Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.07.2023., 08:57   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Adblock podešen drito u ruteru

Imam A1 Huawei HG8145V5 ruter. On u opcijama ima mogućnost postavljanja block liste sajtova.

Zanima me da li je moguće uzeti block listu koju koriste adblockeri (recimo AdAway) i kopirati ju u ruter i da li će to blokirati reklame ili će mi aplikacije/sajtovi koji trebaju reklame prestati raditi? Pitam jer koliko vidim adblockeri rade na principu da preusmjeravaju blokiranu ad stranicu na local host adresu (liste sadrže "local host" pa "blokirani sajt" poredak, npr. "127.0.0.1 ads.google.com"), dok u slučaju rutera samo blokiraju ad stranicu, dakle bez preusmjeravanja na local host


Ima li tko taj ruter i da li je podešavao blokiranje reklama na njemu?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 12:51   #2
ivanr
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Imam A1 Huawei HG8145V5 ruter. On u opcijama ima mogućnost postavljanja block liste sajtova.

Zanima me da li je moguće uzeti block listu koju koriste adblockeri (recimo AdAway) i kopirati ju u ruter i da li će to blokirati reklame ili će mi aplikacije/sajtovi koji trebaju reklame prestati raditi? Pitam jer koliko vidim adblockeri rade na principu da preusmjeravaju blokiranu ad stranicu na local host adresu (liste sadrže "local host" pa "blokirani sajt" poredak, npr. "127.0.0.1 ads.google.com"), dok u slučaju rutera samo blokiraju ad stranicu, dakle bez preusmjeravanja na local host


Ima li tko taj ruter i da li je podešavao blokiranje reklama na njemu?
Imam ja taj router ali nije mi baš jasno gdje si našao opciju postavljanja block liste. Ja vidim samo opciju dodavanja blokade za pojedini site, a to je velika razlika.
Imaš li pihole ili adguard negdje u mreži jer možeš stavit njega za DNS?
ivanr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2023., 12:59   #3
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Gdje je ta opcija u tom ruteru?
IMHO, najviše što možeš po tom pitanju je poštelati DNS.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 15:58   #4
andy91
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 49
Na tom ruteru ne možeš ni DNS poštelati, provjerio sam sa A1 podrškom. Zaključali su taj dio u postavkama.
andy91 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 16:43   #5
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
može se ručno dodavati na black listu. ne lista već domenska imena odnosno ip adrese
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 17:06   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor andy91 Pregled postova
Na tom ruteru ne možeš ni DNS poštelati, provjerio sam sa A1 podrškom. Zaključali su taj dio u postavkama.

Slabo su zaključali.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 18:21   #7
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor ivanr Pregled postova
Imam ja taj router ali nije mi baš jasno gdje si našao opciju postavljanja block liste. Ja vidim samo opciju dodavanja blokade za pojedini site, a to je velika razlika.
Na to sam mislio - blokada pojedinog sajta. Kada bi npr. dodali sve ad adrese na tu listu, što bi se desilo?

Citiraj:
Autor ivanr Pregled postova
Imaš li pihole ili adguard negdje u mreži jer možeš stavit njega za DNS?
Nemam, no imam NAS od Qnapa - mogu njega staviti kao DNS server?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 19:02   #8
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Oped to su defaultni user/pass za A1 FTTH ruter i uopće me nečudi da se nešto ovako može izvesti.

Da se vide i promjenu sve opcije treba naći password za telecomadmin(admintelecom nije probao ja dosta poznatih passworda od A1) a to je već nemoguća misija.

Pametnija opcija ako se ima novaca uložiti u vlastitu za FTTH opremu npr. TPLink XZ000-G3 i neki pošteni Asus/TPlink ruter cca sveukupno možda ispadne 100+ eurića.
Sve ostalo je okolišanje pa te nakraju na sljedećem resetu ISP ACS porazi.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 20:40   #9
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Na to sam mislio - blokada pojedinog sajta. Kada bi npr. dodali sve ad adrese na tu listu, što bi se desilo?


Nemam, no imam NAS od Qnapa - mogu njega staviti kao DNS server?
blokirao bi te adrese
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2023., 21:46   #10
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Pametnija opcija ako se ima novaca uložiti u vlastitu za FTTH opremu npr. TPLink XZ000-G3 i neki pošteni Asus/TPlink ruter
Što je moguće koristiti vlastiti FTTH modem sa A1 optikom? Ja sam u uvjerenju da najbolje što se može dobiti je da ti A1 stavi njihov FTTH modem/ ruter u bridge mode i onda njega spojiš na vlastiti bolji ruter. Ako sam u krivu, molim upute kako koristiti skroz svoju opremu

Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
blokirao bi te adrese
Ok, i da li bi surfanje radilo normalno ali bez reklama ili je baš potrebno zavarati servise koji koriste adrese s block liste da ih se preusmjeri na local host adresu kada bi se željeli spojiti s nekom ad adresom?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2023., 22:07   #11
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Jedan od nacina za izbjegavanje velike vecine reklama je upotreba adguard dns servera. Na Android mobitelima to radi za 5, a na windows masinama za 4.

Na Androidu je dovoljno pod "Private DNS Server" upisat "dns.adguard.com", a na windowsima ili u router, se upisu IP adrese:
DNS, IPv4: 94.140.14.14 i 94.140.15.15
DNS, IPv6: 2a10:50c0::ad1:ff i 2a10:50c0::ad2:ff

https://adguard-dns.io/kb/general/dns-providers/
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 09:02   #12
ivanr
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Na to sam mislio - blokada pojedinog sajta. Kada bi npr. dodali sve ad adrese na tu listu, što bi se desilo?


Nemam, no imam NAS od Qnapa - mogu njega staviti kao DNS server?
Ne možeš dodati sve adrese na listu jer sigurno ima neko ograničenje koliko ih možeš staviti. Probaj pa javi do kuda si stigao.

Možeš NAS staviti kao DNS server, ali onda bi na njemu trebao i imati DNS server pa na njemu možeš blokirati sve sajtove iz adblock liste ili pihole/adguard. Ili možeš staviti adguardov DNS server kako ti je dolje kolega Prezime napisao. DNS mijenjaš preko telneta prema uputama sa linka kojeg je dao kolega kopija.
ivanr je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 09:07   #13
ivanr
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Oped to su defaultni user/pass za A1 FTTH ruter i uopće me nečudi da se nešto ovako može izvesti.

Da se vide i promjenu sve opcije treba naći password za telecomadmin(admintelecom nije probao ja dosta poznatih passworda od A1) a to je već nemoguća misija.

Pametnija opcija ako se ima novaca uložiti u vlastitu za FTTH opremu npr. TPLink XZ000-G3 i neki pošteni Asus/TPlink ruter cca sveukupno možda ispadne 100+ eurića.
Sve ostalo je okolišanje pa te nakraju na sljedećem resetu ISP ACS porazi.
Ne vidim smisla ulagati u vlastitu FTTH opremu ako samo želiš promijeniti DNS jer to možeš preko telneta. A ima i drugi način ako pametnjakovići slučajno promijene telnet password u config fajlu, ali to čuvamo za rezervu.

Što se tiče telecomadmin passworda, on je promijenjen u config fajlu kojeg povuče sa OLT-a. Imam enkriptirani ako ti se da brute forceati
ivanr je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 09:47   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Manje - više sve je dobro rečeno. Ako router ima opciju blokiranja sajtova pitanja su:
- koliko ih možeš staviti na listu
- kako se router tada ponaša, znamo da takve funkcije traže odr. hw (cpu i ram) pa da se ne desi da cijeli In/Out transfer bude usporen
Pretpostavljam da ako se stavi samo najnužnije / najpotrebnije da bi to još moglo i raditi ok.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 11:31   #15
andy91
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 49
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Probavao sam telnet ali je bio filtriran kad sam poskenirao sa nmap-om, nisam se mogao spojiti pa sam odustao.
Moja greška! Ali kako da omogućim telnet?
andy91 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 12:05   #16
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Na Androidu je dovoljno pod "Private DNS Server" upisat "dns.adguard.com",
meni to ne radi na andoridu, i dalje imam reklame. Probao sam i instalirati "Adaway" app koji uključuje/isključuje VPN ali to pak ne radi nikako. Nemam rootan mob, Andorid 12.
Citiraj:
Autor ivanr Pregled postova
Ne vidim smisla ulagati u vlastitu FTTH opremu ako samo želiš promijeniti DNS jer to možeš preko telneta.
ma uložio bih da imam one mesh sustav od TP-linka po cijeloj kući i vrtu + dvije kamere, ne samo radi DNS-a
+
ja imam opciju dodavanja DNS-a u A1 ruteru
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 13:01   #17
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
meni to ne radi na andoridu, i dalje imam reklame. Probao sam i instalirati "Adaway" app koji uključuje/isključuje VPN ali to pak ne radi nikako. Nemam rootan mob, Andorid 12.
Kupi si Adguard Premium za mobitel, isplati se vjeruj mi. Imam ga već dugo i vrijedi svake lipe. Blokira reklame i u aplikacijama.
Potrudi se da prođeš kroz sve opcije jer može puno toga, možeš blokirati i annoyances tipa cookie popupi i sl.
Ne treba root.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 14:22   #18
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Zanimljivo, AdAway mi je vrhunski radio na rootanom, a i sad je ok na ne-rootanom. Uglavnom radi i osjeti se da radi.

Nego, ontopik uradi-sam rješenja za koja treba i neki HW:

https://pi-hole.net
https://openwrt.org/docs/guide-user/...es/ad-blocking
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 16:14   #19
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Zanimljivo, AdAway mi je vrhunski radio na rootanom, a i sad je ok na ne-rootanom. Uglavnom radi i osjeti se da radi.
Možda nešto krivo radim? Što samo trebam upisati pod "more connection settings->private dns" i to je to? Ne treba se više ništa paliti u aplikacijama već bi mob trebao automatski blokirati reklame?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 16:40   #20
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Upises i to je to. Eventualno restartaj konekciju da eliminiras sve probleme. Ako pokazuje reklame, dns to ne blokira ili imas dns leak ili nesto trece.

Imam nextdns i na njemu nemam nikakvih reklama. Podesen mi je identicno kao pihole na kucnoj mrezi i jednako blokira kao pihole.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2023., 19:35   #21
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
meni to ne radi na andoridu, i dalje imam reklame.
Ne kuzim sto tebe zeza, meni dns.adguard.com i nista drugo osim toga, na desetak mobitela uredno filtrira reklame u aplikacijama.
Jedino je browsere potrebno dodatno osigurat...
Prezime je offline   Reply With Quote