Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2020., 23:13   #4891
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Slažem se sa dakky-em zašto forsati win10 i gurati i lovu stavljati na ram i proc ...


Ja imam 3 riga,2 su sa pločama za 13 kartica , jedan za 19,svi rade sa 4560,4400 i 4 gb rama,na 2 su ssd-eji,na jednom hard ...


Svi su na mmpos-u ...


Prvo su bili USB-eji,ali su mi se pokazali nestabilni nakon 6 mjeseci ...


Osim toga win kao win se pokazao nestabilan za rigove,jako puno grešaka što do samih windoza,što ako nekaj treba updejtat ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2020., 23:58   #4892
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
@Nbdy .. kod mene (frendova kojima sam slagao) isti stikovi vec 3 godine na 20-tak rigova, nikad problema. Na pocetku je bilo problema, ali otkako smo "otkrili" usb2.0 stikove, nikakvih problema.
dakky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2020., 10:28   #4893
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Ma ja sam uzimao kingstone USB 3.0 ... velim cca pol godine rade kak treba i onda počinje gubljenje podataka,pa reinstaliraj sistem pa nemre se updejtat ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:35   #4894
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ti USBei su istina bog krhki, ali to opet ovisi i o USBeu i o kvaliteti. Ja sam imao razne kvalitete, imao sam 2 noname i oba dva su se zbrickala prilicno brzo. Sandisk mi radi bez problema, ali par puta sam i njih trebao reinstal jer valjda doslo do gubljenja podataka.

Ovisi o USBeu i o tome dali se gubi struja, ako se cesto restarta, ako rig udje u restart loop velika je sansa da se USB zbricka pa treba reinstal OS ili treba cak ga u kos bacit.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 17:19   #4895
dzajko
Premium
Moj komp
 
dzajko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Ehhhh
Postovi: 460
Jeli velika razlika 570 8gb i 580 8gb? Naletio sam na jednu 570 za 1000kn...
dzajko je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 17:46   #4896
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
za mining vise manje isti vrag, puno je bitnije koja je memorija na kartici nego da li je 570 ili 580...
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 18:15   #4897
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
570 za 1000 kuna i nisi bas naletio. A slicno je i za gaming. Za casual gamere isti vrag.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2020., 16:25   #4898
mklobu43
EonCentar
Moj komp
 
mklobu43's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Petrinja
Postovi: 98
Ljudi što to znači uzemljeno napajanje?

I drugo kakva su iskustva sa P104-100 karticama, naletio sam na 6 kom novih Palit Nvidia Geforce P104-100 4 GB GDDR5X, čitao sam da se može biosom flashati/otvoriti 8gb za minanje. Cijena je 1000eur plus poštarina. Negdje sam naletio na info za ETH potrošnja 90w i 38-40mh-s. Nemam iskustva s Palitom a još manje s čistim mining karticama.S obzirom na nadolazeća vremena da li ima smisla razmotriti kupnju takvih kartica?

Što se tiće OS-a ostajem na Winu jer kao početniku u minanju mi je bolje krenuti s nečim što poznajem a ako bude problema vjerojatno ču se okrenuti SMOS-u ili Linux-u.

Odustao sam od MSI B360-F PRO ploće- premalo je infa a i podrške, mislim da bi zujao bezveze ko pčelica
__________________
When `u find a man which is worth 2 talk 2 and don't talk, `u loose a man.
When `u find a man which is not worth 2 talk 2 and talk, `u loose a words.
Wise man don't loose man & words..

Zadnje izmijenjeno od: mklobu43. 11.09.2020. u 16:38.
mklobu43 je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2020., 16:28   #4899
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor mklobu43 Pregled postova
Ljudi što to znači uzemljeno napajanje?

I drugo kakva su iskustva sa P104-100 karticama, naletio sam na 6 kom novih Palit Nvidia Geforce P104-100 4 GB GDDR5X, čitao sam da se može biosom flashati/otvoriti 8gb za minanje. Cijena je 1000eur plus poštarina. Negdje sam naletio na info za ETH potrošnja 90w i 38-49mh-s. Nemam iskustva s Palitom a još manje s čistim mining karticama.S obzirom na nadolazeća vremena da li ima smisla razmotriti kupnju takvih kartica?

Što se tiće OS-a ostajem na Winu jer kao početniku u minanju mi je bolje krenuti s nečim što poznajem a ako bude problema vjerojatno ču se okrenuti SMOS-u ili Linux-u.

Odustao sam od MSI B360-F PRO ploće- premalo je infa a i podrške, mislim da bi zujao bezveze ko pčelica
Da je spojeno sa standardnim IEC kabelom u šuko utičnicu sa uzemljenjem. Kad se rade rigovi, trebale bi se sve komponente "uzemljiti" na zajednicku tocku i spojiti na šasiju napajanja ako koristite drvene kontrukcije. Ako je metalna konstrukcija, sve ce biti uzemljeno preko napojnog kabela.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2020., 19:53   #4900
dzajko
Premium
Moj komp
 
dzajko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Ehhhh
Postovi: 460
Tek sam spojio rx570 8gb, dobivam oko 9Mh/s, probao sam na par pool se spojit i na svakom isto, sto treba radic OC graficke da dobijem tih 20+ ?
dzajko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.09.2020., 19:55   #4901
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Prvo prebaciti u compute mode, onda mod BIOS-a i OC ili loadaš strap preko claymore minera + OC
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2020., 22:40   #4902
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Iako bi i bez BIOS moda morao imati barem 20-tak Mh/s, samo sa OC. Za eth ti je bitnija brzina memorije nego brzina GPU. Neke memorije idu glatko na 2250MHz, a neke bacaju greske i na 1800 MHz i tu bude i po 10-12 MH/s razlike kad se i mod stavi.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2020., 23:44   #4903
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Nije prebacio u compute mode, zato ima 9 MH/s
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2020., 03:34   #4904
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Nemam pojma kako je to na winsima, sorry na SMOSu radi po defaultu kako spada
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2020., 14:30   #4905
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Da je spojeno sa standardnim IEC kabelom u šuko utičnicu sa uzemljenjem. Kad se rade rigovi, trebale bi se sve komponente "uzemljiti" na zajednicku tocku i spojiti na šasiju napajanja ako koristite drvene kontrukcije. Ako je metalna konstrukcija, sve ce biti uzemljeno preko napojnog kabela.

Ovo nisam znao, naravno da je spojeno na šuko, ali kako sve komponente uzemljiti u zajedničku točku i spojiti na kućište napajanja? Inače na drvenom kućištu dugo radilo bez ikakvih problema, čak i sama ploča nezašarafljena stoji na drvenim letvicama godinama...
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 08:26   #4906
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor ...Tihomir... Pregled postova
Ovo nisam znao, naravno da je spojeno na šuko, ali kako sve komponente uzemljiti u zajedničku točku i spojiti na kućište napajanja? Inače na drvenom kućištu dugo radilo bez ikakvih problema, čak i sama ploča nezašarafljena stoji na drvenim letvicama godinama...
Nije uvijek prijeko potrebno, ali inace u normalnim kucistima (non'mining) se sve zajedno uzemlji preko samog kucista, Kako usarafis maticnu, bilo koje kartice, napajanje, sve bude uzemljeno preko kucista na napajanje i preko IEC napojnog kabela imaju zajednicko uzemljenje preko instalacije.

to dolazi do izrazaja kad imas neke tranzientne smetnje u mrezi zbog vanjskih uredjaja koji mogu smetati osjetljivim elektronickim komponentama kompjutera.

kako uzemljiti sve komponente? najkraci zuto zeleni kabel i spojiti sve u zajednicku tocku na napajanju bi bilo najlakse. Znaci sa svake komponente. Ali ne znam da li je to svima potrebno, jer je to najvise zbog pravilne zastite komponenti. Ako to vec godinama radi, ne treba dirati.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 08:29   #4907
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ne bih želio da me se krivo razumije i nije mi namjera vrijeđati bilo koga, ali muči me pitanje: da li rudarenje uopće financijski isplati? Uračunajte cijenu riga/ova, potrošene struje,,... pa na to dodajte buku od hlađenja sistema.

Po meni, financijski je bolje kupiti BTC pa ga prodati za mjesec dana kada naraste. Onda će opet pasti, a ga kupiš i tako u krug. Mislim da bi se u 1g. financijski bolje prošlo na taj način nego rudarenjem. BTC je u zadnjih godinu dana dobio skoro 50% na vrijednosti.

Konkretno: frend parajlija je proteklih 1,5g. u više navrata kupovao BTC. Ima nekih 5 BTC na kontu. Prosječna cijena svih kupljenih mu je 6.500€. Na današnji dan, zaradio je 2.200€/BTC. Praktički, on si je zaradio Rolexa u tih 1,5g.

Volio bih da me netko demantira argumentima i konkretnim brojkama te mi dokaže da je rudarenje isplativo.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 08:36   #4908
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne bih želio da me se krivo razumije i nije mi namjera vrijeđati bilo koga, ali muči me pitanje: da li rudarenje uopće financijski isplati? Uračunajte cijenu riga/ova, potrošene struje,,... pa na to dodajte buku od hlađenja sistema.

Po meni, financijski je bolje kupiti BTC pa ga prodati za mjesec dana kada naraste. Onda će opet pasti, a ga kupiš i tako u krug. Mislim da bi se u 1g. financijski bolje prošlo na taj način nego rudarenjem. BTC je u zadnjih godinu dana dobio skoro 50% na vrijednosti.

Konkretno: frend parajlija je proteklih 1,5g. u više navrata kupovao BTC. Ima nekih 5 BTC na kontu. Prosječna cijena svih kupljenih mu je 6.500€. Na današnji dan, zaradio je 2.200€/BTC. Praktički, on si je zaradio Rolexa u tih 1,5g.

Volio bih da me netko demantira argumentima i konkretnim brojkama te mi dokaže da je rudarenje isplativo.
Dugorocno je, ali je isplativije kupiti ako vjerujes da ce BTC ili neka crypto valuta ici gore. Zadnjih 5 godina da je bilo tko ovdje ulagao postepeno u BTC (osim kad je bio 20k $) umjesto u mining rig, imao bi visestruko vise love nego majnanjem.

p.s. ako netko ima besplatnu struju, onda je najlakse majnati i HODL
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Psycho. 13.09.2020. u 08:58.
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 11:41   #4909
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Nažalost, nismo u Norveškoj gdje je struja gratis, a za hlađenje sistema je dovoljno otvoriti prozor.
Prošlogodišnje prognoze su govorile da će BTC krajem ove godine biti 18-20k $, a onda se dogodila corona. Moje osobno mišljenje je da će narasti do 31.12. jer kad najesen udari recesija, valute će padati.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 12:08   #4910
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
nazalost ne slazem se bas. prije sam mislio da BTC i crypto ima neku logiku, nema to nikakve logike nego kako whaleovi disu.

vjerujem da ce jednog dana BTC biti 100k $, ali da li ce to biti tokom mog zivota ili za 18mjeseci nitko ne zna i tko misli da zna taj pusi some good stuff.

radi te vjere sam ulozio u BTC; ali nista sta ne mogu izgubiti i zaspati mirno taj dan. Zato se zalazem za konstantno ulaganje manjih suma, nego jedne velike. S vremenom se napuni kasica i lijepo izgleda, ali ta suma ne znaci da si se izlozio riziku da iduci mjesec nemozes do Konzuma po spezu.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 13:14   #4911
mklobu43
EonCentar
Moj komp
 
mklobu43's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Petrinja
Postovi: 98
Ljudi imate li preporuku za risere, vidim da ima više verzija pa sam zbunjen, što u stvari kupiti?
__________________
When `u find a man which is worth 2 talk 2 and don't talk, `u loose a man.
When `u find a man which is not worth 2 talk 2 and talk, `u loose a words.
Wise man don't loose man & words..
mklobu43 je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 15:50   #4912
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Po meni od 8 na više ... (ne komada)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 18:27   #4913
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Zadnje sam uzeo Gembird po 42 kN u hr. Ne znam je li to neki brend u odnosu na noname ali barem su sigurno novi po 1 pakirani. Meni je još bitno da konektor u ploču ide vertikalno. Kažu da ne valjaju sata iako ne znam po čemu su bolji 6 pin ako se koristi sata to 6 pin adapter. I još da je bolje bez adaptera ali onda ne znam kako to misle spajati.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2020., 14:29   #4914
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Najbolje bez adaptera ...


Ja imam 30 komada na sati i nemam problema ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2020., 14:48   #4915
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
to dolazi do izrazaja kad imas neke tranzientne smetnje u mrezi zbog vanjskih uredjaja koji mogu smetati osjetljivim elektronickim komponentama kompjutera.
što su to "tranzientne smetnje"? probao sam guglati al nisam nabrzaka našao ništ konkretno...ne razumijem taj pojam

Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
kako uzemljiti sve komponente? najkraci zuto zeleni kabel i spojiti sve u zajednicku tocku na napajanju bi bilo najlakse. Znaci sa svake komponente. Ali ne znam da li je to svima potrebno, jer je to najvise zbog pravilne zastite komponenti. Ako to vec godinama radi, ne treba dirati.
šta nisu sve komponente već uzemljene preko naponskog konektora...koji tak i tak mora biti uboden u samu tu komponentu...jer...u suprotnom ta ista komponenta ne bi radila bez napajanja

ono što želim reći je da ak proguglaš pinout za bilo koji konektor koji izlazi iz napajanja, svaki ima GND
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2020., 15:02   #4916
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
GND i EARTH nisu baš 100% jedno te isto


Jedno je DC, a drugo AC komponenta
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2020., 15:24   #4917
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
upravo to

na GND se spajaju sve komponente u svrhu izjednačavanja potencijala, kao - na bateriji/akumulatoru (tehnički je +, al konvencijom je dogovoreno da to bude - )

a EARTH se koristi u izmjeničnim mrežama da bi osigurač izgorio/iskočio u slučaju probijanja preko kućišta uređaja

sve ja to jako dobro znam, al nije mi baš previše jasno što su to "tranzientne smetnje" i koju ulogu uzemljenje igra kod njih i kod komponenti koje se napajaju istosmjernom strujom
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2020., 17:05   #4918
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Najbolje bez adaptera ...


Ja imam 30 komada na sati i nemam problema ...
Sata kažu manje može povući struje, što uglavnom nije problem ni kod mene.
I ne znam zašto neki noviji i sigurno neloši riseri nemaju uopće sata nego samo 6-pin (dobije se adapter s riserom).
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2020., 19:00   #4919
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Ja sam više problema imao sa adapterima nego sa bilo kojim drugim kablovima koji su direktno išli iz napajanja ...


Makar i sam slagao kablove,opet je bolje,nego koristiti adapter ...


Ako budeš trebao kablova,javi se slažem ih ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2020., 21:13   #4920
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Ti adapteri koji dolaze sa riserima su smeće i hoće pregoriti, pogotovo ako se minea neki coin koji je zahtjevan tipa kawpow
Svi riseri koje imam su verzija 007, znači SATA konektor i direktno kablovi iz napajanja idu u njih i nikad problema
Općenito svi ti kablići/adapteri iz Kine su smeće, pregorilo mi barem 20-ak 8 na 8 pin produžetaka (stavljao ih da napravim veći razmak između kartica)
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na