciste i hladjenje

Posto ne mogu naci kuciste kakvo mi treba, planirao sam si izraditi jedno od aluminija... plan je napraviti alu okvir i sve stranice i onda fino to glatko obraditi i ofarbbati u vec neku boju koju cu odabrat... da izgleda doslovno ko kockica bez icega na sebi... ko recimo onaj crveni malecki Lian-li, samo bez rupe za optiku... gumb za upalit i eventualno 1 ili 2 USB-a.

To bi trebao biti file server... mATX ploca, sempron, 1-2 GB RAM-a i 4-6 diskova...

Sto se tice hladjenja, pitanje moje bi bilo, ako s prednje strane imamo dolje rupu za usis (ko recimo Silverstone LC17 - dakle nevidiljivo, bas s donje strane), i ako pred kaveze od 6 diskova stavimo 2 x 80mm ventove sa cca 1500 rpm, je li vent na napajanju i ispuh na napajanju dovoljan za odrzavanje podnosljive temperature i propuha unutra? pod uvjetom da se radi eto o low power sempronu i recimo WD Green diskovima koji se po defaultu ne bi trebali grijati previse... i zamjenimo NB hladnjak s nekim vece hladne povrsine?

Druga ideja hladjenja diskova bi bila da postoji samo jedan usisni vent i ispuh kroz PSU, a da se diskovi pricvrste na bocnu stranicu kucista na kojoj bi napravio railove i nekakav nacin ucvrscivanja koji bi gornju stranu diska cvrsto stisnuo na taj aluminj... ili mozda ipak donju stranu... pa da se diskovi hlade tim laganim propuhom i vanjskom ambijentalnom temperaturom preko bocne stranice... nju bi onda napravio od malo debljeg aluminija, mozda 5 mm...

sto mislite o ideji? pitam vise za prakticna iskustva ljudi koji su probavali nesto pa zakljucili da se nesto moze ili ne moze...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 00:19   #2
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Teško mi je ovako zamislit to što ti sebi zamišljaš pa evo samo par odokativnih ideja.
mATX ploča je po širini 24cm tako da ti u svakom slučaju stane 2x12cm ventilatori.

Moja preporuka bi bila montirat ih da upuhuju preko diskova i ploče a ono zraka što napajanje ne izvuče izađe kroz druge proreze na kučištu. Ispred ventilatora montiraš filtere i nemaš zezanja s čišćenjem kučišta.

Aluminij je jako rezonantan pa bi to moglo bit glasno s 6 diskova, čak i ako su sporiji WD Green.

Neznam koji raspored zamišljaš (kocka ili tower/desktop) niti koliko je bitna tišina pa nemogu niš više reć.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2011., 01:21   #3
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Citiraj:
Autor vodokotlic Pregled postova
Teško mi je ovako zamislit to što ti sebi zamišljaš pa evo samo par odokativnih ideja.
mATX ploča je po širini 24cm tako da ti u svakom slučaju stane 2x12cm ventilatori.

Moja preporuka bi bila montirat ih da upuhuju preko diskova i ploče a ono zraka što napajanje ne izvuče izađe kroz druge proreze na kučištu. Ispred ventilatora montiraš filtere i nemaš zezanja s čišćenjem kučišta.

Aluminij je jako rezonantan pa bi to moglo bit glasno s 6 diskova, čak i ako su sporiji WD Green.

Neznam koji raspored zamišljaš (kocka ili tower/desktop) niti koliko je bitna tišina pa nemogu niš više reć.
tisina je prioritet.... nakon toga temperatura... negdje izmedju je izgled, obzirom da treba biti u dnevnoj sobi pored telke (znam, znam, al to je definitivno jedino mjesto gdje ga mogu staviti)...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 08:38   #4
mboltuzi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 105
Ova ideja mi se svidja.
I ja sam u procesu kupnje/izrade HTPC-a i def mi se ne daje 1.5k kn za neko kuciste. Sto mislis, koliko bi mogao kostati materijal za takvo nesto?
mboltuzi je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 09:39   #5
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
tisina je prioritet.... nakon toga temperatura... negdje izmedju je izgled, obzirom da treba biti u dnevnoj sobi pored telke (znam, znam, al to je definitivno jedino mjesto gdje ga mogu staviti)...

Ako ti je tišina prioritet, razmisli o velikim rupama/ventilatorima Iako, pošto ćeš imat semprona, uklonio si najveću peć iz kompa tako da ćeš uspjet vjerojatno


Citiraj:
Autor mboltuzi Pregled postova
Ova ideja mi se svidja.
I ja sam u procesu kupnje/izrade HTPC-a i def mi se ne daje 1.5k kn za neko kuciste. Sto mislis, koliko bi mogao kostati materijal za takvo nesto?
Imaš puno faktora o kojima ovisi cijena, ovisi hoćeš radit od pleksija, aluminija il od lima, eventualno od drveta. No još više na cijenu utječe koliko će to kompleksno izgledat, jer za pristojiniju izradu trebaš dati da ti to netko izreže sve po mjerama.
Ako misliš rezat sam, imaš malo smisla za nabavku materijala iz alternativnih izvora, imaš malo alata i volje, koštat će te puno manje

I svakako ako budeš što radio, otvori temu/projekt ovdje
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 10:05   #6
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Nedavno je izašo ovaj predivni mališan Fractal Design Define Mini
Mislim da ti to definitivno može biti predložak za radit.

Optika ti netreba tak da možeš dodatno razmaknuti diskove radi protoka zraka.
Za hlađenje procesora nađeš neki najjeftiniji tower hladnjak i napraviš duct na stražnji vent.
Usis napajanja stavit da vuče hladan zrak izvana i tak ostane tiho.
Napraviš dodatni faceplate na jedno 2 cm odstojnicima od usisa ventilatora i naljepiš akustičnu spužvu da razbiješ put buke prema (pretpostavljam) sebi dok sjediš pred telkom.

Naravno, treba sve pokretne djelove dobro odvojit od kante gumenim distancerima da ne dobiješ prijenos vibracija.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 10:08   #7
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
zasto ne razmislis o gotovim kucistima, recimo ovo sam ja sebi uzeo (konfa pod "server" u sigu), i stvarno je tiho. imam jedan 120mm vent koji se vrti da ga ne cujem. btw, stoji mi uz tv

jos slika.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 10:41   #8
mboltuzi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 105
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Imaš puno faktora o kojima ovisi cijena, ovisi hoćeš radit od pleksija, aluminija il od lima, eventualno od drveta. No još više na cijenu utječe koliko će to kompleksno izgledat, jer za pristojiniju izradu trebaš dati da ti to netko izreže sve po mjerama.
Ako misliš rezat sam, imaš malo smisla za nabavku materijala iz alternativnih izvora, imaš malo alata i volje, koštat će te puno manje

I svakako ako budeš što radio, otvori temu/projekt ovdje
Mislio sam na cijenu elemenata ovog kucista koje perich planira napraviti. Ne znam kolike su cijene aluminija, pa si uopce ne mogu predociti koliko bi to moglo kostati.
mboltuzi je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 12:56   #9
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Citiraj:
Autor cuks Pregled postova
zasto ne razmislis o gotovim kucistima, recimo ovo sam ja sebi uzeo (konfa pod "server" u sigu), i stvarno je tiho. imam jedan 120mm vent koji se vrti da ga ne cujem. btw, stoji mi uz tv

jos slika.
a ne svidja mi se, kaj da ti velim... previse "PC" design... ja bas ocu nesto, kajjaznam... da se ne vidi i ne zna da se radi o kompu...

Fractal koji je gore spomenut bio bi super da je manji... ovo je midi tower ipak sto je meni preveliko... Treba mi doslovno nesto velicine tog crvenog Lian-Lija u kojeg cu ugurat mATX plocu, 4 x 3,5" disk i i 2 x 2,5" diskova (ovo zadnje je najmanji problem).

Uglavnom imam ideju za design, jos ju u glavi razradjujem... kad krenem, dokumentiracu u svakom slucaju... onda bu mi trebalo dijelova tu sa trznice, primjerice mATX MOBO tray i jedan ili 2 HDD kaveza... al o tom, potom... moram prvo vidjeti kolko ce me doc alu L profili za okvir, nekakav lim ili aluminij za oklop, prednja maska specijalna, itd...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 14:21   #10
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Ja sam svoj server utrpo u ormaric
Bez kucista.

Poslikat cu kad dodjem kuci, pa vam pokazati.
Momir je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2011., 17:01   #11
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Eto, stigao ja kuci, slikano je mobitelom, ali vidit cete valjda
Trenutno je u serveru 5 diskova, a bilo je 11, sad su svi manji zamjenjeni vecima. Unutri je s754 sempron 2600+ i 3*256MB ddr i HD3450 (sljedeci tjedan cu uzeti od sestre s754 plocu s integriranom grafikom, a njoj dati ovu).

Prije je bio samo ventilator na procesoru i napajanju, ali ja sam za svaki slucaj nadodao jos njih par i od kartona napravio drzac za 3*120mm. Svi ti dodatni, a i onaj na napajanju su na 5V, milina, necujni, jedva se vrte. A na pasivni dio original s754 hladnjaka sam zaljepio neki artic cooling cudan 80mm ventilator i odlicno obavlja posao.

Eto, pa uzivajte:


Zadnja slika je slikana od iza i ormar je puno blize zidu, maknut mozda 2-3cm, a za potrebe slikanja sam ga ja povukao malo vise
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 17:14   #12
GetRight
Premium
Moj komp
 
GetRight's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Frkjevci
Postovi: 344
Kako je ljeti,jel odškrineš vratašca da ima propuha?
__________________

CPU: Phenom II x4 960T@Phenom II x6 1605T
MBO: ASRock 880G Extreme 3
RAM: 2x4GB DDR3 Corsair Vengeance Red
HDD: Hitachi 320GB
VGA: VTX3D Radeon HD 6850
PSU: Coolermaster 600w Silent Pro
Monitor: Samsung SM 2233BW
OS: Windows 7 Ultimate
Ostalo: CM 690 II Advanced,ROCCAT Kone[+]

CPU: Phenom II X2 555 BE@Phenom II X4 B55
MBO: ASRock M3N78D
RAM: 2x2GB DDR3 Corsair XMS3-1600
HDD: WD 320GB,Hitachi 160GB SATA
VGA: Sapphire Radeon 5670 512MB DDR5
PSU: XFX Core Edition 450W
Monitor: 17 "Dell E173FP
OS: XP Pro SP3
Ostalo: Thermaltake VC3000BWS
GetRight je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 17:24   #13
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Neznam nisam tu skalameriju jos imao po ljeti, ali nebi trebalo biti problema.

Ako otvorim vrata dobijem manje temperature diskova, ali temperature procesora i ostatka skoci, jer ona 3 iza ventilatora vuku zrak preko diskova van i ako su vrata zatvorena zrak jedino moze uci kroz gornji otvor od iza preko ostatka kompjutera.

Diskovi su: 2wd zelena 2 samsunga eco zelena i jedan wd plavi. Nista se samo po sebi negrije previse, a nije ni optereceno da bi se grijalo, tako da ce i ljeti biti ok, bar se ja nadam.
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 17:31   #14
GetRight
Premium
Moj komp
 
GetRight's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Frkjevci
Postovi: 344
Nadam se da da,uvijek ti ostaje mogućnost da uvališ kakvu zaleđenu bocu krajem kao pasivno hlađenje(bez ljutnje,šala).
__________________

CPU: Phenom II x4 960T@Phenom II x6 1605T
MBO: ASRock 880G Extreme 3
RAM: 2x4GB DDR3 Corsair Vengeance Red
HDD: Hitachi 320GB
VGA: VTX3D Radeon HD 6850
PSU: Coolermaster 600w Silent Pro
Monitor: Samsung SM 2233BW
OS: Windows 7 Ultimate
Ostalo: CM 690 II Advanced,ROCCAT Kone[+]

CPU: Phenom II X2 555 BE@Phenom II X4 B55
MBO: ASRock M3N78D
RAM: 2x2GB DDR3 Corsair XMS3-1600
HDD: WD 320GB,Hitachi 160GB SATA
VGA: Sapphire Radeon 5670 512MB DDR5
PSU: XFX Core Edition 450W
Monitor: 17 "Dell E173FP
OS: XP Pro SP3
Ostalo: Thermaltake VC3000BWS
GetRight je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 17:43   #15
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Ma neljutim se ja, ali ako malo bolje pogledas, ja tu imam veci protok zraka kroz taj moj unakazeni kompjuter nego neki ljudi na forumu.
Neki imaju jedan ventilator na napajanju i jos jedan na kucistu i to je to. A neki nemaju ni to, tako da i ako malo razmislis vidis da do grijanja nemoze doci (mislim pregrijavanja).

A kad dodje ljeto, e onda nekoristim bocu s ledom, nego lavor napunim vodom i u njega umocim noge, a pokraj mene koja hldna piva i milina.
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 17:45   #16
GetRight
Premium
Moj komp
 
GetRight's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Frkjevci
Postovi: 344
Ta ti je dobra
__________________

CPU: Phenom II x4 960T@Phenom II x6 1605T
MBO: ASRock 880G Extreme 3
RAM: 2x4GB DDR3 Corsair Vengeance Red
HDD: Hitachi 320GB
VGA: VTX3D Radeon HD 6850
PSU: Coolermaster 600w Silent Pro
Monitor: Samsung SM 2233BW
OS: Windows 7 Ultimate
Ostalo: CM 690 II Advanced,ROCCAT Kone[+]

CPU: Phenom II X2 555 BE@Phenom II X4 B55
MBO: ASRock M3N78D
RAM: 2x2GB DDR3 Corsair XMS3-1600
HDD: WD 320GB,Hitachi 160GB SATA
VGA: Sapphire Radeon 5670 512MB DDR5
PSU: XFX Core Edition 450W
Monitor: 17 "Dell E173FP
OS: XP Pro SP3
Ostalo: Thermaltake VC3000BWS
GetRight je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2011., 10:45   #17
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
evo nasao sam kaj mi se svidja vrlo...

CHENBRO ili Fractal

Ima li tko koje viska? ili moze povoljno nabavit?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2011., 10:50   #18
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
ja bi radije isao na fractal. bolje izgleda, ali i tisi je. 140mm vent neprema 70/60 mm
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2011., 11:58   #19
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Nije mi ni onaj HP MediaSmart Server los, uz neke modove bi brijem moglo bit fino i tiho, samo kaj vjerojatno kosta za poludit... a i ne vidim ga u cjenicima nigdje kod nas...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2011., 12:12   #20
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
Nije mi ni onaj HP MediaSmart Server los, uz neke modove bi brijem moglo bit fino i tiho, samo kaj vjerojatno kosta za poludit... a i ne vidim ga u cjenicima nigdje kod nas...

Pa nemaš ni Fractal kod nas
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2011., 13:18   #21
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
a znam... da ga netko ima, trazil bi tocne dimenzije svih dijelova, pa si ga sam sklepam...
perich je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na