Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.10.2008., 22:12   #1
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Thumbs down Podmuklo oglašavanje = obmana kupaca?

Duže vrijeme sam mislio kupiti neki jeftiniji novi laptop za faks i danas ujutro lijepo na kućnu adresu stiže reklamni letak novog trgovačkog centra u Varaždinu koji je otvorio vrata prije par dana - Konikoma (VIDI LETAK [10 MB WARNING]). Gledam ja koji laptopi su na akciji i vidim da nude 3 laptopa na rate od 36 ili čak njih 60 (u pitanju je mjesečna rata od 60 / 86kn, ovisno o laptopu - množenjem rate sa brojem mjeseci smo izračunali da čak dođe par kuna jeftinije nego plaćanje gotovinom). Nakon konzultacije sa ocem odlučujemo ići u novootvoreni centar da vidimo ako ih još ima na lageru, te da ga kupimo ako su stvarno po tim uvjetima plaćanja. Ja gledam ponuđene laptope i zaključujem da nema nijednoga laptopa koji je na akciji pa samim time odustajemo od kupnje.
Otac se u to vrijeme raspituje za načine plaćanja i pita detalje plaćanja rata preko americana na 36 rata. Nakon kraćeg nagovora trgovka donosi starom listu načina plaćanja da vidi točno koji su načini plaćanja, budući da u prospektu nisu navedeni svi i konkretne brojke vezane uz njih. Tog treba stari je ugledao da pod plaćanjem ratama se pojavljuje 10% kamata - čime dolazimo do pitanja kako se među ratama našla kamata. Prvi odgovor trgovke je da je to štamparska greška (što je malo sumnjivo budući da je na SVIM prospektima).
Ništa, stari traži knjigu žalbe, a trgovka njega uvjerava da ju nemaju iako nismo prvi koji ju tražimo . Vidi trgovka da nema šale s mojim starim pa zove i kolegu koji potvrđuje nepostojanje knjige žalbe. Nakon nekog vremena na inzistiranje oca stiže i šef poslovnice koji isto starog uvjerava da ne postoji knjiga žalbe (a kako je cijeli trgovački centar otvoren kupcima isti mora imati i knjigu žalbe ili ne smije poslovati, a knjiga žalbe mora imati paginirane stranice i biti ovjerena od trgovačke inspekcije pečatom i jedinstvenim brojem), i da je uostalom u impressumu prospekta naznačeno fontom 6 valjda da se radi o ratama KREDITA.
"rata"
Vidi stvarno, u prospektu među oglašivačima i popisom poslovnica je naznačeno onim siiitnim slovima da je ipak riječ o rati kredita. Opravdavanje šefa poslovnice je bilo i ograđivanje od plaćanja da oni nemaju veze s bankom, banka će normalno obračunati kamate s nama...Bilo nam je i ponuđeno uzimanje laptopa bez kamate od strane šefa (Valjda iz straha dobivanja loše reputacije što bi ih puno više koštalo nego tih tisuću i nešto kuna) što smo odlučno odbili budući da bi nas mogao lako preveslati kasnije tvrdnjom da ovakav dogovor nije nikad sklopljen, budući da nije sklopljen ugovor te bi nam uredno računali kamate iz banke.
Ovim postom se osvrćem na podmukao način oglašavanja i mamljenje kupaca, te uskraćivanjem prava kupaca na žalbu. Ovim postupkom su izgubili 2 kupca trajno, a nakon vašeg čitanja ovoga nadam se i više. Zanima me još samo kako će funkcionirati reklamacije već ovakvim odnosom prema kupcu u startu.
MODOVI: ako ovo spada u neki drugi topic/forum, premjestite.
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:18   #2
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
yebo te pdf od 10mb, sve mi se zbrejkalo, daj nekakvo upozorenje o velicini daj.
rendula je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2008., 22:19   #3
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Stara stvar.

U svakom slucaju lijepo od tebe da si to tu napisao i rekao nam. Hvala na informaciji. I ja sam cuo da su u konikomu malo jel lopovi vec od par ljudi, nisam se osobono doduse uvjerio. Jos jedan kupac manje.
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:20   #4
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
pas mater i nas si obmanuo s tim PDF-om

Inace, Konikom je poznat kao luzerska trgovina, nesto kao Pevec u malom izdanju, ne bih kod njih ni sukare kupio.

Ipak ne zaboravi na ovaj detalj u dnu letka

__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:31   #5
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
da mi je vidjeti tu firmu koja daje BEZkamatnih 36 ili 60 rata... to neces vidjeti nikad nigdje tak da odma znas .

moze ti se eventualno desiti 12 rata na neku od kartica beskamatno. inace dobro ti je covjeka rekao nisu krive firme koje prodaju vec banke uzimaju postotak tj kamatu.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:41   #6
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
@ Codiac:
U redu, možda nije njihova krivnja, al mogli su bome bolje to istaknuti a ne da to saznaš prije kupnje ili još gore poslije dok ti počne stizati izvješće od amexa. Al još veći problem je da nije ni šef smjene htio dati knjigu žalbe i to nakon pola-satnog inzistiranja kupca. Knjigu žalbe IMA PRAVO zahtijevati kupac i MORA mu biti uručena bez pogovora. Ovako sada varaju kupce, imaju praznu knjigu žalbe dok dođe inspekcija i nikom ništa.
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2008., 22:42   #7
knezigor
Premium
 
knezigor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 412
Ma Codiac u pravu si, ali nisi u pravu....
Nemože se na letku napisati da je rata xy kuna, ako to nije istina, jer to zapravo košta xxy kuna....
Zaista je niska isprika kako to banka zaračunava kamate i oni s tim nemaju ništa.
Ako znaju da banka zaračunava 10% kamata, onda to znači da znaju da rata iznosi xy+10% kuna.....
Svinjarije na svakom koraku!!!
A država nam je i dalje u govnima, od sudstva, preko policije, do vlasti....
Žalosno
__________________
ZnaM Da niŠta Ne ZnaM

Zadnje izmijenjeno od: knezigor. 07.10.2008. u 22:45. Razlog: dodavanje teksta
knezigor je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 14:12   #8
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 755
Sto se tice knjige zalbe tu nisi nikako u pravu....

Knjigu zalbe moraju imati samo radnje koje pruzaju ugostiteljsku i turisticku djalatnost.

Kod ostalih mozes poslati pisanu prituzbu, na koju su ti obvezni odgovoriti u zakonom zadanom roku. Ako to ne ucine, mozes ih prijaviti i platit ce veliku kaznu.
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 14:18   #9
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hvala na upozorenju potemkin, zbog ovoga su se direktno plasirali na moju crnu listu trgovina...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 14:32   #10
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Mi smo radili dosta kompenzacija s njima,to je prošlo korektno..Možda i dijelom zato što nisu direktno nama bili dužni,nego se zatvorio trokut. Končar recimo bio nama dužan,a oni Končaru.Pa smo operirali malo po Konikomu,poređivali i tako to.

Inače sve što si napisao u primjeru sugerira odličan marketinški plasiran potez, na koji si evidentno,ili umalo ajmo reći,nasjeo.I ti,i tvoj otac.

Naravno da ti trgovina neće obračunavati kamate nego banka preko koje ćeš vršiti mjesečne uplate,i tu je u 90% slučajeva trgovina bespomoćna.

Apsolutno se mogu složiti s tobom da to nije u redu,ali da si to studirao,evo i magistrirao,uskoro,kao ja,znao bi da je to posve legalan način obmane,pa ti možeš pretvoriti knjigu žalbe u Bibliju,bespomoćan si.

Niti te tko tjera da tamo kupuješ,niti pak ne. Sve je u tvojim rukama,dam se kladiti da to radi bar 7 od 10 trgovina kad uzimaš nešto na rate,a pogotovo 36 ili tako,60 rata. Bezpredmetno je raspravljati da će ti biti fiksna ili nulta kamatna stopa,to je stvar politike banke,a ne trgovine.

Trgovina može sklopiti ugovor s PBZ-om recimo,o bezkamatnom obročnom plaćanju,i pritom banka dirigira uvjete,uzima u obzir inflaciju i sve popratno da formira neku novu kamatu na tvoje obroke,trgovina,kao i ti,ste u stvari, bespomoćni.

Ili pristani,ili ne.Čisti marketing i financije.
thedream je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.10.2008., 14:41   #11
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Kupio hladnjak kod njih, nije bilo problema.
Pet rata (na šest bi već išlo 3%)
Nema besplatne dostave, oteli 60 krznaša za to...
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 15:36   #12
Neampojma
Premium
Moj komp
 
Neampojma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 49
Neki dan je lega u konikomu(Osijek) htjeo kupit laptop iz izloga uz kojeg je pisalo poklon torba i mis.Ugl neki lap sa 4gb rama.Nakon sto je platio sve pitao je di su mis i torba nakon cega su mu oni rekli da se to nedobiva nakon sto ih je uvjeravao da to tamo pise bas za taj laptop otisli su do izloga a ono odjednom markerom (poklon torba i mis)prekrizeno.Nakon svadanja je dobio torbu i kada smo dosli do mene ja upalio laptop a umjesto win kao sto je pisalo bio je linux.Reko aj dobro stavim ja windowse kad ono lap ima 2gb rama .Prestrasno
Neampojma je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 15:41   #13
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Citiraj:
Autor Neampojma Pregled postova
Neki dan je lega u konikomu(Osijek) htjeo kupit laptop iz izloga uz kojeg je pisalo poklon torba i mis.Ugl neki lap sa 4gb rama.Nakon sto je platio sve pitao je di su mis i torba nakon cega su mu oni rekli da se to nedobiva nakon sto ih je uvjeravao da to tamo pise bas za taj laptop otisli su do izloga a ono odjednom markerom (poklon torba i mis)prekrizeno.Nakon svadanja je dobio torbu i kada smo dosli do mene ja upalio laptop a umjesto win kao sto je pisalo bio je linux.Reko aj dobro stavim ja windowse kad ono lap ima 2gb rama .Prestrasno
Ako mu piše na računu 4gb RAM-a,a dobio je dva,neka lijepo vrati sve i traži još 2gb RAM-a. Moj brat je imao 1gb u lapu iz Konikoma,taj su nam lijepo zapakirali,i stavili 2x2gb module.

OS nismo ni tražili.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 16:01   #14
Lud76
Leteći medvjedić
Moj komp
 
Lud76's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,197
Citiraj:
Autor Neampojma Pregled postova
Neki dan je lega u konikomu(Osijek) htjeo kupit laptop iz izloga uz kojeg je pisalo poklon torba i mis.Ugl neki lap sa 4gb rama.Nakon sto je platio sve pitao je di su mis i torba nakon cega su mu oni rekli da se to nedobiva nakon sto ih je uvjeravao da to tamo pise bas za taj laptop otisli su do izloga a ono odjednom markerom (poklon torba i mis)prekrizeno.Nakon svadanja je dobio torbu i kada smo dosli do mene ja upalio laptop a umjesto win kao sto je pisalo bio je linux.Reko aj dobro stavim ja windowse kad ono lap ima 2gb rama .Prestrasno
Pa dobro kaj ne vrati taj laptop onda...još bu ti frend kupio i novi auto sa samo 2 kotača
Lud76 je online   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 16:29   #15
Neampojma
Premium
Moj komp
 
Neampojma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 49
Otisao je bio sam mi nije javio sta je bilo.Dobice drugo jer na racunu pise 4
Neampojma je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 16:33   #16
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Hm, pa mislio sam da svi znaju da uvijek treba čitati mala slova.
Inače, bilo je ovo što Codiac reče, 12 rata bez kamata za neku karticu. Mislim da je bio Diners, al nisam ziher.

edit: Prema ovome na webu, čini se da je ipak mastercard.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 16:46   #17
celduce
Premium
 
celduce's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Dimension 8
Postovi: 785
Taj iznos za rate je samo iznos koji uzme doticna trgovina, American naravno nesto mora zaraditi na tome sto ti daju tu pogodnost da kupnju laptopa otegnes na 3 godine a dobijes ga odmah. Trgovina dobije iznos koji je napisala u letku i to je tocno a prodavaci su duzni objasniti prije peglanja kolika ce ispasti mjesecna rata jer imaju tu tablicu u kojoj im sve pise. Znam ljude koji su uzeli American jer su mogli pa malo provlacili po trgovinama i onda se cudili kad su shvatili da tu ima i kamata neka zamisli .

Neke trgovine pak prodaju npr TV za 1499kn za gotovinu ali ako placas karticom cijena je 5% veca (1577kn) bez obzira sto to nije kreditna kartica vec obicna s koje ti odmah drugi dan skine zaracunati iznos.
__________________
celduce je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 17:02   #18
Zvijerko
Pečurka
 
Zvijerko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: U blizini Osijeka
Postovi: 1,294
Citiraj:
Autor celduce Pregled postova
Neke trgovine pak prodaju npr TV za 1499kn za gotovinu ali ako placas karticom cijena je 5% veca (1577kn) bez obzira sto to nije kreditna kartica vec obicna s koje ti odmah drugi dan skine zaracunati iznos.
Je, ali ti kartična firma uzme 5% na svaku transakciju.
__________________
ECS Z77H2-A2X Deluxe
I5 3350P
G-Skill 16 GB DDR3 2133MHz
Gainward Phantom GTX760
250 GB Samsung Evo Basic SSD
XFX XTR 650W
Silencio 650
Zvijerko je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 17:11   #19
celduce
Premium
 
celduce's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Dimension 8
Postovi: 785
Citiraj:
Autor Zvijerko Pregled postova
Je, ali ti kartična firma uzme 5% na svaku transakciju.
Tocno i zato je tih 5% gore ali to mnogi ne znaju i onda mi je najdraze cuti kada mi netko prica kak je platio karticom ali nisu mu kucali taj iznos za gotovinu vec neki veci..... te standardne price kak svi lazu i varaju .
__________________
celduce je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 19:13   #20
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
To vec mjesecima trkeljamo...kartice su zlo i ne uzimajte ih ni u ludilu. Jebiga, ja imam djecu i morao sam.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 21:00   #21
blackened
Premium
Moj komp
 
blackened's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 1,271
Išao ti na 6, 12, ili 36 rata preko Americana od Konikoma svakako dobijaš 10% posto popusta, a druga je stvar što ti banka onda natovari tih 10% nazad pa te opet ispadne ista cijena...
blackened je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na