Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Gaming
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.03.2011., 15:54   #1
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Cities in motion (CiM)

Ako netko igra, savjet bi molio oko financija, kaj god napravim na kraju mjeseca samo padam. Igram tek prvi scenarij, Berlin. Procitao sam vec milijon savjeta, slazem kratke rute, podigao sam cijenu karata u crveno, putnika ima, ali ja postupno idem u bankrot. Pokusavam slagat rute po sporednim ulicama da izbjegnem krkljance.. Nemam para za metro, mozda onaj nadzemni, ali neznam jel ce mi to pomoci ili jos brze pokopati.
Neznam tocno gdje zivi koja skupina, penzioneri, radnici, studenti...pa da slozim direktne rute prema tvornici, skoli....
Svaka sugestija dobro dosla
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 14:14   #2
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Mene je igra odusevila.
Ukratko, prva dva scenarija sam ponavljao i do 10 puta, kasnije je puno lakse.
Ako mozes, gradi metro, odlicne rute su od centra grada (obicno neki trg) pa u jednu stranu, obicno zeljeznicki kolodvor ili lunapark ili nesto slicno. U samom centru napravis 5-6 stanica, po mogucnosti tramvaj i da ne ide po cesti, vec po trgovima, da ti je prohodnost sta veca. Polazno/zavrsna stanica nek ti bude kraj metroa. Inace, te kratke linije u centru su jako profitabilne, ako vidis da je imas na nekoj stanici i preko 10 ljudi da cekaju, je 1 ili vise buseva/tramvaja puno dok dodje do te stanice, ne boj se uzet jos vozila.
Ne preporucam ti da karte idu u crveno previse, jer time dobijas vise para po osobi, ali sama koristenost tvojih usluga je drasticno manja. Ja obicno drzim ili gornja granica u bijelome ili gornja svijetlo crveno.

Metro kao najbolji izbor, uvijek je dobrodosao. Savjet ti je da, ako nemas para, koristis banku, uzmes neki loan koji ce ti mjesecno biti oko 300-400 za vracat, i dok ti se uhoda metro (donosi oko 1000-1500 mjesecno), to ti se anulira, i jos si u profitu.

Place radnika su isto bitnie, te ih drzi na zelenom smajlicu, jer ako ti kondukteri nisu zadovoljni, nece bit ni previse kazni, a na kaznama se lijepo da zaradit, sigurno oko mjesecni dug banci.

Dakle, metro od sredine prema nekom blizem odredistu, da ti ne bude pre skupo, a opet da nisu jedna do druge stanice. Dakle, recimo dovoljno da ih kad odzumiras ne vidis zajedno na centru ekrana(scrollas u smijeru, i kad ova centralna stanica nestane iz vidokruga, stavis drugu stanicu). Koristi podzemno, jer je jednostavnije, iako skuplje.
Na oba kraja stavis kruznu liniju, jedna po centru, jedna oko druge stanice. Ako ti je nezgodno za tramvaj, stavis buseve, bez problema, i kazem, sve dok imas kapaciteta pola busa da ti negdje konstantno cekaju, ne libi se uzimat novi bus.

Jos nesto. Ne salji jedan bus za drugim, vec pusti da ode barem 2-3 stanice. Raspodjeli ih ravnomjerno. Imaj do 8 stanica na jednoj kruznoj liniji. Tako nisu preguste, preduge, a ni prekratke. Stanice stavljas udaljenosti tako da krug zahvaca sto vise zgrada (kazaliste, bolnica, sveucilista recimo), te da se taman dodire sa prethodnom stanicom.

Ako si oko 0 sa profitom, spusti slobodno odrzavanja stanica na ~20%,a vozila na 40%, pogotovo ako ih imas vise, sto je znacajna usteda.

Dosta sam i ja morao citat, prolazit ispocetka, itd, dok nisam povatao konce.

Veliki savjet, prije svake investicije, pocetka gradnje linije itd.., snimi, jer cesto se desi da metro moras malo drugacije stavit. Po 1 stanici metroa, drzi maximalno 2 linije, te da ista linija ne koristi 2 stanice druge linije.

Eto, nadam se da sam ti pomogao.

Edit:
da dodam. Te linije "bijeli i plavi radnici" od mjesta zivljenja do posla nisu previse profitabilne, osim ako nije brza linija, i vezana uz neki metro.
Fizikalija zivi po stambenim objektima, dok umni radnici (office, hospital..) zive u urbanim djelovima, apartmani itd.. Imas pod INFO (desno id mape), homes (pa oznacis ciljanu grupu) i pokaze ti di tko obitava. Imas isto ispod toga odma working (nesto tako), te mozes vidit di rade. Posao je lako razlucit, ali kuce su "mjesovite" pa moras odredit di je sto vise zuta/zelena boja..
__________________




Zadnje izmijenjeno od: aircanada. 10.03.2011. u 14:19.
aircanada je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.03.2011., 14:44   #3
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Super, hvala ti na savjetima, sad sam jos pametniji Morat cu za pocetak vise sejvati. Ovo sto kazes za polaganje metroa, to me dosta puta zeznulo, a ta ne veli sa tramvajem, nece onak kak sam sii ja to zacrtal, onda vozi s druge strane. Mozes to obrisat ali vraca samo pola cijene....tak bezveze potrosim i ono malo para. Do sad sam krenuo sigurno jedno 5 puta ispocetka, svaki put sam sve bolji Na pocetku s onih 20 milja moram napraviti najvise kaj se da. Sad vec u pocetku radim da pokupim i koju nagradu za obavljenu misiju, pa dobim jos koju milju.

Jos jedno pitanjce, stavim recimo metro stanicu, na koliko udaljenosti mogu staviti tramvajsku a da se putnici secu od jedne do druge? Ili moraju biti jedna kraj druge. Znam da se mogu prosetati preko ceste ali neznam koliko daleko....
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 14:51   #4
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Bitno ti je da je radius u krugu stanice, ali sta blize, bolje. Preko ceste idu
One objektive, radi samo one sta su jeftini, ne smatraj ih prioritetima previse, barem ne dok ti ne krene.I ne moras ih odma rjesavat, mozes i za par "godina".
__________________



aircanada je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 07:54   #5
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Prosao Berlin ko iz sale, metro je killer, lova samo prsti Sad je scenario 2, sad cu malo vidjet tko tu koga pa ispocetka..
__________________
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 00:33   #6
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Pa nisam moga virovat da jedna ovako mala igra moze bit ovako zanimljiva sviđa mi se maksimalno...

(izlazili su i "jaci" naslovi od ovog pa ih nisam igra vise od 2-3 ure, a ovo cili dan gradim )
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 07:23   #7
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Ja uvijek izgubim dosta vremena na takve igre, jednostavno me zaljepi i ne pusta Amsterdam je opet potpuno drugaciji od berlina, kanali, treba potpuno drugaciji pristup. Tu se malo i mozak trenira, nije samo ono mozak na pasu
__________________
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 13:00   #8
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Uf, amsterdam je gadan, mostovi tezi kaos.. Linije tamo radit, uzas..Taj grad jedva prodjem Sad sam na scenariju 10, olimpijske igre u Helsinkiju, super zanimljivo. Iako mi je najdazi grad Bec.
__________________



aircanada je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 10:01   #9
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
ne stignem svaki dan igrat, ali ono sto sam probao, morat cu opet ispocetka Daj mi samo reci jesi li koristio metro u amsterdamu, ja sam probao samo gore od zeljeznickog pa do centra i ok je, ali ovo ostalo je katastrofa, svi mostovi su zakrceni. Jedino logicno mi ostaje trajekt...ali s njim je sranje jer su skupe stanice i brodovi a slabi je promet...Morat cu nesto smislit, kratke rute pod obavezno...Ako idem na trajekte on nista od metroa...Bankrot
__________________
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:08   #10
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Imao sam metro sa 3 stanice. Zeljeznicki kolodvor -> Centar -> Zracna luka i onda nazad. Te jos jedan metro Centar -> desno na obali.Na svim stanicama sam digao nekakvu liniju, ili tramvajsku ili busnu.. Nesto veca i duza je bila na desnoj obali i dole kod zracne luke... Ne obaziri se na brodove, skroz su neisplativi. Barem ja tu nisam nasao rjesenje.
__________________



aircanada je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2011., 19:30   #11
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
ja sam sagradio metro ali nije bas isplativ pa cu morat ponovo gradit metro. Ja sam tako i u berlinu radio dodatno na metro busne stanice sa tramvajem nisam nasao zajednicki jezik bar ne zasad
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 20:10   #12
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Procitaj moj 1. post na ovoj temi. Mislim da je jako dobro objasnjeno, a i definitivno je to recept za uspjeh. Jedino je malo klimavo to napravit u amsterdamu, ali taj grad ionako igras samo da zavrsis scenarij..
__________________



aircanada je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 09:51   #13
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Počeo igrati, prošao tutorial. Sad Berlin igram po drugi put, prvi put bankrotirao. (Puno nezadovoljnih putnika, čepova na cesti i sl.)

Sad opet ispočetka, iako solidna igrica za potrošit vrijeme
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 10:37   #14
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Jucer sam ponovo krenuo 2 scenarij. Isao sam odmah na metro ali onaj elevated (jeftinija gradnja) i stvar funkcionira. Napravio sam i kratke rute 3 stanice sa brodovima, i izgleda da to sve skupa radi za sad. Brodovi su puni. U plusu sam mjesecno oko 1 mil. Nemam jos tramvaj, to cu samo prema aerodromu, za onaj quest, jer prosli put kad sam ga napravio u centru nije sa bas navozio...

2 Pupo: Procitaj pocetak teme, meni je pomoglo. Odmah na pocetku povuci metro od zelj. kolodvora pa gore do one 2 bolnice i faxsa, stanicu ubaci negdje izmedju da ulovis i bolnice i fax. Kasnije od zeljeznickog pa lijevo do zabavnog parka. Te 3 stanice ce bit krcate.
__________________
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 20:59   #15
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
pitanje di si postavio vodene buseve ja sam investirao u to ali nikako da se napune tj uzalud ulozena lova zasad tramvaj po centru radi dosta dobro a metro naravno
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 21:21   #16
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Ja ti zbilja ne mogu dati savjet za vodenu liniju, osim isto da imas neku tram/bus stanicu pored te stanice, i da imas od tuda kruznu liniju sa jedno 5-6 stanica. Jednostavno nisam jos uspio napunit niti jednom to cudo. Dok helice sam uspio, i to je trebalo vremena, a i dosta jeftine karte, tak oda sam bio taman u profitu sa helicima.
__________________



aircanada je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 14:14   #17
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Amsterdam sam se dugo mucio jer nisam mogao zavrsiti. Onaj glavni quest, Tending the Fleet. Dok nisam rasprodao sva vozila koja su ispod 70%. Prvo nisam skuzio koja su jer se samo vidi ona zelena linija, a ne postotak. Dok nisam slucajno i donjem desnom kutu promjenio sa kamere na info( to sam ustvari promjenio za putnike) i vidim % Sad je Bec, za prvi put dobro, nema guzve na cestama. Vidjet cemo kak ce ici kasnije...
__________________
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 14:20   #18
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Dr@Zen Pregled postova
Jucer sam ponovo krenuo 2 scenarij. Isao sam odmah na metro ali onaj elevated (jeftinija gradnja) i stvar funkcionira. Napravio sam i kratke rute 3 stanice sa brodovima, i izgleda da to sve skupa radi za sad. Brodovi su puni. U plusu sam mjesecno oko 1 mil. Nemam jos tramvaj, to cu samo prema aerodromu, za onaj quest, jer prosli put kad sam ga napravio u centru nije sa bas navozio...

2 Pupo: Procitaj pocetak teme, meni je pomoglo. Odmah na pocetku povuci metro od zelj. kolodvora pa gore do one 2 bolnice i faxsa, stanicu ubaci negdje izmedju da ulovis i bolnice i fax. Kasnije od zeljeznickog pa lijevo do zabavnog parka. Te 3 stanice ce bit krcate.
Jel moguće rotirat metro stanice? Čini mi se da sam to preskočio u tutorialu il se stvarno nemože.

Hvala na savjetima. Sad je lakše već. Radio sam glupe greške, tramvaji su mi čepili sav promet pa na kraju i sami sebe a i nisam bio svjestan odmah da se vozila neće rasporedit lijepo po liniji ako odmah ubodem 4 tramvaja već da će vozit jedan iza drugog.

I još nešto, da li pravite vmanje dugačkih linija po gradu (bus, tram) ili više kraćih?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 15:46   #19
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Moguce je rotirat samo pod 90 stupnjeva, desnom tipkom. Znaj da metro ima i 3 razine dubine. 1 je za u zemlju, najobicnije.... 2. razina je ako moras "preskocit" rijeku, a 3. je za preko mora (helsinki). Dobro je kombinirat jer ako ti se sijeku 2 metroa, da nemas kasnije problema sa tim dubinama.

Ja radim kombinirano. U centru su krace, kruzne stanice, vanka nesto duze. Ne idem preko 15 (kruzna linija) ili 20 (povratna, stanice sa obe strane) stanica. Ali sve ti ovisi i o prometu. Ako tramvaj mozes stavit po onim zelenim povrsinama po sredini ceste, i tako premostit velike udaljenosti a da ne ometas promet previse, ja tu znam ic dosta puno, i do 20 stanica u jednom smjeru, te ako vidim da sam "pogodija" sa stanicama, odnosno, uvik ima puntika koji cekaju, samo stancam tramvaje. U pocetku je to pozamasan trosak, ali na neki duzi period je odlicna investicija.
No moram napomenut jos jednu stvar. Dosta sam "razocaran" lakocama scenarija i brzinom rjesivosti istih. Prva dva si bila dosta teska, valjda dok se nisam naucija, ali onda sam dosta brzo rjesava ostala scenarija. Imajte na umu da bit scenarija nije rijesit sve one questove, vec to to cisto ako zelite zaradit itd..

Tako da sam na 11 scenariju, i samo "picim" kroz njih, a onda cu uzet Bec, kao najdrazi grad za igrat...
__________________



aircanada je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 17:04   #20
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
Da istina je Bec je i meni favorit za sandbox igru. Bas ga igram i odlican je prvi put da sam u profitu vise od 4000 i da imam sve kredite vracene i odrzavanje vozila na 50%. I sad radim na tome da pokrijem grad sa vise od 90%. Raspored autobusa tj vozila po pruzi je jako bitan i najgore je to kad zelis promjenit nekoliko vozila sto brze a nemozes....
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 17:10   #21
aircanada
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 335
Pazi, ima pravilo da ako je zauzeta pocetna stanica, novo vozilo se stavlja na prvu iducu slobodnu. Dakle ako pocetn ustanicu blokira autobus/tram/metro ili pak promet, dodas li novo vozilo, ide na 2. stanicu, ako je i ono zauzeto, ide na 3. itd, dok ne bude slobodne stanice.
Tako da mozes kupit 4busa, te onda otvorit stanicu ili neke slicne sheme, ali ja obicno ubrzam igru dok bus ne dodje na stanicu koja odgovara ukupan broj autobusa koji planiram imat / kupnom broju stanica.
__________________



aircanada je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2011., 11:05   #22
Dr@Zen
Premium
Moj komp
 
Dr@Zen's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Citiraj:
Autor aircanada Pregled postova
....Dosta sam "razocaran" lakocama scenarija i brzinom rjesivosti istih. Prva dva si bila dosta teska, valjda dok se nisam naucija, ali onda sam dosta brzo rjesava ostala scenarija. Imajte na umu da bit scenarija nije rijesit sve one questove, vec to to cisto ako zelite zaradit itd..
Tocno, kad skuzis, pohvatas sve konce, onda je lako. Kako nemoras sve questove rjesavati cekas da ti dodje onaj bez nagrade, taj je glavni za prolaz Ja sam sad opet u berlinu ali nakon rusenja zida, isto vrlo lagano..
__________________
Dr@Zen je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na