Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2013., 23:16   #1
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
Kucna WIFI mreza preko Belkin Wireless Belkina F5D7234-4

pozdrav dobri ljudi koji se dobro kuzite u mreze .

dakle, nisam laik i nije mi problem kopati po opcijama, no nikada se nisam postenije poigrao sa wifijem pa mozda i ocekujem previse.

situacija je sljedeca, tj ideja: da li je moguce spojiti Belkin Wireless G Router Model F5D7234-4 na racunalo (na mrezu), te sherati na tom racunalu i pristupati s drugih racunala sheranim podatcima preko wifija? tipa pustati filmove, vuci podatke itd? mislim, spojim samo kabel iz modema u ovaj belkin, te ovaj u cca 20 sekundi baca wifi signal i imam izlaz na net....... pa bi ja to pokusao iskoristiti za drugu namjenu.

ako da, kako najjednostavnije objasniti covjeku kojemu je jasan princip, ali ne zna nista o postavkama i mogucnostima?

toliko, ako je potrebno jos podataka, napisem ja . zahvaljujem na idejama i pomoci .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 09:28   #2
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Točno tome on i služi. http://www.belkin.com/us/support-article?rnId=7009

Jedino što najvjerojatnije nećeš trebati router funkciju - sve držiš na LAN strani, WAN zanemari, kao da ne postoji.
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2013., 13:57   #3
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
cisto da provjerim da li onda se moje razmisljanje ispravno:

UTP kabelom spojim mreznu karticu kompa sa Belkinom;
upalim Belkina i on baca wifijem sve sto je sherano na kompu?? nije nuzno spajanje na modem, jer to znam da radi i ne pitam za to?

mislim, ovom logikom bi to trebalo raditi. sad, da li je moguce pod W7 imati wifi karticu preko koje sam spojen na router (tcom, siemens) i imati spojen LAN? ne kolju se postavke ili treba sta namjestati? opet nekom logikom ti to trebalo raditi neovisno jedno o drugome, prakticki kao da sam povezao dva kompa krosover kabelom.........

te, da li je isti princip pristupa kao npr kada pristupam preko LAN mreze nekom kompu, preko local networka? IP adrese nemam sta dirati, jer nemam switcha?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 15:06   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,607
Da, ali, winsi za razliku od Linuxa ne trpe dvije konekcije / mreže istovremeno.
Taj pc + Belkin bi po tvojoj ideji bila zasebna (wireless) mreža, neki klijent (PCx, lap) spojiš na tu mrežu i dostupno ti je šta si stavio na share. Tada se pojavljuje problem sa pristupom Internetu i materijalu sa njega. Pogotovo kad spominješ novije winse (Vista, W7, W8) koji vole pametovati kada pojedina wireless mreža nema pristup Internetu.

Zašto sebi ne olakšaš život i sve spojiš u jednu kućnu mrežu (nebitno sad jel preko žice ili bežično) ?
Samo na tom PC - ju gdje se nalazi "materijal" staviš pod dijeljeni (share) folder.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 15:35   #5
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
sad vise pojma nemam kako najbolje napraviti............

imam siemensa 763, def postavke osim imena mreze i enkripcije i kljuca. nisam se nikada zezao, sto sam i rekao......... pretpostavljam da se moze, no recimo da li je moguca solucija:

Siemens -> spojen na moj PC wifijem.
moj PC -> shera neke gluposti, nesto.
Siemens -> spojen na PC2 wifijem.
Siemens -> spojen na PC3 kabelom.
Siemens -> i dalje radi maxTV bez najmanje greske.
neki xyzPC -> se spaja na Siemensa preko wifija i ima pristup mom PC-u, kao i onaj preko LAN-a.


jos jednom, isprike ako je to receno vec 1000 puta sad ovo konkretno, no ja sam jos uvijek u Belkinu . no, da li se moze i ovo sto ja trebam obaviti bezbolno?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 16:01   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,607
Da, to šta si naveo radi.
Jedini blem može biti brzina transfera nekog većeg materijala preko wireless - a,
pa je nekad bolje / jednostavnije prvo potegnit materijal lokalno (npr. neki film) pa ga tek onda play - at.

Belkin - a ako ga već imaš "viška" možeš upotrebiti kao dodatni AP i switch kojim možeš proširiti / bolje pokrit prostor svojom wireless mrežom.
Da sad ne tražim jel ima Universal Repeter mod rada, tada bi bilo poželjno / potrebno da je žicom (Lan) spojen na SX - a.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 10.02.2013. u 16:07.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 16:59   #7
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
hm. a problem je u tome sto je sam mislio upravo sherati filmove sa mog kompa na taj drugi koji je HTPC.........

stoga, jel mi se isplati uopce to raditi, ista?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 19:25   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,607
Ništa te ne košta malo vremena i živaca pa probati.
Ako te rezultat ne bude zadovoljavao onda provlači Lan kabele.
Ovisno o rasporedu u prostoru možda možeš šta optimizirat provlačenje kabela da ne vučeš dva ili više istim putem.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 19:35   #9
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Nda. Zašto bi uopće morao nešto raditi?

AKo je cilj šeranje materijala sa jednog kompa na drugi, a oba su na neki način već spojeni na SX763, bilo kabelom ili bežično, oni su već umreženi. Dalje je samo stvar softvera - šeranja direktorija ili media servera, ovisi kako to misliš izvesti.

Ono što bi moglo biti usko grlo je brzina običnog 802.11g standarda, pogotovo ako su oba kompa/uređaja spojena bežično. Vjerojatno da neće biti dovoljno za HD materijale, da se stvar popravi jedan od njih bi trebao biti spojen kabelom, ili prijeći na N standard.

Ponavljam za Nikkyjem, ali kad sam već započeo...

Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
IP adrese nemam sta dirati, jer nemam switcha?
Naravno da imaš, SX763 im je svima dodijelio sve što treba. Start > cmd.exe > napiši "ipconfig" pa vidi. Dobro ih je znati kad eksperimentiraš, neki ping probati i tak
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2013., 15:23   #10
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
tja. nastavak sage.......

imate pravo obojica, vec jesu obojica preko siemensa na mrezi i vidim svaki komp koji se spoji na router. no, sada sam zapeo na sheranju jer mi jednostavno ne ide u glavu.........

dakle, moj komp je "napravio" grupu te kada se pokusam spojiti sa drugoga, trazi me sifru. ok, ta sifra je kod mene i promjenio sam ju sa defaultne W7 na neku svoju koja ima min 8 znakova, no kada ukucam na drugom kompu tu sifru (kada se pokusavam spojiti na mrezu od svog kompa), izbacuje gresku. i nece. dok podatke koji su u dokumentima i sherani su otvara 5/5, jer nema nikakvih potrebnih prava za pristup.

takoder, kada pokusavam pristupiti sa svog kompa na drugi komp na kojemu ima nesto sherano, izbacuje isto gresku, no ne nudi nista za unos tipa user name ili password.


znam da su postavke tlaka naspram XP-a i stvarno pojma nemam gdje da trazim bas za W7 postavke, stoga vas molim neke bas korisne linkove. ne znam da li ovo treba: http://www.pohrani.com/f/1r/12u/3zBTJH3L/assaa.jpg


uglavnom, kako napraviti sheranje da funkcionira kako treba na W7. i da, da li je potrebno imati sifru na oba kompa? jer ih nemam, jer nemam potrebe. a negdje sam naletio da u slucaju sheranja - treba.......
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2013., 15:55   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,008
De probaj sherat folder il nešto na način:

desni klik->Share with->Specific people->iz dropdowna izabrat Everyone->Add->Share->Done

pa vidi da li vidiš taj novosherani folder na mreži
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2013., 17:07   #12
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
jesam, ali nije do toga. ne mogu pridruziti ovaj drugi komp workgrupi niti mogu pristupiti drugom kompu preko grupe. tj, mogu sa drugog kompa pristupiti public dokumentima, jer sam ovo dobio na drugom kompu, napravio SS i ubacio u public pictures: http://www.pohrani.com/f/1A/Xt/1znc8Hsp/kk.jpg

tako da me to pati, workgroup i postavke. komunikacija ocito postoji, ali nesto negdje zeza i koci. btw, da li sami vindovsi moraju biti updateani do kraja? jer moj komp je build 7601 - SP1, dok je drugi build 7600. ne znam, hvatam se za slamku...........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2013., 18:23   #13
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2013., 21:18   #14
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
nije do ovoga. sada je jednostavno samo od sebe - proradilo sheranje . ali nije proradilo preko homeworka nego preko mreze........ sasvim nevazno, isproban video se vrti wifijem bez ikakve greske i sve sljaka ko' podmazano .


da sam znao da ce ici ovako lijepo preko siemensa, nebi niti pomisljao na belkina. sada ce HTPC vrlo lijepo raditi bez hard diskova preko USB-a. tj, hardovi ce biti spojeni na moj komp pa lijepo sherani dalje .


hvala na pomoci .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na