Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2004., 10:36   #1
Orca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Temp. procesora

Pozdrav

Friski ovdje i s jednim "malim" problemcicem.
Naime, kupil sam nedavno Athlona 2600 XP,MB A7N8X-X i nesto rama.Naime, pod BIOS-om mi pokazuje temp. CPU-a drugaciju od recimo nekog windows programa (Aida 32,Asus PC probe 2203...).Razlika je 10 C, tako da sad neznam koja temp. je prava.
Inace, temp. procesora u idle je 51C , MB 28 C (po Pc Probe).Pod opterecenjem ide oko 60 C (proc.).Imam zadnju verziju BIOS-a.
Hvala na pomoci i sorry ako je ta tema vec negdje bila.
Orca je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2004., 11:03   #2
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Koji hladnjak imaš gore ? Ipak je to najvažniji čimbenik kad je temperatura u pitanju
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2004., 11:08   #3
Orca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Hladnjak je dosel s procesorom,box verzija,Titanov.
Orca je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2004., 18:07   #4
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Re: Temp. procesora

Citiraj:
Originally posted by Orca
Pozdrav

Naime, pod BIOS-om mi pokazuje temp. CPU-a drugaciju od recimo nekog windows programa (Aida 32,Asus PC probe 2203...).Razlika je 10 C, tako da sad neznam koja temp. je prava.
Inace, temp. procesora u idle je 51C , MB 28 C (po Pc Probe).Pod opterecenjem ide oko 60 C (proc.).
vjerojatno je ovo u biosu tocnije. btw to su malo visoke temp, osobito u ova hladnija vremena.... nekako sumnjam da ti je sada u sobi oko 40 stupnjeva. razmisli o promjeni hladnjaka.
nex je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2004., 18:21   #5
Orca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Nex,moze biti! Malo ga forsiram,pa eto Probe i AIDA pokazuju 61 C,sto znaci da pod BIOS-om pise 71 C.
Jednostavo,ne kopcam zakaj je razlika UVIJEK bas 10 C.
Inace,sve sljaka stabilno i cisto!


P.s.
Sobna temp. je 23 C
Orca je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2004., 18:26   #6
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Citiraj:
Originally posted by Orca
Nex,moze biti! Malo ga forsiram,pa eto Probe i AIDA pokazuju 61 C,sto znaci da pod BIOS-om pise 71 C.


ili ploca laze o temp ili imas problem. 71 C je vruuuuuce
nex je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2004., 18:35   #7
Orca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Definitivno netko laze ovdje.Hladnjak ja mogu nabaviti,nema frke,ali razlike ce opet ostat! Malo sam i googlal ovih dana po stranim forumima, i videl da i ostali imaju pitanja oko toga,ali nisam nasel nikakav odgovor.Svi se ravnaju po Asusovoj Probe , i imaju idle temp. isto kao i ja,tj. oko 50 (Po Probe programu).Danas-sutra ako cu sto OC,hebi ga,necu znati ni koja temp. je prava.
Orca je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2004., 22:22   #8
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
prije sam se zamaro temperaturom procesora, no jedina prava činjenica je da dok računalo radi stabilno i tepmp ne prelazi 65 stupnjeva pod full opterećenjem, nema razloga za brigu...no to je moje stajalište, svatko ima svoje. Mom frendu Athlon 1.4 radi pod idle na 65-75 stupnjeva već 4 godine, i uopće ga ne dira, važno da radi
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2004., 00:17   #9
Orca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
yap.Jucer sam bio namazao ponovno s pastom, i tako spustio temp. za kojih 3-4 stupnja.Sad mi pod opterecenjem nejde preko 60 C.Zanimljivo je to da sada mi nije vise razlika 10 stupnjeva BIOS-AIDA,nego 5 stupnjeva. :confused: :confused: :confused:
Kuril sam ga i kuril,ali nejde preko 60.
Orca je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2004., 08:44   #10
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
Kako to da nitko nije spomenuo metodu - prst na hladnjak :confused:

Ako je stvarno 60 oC -- to bi trebao JAKO dobro osijetiti na prstu
Paske je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2004., 11:23   #11
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Originally posted by Paske
Kako to da nitko nije spomenuo metodu - prst na hladnjak :confused:
Ako je stvarno 60 oC -- to bi trebao JAKO dobro osijetiti na prstu
Moguce, no jesi li uzeo u obzir da se:
a) temperatura mjeri iz jezgre
b)povrsina procesora nema kvalitetan kontakt s jezgrom tj. da je problem u relaciji jezgra-heatsink a ne odvodjenje topline s heatsinka.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2004., 12:17   #12
bude
Warcraft III TFT
 
bude's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 861
Ova ploca mjeri temperaturu s termalne diode u biosu, a pc probe ucitava sa soketa temperaturu.. Svejedno, temperature su prevelike sto moze biti zbog shrotex kucista koje nema dobar protok zraka
__________________
A64 Venice
Epox 9npa+ Ultra
Super Talent 2x512 MB
Saphire x700 pro
2x80 GB @ RAID0

bude je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2004., 12:49   #13
Orca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
OK,istina,kuciste je zatvoreno.Ako ga otvorim,skinul budem jos 3-4 stupnja.
Ali kod full opterecenja,kazes da je 60 C jos uvijek previse??? Pa koliko bi trebalo biti onda? U idle je 54! (po BIOS-u)
Probe pokazuje Idle 49,opterecenje 55.
Orca je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2004., 20:37   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Originally posted by Orca
OK,istina,kuciste je zatvoreno.Ako ga otvorim,skinul budem jos 3-4 stupnja.
Ali kod full opterecenja,kazes da je 60 C jos uvijek previse??? Pa koliko bi trebalo biti onda? U idle je 54! (po BIOS-u)
Probe pokazuje Idle 49,opterecenje 55.
Imas prilicno lose razmisljanje. Kako je netko napomenuo, maticna ploca ti mjeri temperaturu jezgre, sto je u tvojem slucaju sasvim u redu temperatura.
No sto je vrlo lose je tvoje razmisljanje o otvorenom kucistu. Tocnije, to sto zelis ohladiti procesor za dodatnih par stupnjeva otvaranjem kucista. Ono sto zelim reci je to da tvom procesoru nece nista znaciti tih par stupnjeva nize, koliko bi znacilo tvojoj cijeloj konfiguraciji da je hladis pravilno. Tu ti najvise moze pomoci pravilna ventilacija i teza da je temperatura unutrasnjosti nebitna tj. da je bitna temperatura _uredjaja_. Hladnjenje se vrsi na dva nacina: podtlakom (izlazni ventovi, standardno) i nadtlakom (ulazni ventovi, rijetko, obicno serveri). Kombinacija ta dva hladjenja se vrsi samo u kontroliranim sustavima, trpanje ulaznih i izlaznih ventova u istu masinu moze dovesti do negativnih rezultata (povecanje buke, turbulencija i opcenito smanjivanje performasni).
Pravilno izvedeno ventiliranje se sastoji od izlaznih ventova (koji
rade podtlak) i otvora u kucistu koji usmjeruju struju zraka preko
uredjaja koji se griju i traze ventilaciju (iznad slotova, ispred
diskova itd.). Iznimka od toga su CPU koji danas obicno trazi i aktivno hladjenje, posebno ako imas slaganu masinu i danasnje video kartice, s tim da proizvodjaci koji paze sto rade na tim karticama usmjere izlaznu struju zraka kanalima direktno van kucista. No, takve video kartice su izvan ATX standarda i rijetko su vidjene u standardnom Piceku. Tvom je procesoru svejedno hoce li raditi na 50 ili 70 stupnjeva. Samo 10 stupnjeva za disk je pak katastrofalna razlika. Bilo kako bilo, radje u kucistu imaj 100 ventilatora (iako je i to (pre)cesto kontraproduktivno) nego otvoreno kuciste, da bi izbjegao pojavu neventiliranih zona u kucistu bez mogucnosti hladjenja.
Uostalom, ako si ikada vidio neko jace brand racunalo, obicno i postoji "cover open" switch koji ne dozvoljava paljenje (ili gasi nakon par minuta) racunalo ukoliko je kuciste otvoreno. Isto tako, buduci da je sve izvedeno po standardu, neces naci niti temperaturne sonde, niti programa za pracenje temperature i slicno...
Kako bilo da bilo, ukoliko svo hladjenje (a tako i procesora, probaj naci datasheet na AMDovom siteu pa ga detaljnije prouci ako te zanima) izvedes po standardu i nemas neku bjesnu masinu s procesorom od 100W i istom takvom grafickom ovaj problem je rjesiv sa svega 1 dodatnim pravilno pozicioniranim ventilatorom, ukljucujuci i onaj na procesoru. Ne bi vjerovao kako jaka racunala rade sa svega jednim ventilatorom, koji hladi i napajanje, i procesor, i diskove i sve dodatne kartice. Kao sto rekoh, sve je u postovanju standarda.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2004., 22:55   #15
Orca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Sto reci,nego jedno veliko HVALA na ovakvom postu.Znam da je salabajzerski i da nije rijesenje da otvorim kuciste i koliko toliko hladim dodatno kantu.Ali kao sto prije rekoh,nov sam u tome i snalazim se kako mogu,zato sam i ovdje.Bolje mi je da pitam,nego da napravim neko sranje.Zanima me masa stvari, a kako sam ionako picajzla,sve zelim znati u roku 24sata,sta naravno nedje .
Hvala na savjetima.
Orca je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2004., 08:58   #16
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
Citiraj:
Originally posted by Bubba
Moguce, no jesi li uzeo u obzir da se:
a) temperatura mjeri iz jezgre
b)povrsina procesora nema kvalitetan kontakt s jezgrom tj. da je problem u relaciji jezgra-heatsink a ne odvodjenje topline s heatsinka.
a) Mjeri

b) MBO pod normalno laže. Tako da je mjerenje prstom n heatsink ponekad poprilično dobro riješenje.

Ja sam npr. nekada imao 80 oC full opterečenje. Hladnjak: Thermalright 947U + 80 mm vent, AS 5.

Dakako da je promijenom BIOS-a i temp pal

Sve je to relativno
Paske je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2004., 09:56   #17
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
da ne otvaram bezveze novi topic... ovako ako se stavi temp senzor između procesora i coolera oce on smetat hlađenju?
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2004., 12:06   #18
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Originally posted by Trek
da ne otvaram bezveze novi topic... ovako ako se stavi temp senzor između procesora i coolera oce on smetat hlađenju?
pa ako senzor staviš između heatsinka i jezgre, ne da će smetat, nego će itekako smetat
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2004., 22:22   #19
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
ma to sam i mislio... samo sam htio pitat da budem siguran
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2004., 12:05   #20
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Generalno temperaturnim senzorima na maticnim plocama nije za vjerovati, veliki je problem odredjivanje nul tocke. Vidio sam neki test na netu gdje je tip usporedjivao na p4 plocama senzore temperature i razlika je bila izmedju dvije high-end ploce cca 15 stupnjeva.

Sto vise znam o kompjuterima to vise volim zdravoseljacke metode, u ovom slucaju "prst na cooler"
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2004., 12:12   #21
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
Citiraj:
Originally posted by numa
Generalno temperaturnim senzorima na maticnim plocama nije za vjerovati, veliki je problem odredjivanje nul tocke. Vidio sam neki test na netu gdje je tip usporedjivao na p4 plocama senzore temperature i razlika je bila izmedju dvije high-end ploce cca 15 stupnjeva.

Sto vise znam o kompjuterima to vise volim zdravoseljacke metode, u ovom slucaju "prst na cooler"
kosta, si to ti?
Vedran je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2004., 18:57   #22
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Pa naravno da jesam . Dugo me nije bilo ali kad sam cuo za nagradnu igru, morao sam postati.

Generalno imam srece sa nagradama na PCE Forumu
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2004., 23:29   #23
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
imaš pm...
Vedran je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2004., 17:16   #24
MadT
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Ja imam filter za prasinu na kucistu i unatoc tome sam nakon jedno pola godine malo rastavio hladnjak (TT vulcano11+)...
Izgledalo je kao da je netko ispleo stoljnjak od plasine tocno iznad listica.. Smanjujuci povrsinu na mozda pola, trecinu... tu negdje. Ne moram niti spomenuti da je temperatura pala za negdje 2-3 stupnja na prihvatljivih 50-58 po ljeti kada sam se rjesio "dekice".

Proc (Barton) je tada bio na 1.75 V 2.2 Ghz a imao je i jedan 120mm ventilator koji je puhao po njemu.
__________________
MadT
MadT je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na