Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.11.2020., 10:15   #52651
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Netko si je umislio da je Tesla Ferrari
https://net.hr/danas/svijet/sokantne...obliznju-kucu/
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 10:17   #52652
Xiaomi
Premium
 
Datum registracije: May 2018
Lokacija: EU
Postovi: 285
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Ma kupio na hreliću za 30 kn, vozim kad idem doma da s burazom bejzbol zaigram

Ma nije krš i lom, ali nije ni da nije ništa. Cijeli branik treba mjenjat, mislim i da je karoserija dobila ispod čim je lijevi dio auta skraćen malo.
A tu su i hauba i svjetlo, i nije trošak od 200 kn, prije će biti 2000 e, a ja dao ne puno više za cijeli auto.
Dobar sudar je to bio, da pogurano je solidno. A auto ti je rijedak, osiguranje će mlade dobit.
Xiaomi je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 10:36   #52653
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Strgani jel si dizo podnicu od bunkera? Jel tamo kaj popucalo?
danex je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 10:47   #52654
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
Strgani jel si dizo podnicu od bunkera? Jel tamo kaj popucalo?
Plinska instalacija (boca s pumpom) mi je tamo, zato moram do nekog mehanicara da pregledaju kak treba, dizo sam i vidi se lim zadnji da je udubljen unutra, al ispod auta se nisam zagledo jos da vidim jel ispod kaj strukturno nadrapalo.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 10:58   #52655
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Kolega nedavno imao isti slucaj, naguzen na ulazu u raskrizje. Otisli u osiguranje drugog vozaca prijaviti stetu, ovi napravili procjenu na ~1000kn sto je bilo apsurdno premalo cak i da servisiras/farbas auto u supi. Na kraju predali auto u ovlasteni, ovi napravili/zamjenili sve sto treba, ukupan ceh oko 10 soma kn prema osiguranju.
Hoce oni ciganiti i nadmudrivati se i smanjivati stetu.
Zato ako se zeli bit miran najbolje u ovlasteni servis, pa nek si misle kad ih ovi odrape sa cijenama.
A mislim da ce svaki pravi ovlasteni preuzeti i popraviti auto i onda potrazivati direktno od osiguranja bez da se ti moras s njima natezati za isplatu.

Mada meni nije jasno zasto napokon vec jednom drzava ili HANFA (mislim da su osiguranja regulirana od strane HANFA-e) ne reguliraju nacine isplate stete i vise rijese te bezobrazluke raznih osiguranja gdje oni umanjuju procjene.
Za svaki auto postoji ovlasteni servis i zna se koliko kostaju dijelovi.
Za svaki popravak postoji tvornicki normativ koliko je to sati popravka.
I onda suma svih potrebnih dijelova plus sati popravka po sluzbenim cijeniku ovlastenog servisa plus ostali materijal (boja, kit itd.) = steta na autu.

Sjecam se kad je na zenu isto tako naletio lik na kocenju plus sto je od udarca bila odbacena naprijed, pa je i prednji kraj stradao.
I onda mjesec dana natezanja sa nekim poprilicno bezobraznim i bahatim procjeniteljem iz Jadranskog osiguranja (taj lik koji je bio kriv je bio u Jadranskom) gdje je nudio iznos za koji bi majstor jedva mogao nabaviti polovne dijelove, a o radu da i ne pricamo (isao sam kod poznatog majstora). I onako bahato "..je, vi budete nabavili polovne dijelove iz Italije, pa jos bi i zaradili...(????)" i slicna sranja.
Na kraju zena pisala njihovoj upravi, zalila se na bahatost procjenitelja i rekla da ce odvesti auto u ovlasteni Toyota servis, pa ce onda vidjeti koliko ce tek popravak kostati i nakon tih mjesec dana napokon procjenitelj pristao na razuman iznos za isplatu.
Skola naucena i nakon toga ako se ista autu desi krivnjom drugog vozaca ide on direkt u ovlasteni, pa nek se osiguranje misli sa svojim procjenama.
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 12:28   #52656
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Pukno me sinoć tip na slavonskoj straga dok smo stajali na semaforu, imo je dvoje maloljetne djece u autu, jedno je u bolnici sa sje.anim nosom zavrsilo jer nije bilo vezano.
Zvali murju, bio i kombi, poslikali, napravili zapisnik, uzeli sve podatke, napuhali 0.0 obojica, njemu otiso cijeli prednji kraj, meni je dosta stražnji nadrapo, iako sam i dalje (zasad) u voznom stanju.
Cijeli branik je otišo mi zadnji, lampa od žmigavca lijevog, hauba svijana, blatobran pogurnut naprijed jer se vrata zadnja lijeva teže zatvaraju, cijela je zadnja lijeva strana zapravo pomaknuta naprijed nekoliko cm.

Ja sam u generali osiguranju, on je u wieneru.

Ima li tko iskustva, što i kako sad, šta je najbolje napravit, želim da mi se to složi da bude pic pic, ne želim da me smuljaju.
Vidim problem jedino u tome što je rijedak auto i nema u HR dijelova.
2008.g je auto, pa sumnjam da će pisat totalku, stavim slike i svog i njegovog kasnije, na mobu su mi.

Edit:link sa slikama ispod

https://postimg.cc/gallery/MRqrK89
Imao istu situaciju prije 2-3 godine.

Došla policija, napravili zapisnik, išao preko osiguranja, tamo se morao dogovoriti za 2 opcije.

1. da mi oni plate popravak (ja prilažem račune)
2. da mi daju lovu (ponudu), ako mi odgovara cifra prihvatim, uzmem lovu pa sam popravim auto.

Išao na 2. jer su mi ponudili dosta love, riješio sve privatno s svojim mehaničarima i to je to.

U 95% slučajeva 2. opcija je manja od očekivanog/potrebnog i većinom osiguranje pokuša nešto izmuljati oko toga.

Kakva totalka? Ovo na slici nije ništa strašno.
Meni stavili novi branik, špricanje haube, farovi, nosač branika i ona "kada" u prtljažniku, nešto struje i auspuh novi.

Moj prijedlog, idi na opciju 1. idi u ovlašteni servis i sredi si cijeli auto kako treba.

Čisto da imaš nešto za misliti. Susjed ima Leon karavan, 2015. godište, curu mu pogodila neka starija gospođa s sporedne ulice, totalka.
Osiguranje mu ponudilo 40 000kn za popravak, auto su platili oko 160 000kn s tom opremom prije 4 godine.

NAPOMENA:
Prije preuzimanja auta od ovlaštenog servisa, pregledaj sve (napomena na boji). Meni su špricali haubu, nisam mogao ići po auto pa je žena otišla, na kraju je hauba nešto tamnija od ostatka auta. Zvali, reklamirali, dobili odbijenicu jer je žena preuzela auto, mogla je to vidjeti tamo na licu mjesta odmah.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 12:36   #52657
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zato Teslin centralni sustav, recimo onaj za autopilot, ima dva ista procesora, svaki sa svojom nezavisnom memorijom i napaja se iz različitih izvora na autu. Oni se međusobno sinkroniziraju 20 puta u sekundi da vide jesu li rezultati isti, ali auto može komotno raditi i ako jedan crkne. A što se tiče uporabe naprednijih litografija za procesore, ne vidim pretjeranu razliku u pouzdanosti jednog napretka drugom, ako je čip izrezan iz wafera cijel, testiran da je funkcionalan onda će on raditi. Pa koliko dugo rade 14nm procesori u računalima bez da se kvare, i to uz overclockove, visoke temperature i još hrpu faktora koji im skraćuju život, ali je život toliko dug da je to manje bitno. A gdje onda ne bi mogli dugo raditi oni dizajnirani baš od auto proizvođača, za njegov auto specifično.

Tu mi se čini da jednostavno prije proizvođači se nisu htjeli zamarati sa naprednim procesorima u autima, softverom i slično, ali sad kad je došao Tesla, sa svojim lijepim velikim ekranom, entertainment sustavom koji može pokretati YouTube, Netflix, spojiti kontroler pa se igraš doslovno na autu i još hrpa điđa-miđa koju sad realno želi svaka šuša imat u autu jer je to trendy i fora, sad onda odjednom i ostali proizvođači odjednom vide auto kao software, osnivaju se programerski sektori firmi na masovnim skalama, uvode se daleko napredniji infotainment sistemi u auto, itd.
Ima dva procesora, ali radi safety requirementsa, cim umre jedan, auto mora prakticki direkt na servis i zamjenu. Kao safety relevant komponenta, postoji cijela sila requirementsa koje taj centralni kompjuter mora zadovoljiti.

Elektronika za automobile je definirana da radi od -40°C - 105°C (120°C). za EV / passenger compartment se gornja granica spusti na ~+75°C.
Obicni consumer je 0° - 70°C. nekad i 0°-40°C. To je vec prva razlika.

Ako cu iz mojeg podrucja (elektromagnetska kompatibilnost), consumer elektronika se testira sa 3 V/m ili 10 V/m za immunity. ECE-R10 standard (koji predstavlja apsolutni zakonski minimum) trazi 30 V/m za automotive elektroniku, vecina OEMova ima 100-200 V/m, za radar pulse i do 600 V/m. Dakle govorimo o par redova velicine razlike u prohtjevima.

Consumer i automotive imaju drukcije requirementse i to je ono s cime se sada auto industrija pokusava posloziti.

Tesla umre nakon 5 godina, nema veze, oni su kul i super i sad ionako ima nesto bolje.

Toyota ili VW umre nakon 5 godina, odmah svi vicu kako su novi auti postali sranje


SW dio je pak gdje tradicionalni OEMovi jos hodaju u pelenama, a Tesla rastura. al dobro
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 12:48   #52658
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova

pa sam zvao frenda koji je sudski vjestak i procjenitelj tu u Njemackoj

Kaze moguce ali jako nevjerojatno.
Jel on diplomu u Novom Travniku podizao?

Uglavnom,cijeli internet i njemački sud trubi jedno,tvoj "rođo" trubi drugo. Nakraju kaže ipak moguće.....uz neku,samo njemu poznatu dozu (ne)vjerojatnosti. Da se riješimo sumnje,ja sam zvao jednog od glavnih u Emil Freyu i kaže "manji"(a definicija manjeg ti lijepo piše u njemačkom ZAKONU,ne nekim lijevim sajtevim) limarski zahvati i paintwork(nigdje ne piše 2x2 cm kao što tvoj rođo tvrdi) podliježu pod status unfalfrei. Bilokakav mehanički popravak....kaput.

Prepustiti ćemo IQu forumskog posjetioca da sam donese zaključak

Zadnje izmijenjeno od: SympForTheDevil. 23.11.2020. u 12:55.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 12:52   #52659
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor SympForTheDevil Pregled postova
Jel i on diplomu u Novom Travniku podizao?

Uglavnom,cijeli internet i njemački sud trubi jedno,tvoj "rođo" trubi drugo. Nakraju kaže ipak moguće.....

Prepustiti ćemo IQu forumskog posjetioca da sam donese zaključak

Ne frende, ti i neki opskurni clanak kojeg si iskopao na internetu trubite jedno, strucna osoba koja zivi od tog posla tvrdi drugo. Pa dobro, ajd evo onako objektivno reci da li je tebi "Unfallfrei" auto kojemu je mijenjano pola limarije doslovno. Znas i sam kako su rigorozni njemacki zakoni, a takvo nesto ni kod nas ne bi proslo.
A znas mene i koliko me zaboli sta ce zakljuciti "forumski posjetioc"
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 13:02   #52660
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Neeeee frende pa njemački sud je tako presudio ili ti je to promaklo?

Ljudi mogu živjeti i od tenisa pa biti užasni u njemu. To kaj neki jazavac iz njemačke(po svoj prilici sa tečajem za procijenitelja,kojeg pokoji put sud pita za mišljenje o visini štete i to je jedina konekcija sa legalnim pravom koju ima) slika autiće Canonom cijeli dan...a nije siguran u jednu jedinu stvar u KOJU BI MORAO BITI SIGURAN....mi osobno ne ulijeva nikakvo povjerenje

Još jednom,qupte na engleskom i njemačkom:

Citiraj:
When is a car considered accident-free?
The Cologne Higher Regional Court already made it clear in 1975 when a car is considered accident-free: The vehicle has not suffered any significant damage. Minor, repaired sheet metal damage and blemishes are excluded from the concept of freedom from accidents (AZ 2 U 31/74).

What counts as minor damage or accident damage when buying a used car?
As is so often the case, the distinction between minor damage - where the car is still considered accident-free - and accident damage is not clear. Pure paint damage does not affect the contractually guaranteed freedom from accidents. When it comes to sheet metal damage, various factors are important:

• Type of damage
• Mileage of the car
• Age of the vehicle
• Sales price
• Repair costs
Citiraj:
Wann gilt ein Auto als unfallfrei?
Das Oberlandesgericht Köln hat bereits 1975 klargestellt, wann ein Auto als unfallfrei gilt: Das Fahrzeug hat keinen erheblichen Schaden erlitten. Geringfügige, ausgebesserte Blechschäden und Schönheitsfehler sind aus dem Begriff der Unfallfreiheit ausgeklammert (AZ 2 U 31/74).

Was gilt beim Gebrauchtwagenkauf als Bagatell- oder Unfallschaden?
Wie so oft ist die Abgrenzung zwischen Bagatellschäden – bei denen das Auto noch immer als unfallfrei gilt – und Unfallschäden nicht eindeutig. Reine Lackschäden beinträchtigen nicht die vertraglich zugesicherte Unfallfreiheit. Bei Blechschäden kommt es auf verschiedene Faktoren an:

• Art des Schadens
• Kilometerstand des Wagens
• Alter des Fahrzeugs
• Verkaufspreis
• Reparaturkosten
Pa jel bi odvjetničko društvo u Njemačkoj pisalo lažne zakone jebemu sve? Inače kada upišeš Unfallfrei & Koeln prvo šta ti ispadaju je stranice odvjetničkih društava/osiguravajućih kuća koje citiraju tu sudsku presudu. Lijeve stranice odvjetničkih društava koje se bave....pravom. Zar je moguće da je struka pravo u većem qrcu nego kodnas? Ne ruši nam idealističku sliku Das Vaterlanda

Zadnje izmijenjeno od: SympForTheDevil. 23.11.2020. u 13:24.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 13:18   #52661
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Imao istu situaciju prije 2-3 godine.

Došla policija, napravili zapisnik, išao preko osiguranja, tamo se morao dogovoriti za 2 opcije.

1. da mi oni plate popravak (ja prilažem račune)
2. da mi daju lovu (ponudu), ako mi odgovara cifra prihvatim, uzmem lovu pa sam popravim auto.

Išao na 2. jer su mi ponudili dosta love, riješio sve privatno s svojim mehaničarima i to je to.

U 95% slučajeva 2. opcija je manja od očekivanog/potrebnog i većinom osiguranje pokuša nešto izmuljati oko toga.

Kakva totalka? Ovo na slici nije ništa strašno.
Meni stavili novi branik, špricanje haube, farovi, nosač branika i ona "kada" u prtljažniku, nešto struje i auspuh novi.

Moj prijedlog, idi na opciju 1. idi u ovlašteni servis i sredi si cijeli auto kako treba.

Čisto da imaš nešto za misliti. Susjed ima Leon karavan, 2015. godište, curu mu pogodila neka starija gospođa s sporedne ulice, totalka.
Osiguranje mu ponudilo 40 000kn za popravak, auto su platili oko 160 000kn s tom opremom prije 4 godine.

NAPOMENA:
Prije preuzimanja auta od ovlaštenog servisa, pregledaj sve (napomena na boji). Meni su špricali haubu, nisam mogao ići po auto pa je žena otišla, na kraju je hauba nešto tamnija od ostatka auta. Zvali, reklamirali, dobili odbijenicu jer je žena preuzela auto, mogla je to vidjeti tamo na licu mjesta odmah.

Ma auto nije za totalku, dapače, no jedno je realna vrijednost auta, a ne vjerujem da će puno manji trošak popravka biti.
Treba mjenjat haubu zadnju, tu kadu, zadnji branik, jedno svjetlo, nosač branika pretpostavljam, i to je samo ovo što ja kao laik vidim i znam.
Pitanje šta je još ispod nadrapalo.
I farbanja naravno onda.
Jedino ovisi što će mi ponuditi iz osiguranja, pa ako je neka konkretna cifra, isplati mi se sam slagat i naručivat izvana, a ako ne, odoh u ovlašteni pa nek srede auto i pošalju veći račun od realne vrijednosti auta
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 13:35   #52662
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Ne frende, ti i neki opskurni clanak kojeg si iskopao na internetu trubite jedno, strucna osoba koja zivi od tog posla tvrdi drugo. Pa dobro, ajd evo onako objektivno reci da li je tebi "Unfallfrei" auto kojemu je mijenjano pola limarije doslovno. Znas i sam kako su rigorozni njemacki zakoni, a takvo nesto ni kod nas ne bi proslo.
A znas mene i koliko me zaboli sta ce zakljuciti "forumski posjetioc"
No offense, ali ići zaključivati da je nešto unfallfrei ili ne po tome što očekuješ da su njemački zakoni stroži i da to po tebi ne bi prošlo ni kod nas, nije train of thought koji se ovdje treba uzeti.

Zamjeniš branik ili vrata to je i dalje unfallfrei, meni osobno, po logici. Ako ćemo već "po feelingu što bi gdje prošlo" procjenjivali. I logičnije mi je da u Njemačkoj, u kojoj su ljudi dosta logični, i koja ima iznimno jaku auto industriju, zakonodavci pitaju nešto struku i logiku.

Dakle poanta dal je auto bio u karambolu je zbog toga što karoserija gubi svoja originalna svojsta ako je popravljana na određenim mjestima. Brže počne hrđati, nema više svoju originalnu čvrstinu, možda ni Euro NCAP vrijednost...

Ali ništa od tih svojstava nije izgubila ako se zamjeni branik, pa čak ni ako se zamjene vrata... makneš original branik i staviš drugi original branik. oni su ionako napravljeni da se mjenjaju, nisu fiksni na autu iz jasnog razloga.

Ali ako se tebi spiga neki od A,B,C stupova, ako ti se spiga prednji kraj (ne da je dobio ogrebotinu ili udubljenje, nego ako se strukturalno promjeni)... to je već drugi par čarapa.

Toliko o mojoj logici i razmišljanju šta je unfallfrei, a kažem, ako ćemo Švabe (ipak se ovdje priča o mečki) tretirati kao logične i razumne ljude, sa poznavanjem auto industrije, vjerujem da bi oni slično razmišljali i sličnu odluku donjeli.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 13:53   #52663
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Zanimljivo, znaci tvrdite da auto koji je bio u Unfall-u (saobracajnoj nezgodi) moze biti Unfallfrei ili ti po naski "nikad udaran"? Ne znam evo onda koja je svrha te kategorizacije ako necemo po tome znati da li je ikada bio udaran ili sudjelovao u saobracajki ako to moze dobiti cak i ako je pola auta popeglano i mijenjano.
Kao sto rekoh, meni se to ucinilo sumnjivo pa sam pitao covjeka od struke koji mi je to i potvrdio. I ne, nije neki sa tecajem fotografije nego ozbiljan i priznat procjenitelj koji vec odavno radi taj posao.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 13:56   #52664
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Ma auto nije za totalku, dapače, no jedno je realna vrijednost auta, a ne vjerujem da će puno manji trošak popravka biti.
Treba mjenjat haubu zadnju, tu kadu, zadnji branik, jedno svjetlo, nosač branika pretpostavljam, i to je samo ovo što ja kao laik vidim i znam.
Pitanje šta je još ispod nadrapalo.
I farbanja naravno onda.
Jedino ovisi što će mi ponuditi iz osiguranja, pa ako je neka konkretna cifra, isplati mi se sam slagat i naručivat izvana, a ako ne, odoh u ovlašteni pa nek srede auto i pošalju veći račun od realne vrijednosti auta
Ponuditi će ti nešto što će ti jedva pokriti troškove, ili neće uopće pokriti troškove.

Probaj čuti što kažu, možeš probati prvo opciju broj 1, ako ti ne odgovara, uzmeš opciju broj 2 ili se žali na opciju broj 1.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 13:58   #52665
Xiaomi
Premium
 
Datum registracije: May 2018
Lokacija: EU
Postovi: 285
Ja bi prije opciju 1, jer 2. gdje bi dijelove te nabavio, muka s tim nepotrebno. Neka slože auto.
Xiaomi je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 14:00   #52666
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Zanimljivo, znaci tvrdite da auto koji je bio u Unfall-u (saobracajnoj nezgodi) moze biti Unfallfrei ili ti po naski "nikad udaran"? Ne znam evo onda koja je svrha te kategorizacije ako necemo po tome znati da li je ikada bio udaran ili sudjelovao u saobracajki ako to moze dobiti cak i ako je pola auta popeglano i mijenjano.
Kao sto rekoh, meni se to ucinilo sumnjivo pa sam pitao covjeka od struke koji mi je to i potvrdio. I ne, nije neki sa tecajem fotografije nego ozbiljan i priznat procjenitelj koji vec odavno radi taj posao.
Ne razumijem dal ti namjerno ne želiš vidjeti sivo, tj gradaciju, jer bi ti me možda morao priznati pogrešku, ili stvarno ne vidiš nijanse nego samo crno i bijelo?

Ako je pola auta popeglano i mjenjano i dalje može biti unfallfrei, ali jako teško, tako da ne znam zašto daješ taj primjer.

NPR može se dogoditi da je su sva 4 vrata ravnana u 4 zasebna incidenta, da su oba branika mjenjana u još 2 zasebna incidenta, da je hauba mjenjana u 7. zasebnom incidentu... to i dalje može biti unfallfrei auto.

Ali jaako teško, iako možda moguće, da može biti unfallfrei ako su 2 elementa odjednom mjenjana jer tada je vrlo vjerojatno najebala i školjka auta, tj njena struktura, a tada više ne može biti unfallfrei jer to više nije auto kakav bi bio bez tog unfalla.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 14:04   #52667
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ne razumijem dal ti namjerno ne želiš vidjeti sivo, tj gradaciju, jer bi ti me možda morao priznati pogrešku, ili stvarno ne vidiš nijanse nego samo crno i bijelo?

Ako je pola auta popeglano i mjenjano i dalje može biti unfallfrei, ali jako teško, tako da ne znam zašto daješ taj primjer.

NPR može se dogoditi da je su sva 4 vrata ravnana u 4 zasebna incidenta, da su oba branika mjenjana u još 2 zasebna incidenta, da je hauba mjenjana u 7. zasebnom incidentu... to i dalje može biti unfallfrei auto.

Ali jaako teško, iako možda moguće, da može biti unfallfrei ako su 2 elementa odjednom mjenjana jer tada je vrlo vjerojatno najebala i školjka auta, tj njena struktura, a tada više ne može biti unfallfrei jer to više nije auto kakav bi bio bez tog unfalla.

Zato sto je kolega sa simpatijom za necastivog upravo to naveo i ja se cijelo vrijeme na to referiram.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 14:42   #52668
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
S obzirom da sam zakuhao cijelu raspravu, evo izvješće pa sami prosudite da li je auto unfallfrei: https://www.carvertical.com/hr/izvje...JJ11000EF63008

S jedne strane piše da nema zapisa da je označeno kao oštećeno, s druge strane postoje slike (na dnu) i cijena na aukciji koja baš ne odgovara unfallfrei autu te starosti, opreme i kilometraže.

Što mislite?
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 14:47   #52669
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Zato sto je kolega sa simpatijom za necastivog upravo to naveo i ja se cijelo vrijeme na to referiram.
Misliš na one njegove fotke? Tamo je bio promjenjen branik i blatobran ako se ne varam?

Meni osobno, po mojoj logici, je to na granici dal je unfallfrei ili ne, ali lako moguće da je bio manji sudar i da je blatobran išao na lakiranje i ravnanje, a blatobran na zamjenu, doduše kažem, po mojoj logici, teško da je to unfallfrei, ali on tvrdi da ga je takvog prodao dalje, s potvrdom da je unfallfrei, i ja smatram da je to moguće. Rijetki će biti takvi slučajevi da su dva elementa otišla, a da je auto unfallfrei, ali moguće da je njegov jedan od tih.

Ali se slažem s njime da je jako nelogično (on je čak citirao presude) da samo male ogrebotine idu u unfallfrei, ali to sam već objašnjavao prije. I mislim da se on zakačio tu na tebe zbog tih izjava tipa samo "2x2cm" i slično, dok su doduše izjave tog tvog sudskog vještaka prije bile da ne može biti unfallfrei ako je išta rađeno.

Jako zanimljiva tema, dapače ubacujem se u nju najviše u nadi da će uskočiti netko treći tko zna nešto i razjasniti, jer vas dvojica držite oprečne sttrane i ne mičete se sa svojih pogleda (on jer ima svoje iskustvo, ti jer imaš frenda kojem vjeruješ i koji ti tvrdi nešto na temelju svog iskustva).
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 14:52   #52670
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
S obzirom da sam zakuhao cijelu raspravu, evo izvješće pa sami prosudite da li je auto unfallfrei: https://www.carvertical.com/hr/izvje...JJ11000EF63008

S jedne strane piše da nema zapisa da je označeno kao oštećeno, s druge strane postoje slike (na dnu) i cijena na aukciji koja baš ne odgovara unfallfrei autu te starosti, opreme i kilometraže.

Što mislite?
Graničan slučaj. Ne izgleda mi kao da je bio u sudaru sa drugim vozilom ili pri velikoj brzini sa stupom / zidom / ogradom.

Više kao da je netko zapeo za stupić i pokušavao se iskobeljati van. Doduše tu su moguća oštećenja prednjeg desnog kotača i ovjesa, a ako je tako, onda nikako nije unfallfrei.

Osobno ne bih ovo proglasio unfallfrei, ali bome nije ni neki teški karambol. Da kupujem skupi i novi auto, ovog bi vjerojatno zaobišao.

Ali da baš takvog želim i da ću možda morati čekati 6 mjeseci na idući takav da dođe, a ovaj je još i povoljan možda bi i riskirao i uzeo ga, ali bi obavezno dao pregledati ovjes prije toga.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 15:11   #52671
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Nije baš povoljan, to je ovaj auto: https://www.njuskalo.hr/auti/bmw-x1-...oglas-32794762
Čovjek tvrdi da nije imao pojma da je bio razbijen i da ga je kupio u BMW salonu kao unfallfrei.

Edit: a posebno nije povoljan jer je tri mjeseca bio na aukciji, zadnja cijena u 03/2020 mu je bila 23,5k EUR.

Zadnje izmijenjeno od: Garro. 23.11.2020. u 15:16.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 15:24   #52672
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ok, da rezimiramo: auto koji je sluzbeno deklariran kao "nikad razbijen" je moguce bio tako razbijen da mu se moralo mijenjati pola karoserije i to je po vama u redu i ispravno? Koja je poenta "Unfallfrei" kategorizacije onda? Ne kuzim vas nikako...
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 17:42   #52673
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Možda umjesto" unfallfrei "treba pisati grosseschadefrei" ccc..
Onda bi bilo točno. I oštećenje branika spada pod nezgodu ak je rađen očevid, makar se ne mora niš mijenjati.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 17:46   #52674
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Sve vam tu piše, funkcionira i s google translateom
https://www.stern.de/auto/service/wa...--7823090.html

Prema ovome, onaj BMW nema šanse da upada u Unfallfrei.

Tu je i presuda koja se spominje u članku:
https://www.judicialis.de/Oberlandes...7.12.2003.html
Citiraj:
based on the information provided by the first-instance witness B. (see minutes of the GA Bl. 65ff. DA), an employee of the company G., it has become undisputed that the car acquired by the plaintiff from the defendant suffered damage to the front right fender and later to the rear right fender at the time of its use by G. The first time a storm had pushed a workshop gate against the right front fender, the second time an employee of the company G. had driven a trailer lift against the right rear fender. In both cases, the fender was replaced and repainted.

The plaintiff's husband requested the defendant in week 47 of 2001 to take back the vehicle and to reimburse the plaintiff for the purchase price as well as the damage it suffered. The defendant refused.

The plaintiff has the reimbursement of the purchase price paid of 10,225.84 EUR (20,000.00 DM) plus the repair costs incurred in the amount of 1,296.33 EUR (2,535.40 DM) and, in addition, the contractual costs referred to as the reimbursement of the so-called large damages Expenses such as travel costs, transfer, registration and ancillary costs in the amount of a further EUR 249.25 (DM 487.50) are claimed.
Eto...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 23.11.2020. u 17:55.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 19:44   #52675
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova

Mislim povuci usporedbu s racunalima i hardverom.

Da ima ekipe koja jos fura Core2Duo/Quad kompove ali kako to radi
.

🙂E4500 radi čist pristojno. Ok, u kombinaciji sa ssdom i nešto rama.... Čist ok za svakodnevni posao... Tj. starije igrice, surfanje, muziku, pa i Kodi i sl. 😁
Uz njega koristim i dosta noviji Intel, ali i Rajzen... Ali E4500 se još ne da. 😄
sale001 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 15:34   #52676
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Postoji li negdje (besplatno) da se može provjeriti kataloška vrijednost automobila?

Ako ne, gdje je najjeftinije?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 15:49   #52677
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
CVH ima vlastite tablice koje nemaju veze sa logikom i realnom vrijednošću auta te se na osnovu njih obračunavaju davanja pri uvozu.
Ako trebaš procijeniti svoj auto, to možeš učiniti u većini STP za nekih 70-200kn, ovisno o vrsti procjene koja ti treba. Koliko se sjećam, postoje 3 vrste procjene i svaka ima svoju cijenu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 15:51   #52678
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
CVH ima vlastite tablice koje nemaju veze sa logikom i realnom vrijednošću auta te se na osnovu njih obračunavaju davanja pri uvozu.
Ako trebaš procijeniti svoj auto, to možeš učiniti u većini STP za nekih 70-200kn, ovisno o vrsti procjene koja ti treba. Koliko se sjećam, postoje 3 vrste procjene i svaka ima svoju cijenu.
Može li se okvirno ovisno o trošku prijepisa kod kupovine auta?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 16:07   #52679
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Možeš platiti procjenitelja, ako ti se ne sviđa visoka kataloška vrijednost.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 16:13   #52680
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Možeš platiti procjenitelja, ako ti se ne sviđa visoka kataloška vrijednost.
Meni treba visoka kataloška vrijednost
Samo me zapravo zanima realna vrijednost..
strgani je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na