Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2003., 08:58   #1
Corvin
Premium
 
Corvin's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 144
Sa zvučne na liniju (TV)

Spojio bih zvučnu sa linijom (i TV-om kod gledanja DVD-a). Istina je da ima gotovih kabela sa dva muška činča sa jedne strane i onim "pimpekom" (neznam kako se zove) koji ide u zvučnu.
Treba mi 10m a gotovi kabel je skup (102 Kn). Dali neko ima shemu kako spojiti žice na onaj dio koji ide u zvučnu da ja to napravim u kućnoj radinosti.
Corvin je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2003., 00:45   #2
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Ma nije to nikakva nauka.

Na maloj bananici (stvar sto ide u komp), kada je otvoris, tj. odsarafis, imas 3 kontakta. Jedan je naveći i najuočljivi, to ti je minus i na njega spajas oba minisa sa RCA konektora. Na preostala dva kontakta spoji po jedan plus sa svakog RCA konektora zasebno.

Malo je zeznuto sve spojiti a da se nista ne dodiruje ako nemas iskustva u lemljenju, ali sve se da.

Ako slucajno spojis 2 plusa, nece nista biti samo ces imati mono zvuk, ali ako spoji neki plus i minus, čuti ćeš zujanje koje u krajnjem slučaju može naškoditi komponentama.

Pozdravljam.
soda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2003., 06:28   #3
igsablja
Senior Member
 
igsablja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: K.Š.Đalskog 3a, 10290 Zaprešić, Hrvatska
Postovi: 440
Re: Sa zvučne na liniju (TV)

Citiraj:
Originally posted by Corvin
Spojio bih zvučnu sa linijom (i TV-om kod gledanja DVD-a). Istina je da ima gotovih kabela sa dva muška činča sa jedne strane i onim "pimpekom" (neznam kako se zove) koji ide u zvučnu.
Treba mi 10m a gotovi kabel je skup (102 Kn). Dali neko ima shemu kako spojiti žice na onaj dio koji ide u zvučnu da ja to napravim u kućnoj radinosti.
A ako nemaš iskustva sa lemljenjem, kupiš adapter sa 2,5 bananom/2x ženski činč, i kupiš muški činč/činč kabel i spojiš elegantno na adapter, i u liniju
__________________

amd64 5000 B.E.
4 GB RAM-a
nVidia GTX 260
DVD prža
lg dvdrw-+ i ostalo
gomila diskovlja sumarum = 2TB
*Samsung 19"MB*
7 ultimate + ubuntu
igsablja je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2003., 08:43   #4
Rivi
Ovo ispod nisam ja! :)
Moj komp
 
Rivi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Split
Postovi: 1,692
U svakom slučaju, nipošto ne daj 100-ak kuna za nešto što te u najgorem slučaju može doći nekih 30-40 kn, ovisno o kvaliteti kabela.
__________________
Potpisujem!
Rivi je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2003., 18:37   #5
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
u Plani, preko puta zagrepčanke, 5 metara audio kabel (s jedne strane 3.5mm banana, s druge cinchevi) dođe manje od 30kn.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2003., 18:55   #6
Majestic
Devil
 
Majestic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Re: Sa zvučne na liniju (TV)

Citiraj:
Originally posted by Corvin
Spojio bih zvučnu sa linijom (i TV-om kod gledanja DVD-a). Istina je da ima gotovih kabela sa dva muška činča sa jedne strane i onim "pimpekom" (neznam kako se zove) koji ide u zvučnu.
Treba mi 10m a gotovi kabel je skup (102 Kn). Dali neko ima shemu kako spojiti žice na onaj dio koji ide u zvučnu da ja to napravim u kućnoj radinosti.
Ja sam u Getrou za 10m takvog kabla dao oko 15 kn. Nije neka kvaliteta ali za mene je dovoljno.
Majestic je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2003., 22:34   #7
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
Citiraj:
Istina je da ima gotovih kabela sa dva muška činča sa jedne strane i onim "pimpekom" (neznam kako se zove) koji ide u zvučnu.
ja kupio prekjucer takav kabel... (5 metara) i izaslo me 36kn.
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2003., 22:46   #8
TDK
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 276
kad sam zadnji put gledao u chipoteki je 4 kn metar taj stereo kabel
TDK je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2003., 18:35   #9
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Evo za audio kabl si dobio odgovore, evo moje preporuke za video kabl:

uzmes 10-11 metara nekog malo kvalitetnijeg kabla za antenu ili satelicku (pazi da stane u konektor ili ces morat malo vise plastike odrezat, nema problema)... kupis 2 pozlacena muska cinca... i onda fino lemis (ili samo fixiraj kako god znas) srednju zicu na sredinu cinca a vanjski snop zica na vanjski dio cinca (nemos fulat, logicno je)... Kvaliteta slike je kod mene 2x bolja nego sa obicnim konektorima i glupim serijskim kablom koji sam dobio s grafickom). Sve skupa sam video kabl platio oko 60ak kuna (8 metara kabla + 2 pozlacena muska cinca). Super izgleda, dosta je cvrst (potrudis se i bolji je od gotovih)...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2003., 20:55   #10
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Originally posted by zwer
Evo za audio kabl si dobio odgovore, evo moje preporuke za video kabl:

uzmes 10-11 metara nekog malo kvalitetnijeg kabla za antenu ili satelicku...
takva (šuplja) žica punog presjeka služi za TV signal reda veličine par MHz i ima veliku impedanciju, pogotovo na niskim frekvencijama. ako upotrijebiš takav kabel, pojačalo će ti oscilirati time više što je napon kroz nju veći i zbog velike impedancije pojačalo će se ponašati više kao strujni, nego kao naponski izvor.

prevedeno na hrvatski, bas će ti biti slab, a zvuk će ti biti u banani, frekvencijski opseg će biti također u banani, a prilikom (jako) glasnog slušanja, postoji mogućnost da će se ili pojačalo pregrijati ili da će zvučnici izgoriti.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2003., 09:12   #11
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Potpuno si u pravu, no ja ne pricam o AUDIO signalu nego o VIDEO signalu . Za TV-OUT je bolje (barem po mom iskustvu) kupiti neki fini debeli antenski kabl (debel kolko god moze da stane u konektor), nego tanki sugavi mali kakav sam ja dobio sa grafickom . To u kombinaciji sa pozlacenim konektorima (koji i nisu skupi tolko, 5-8 kn/kom) daje odlicnu sliku na TV bez smetnji na duljinama i do 10-12 metara (moj je 8 m i slika je odlicna).
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2003., 10:23   #12
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Originally posted by zwer
Potpuno si u pravu, no ja ne pricam o AUDIO signalu nego o VIDEO signalu
sorry, nisam dobro razumio. my bad.

da naravno, za video signal bi se usudio reći da je najbolji STP kabel kategorije 3 (rađen za 10MHz) ili 5 (rađen za do 100Mhz). spojio sam doma 15m takvog tabla ali bez shielda (klasični UTP) na ruti kompa-receiver-TV i kvaliteta slike je fenomenalna i mnogo bolja od mnogo kraćih kablova koje sam dobio uz karticu. signal furam narančastim vodovima (signal je kompozitni).
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote