Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2013., 11:31   #181
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Dakle, tvoj argument protiv kvalitetnog backupa sa svodi na "meni se ne moze desiti nista sto bi zahtijevalo backup". Famous last words...

I tebi ionako ni ne treba backup, koga briga hoce li ti krepati HTPC pa neces par sati/dana moci gledati teskom mukom nabavljene epizode Santa Barbare? Koliko se sjecam prvog posta bilo je rijeci o poslovnim podacima. A "backupirati" tako nesto na RADI1/disk u istom kompu je glupo.
nex je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 11:55   #182
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Živim u Kupskoj. Statističke šanse da se neko žešće njesra dogodi opet su jako male :P ili da opet bude poplava kao u šezdesetima :P



- Zato mi je OS na SSD-u.
- To mi se nikad nije dogodilo i neće jer nisam tulac
- Da se dogodi, vratio bi podatke u roku keks.
Iskreno, ovakvih situacija sam vidio na stotine. Situacija u kojima možeš slučajno izbrisati / promijeniti podatke ima brdo, nije samo brisanje u pitanju, možeš napraviti krivu izmjenu u dokumentu, obrisati mail iz mail clienta, izbrisati par podataka u bazi. Backup je jedno, jako je jasno definiran i uređen, RAID je drugo i u startu uopće ne služi zaštiti podataka.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 08:27   #183
vlovrec
Premium
Moj komp
 
vlovrec's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 377
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Iskreno, ovakvih situacija sam vidio na stotine. Situacija u kojima možeš slučajno izbrisati / promijeniti podatke ima brdo, nije samo brisanje u pitanju, možeš napraviti krivu izmjenu u dokumentu, obrisati mail iz mail clienta, izbrisati par podataka u bazi. Backup je jedno, jako je jasno definiran i uređen, RAID je drugo i u startu uopće ne služi zaštiti podataka.
Jasno mi je da to nije backup :-)
Dosad je sve bilo na jednom disku i jednom tjedno sam s batch skriptom zipao i pohranjivao na eksterni disk. To bude se i dalje radilo tako.

Nadalje pošto mi je postojeći HDD u kompu 250GB, a takvoga nisam siguran dal budem mogao kupiti, dal bude radilo ako recimo na novom disku napravim jednu 250GB particiju i jednu što ostane, pa da imam raid od postojećeg 250GB diska i 250GB particije na novom disku?

Hvala
vlovrec je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2013., 09:12   #184
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Možeš to napraviti, i to ti bude funkcioniralo. Raid polje se može napraviti prema veličini koju ti zadaš, a maksimalno može biti veliko prema kapacitetu manjeg diska. Pričamo o mirroru naravno
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 17:23   #185
ethan
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb (centar)
Postovi: 190
Samsung SSD i raid 2 obicna diska - izbacije error

Pozdrav,

Slazem novi komp i naisao sam na problem:
(prvi put imam SSD u kompu i prvi put slazem raid 2 disca)

Želim koristiti Samsung SSD 840 EVO na sata portu 1
i želim na sata portove 2 i 3 spojiti 2 hard disca od 4TB (WD Red) u raid 0 polje

Maticna je Asus Maximus VI Gene

U biosu namjestim "sata configuration" na AHCI - tada mi SSD radi super...sve ok - onaj Samsung Magician ne izbacije nikakve errore, ali naravno nemam RAID

Ako u biosu namjestim "sata configuration" na RAID - imam raid ali mi Samsung magician izbacije error i ne prepoznaje SSD (koji ipak radi....i cini mi se da radi ok - windowsi se podizu normalno...brzine zapisivanja i citanja su normalne...al to sve jos moram testitrati).

Pitanje je:
- koliko bi se trebao obazirat na cinjenicu da mi taj Samsung magician ne prepoznaje SSD?
- dal je uopce moguce koristiti tu kombinaciju koju ja zelim?
- dal bi bilo pametnije da u biosu namjestim AHCI i odustanem od raida - odnosno, dal ce SSD pouzdano raditi ako je u biosu namjesten "sata configuration" na RAID?

U manualu od maticne mi pise: ili su svi sata portovi u AHCI ili su svi u RAID modu....znaci ne mogu namjestit da mi sata port 1 (sa ssd-om) radi u AHCI a sata portovi 2 i 3 (sa WD Red diskovima) rade u RAID modu.

Dal je to na nekim drugim maticnim plocama drugacije rjeseno, ili sve tako rade? (ili svi diskovi u RAIDU ili svi diskovi u AHCI)

Puno hvala na odgovorima i uputama

i sve najbolje u novoj godini
ethan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2014., 00:36   #186
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Ajd idemo ispocetka...

1. Zasto uopce slazes RAID0 na 4TB diskovima? Nemoj se uvrijediti, ali to je big no-no...
2. Zasto ne koristis dinamicke diskove u Windowsima i ne slozis softraid iz Windowsa? Izbjegnes sve probleme sa BIOSom i fejk RAID kontrolerom koji imas na ploci koji je ionako ista stvar sto i softraid...
3. Pise se disk, a ne disc...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2014., 19:43   #187
ethan
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb (centar)
Postovi: 190
1 - Znam da je raid0 "nepouzdan" - kupio sam novi komp I napravio backup svih podataka tako da se ne zamaram tom cinjenicom.
S novim kompom sam prvi put u mogucnosti koristiti raid (prijasnja maticna nije podrzavala raid) I htio sam vidjeti kako to funkcionira.

2 - Potpuno sam zaboravio na tu mogucnost....tnx sto si me podsjetio - malo cu istraziti to podrucje.

3 - my bad

Ali jos uvijek ostaje nerjesena jedna stvar - sto ako za par mjeseci kupim jos jedan ssd i pozelim ga stavit u raid0 polje sa svojim sadasnjim ssd-om?
(naravno - kupio bi ssd istog proizvodaca i kapaciteta)
Tada cu morati u biosu namjestiti RAID CONFIGURATION - i opet ce mi Samsung Magician govoriti da ne moze pristupiti ssd-u, nece mi dati da updejtam firmware necu moci vidjeti statisticke podatke o ssd-ima - dal je to nesto oko cega bi se trebao brinuti ili mogu slobodno zanemariti?

Tnx na odgovoru
ethan je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2018., 08:47   #188
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Pozdrav!
Evo pitanje.Ploča je Giga 350m -gaming 3.
Imam m2 ssd,na kojem je os!
Imam još dve iste toshibe 500gb,i rado bi ih stavio u raid 0,tako da imam što manje particija na kompu.E sad,kako kreirati to polje,ako mi je ssd u achi trenutno,a trebam ove dve toshibe staviti u raid 0?U biosu imam samo achi i raid,pa ako prebacim u raid,dal ssd ostane u achi ili?
__________________
Phil of the future!

Zadnje izmijenjeno od: emilblomsky. 08.04.2018. u 08:54.
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2018., 10:46   #189
Booger
Premium
Moj komp
 
Booger's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Iza Karpata (Sisak)
Postovi: 306
Svi diskovi se prebacuju u raid u tom slucaju i neces moci bootati os. Ali proguglaj i pronadi sto trebas promijenit u regitryju prije promjene kako bi mogao bootat.
__________________
People, have some bananas!
Booger je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2018., 11:02   #190
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Znaci,bolje da ostanu svaki za sebe.
Manje komplikacija!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2018., 11:29   #191
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,209
Napravi softverski.
U Disk Managementu obrisi particije s ta 2 diska > desni klik na 1 od njih i New Striped Volume > Prebaci drugi disk na desnu stranu kada te traži > ostalo po želji.
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2018., 11:46   #192
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj: