Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2013., 18:39   #451
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
WD Black ima 12 ms RAT , SAMSUNG F3 ima 14 ms RAT tako da ovih 15 ms i nije katastrofa .
Nije to SSD disk nego obični 3.5" Desktop disk sa solidnim performansama .
Što bi se sada trebalo očekivati od ovog diska , da leti , ima 10 ms RAT i transfer 300Mb/s .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2013., 18:49   #452
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
WD Black ima 12 ms RAT , SAMSUNG F3 ima 14 ms RAT tako da ovih 15 ms i nije katastrofa .
Nije to SSD disk nego obični 3.5" Desktop disk sa solidnim performansama .
Što bi se sada trebalo očekivati od ovog diska , da leti , ima 10 ms RAT i transfer 300Mb/s .
Razlika između 12, 14 i 15 ms je enormna.
A sekvencijalni transfer je nebitan za 99% korisnika.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2013., 19:04   #453
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Pojasni koliko ja kao prosječni korisnik mogu profitirati u razlici između 12 ms i 15 ms ?
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2013., 19:08   #454
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Pojasni koliko ja kao prosječni korisnik mogu profitirati u razlici između 12 ms i 15 ms ?
Prosječnom korisniku je to enormna razlika. To je ono po čemu se razlika u diskovima i vidi.
Na stranu ove ostale informacije (spor cache?!?), no brzina diska u sekvencijalnom modu je strahovito nebitna. No kopiraj s particije na particiju istog diska (koliko god to bilo krivo ipak ljudi to rade), startaj mašinu, imaj fragmentiran disk, radi nešto s većim količinama manjih datoteka i slično - razlika je drastična.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2013., 19:34   #455
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Pojasni koliko ja kao prosječni korisnik mogu profitirati u razlici između 12 ms i 15 ms ?
ajoooooj, razlika kao i između 90 i 150 kmh. imam ja diskove, jedan je 11,8 a drugi 15. na taj od 15 nikad više os i programi. Jedan je black, jedan najnoviji blue.
Slušaj Iggyja, on je jedan od pametnijih i informiranijih ljudi u hr kaj se storagea tiče.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2013., 19:39   #456
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Pa zato sam i pitao čovjeka da mi pojasni :-) .
To mu je struka .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 09:32   #457
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Slušaj Iggyja, on je jedan od pametnijih i informiranijih ljudi u hr kaj se storagea tiče.
Je, pa ne bumo sad pretjerivali.
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Pa zato sam i pitao čovjeka da mi pojasni :-) .
To mu je struka .
Zato sam i lagano "alergičan" na ovakve testove. DASD uređaji ovise o brdu stvari (što je najgore, sam test diska ovisi o cijeloj okolini, ne samo njemu) te ih nije moguće samo tako ovlaš testirati, a da ne govorim kako je seq test (i apsolutno takav način rada) ono što 99% korisnika neće nikad raditi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 12:23   #458
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Dobro , jasno mi je što želiš reći , ali kako bi onda trebali izgledati testovi hard diskova ?!
Na što bi se trebala obračati pozornost prilikom njihovog testiranja odnosno koji bi to bili najrelevantniji podatci koji bi pomogli potencijalnom kupcu da se odluči za neki hard disk?
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 14:23   #459
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Dobro , jasno mi je što želiš reći , ali kako bi onda trebali izgledati testovi hard diskova ?!
Na što bi se trebala obračati pozornost prilikom njihovog testiranja odnosno koji bi to bili najrelevantniji podatci koji bi pomogli potencijalnom kupcu da se odluči za neki hard disk?
Trebali bi vjerojatno izgledati onako kako ih ekipa sa www.storagereview.com radi već 15-ak godina, npr:

http://www.storagereview.com/wd_blac...iew_wd4001faex
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 15:44   #460
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Dobro , jasno mi je što želiš reći , ali kako bi onda trebali izgledati testovi hard diskova ?!
Na što bi se trebala obračati pozornost prilikom njihovog testiranja odnosno koji bi to bili najrelevantniji podatci koji bi pomogli potencijalnom kupcu da se odluči za neki hard disk?
Svaki diskovni sustav se dimenzionira prema potrebama korisnika. Za "klasičnog" pojedinca jako ugrubo vrijedi izbacivanje jedne od opcija iz trokuta performanse / pouzdanost / cijena, s tim da je to jako okvirno i mnoge stvari su jako relativne (performanse - gladanje samo seq R/W, cijena - ima raznih faktora, pouzdanost se ne mjeri isključivo trajanjem jamstva).
Testiranje se pak pojedinog diska ili diskovnog sustava radi prema predviđenom opterećenju, a generički prema nekoliko testova (kombinacije seq i random, full read, full write, %/% red/write, jedan ili više streamova, cache on/off itd) te je za pravi usporedni test potrebno imati odgovarajući i uvijek isti HW i pravilno generiran zahtjev. Ono što je problem u cijeloj priči što u bar 95% testova koje ovako vidim glavnina testa se svodi na sekvencijalno čitanje, koje je ekstremno rijetko u realnoj upotrebi (osim u A/V obradi, full backupu i slično).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.04.2013., 17:12   #461
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Koji je zapravo razlog što se na tako "površan" način testiraju hard diskovi , a ne na način koji navodiš kao primjereniji,relevantniji i rekao bih temeljitiji ?

Gledao sam recenzije i na PC ekspertu koje se ne razlikuju od ostalih recenzija , tj. nisu onakve kakvima ti smatraš da bi jedna dobra recenzija hard diska trebala biti .

Dali recenzenti nemaju dovoljno volje ili znanja ili im se jednostavno ne da tako temeljito testirati ili smatraju da su podatci koje su dobili testiranjem uređaja sasvim dovoljni da bi nam prezentirali testirani komad hardvera i upoznali nas sa svim bitnim karakteristikama istog ?!
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 10:15   #462
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Koji je zapravo razlog što se na tako "površan" način testiraju hard diskovi , a ne na način koji navodiš kao primjereniji,relevantniji i rekao bih temeljitiji ?

Gledao sam recenzije i na PC ekspertu koje se ne razlikuju od ostalih recenzija , tj. nisu onakve kakvima ti smatraš da bi jedna dobra recenzija hard diska trebala biti .

Dali recenzenti nemaju dovoljno volje ili znanja ili im se jednostavno ne da tako temeljito testirati ili smatraju da su podatci koje su dobili testiranjem uređaja sasvim dovoljni da bi nam prezentirali testirani komad hardvera i upoznali nas sa svim bitnim karakteristikama istog ?!
Po meni, oboje. Najjednostavnije je testirati na način da ubaciš disk u kućište, klikneš na HD Tune ili sličnu aplikaciju, pustiš minutu da odvrti i to je to. Za pravi test trebaju sati, za neki veći diskovni sustav dani.

Imao sam situacije gdje bi "ozbiljni" korisnici "ozbiljne" sustave išli testirati s ovakvim alatićima i onda nastaje kaos. Tipa, testira diskovni sustav i ima "zakucanih" 800 MByte/s od početka do kraja, dobije 250-300.000 IOPS-a na par diskova i slično pa se čudi, ne želi potpisati primopredajne zapisnike... Da imalo razmisli kako sustav radi, što je sve iza i slično možda bi mu bilo jasnije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 15:08   #463
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
A čemu uopće pričanje o 'ozbiljnim' korisnicima i 'ozbiljnim' sustavima?
To nije ciljana publika ovih recenzija po netu, bugu i ostalim ezineovima, sve je podređeno prosječnom korisniku i zna se šta ljude zanima, i ono najbitnije - što ljudi razumiju.
Brzina u radu, buka, zagrijavanje, potrošnja struje, cijena, garancija i sl. općenite stvari, i stvarno ne vidim problem u takvim testovima.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 16:23   #464
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
A čemu uopće pričanje o 'ozbiljnim' korisnicima i 'ozbiljnim' sustavima?
To nije ciljana publika ovih recenzija po netu, bugu i ostalim ezineovima, sve je podređeno prosječnom korisniku i zna se šta ljude zanima, i ono najbitnije - što ljudi razumiju.
Brzina u radu, buka, zagrijavanje, potrošnja struje, cijena, garancija i sl. općenite stvari, i stvarno ne vidim problem u takvim testovima.
Problem i je što ljudi ne razumiju. Brzina - nije ono što većina alata mjeri. Potrošnja je kod današnjih mašina nebitna. Grijanje isto tako - bitno je da radi u okolini u kojoj je predviđen (znači, ne ekstremni, standardno ventiliranje itd.). Cijena je više - manje standardizirana. Jamstvo nije neki pretjerani pokazatelj ničega, posebno ne pouzdanosti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 16:54   #465
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Upravo to, i dolazimo da zaključka da je za prosječnog korisnika, kakvih je 99%, sasvim nebitna marka i model diska (izuzev namjene, green-black i sl.), više-manje se radi o istom proizvodu kojeg proizvode dvije velike firme i koriste se istom tehnologijom.
Razlika je u nijansama, tako da nema smisla otkrivati toplu vodu kroz recenzije.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 17:05   #466
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Actuly posve krivo. Naime recenziju (kvalitetniju) sumljam da čita tih 99% korisnika, oni odu u trgovinu i kupe disk. Eventualno otvore neki časopis ili online nešto na brzinu prozuje i to je to.

S druge strane ako se ne nalazim unutar tih 99% i znam za koju namjenu ću koristiti disk, onda ću evidentno i pročitat recenzije te se općenito upoznat sa tom "robom" koju namjeravam kupiti .

Prvo i osnovno za bilo koji komad inf. opreme je namjena i što će korisnika zadovoljit. E sad ako korisnik nikad nije iskusio (što većina nema priliku) razliku između black,blue i green serije i što je većini ljudi to nebitno je drugi par cipela.

Uostalom valjda dovoljno govori i činjenica da je brzina kopiranja podataka u dijaloškom okviru OS.a uvedena tek na visti ili sedmici? Osmica sad prikazuje i graf .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 00:06   #467
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Ma da se bar netko jednom potrudi i ljudima objasni kako diskovi rade i što je bitno a što ne.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 07:34   #468
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Iggy evo imaš sada priliku pojasniti nam što je bitno kod diskova a što ne .
Siguran sam da ima puno zainteresiranih ljudi kojima bi bilo drago da nam nešto napišeš o tome i da nas bolje upoznaš sa nekim bitnim činjenicama koje ne možemo pronaći u običnim recenzijama.
Samo neka to bude jasno i nama kojima hard diskovi nisu uži dio struke :-) .
Možda bi tvoje izlaganje mogla biti prekretnica u shvačanju i razlikovanju bitnog od manje bitnog pri kupovini diskova jer uglavnom večina rasprava se svodi na brzinu čitanja i pisanja u nekom testnom programu i dužini garancije na neki disk .
Šteta je ne iskoristiti tvoje znanje i iskustvo na ovom području.
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 16:25   #469
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Iggy evo imaš sada priliku pojasniti nam što je bitno kod diskova a što ne .
Siguran sam da ima puno zainteresiranih ljudi kojima bi bilo drago da nam nešto napišeš o tome i da nas bolje upoznaš sa nekim bitnim činjenicama koje ne možemo pronaći u običnim recenzijama.
Samo neka to bude jasno i nama kojima hard diskovi nisu uži dio struke :-) .
Možda bi tvoje izlaganje mogla biti prekretnica u shvačanju i razlikovanju bitnog od manje bitnog pri kupovini diskova jer uglavnom večina rasprava se svodi na brzinu čitanja i pisanja u nekom testnom programu i dužini garancije na neki disk .
Šteta je ne iskoristiti tvoje znanje i iskustvo na ovom području.
Ako ulovim vremena možda pošaljem neke svoje prezentacije ili "očišćene" vendorske s opisima osnova. Iako sam se već n puta raspisao.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 22:22   #470
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Uzeo bi 2tb hdd za backup svega kaj imam na kompu. Hdd bi bio u usb 3.0 ladici i jednom mjesečno bi se syncao sa particijama na kompu.
E sada, koji hdd za to uzeti, zeleni, crveni ili neki drugi. ili možda seagate? 200-300 kn razlike izmedju 2 diska mi ne igra ulogu. mislio sam o crvenom. Molim savjete.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 22:38   #471
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ma za backup moze si najjeftiniji Green nije neka tlaka i da je malo sporiji kad mislis radit jendom mjesecno s njim.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote