Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.09.2015., 10:09   #1
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
žica/wlan spajanje i mailovi

Imam jednu konfu koja mi služi za office poslove: Q6600, 4Gb DDR2, Gigabyte P35-DS3R Rev. 2.0 (najnoviji fw i driveri), W8.1 x64 Pro,...
Spojena je na Iskonov Zyxel žicom (UTP Cat. 5, 5m dužine).

Kada surfam (FF, IE) sve ide glatko, download isto kao i komunikacija sa ostalim uređajima na mreži (drugi PC, printer,...).
Ali, pri slanju mailova sa att. od par Mb (uglavnom pdf) veza puca, a upload (npr. na Jumbo mail) spor i nestabilan.

Kada taj isti komp bežično spojim na mrežu pomoću TP-Link TL-WN650G wlan PCI kartice, internet i komunikacija su mi malo sporije, ali zato mailovi i upload fileova idu bez problema. Isto mi se događalo i kad sam imao XPP SP3 na njemu.
Mail klijent je Thunderbird, ISP Iskon, paket 30/5 Mbs, flat.

Kako riješiti problem? Naime, kupio sam NAS i trebati će mi brzina preko žice radi backupa podataka sa kompa.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.09.2015. u 11:23. Razlog: Malo preglednije
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2015., 11:36   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Koja veza puca u prvom (Lan) slučaju ? ADSL link ?
Ako puca adsl link moraš tražiti da mijenjaju profil / smanje UP/DN brzinu dok ne nađu stabilnu za tu liniju.

Preko WiFi radi relativno ok baš zbog manje brzine transfera, dok na žici ide brže pa lakše dođe do grešaka / pucanja veze i sl.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.09.2015., 12:07   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Puca veza između kompa i routera (LAN) jer drugi komp nema takvih problema.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2015., 14:48   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Aha, onda zeza mrežna hw ili sw (drajver), još kad nadodaš W8.1 smetje i eto zabave.

Jesi siguran da je Lan kabel 100% ispravan ?
Jesi probao u postavkama mrežne manualno forsirati 100 Mb Full Duplex umjesto auto / Gb ?

Na supportu mobo piše Realtek ali ne precizno koja, izvadi Device / Hardware ID pa po tome tražiti drugi drajver.
Svakako vidi koji je na supportu Realteka ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2015., 11:26   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Pogledah LAN kabel. S obje strane ima na isti način poredane parice (zeleno-bijela; zelena; narančasto-bijela; plava; plavo-bijela; narančasta; smeđe-bijela; smeđa). Ne mogu fizički (npr. multimetrom) provjeriti je li neka od njih prekinuta jer kabel ide kroz rupu u zidu pa bi trebao cvikati kabel i opet zakrimpati jednu stranu.

LAN čipset je Realtek RTL8168B/8111B (PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_E0001458&REV_01)

Sve postavke LAN-a su mi na defaultu jer se ne kužim u materiju pa nisam ništa ni čačkao oko postavki.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2015., 11:48   #6
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Probaj napraviti ping s kompa prema routeru s maksimalnim opterećenjem.
Imaš drugi laptop recimo pa isprobaj da li s njim radi veza preko žice (preko istog kabla), jer igranje s driverima je muka na kraju.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2015., 11:55   #7
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Probaj promjenit portove na routeru, ako vec nisi. Za iskljucit utjecaj Lan kartice probaj s nekom drugom (drugi komp/lap). Ako onda radi, onda je stvar definitivno do Lan kabla.
Ako je do kabla, onda prvo probaj jace pritisnuti, tankim ravnim odvijacem, svaki pojedini spoj na konektorima kabela. (Zatim ide stavljanje novih konektora, i na kraju promjena cijelog kabla)
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2015., 14:18   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Po bojama izgleda dobro, netko je slagao po TIA 586A > http://www.jimasek.elektroda.eu/inde...i-eia-tia-586b

Jesi li probao šta sam gore spominjao forsirati 100 Mb brzinu ?

U vezi drajvera otvori ovu stranicu > http://www.realtek.com.tw/Downloads/...PFid=5&PNid=13
dl. "Win8, Win8.1 and Server 2012 Auto Installation Program (SID:1752972)", negdje raspakiraj zip, otvori WIN8\64 folder, napravi update drajvera mrežne na stari dobri način kroz Device manager ("uputiš ga" na inf file),
dobit ćeš zadnji drajver Date=07/03/2015 Ver=8.039.0703.2015.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na