Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.08.2023., 14:40   #2371
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
A šta je sa n28 (700 MHz)? Za sada neki telekomi puštaju 4G preko njega (Telemach, a možda i ostali). Cijela priča oko prelaska na DVB-T2 se vrtila oko oslobađanja frekvencijskog pojasa za ruralni 5G.
I koristi se - kao B28 za 4G.
Ali nije zanimljiv kao N78 jer ima mali bandwidth (10MHz naprema 100MHz kod N78) što znači male brzine...
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 17:00   #2372
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
A šta je sa n28 (700 MHz)? Za sada neki telekomi puštaju 4G preko njega (Telemach, a možda i ostali). Cijela priča oko prelaska na DVB-T2 se vrtila oko oslobađanja frekvencijskog pojasa za ruralni 5G.
On je u funkciji vec duze vrijeme tj. dosao je prije n78 te se koristi isto za 4g kod svih.
b20 i n28 su uvjek upareni i naravno služe za prijenos na daljinu.
Primjer:
Ja sam od tornja zracne linije cca 1,61 km te se ja spajam na b3+n78 dok frend je cca 2.35 km te se on spaja na b20+n28 i ja njegovu kombinaciju nikako ne mogu dobiti, uvijek me prebaci na drugi toranj.

Duljina je mjerena sa g maps.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 17:41   #2373
Darko150
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 33
Citiraj:
Autor spep Pregled postova
Koristio sam tarifu neograničeni mobilni internet za 10 dana.
Koristio sam je na računalu.
10 dana prošlo i nisam umao dosta na računu internet se ugasio.
OK u platio 10 eura i sa ostatkom što sam imao na računu išao u Maj Telekom aplikaciji aktivirati Flat Surf za 7,96 eura i aktivirao - BAREM SAM JA TAKO MISLIO.
Vidim na računalu internet se pojavio i više na to nisam obračao pažnju.
Danas ujutro šok i vjeverica. Nema para ni interneta. Otišo na simpa chat i tamo me ubjeđuju da nisam aktivirao Flat Internet. Nemogu dokazati da jesam,
I oni aktivirali internet po prometu i to je otišlo vjerojatno za minut - dva.
Chat ponavlja da nisam imao nikakvu opciju aktiviranu - da je to i točno a izgleda da je, nitko ih nije tražio da u tom slučaju aktivirau naplatu po prometu.

Zato pažnja da ne ostanete bez love na računu.
Pisat ću žalbu ali ne vjerujem u ikakvu korist od toga jer chat ponavlja niste imali aktiviranu tarifu i pokupili svu lovu sa računa.
Da si pročitao uvjete, vidio bi da je ta cijena od cca 8€ samo ako imaš na računu dovoljno novaca i tarifa se automatski reaktivira. A ako nemaš novaca, sve ispočetka, znači onih cca 12€.
Dakle, krivica je tvoja...

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
Darko150 je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 18:41   #2374
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
On je u funkciji vec duze vrijeme tj. dosao je prije n78 te se koristi isto za 4g kod svih.
b20 i n28 su uvjek upareni i naravno služe za prijenos na daljinu.
Primjer:
Ja sam od tornja zracne linije cca 1,61 km te se ja spajam na b3+n78 dok frend je cca 2.35 km te se on spaja na b20+n28 i ja njegovu kombinaciju nikako ne mogu dobiti, uvijek me prebaci na drugi toranj.

Duljina je mjerena sa g maps.
Mali broj uređaja podržava agregaciju B20+B28/N28, vjerojatno zato ti ne radi ta kombinacija

B20, B28/N28 služe za široko pokrivanje područja (coverage) i do 20km od tornja ali nemaju kapacitet, tj. male su brzine pa su zato prikladni za pokrivanje ruralnih krajeva
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 18:43   #2375
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
5G NSA ili SA plafon 2.5Gbps. Ni čisti 4G nije puno sporiji. Pravi 5G SA nećemo tako skoro vidjeti. N28 pušten? Kaj opet je nevidljiv?

Zadnje izmijenjeno od: Nikox. 20.08.2023. u 18:49.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 21:35   #2376
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
N28 pušten? Kaj opet je nevidljiv?
To je B28 DSS koji se prikazuje kao N28 NR (znaš to već ), za sada još ne puštaju pravi N28 NSA/SA koji ima svoj gNB
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2023., 21:58   #2377
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
To je B28 DSS koji se prikazuje kao N28 NR (znaš to već ), za sada još ne puštaju pravi N28 NSA/SA koji ima svoj gNB
Pa da samo agregacija B28+n28 ne može biti pošto je to jedna te ista frekvencija sa širinom pojasa od 10Mhz.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2023., 18:14   #2378
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Stavio sam u svoj potpis kako mapirati 5G tornjeve, da me se ne pita stalno
korejski S21 Ultra 5G, dualsim + esim, slovenski rom orginalan. Nije zaključan na mrežu, ono što vidim kada namjestim "set preferred network" na NR only oba operatora ne podžava tj. discconect iz čista mira, nema signala.

Tek na NR/LTE ima signala ali ne funkcioniraju pozivi(pretpostavjam i SMS)
Vratim na NR/LTE/GSM/WCDMA vraćaju konekcije u funkciji pozivi/sms kao da nije ništa dogodilo, po defaultu. Time dobivam 25 notifikacije propuštenih poziva veselo.

Kod u dialeru *#*#4636#*#* vodi na testing i prema phone information.


Na eSIM ima opcija za isključiti VoLTE, samo Samsung kroz update onemogućio isključivanje funkciju postavke VoLTE prema SIM1/SIM2 (riješenje je preko službe tražiti gašenje VoLTE)
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2023., 12:04   #2379
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Pitao i dobio odgovor od HAKOM-a da je četvrti telekom - talijanski EOLO u nas startao na 4 lokacije:
Donji Bitelić, Vodnjan, Kukuljanovo i Zadar preko A1 tornjeva

Registrirali su domenu eolo.hr prije 10 dana ali trenutno još nema sadržaja pa još ne znamo još kakve će usluge nuditi kod nas
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2023., 12:07   #2380
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Ako koriste A1 infrastrukturu pitanje je koliko povoljniji mogu biti.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2023., 12:15   #2381
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,251
Jel nije ta EOLO ekipa trebala biti za 5G FWA? https://www.hakom.hr/hr/hakom-dodije...eneracije/9081
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2023., 12:52   #2382
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Da, EOLO bi trebao nuditi samo FWA na N78@80MHz i N257@200 MHz (26 GHz) kod nas

Na talijanskom webu vidim da nude net brzine od 200 Mbps do 1 Gbps

Vjerojatno će biti više orijentirani na poslovnjake kojima trebaju takve brzine a optika im nije dostupna a mmwave link preskup

Vidit ćemo kada puste i HR web što nude i po kakvim brzinama
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2023., 13:24   #2383
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Pitao i dobio odgovor od HAKOM-a da je četvrti telekom - talijanski EOLO u nas startao na 4 lokacije:
Donji Bitelić, Vodnjan, Kukuljanovo i Zadar preko A1 tornjeva

Registrirali su domenu eolo.hr prije 10 dana ali trenutno još nema sadržaja pa još ne znamo još kakve će usluge nuditi kod nas
Da li je taj EOLO isključivo operater za internet preko 5G ili nude kompletne mobilne usluge (poruke/pozivi/internet)?
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2023., 13:25   #2384
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Da li je taj EOLO isključivo operater za internet preko 5G ili nude kompletne mobilne usluge (poruke/pozivi/internet)?
Samo Internet.
Ne nude mobilne pozive i SMS
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2023., 13:31   #2385
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Samo Internet.
Ne nude mobilne pozive i SMS
A j*beš to. Nama treba komplet novi operater na tržištu. Ovo ništa.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2023., 23:29   #2386
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,251
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
A j*beš to. Nama treba komplet novi operater na tržištu. Ovo ništa.
? Novi operater? Za što? Dumpanje cijena? Dok si zamislim koliko tornjeva imaju danas ova tri a da još uleti četvrti i počne graditi (ne virtualni operater), pa birokracija pa ovo pa ono. Ne znam kakvo čudo bi se trebalo dogoditi da neki šeik dođe s zlatnim polugama i krene raditi od nule. Telemachu je bilo mrvicu lakše, došli su puni ko brodovi i uzeli "gotove proizvode" fiksnu i mobilnu, to je već 70% posla manje imho
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2023., 23:42   #2387
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
? Novi operater? Za što? Dumpanje cijena? Dok si zamislim koliko tornjeva imaju danas ova tri a da još uleti četvrti i počne graditi (ne virtualni operater), pa birokracija pa ovo pa ono. Ne znam kakvo čudo bi se trebalo dogoditi da neki šeik dođe s zlatnim polugama i krene raditi od nule. Telemachu je bilo mrvicu lakše, došli su puni ko brodovi i uzeli "gotove proizvode" fiksnu i mobilnu, to je već 70% posla manje imho
Pogledaj kakva je situacija drugdje u EU, većina država ima po četiri operatera, ako ne i više. Mi ih imamo samo tri. Konkurencija je uvijek dobro došla.

Kad vidim kakve se tarife nude u EU, zaplače mi se. U drugim je zemljama normalno za za 5€ dobiješ 50 GB i sve neograničeno, kod nas za te pare dobiješ 1 GB. I dok ne bude prave konkurencije, neće biti niti boljih paketa, a cijene će samo rasti i rasti.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 05:19   #2388
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Da samo kojim drugim zemljama. Pogledaj cijene u Njemačkoj koliko je skuplje od nas a tarife katastrofa.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote