Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.07.2012., 12:49   #31
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Pokušajmo razviti scenarij promjene napajanja:

Konfiguracija vuče recimo 150W iz zida.
Trenutno napajanje ima recimo 80% efikasnosti pri tom opterećenju.
Znači da je napajanje uzelo 30W, a ostalih 120W daje konfiguraciji na trošenje.
Dobar dio od tih 120W se pretvara u toplinu.

Tko najviše pridonosi zagrijavanju kućišta i prostorije u kojem se računalo nalazi?

Ako se promijeni napajanje za recimo najbolje/najefikasnije/najskuplje što tržište nudi u ovom trenutku - uz 90% efikasnosti to bi značilo 133W iz zida (znači samo 17W manje nego u prethodnom slučaju).
Ostaje nam još uvijek 120W od kojih se velik dio pretvara u toplinu (matična/grafička/procesor).

Da li smo odstranili glavnog uzročnika zagrijavanja kućišta i prostorije?


Buka ventilatora je unutar modernih napajanja uzrokovana temperaturom (termoregulacija venta). Imamo hipotetsku temperaturu unutar kućišta od recimo 40-45°C i ventilator na novom napajanju koji se vrti sporije nego na starom.

Da li će temperatura unutar zatvorenog kućišta postati veća ili manja, te samim time opet zagrijati napajanje i ubrzati mu ventilator?
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 13:08   #32
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Hahahaha

Prosim te, naj smeha delati i na ovom podforumu.

Nisam sve čitao, ali vidim da si imao Raptoxxovo napajanje. To je odron!
tad se drulalo na ta napajanja, nemoj zejebavat čovjeka samo ime je obećavalo a i imala su prilično sexy izgled
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 13:09   #33
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 367
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
O Bože... Pa naravno da je toplije ako je opterećenije.
No to ne znači da je neispravno ili nešto slično.
o boze pa nije svatko pametan ko ti ;-)

pa mislio sam da su noviji hladniji, kao bolje hlade, manje trose etc...
jer ja ne igram igrice, samo surfam po netu pa sam mislio da bi trebali procesor, grafa i sve ostalo barem malo smanjiti temperaturu...
mislio sam npr. da taj amd ima to nekakvu cool and quiet funkciju?!
sto ako bi igrao igrice? cudno mi je malo sve, ali budem promijenio napajanje pa vidio...

evo jos sam iscistio svu prasinu i temp:
- amd 36-38C (prije bilo 64c-62c)
- motherboard 42C (prije 44c)
- graficka 50 prije (50c)
- hd 38c-39 (prije 40c)

iza jos izlazi (meni isto) vruci zrak van...

Zadnje izmijenjeno od: CROXXX69. 13.07.2012. u 14:14.
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 13:56   #34
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Da li ti šteka komp ili se ruši sistem? Ne. Pa što te toliko vuče da baciš 300-400kn za napajanje ako ti još ne treba? Ajde shvatio bih da imaš neko smetje od napajanja pa iz predostrožnosti želiš mijenjati ali trenutno mislim da stvarno nema potrebe. Jesi pogledao temperaturu procesora i kartice?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 14:29   #35
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor CROXXX69 Pregled postova
o boze pa nije svatko pametan ko ti ;-)
Ne shvaćam baš što je tu "pametno. Pa napajanje radi točno ono što mu je posao? Radi, grije se i čupa toplinu van.

Citiraj:
Autor CROXXX69 Pregled postova
pa mislio sam da su noviji hladniji, kao bolje hlade, manje trose etc...
Sva novija oprema i više troši, samim time više grije. Možeš ti imati najnoviju, najskuplju i najefikasniju opremu, ali trošit će i grijati desetine puta više nego oprema iz kraja osamdesetih.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 14:49   #36
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Još malo i ovo će imati 2.000 nastavaka ko sapunice
Jel ima na tom xy kučištu mjesta za dodatni vent na zadnjoj stranici ispod / poviše napajanja ?
Ako ima smontiraj dodatni vent i okreni ga tako da puše prema vani i time pomaže izbacivanju toplog zraka van kučišta. Nakon toga probaj vratiti bočnu stranicu, time će se uspostaviti predviđena cirkulacija zraka unutar kučišta a time i niže temperature komponenti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 15:32   #37
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
ajde ti probaj ovo samo probaj kažem. Ne košta ništa. A ljudi su u kombinaciji sa kumom+neke ploče imali problema sa naponom. Dakle odi u bios, i smanji voltažu procesora. Znam da glupo zvuči al istu stvar sam imao dok nisam to napravio. "Kuma" pod auto voltage stavlja "krivi napon". Primjer dolje:
Ako ovo ne šljaka mijenjaj napajanje. Napajanje je dosta staro.

" i had to manually set the cpu voltage to 1.2v as the board wanted to run at 1.325v on auto. the cpu runs fine at 2.8ghz and with the voltage set to 1.2v but if i adjust the clock multiplier ever to 2.9ghz i will get a blue screen. if i set the voltage to 1.25v and set to 2.9ghz the pc will boot and go into windows, but i know straight away the pc isnt liking it as my mouse pointer becomes a white pointer instead of the usual gold colour. if i then try to run 3dmark it will lock up. has anyone got any idea of why this isnt overclocking even by this small amount. thanks in advance for any replies.""
  Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na