Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.04.2014., 10:41   #1
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Koji mode APPLE MAC racunala odabrati

Pozdrav !

Molim vas za pomoć ili savjet. Odlucio sam se preci na MAC racunalo. Racunalo nije za poslovne svrhe već za kućnu namjenu. Prodao bih
trenutno racunalo i nadoplatio za novo iMac ili mac mini racunalo. Ono što mi je bitno je da bude tiho ili nečujno. Gledao sam mac mini i iMac
racunalo. Mini je jeftiniji zbog toga što nema monitor a sve ostalo je od komponenti isto ili skoro isto. E sad čitao sam da su neke serije tog
mac mini modela znale biti dosta glasne pa me to malo plaši. Nadalje me zanima dali bez obzira na koji model se odlučim takvo apple racunalo
može koristiti i za torrenate. Mislim ne bih ga ja sada ostavio da radi mjesecima bez gašenja ali kad mi treba da ostane upaljeno dan-dva bez
odmora, da ne bi došlo do nekog pregrijavanja ili nećeg trećeg. Dali su bolja možda ova iMac računala sa built-in i monitorom. Ako ništa drugo
barem mi izgledaju famozno.

Znači da sumiram, racunalo mi je za kucnu upotrebu, mail,internet, torrenti, malo obrada slika ili videa i naravni za potrebe text dokumenta i tablice.
Koliko sam vidio office nije problem instalirati na mac racunala.

Nadalje me zanima dali je moguće i dali postoji kao i za windowse manje vise sve potrebne aplikacija koje se skidaju da recimo torrenata i da rade
normalno ili se moraju kupovati. Nadalje koko ide sa nadogradnjom OS-a. Dali je besplatana ili je isto kao i kod windowsa. Nova verzija pa kupi ili
je to kod maca drugačije. Mislim znam da ne moram kupovati winodze, jelete , ima i drugin načina pa me to zanima dali je to i ovdje prisutno i u
kolikoj mjeri. Dali je moguće instalirati manje više sav potreban softver a da se ne kupuje već znate odakle da se nabavi..... i naravno da radi.

Hvala na pomoći !
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 10:49   #2
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor dxdandy Pregled postova
Pozdrav !

Molim vas za pomoć ili savjet. Odlucio sam se preci na MAC racunalo. Racunalo nije za poslovne svrhe već za kućnu namjenu. Prodao bih
trenutno racunalo i nadoplatio za novo iMac ili mac mini racunalo. Ono što mi je bitno je da bude tiho ili nečujno. Gledao sam mac mini i iMac
racunalo. Mini je jeftiniji zbog toga što nema monitor a sve ostalo je od komponenti isto ili skoro isto. E sad čitao sam da su neke serije tog
mac mini modela znale biti dosta glasne pa me to malo plaši. Nadalje me zanima dali bez obzira na koji model se odlučim takvo apple racunalo
može koristiti i za torrenate. Mislim ne bih ga ja sada ostavio da radi mjesecima bez gašenja ali kad mi treba da ostane upaljeno dan-dva bez
odmora, da ne bi došlo do nekog pregrijavanja ili nećeg trećeg. Dali su bolja možda ova iMac računala sa built-in i monitorom. Ako ništa drugo
barem mi izgledaju famozno.

Znači da sumiram, racunalo mi je za kucnu upotrebu, mail,internet, torrenti, malo obrada slika ili videa i naravni za potrebe text dokumenta i tablice.
Koliko sam vidio office nije problem instalirati na mac racunala.

Nadalje me zanima dali je moguće i dali postoji kao i za windowse manje vise sve potrebne aplikacija koje se skidaju da recimo torrenata i da rade
normalno ili se moraju kupovati. Nadalje koko ide sa nadogradnjom OS-a. Dali je besplatana ili je isto kao i kod windowsa. Nova verzija pa kupi ili
je to kod maca drugačije. Mislim znam da ne moram kupovati winodze, jelete , ima i drugin načina pa me to zanima dali je to i ovdje prisutno i u
kolikoj mjeri. Dali je moguće instalirati manje više sav potreban softver a da se ne kupuje već znate odakle da se nabavi..... i naravno da radi.

Hvala na pomoći !
A prilazis iz raloga kojeg? Vidin da ne baratas s osnovnim pojmovima pa idemo redon.

1. Mac Mini ili iMac svejedno je, oba su slizna razlika je samo je li ti triba monitor ili ne. (mislin da mini nema CD, ali to je nebitno)
2. Mogu radit 24/7/365 jer kao i svako drugo poslozeno racunalo rade, i testirani su da rade
3. Mozes skidat torrente
4. Imas gotovo sve programe kao i na Winsima (izbaci dio igara za to triba DX) ali svi pro alati su prisutni na Macu, i sigurno ces osjetit boost u produktivnosti i inspiraciji (Bubba udri )
5. Aplikacije se ne moraju kupovati, ali bi bilo u duhu foruma da se kupuju
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2014., 10:50   #3
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Imaš već temu o Macu (ako nije zatvorena zbog konstantnih svađa)

Ako već mora biti Mac, uzmi Mini, pouzdaniji je, ostavlja ti više slobode kod izbora periferije (monitor, tipkovnica, miš) i prenosiviji je. Tiši također.

Torrenti rade (imaš utorrent, transmission...)
Imaš AppStore pa možeš i dati tih par $ za bitne aplikacije.

Ono što trebaš znati je da su file systemi drugačiji između Windowsa i OSX-a.
Ako imaš hrpu storage diskova, s njih ćeš moć čitati, ali ne i pisati na njih out of the box. Preporučam da daš 25$ odmah za Paragon NTFS for Mac, to je prvo što se isplati kupiti.

Više manje sve imaš dostupno, a cijene nisu takve da ih si ne bi mogao priuštiti ako već imaš love za Mac. Par $ i to ti je vezano uz Apple ID dok god koristiš Apple.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 12:00   #4
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Monitor naravno imam ( ips matrica ), samo sam gledao ići na tiše rješenje od ta dva mac racunala ( mini - imac ). DVD uredjaj mi nije potreban. Što se tiče ovoga da je prenisiviji i to mi je nebitno. Razlika je gotovo 50% u cjeni ove dvije vrste racuna. Naravno u korist mini-ija. E sad kod iMaca mi se svida što je sve na jednom mjestu i to je to....ne znam kakav je sa bukom koju proizvodi pri radu u odnosu na mini tj. koji je tiši od njih dvojice prilikom surfanja i kucanja nekog word dokumenta. Iako mi je racunalo u sobi u kojoj nitko ne boravi osim za vrijeme korištenja računala to će se uskoro promjeniti a nemam ga gdje dalje staviti pa zato tražim tiho riješenje kako osobi koja će biti u sobi ne bi smetala buka i huljenje zraka od ventilatora i sl. zvukovi nastali od računala a opet da može ostati ako treba noću upaljeno i da ne smetra i naravno da je od apple-a. Jednostavno želim probati nešto malo drugačije. Ne želim Linux. Od apple-a već koristim iPad mini i svidja mi se princim rada iako je napravljen JB pa bih htio probati i racunalo. Ako mi se ne svid prodam ga i kupim neko drugo na windozama i gotovo.

Edit:

Iako mi je racunalo u sobi u kojoj nitko ne boravi osim za vrijeme korištenja računala to će se uskoro promjeniti a nemam ga gdje dalje staviti pa zato tražim tiho riješenje kako osobi koja će biti u sobi ne bi smetala buka i huljenje zraka od ventilatora i sl. zvukovi nastali od računala a opet da može ostati ako treba noću upaljeno i da ne smetra i naravno da je od apple-a.

Zadnje izmijenjeno od: dxdandy. 14.04.2014. u 13:05.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 12:09   #5
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
mini.

Ili čak macbook pro, iz razloga što ga imaš i kao desktop mašinu i kao prijenosni ultrabook
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 13:02   #6
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
mini.

Ili čak macbook pro, iz razloga što ga imaš i kao desktop mašinu i kao prijenosni ultrabook
Ne bih išao na macbook pro. To mi je premali monitor.... Ipak bih nešto od barem 21,5-24 incha za desktop racunalo. To mi je nekako optimalno. Trenutno koristim 22inch monitor i nije mi mali ali ne bi mi smetalo ni da je 24incha ali više od toga mi ne treba.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 13:07   #7
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
iMac 24", potrazi stariji model 2011+, napucaj 8gb rama i miran si.
Ako nije do love, onda novi.
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 13:33   #8
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
ali koristio bi eksterni monitor, ili 2 ako treba
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 13:38   #9
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
ali koristio bi eksterni monitor, ili 2 ako treba
Ne, ne bih koristio eksterni monitor ili 2. Ako uzimam mini onda naravno da mi treba monitor, pa neću ga spojiti na mobitel a ako uzimam iMac ne treba još jedan monitor....nikad u životu nisam imao potrebu za radom na dva monitora za kućne potrebe. Ili sam krivo protumačio tvoju rečenicu.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 14:10   #10
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
to sam se nadovezao na mpb kombinaciju, gdje si rekao da ti je mpb premali.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2014., 22:20   #11
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Kad probas top spec iMac 27" bit ces navucen. Ekran je perverzija (iako nije za grafiku).

MacMini i iMac su tihi tako da nemas problema.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2014., 11:33   #12
flare
mrzi zimu
 
flare's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: behind blue eyes
Postovi: 318
Ako već imaš neku periferiju koju jako voliš onda uzmi mac mini jer je dovoljno tih i dovoljno dobar za ono kaj ti treba a nećeš morati trošiti pare na tipkovnicu, monitor etc. No, ako nemaš ništa od navedenog i misliš sve novo kupovati onda ti je iMac bolji izbor.

I mac mini iMac (i sva druga mac računala) su jako tiha. Ja već godinama radim na njima (promijenila sam ih nekoliko) i jako sam zadovoljna.

Inače, i na iMac možeš prikačiti neku drugu periferiju i sve (uglavnom) radi bez problema. Ja sam na MacBook Pro imala priljučenu Logitechovu tipkovnicu i miša u jednom trenu i sve je radilo super.

Windowsi isto rade dobro (ako već imaš potrebe za njima).
__________________
Destruction leads to a very rough road
But it also breeds creation
RHCP
flare je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 14:05   #13
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,240
kao osoba koja prodaje apple proizvode ( studentski posao ) toplo ti preporucam mac mini.. iz razloga jer je gotovo 50% jeftiniji, a s obzirom da si i novak sa apple računalima nemoj odma bacat ogromne novce na imac jer ti je nepotreban za kućnu upotrebu... sto se tice rada oboje neces ni primjetiti da rade.. uzasno su tihi i najbolje od svega je da ih uopce ne moras gasiti.. mi kad odlazimo iz ducana samo ih stavljamo u sleep mode.. preporuka je da ga gasis 2-3 puta godišnje i to je to.. aplikacije mozes skinut besplatno imas keynote, pages, numbers ( apple-ova inačica "office"-a ),na mac mini si sam stavis zeljenu periferiju.. uz imac dobis tipkovnicu i mis ili trackpad ali moja topla preporuka je mac mini posto ti je za kucnu upotrebu... ukoliko se zazelis windowsa prek virtualke ( paralles ) ga mozes dignut gore pa u jednom prozoru imat mac os u drugom win os... a i za tvoje potrebe mac mini ce biti sasvim dovoljan...

Zadnje izmijenjeno od: devaa. 23.04.2014. u 14:48.
devaa je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 08:59   #14
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Odluka je pala. Uzimam mac mini i7. E sad mislim da cu cekati tamo do 9-10 mj. jer do tada mozda izbace novi model pa bih onda njega uzeo. Ili možda već idući tjedan na wwdc2014 bude nešto novo izašlo. Uglavnom uzimam mac mini i sad imam jedno pitanje.

Dali je moguće u mac mini recimo staviti dva ssd diska. Na jedno bih vrtio os x a na drugi bih stavio za potrebe moje žene windoze jer onda se sigurno neće snaći na ovom novom OS-u a mozda i meni ponekad zatrebaju pa da se nađu u blizini ?

Nekako razmišljam kad stane obični hdd da bi stala i dva ssd diska samo dali bih imao oba na šta spojiti tj. dali bih i da stanu imao konektora za spajanje ?

Thx!
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 09:41   #15
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
nemože 2 diska, samo jedan....

preporučam ti da staviš minimalno 250gb ssd i onda unutar OSX-a staviš Parallels (program za virtualizaciju) i onda u njega instaliraš windoze za to kaj ti treba.

Parallels je stvarno fantastičan program, koji dela vrhunski i nećeš imati nikakvih problema s njim... doslovce samo swipaš između OSX-a i Windowsa i sve dela glatko.
Jedini uvjet za glatki rad je minimalno 8gb rama, a preporučam 16 za pravi doživljaj.

Rami se na Mac miniju mijenjaju vrlo jednostavno, doslovce 5 min posla, pa ako se odlučiš to možeš sam uraditi... Mijenjati disk je malo teže ali je moguće, ja sam sebi sve sam napravio, samo treba biti oprezan.

edit:
unutra je "obični" hdd ali 2.5", što znači da t