Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.09.2013., 11:50   #1
Edge330
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Pozdrav,

imam DELL Inspiron 5520 star cirka godinu dana, radi se o tome da prilikom pokretanja zahtijevnijih aplikacija kao sto su 3D igre i slicno ne stigne se ohladiti. Tocnije, temperatura procesora se popne do 85 stupnjeva sto automatski znaci da procesor spusta frekvenciju, a ja osjetim ogromne lagove. I tako svakih 10 sekundi.

Znam da laptopi nisu dizajnirani za hard core opterecenja, ali svejedno mislim da proizvodjac mora osigurati hladjenje koje ce drzati bar pola sata maksimalno opterecenje.

Temperatura prilikom surfanja drzi oko 50-ak stupnjeva sto nije lose, ali se vent svako malo pali na manje okretajte da se ohladi.

E sad je pitanje, jel to problem u laptopu, dakle neki kvar ili je jednostavno takva priroda laptopa da se ne moze hladiti.

Konkretnije se radi o GTA IV i Euro Truck Simulatoru 2, osjetim ogremne lagove s kojima je nemoguce igrati.

Specifikacije laptopa:

Windows 8
Intel i3 core 2370m
Intel HD 3000
ATI 7670m
4 GB DDR3
500 GB HDD

Zaboravio sam reci da je laptop 100% cist od prasine, laptop je bio vec na servisu prije 5 mjeseci gdje je promijenjen ventilator koji je skroz krepo, a prilikom stavljanja novog vjerovatno je promijenjena pasta.
Edge330 je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 14:16   #2
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
1. Moguće je da su u servisu zaribali pri stavljanju paste ili ventilatora. Na 85C na procesoru, zrak bi trebao bit prilično vruć na ispuhu i protok zraka bi trebao bit značajan.

2. Tvoja formualacija je malo nejasna ali to što je laptop bio otvaran prije 5 mjeseci ne znači ni približno da je čist. Moj izdrži 2 tjedna prije nego počne nakupljanje prašine primjetne na postupnom rastu temperatura.

3. Podloga na kojoj ga koristiš - nadam se da je neka ravna i čvrsta. Dodatno probaj ga podići na npr. olovke ili čepove da otvoriš prostor za cirkulaciju zraka.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2013., 14:51   #3
Edge330
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Citiraj:
Autor vodokotlic Pregled postova
1. Moguće je da su u servisu zaribali pri stavljanju paste ili ventilatora. Na 85C na procesoru, zrak bi trebao bit prilično vruć na ispuhu i protok zraka bi trebao bit značajan.

2. Tvoja formualacija je malo nejasna ali to što je laptop bio otvaran prije 5 mjeseci ne znači ni približno da je čist. Moj izdrži 2 tjedna prije nego počne nakupljanje prašine primjetne na postupnom rastu temperatura.

3. Podloga na kojoj ga koristiš - nadam se da je neka ravna i čvrsta. Dodatno probaj ga podići na npr. olovke ili čepove da otvoriš prostor za cirkulaciju zraka.
1. O tome sam takodjer razmisljao, laptop cak ni nije toliko vruc od ispod, tak da sumnjam da bi drasticno pomogli cooling padovi i slicno.Kad je zahtjevnija aplikacija vent se vrti na max. 4600 RPM, naravno puse topli zrak, ali nista strasno.

2. Barem mislim da je cist jer ga cesto znam sa kompresorom ispuhat, i nikad nije nista islo van, pa sumnjam da se nakupilo nesto vise sto bi toliko utjecalo na rad.

3. Uglavnom radi na stolu u sobi, probao sam i to, al i dalje udara u 85 stupnjeva.

Jos mi uvijek traje garancija pa bi htio i to iskoristiti ako se stvarno radi o nekom problemu, ali nisam ni sam siguran.
Edge330 je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 15:23   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Na koju foru misliš da će prašina izaći van ako ga ispušeš kompresorom? Zapravo, napravio si veću štetu jer si prašinu nabio na cooler i stvorio tepih između coolera i venta.
Pogledaj fotku u pasusu Motherboard and case pa će ti biti jasnije.
http://www.techradar.com/news/mobile...nd-dirt-942783
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 15:32   #5
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Dizajn laptopa je takav da zapravo i nema nekih otvora kroz koje bi prašina mogla izletit van. Puhanje kompresorom po mjestu ispuha zraka obično ima samo efekt razbacivanja loptica prašine po unutrašnjosti a ako pretjeraš s puhanjem možeš zaribat ležaj ventilatora prevelikim okretajima.

Prema informacijama na netu, za promjenu ventilatora netreba dirati heatsink tako da je malo vjerojatno da se netko išao upuštati aktivnost mijenjanja termalne paste. Kolko mi se čini, za to treba rastaviti praktično cijeli laptop.

Moja prva misao bi bila pristupiti ventilatoru ispod tipkovnice, zaustaviti krilca drvenim štapićem i pokušati nježno izvući prašinu ako je ima.

Budući da imaš garanciju, to ti nikako nebi preporučio kao prvu opciju. Kopanjem po laptopu puno toga može poći po zlu.

Ako imaš podatke o temperaturama dok je laptop bio novi i ako je onda ispravno radio, preporučam da se naoružaš tim podacima i kreneš put servisa.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 16:19   #6
Edge330
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Izgleda da ce na servis, bar da garancija bude od neke koristi.

Takodjer ova stvar s kompresorom je glavna stvar koju admini govore na dell communityu, uvijek ako netko ima overheating problem ce reci da probaju s kompresorom, ali ta ekipa nikad nikome nije rijesila problem.
Edge330 je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 16:26   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Kao razlog reklamacije navedi pregrijavanje. Ne bi bilo loše da pustiš OCCT da vrti jedno sat vremena pa priložiš grafikon koji radi pritom kao dokaz visoke temperature.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 16:47   #8
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Citiraj:
Autor Edge330 Pregled postova
Takodjer ova stvar s kompresorom je glavna stvar koju admini govore na dell communityu, uvijek ako netko ima overheating problem ce reci da probaju s kompresorom, ali ta ekipa nikad nikome nije rijesila problem.
Kompresor je zastarjela ideja iz doba vladavine desktop računala, koja ni tada nije bila pretjerano pametna ukoliko se primjenjivala peri-deri metodom.
To je otprilike u rangu sa "servisiranjem fićeka čekićem i šarafcigerom"...

Nadam se samo da u servisu nećeš naletit na neke papane kojima se neda radit pa da i oni ne počnu nasumično šibat kompresorom.

U svakom slučaju, javi rezultate.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 19:33   #9
Edge330
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Ma definitivno ide na servis, evo screenshot, vec nakon samo 3 min sto je radio OCCT spustio je frekvenciju 15 puta jer nije mogo drzati temp.

http://s15.postimg.org/binv9fpcb/servis.png
Edge330 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2013., 15:39   #10
Edge330
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Evo jos jedne nezgode sa servisom:

Odneso sam laptop prije 2 tjedna jer se pregrijavo, oke zovem ja prejucer da izvidim situaciju, i dodje lik mi smo to sve napravili, al kolega ce vas nazvat za 10 minuta kad se vrati jer se on pobrinuo o tome, nitko nije nazvao, taman sam se tad iso sredjivat papirologiju za faks pa sam skroz zaboravio na to, inace bi opet zvao.
Oke jucer onda ja zovem, bio je neki sastanak i zamolila me zenska da kasnije nazovem, ja nazovem i onda kaze nema nikog u servisu.
Zovem danas 5 puta, nitko se ne javlja.

Pa ja nevjerujem, pa nabim ih sve na k. Da ih ja ne zovem laptop bi bio na servisu 5 godina valjda...

Laptop mi hitno treba ovih dana, ali ne, nista od toga, ovo je samo odraz naseg drustva i onda se pitamo zasto stojimo na istom mjestu vec 20 god.
Edge330 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.09.2013., 13:31   #11
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor vodokotlic Pregled postova
Kompresor je zastarjela ideja iz doba vladavine desktop računala, koja ni tada nije bila pretjerano pametna ukoliko se primjenjivala peri-deri metodom.
To je otprilike u rangu sa "servisiranjem fićeka čekićem i šarafcigerom"...

Nadam se samo da u servisu nećeš naletit na neke papane kojima se neda radit pa da i oni ne počnu nasumično šibat kompresorom.

U svakom slučaju, javi rezultate.

nisi baš u pravu, u većini slučajeva uzrok pregrijavanju je prašina koja zaštopa radijator, ispuhavanje uz zadržavanje venta da se ne prevrti jako pomaže, zamjena pasti i thermalpadova još više ali samo ispuhavanje prašine je dobar potez. usporedba sa fićom i laptopom ti baš i ne stoji
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2013., 12:31   #12
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
ako se vec nemoze rastaviti laptop da ga se ocisti treba koristiti kompresor/ komprimirani zrak i usisavac i prilikom toga uglaviti ventilator. upuhivati zrak na ispuh i drzati usisavac na usisu zraka laptopa da se "izvuce" prasina van. jer tu se doslovno radi o lopticama prasine. samo upuhivanje kompresorom ne radi nista. osim sto tu prasinu razbaca po kucistu ventilatora i ista opet zaštopa sam heatsink u roku 3-4 dana.

najpametnije je naravno rastepsti laptop i na taj nacin ocistiti ako je moguce. ali i ova gore metoda moze pomoci.

sto se tice kako cesto cistiti. ja svog i curinog rastepam svaka 2 mjeseca, a razlika u temperaturama se primjeti nakon mjesec dana.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2013., 10:28   #13
Edge330
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 59
Neee, ovo je kretenluk nesposobnih ljudi koji nisu strucni za obavljanje tog posla.

Zovem danas, halo, dodjem ja pa sto je na kraju sa laptopom, dali je ista
sredjeno, dodje lik pa kolega nije nista radio i temperature su mu bile normalne.

Ugl. I jos kad sam nazvo cujem ja neko smijanje iza, kak ekipa chilla, i ovaj s kojim pricam dodje "ajde, ajde evo me sad cu doc, samo da zavrsim razgovor"...

Koji k da radim s tim laptopom, kad servis ne radi, najbolje ga bacit u smece.
Edge330 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na