Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2015., 22:25   #1
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Preporuka za kupovinu novog laptopa

prvo, isprike moderatorima jer nisam stavio u neku temu po cijeni. ali je razlog - ne kupujem laptop po cijeni nego po potrebi, tj cijena jest bitna, ali nije uvjet po kojemu trazim laptop.

dakle, ako netko ima pametnu preporuku da zadovoljava ukratko:

17.3" - mahom zbog vece rezolucije, pozeljno HD reza, nije niti 1600x900 za odbacit. 15.6 je maleno, hocem dijagonalu.

intel cpu, i5 nekako najvise gađam, generalno sa sto visim taktom (koristit ce se laptop mahom zbog posla, zato CPU i dijagonala, nece se nosati okolo naokolo koliko cu morat sjest za njega i radit).

rama je klasika, nekih 6-8GB je neki standard u ovom rangu.


e da, jos samo par vrlo bitnih stvari: prva je da ima dual HDD bay, tj da prima dva HDD-a (jer je plan imati SSD + HDD).
druga da nije HP ili Acer, tj ulaze u obzir Toshiba, FS, Asus, Dell, Lenovo.

sto duza garancija je itekako pozeljna, graficka nije toliko bitna iako bi bilo lijepo imati neku atijevku (ja kao stari atijevac koji nije imao problema sa driverima vjerujem atiju ).

i da, sistem je skroz nebitan jer ce najvjerovatnije ici ili W7 ili moooozda W10. W8 preskacem iz principa, necu ga i tocka.


ima ovako necega na trzistu? naletio sam tu na forumu na polovan koji je poprilicno dobar sto bi ja, ali je - polovan. iako mislim da bi ovo bio jako zahvalan laptop za moje potrebe barem sljedecih dvije-tri godine, klik. sto i o ovome mislite, kada bi se uzela nova tipkovnica i baterija?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 23:19   #2
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Dodatni HDD slot ti izbacuje iz igre većinu laptopa. Mislim da tek u Asusovoj N i G seriji to možeš naći, ali to su već poprilično skupi laptopi.

Gore navedeni polovnjak po meni ne vrijedi traženi iznos, a očito to i drugi misle kad nema niti potražnje. Probaj to spustiti još.

Ako bi se pomirio s opcijom da umjesto optike ubaciš SSD, onda ti je izbor mnogo veći.
redscro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.04.2015., 00:32   #3
Princ288
Premium
Moj komp
 
Princ288's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 848
Ili razlog zasto ne hp, jer hp probook g2 450 ima utor za mssd
Princ288 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 07:37   #4
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Upravo to želio napisati, ne za HP nego za mssd - mislim da ćeš lakše pronaći nešto novo s tim utorom u kojeg zvekneš ssd, a na klasični sata port neku mehaniku od 1 TB ili koliko već i miran si.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 07:57   #5
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
mmmm...... ok, onda mssd, iako je lakse naci polovan ssd od nekih 128GB koliko je meni vise nego dovoljno za OS + programe. dok bi onda sve ostalo drzao na drugom HDD-u, bilo to 500 ili 1500GB, sasvim nevazno jer bi mi bilo i 250GB dovoljno .

no ok, ima koji da je 17.3" (jer kako rekoh, bitan je reza, vidio sam da ima 15.6" sa fullHD rezom, ali je to presitno na takvom ekranu), pa bi radije isao na veci ekran.

i da, ne znam zasto, ali HP (Compaq), Acer (Emachines) - ne.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 09:04   #6
cdanijel
Premium
 
cdanijel's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
Baci pogled na Lenovo Z7080. Postoji s FHD rezolucijom; za msata nisam siguran postoji li niti nisam siguran je li optika promjenjiva. Kako bilo, ako ti je bitna brzina imaš model s SSHD opcijom pa imaš i dovoljnu brzinu.
Uzmi u obzir da ti takvo računalo nije baš osobito prenosivo (i nemoj se samozavaravati argumentima "to mi je samo za do auta" i sličnima jer neće biti tako).
Što se tiče FHD rezolucije na 15.6 ekranu ona nije presitna (to iskustveno, imam računala obje veličine na kojima radim na dnevnoj bazi) nego je sasvim komotna i daje dovoljno prostora za normalan rad; jedino što svakako izbjegavam je nošenje 17" notebooka okolo. Jednostavno - ne.
Relativno nedavno dvoje suradnika kupili su 17" Lenovo računala (serija G). Jedan je svoj prodao jer mu je dojadilo nošenje tog hardvera sa sobom, dok ona uredno na njemu radi, ali mislim da ga niti jednom nije nosila van kuće.
Uzmi torbu/ruksak koji koristiš, pođi s time u dućan gdje imaš namjeru kupiti pa probaj i sam donesi odluku o tome.

Danijel
cdanijel je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 09:09   #7
Marko_mk
Premium
Moj komp
 
Marko_mk's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
i da, ne znam zasto, ali HP (Compaq), Acer (Emachines) - ne.
To su jeftinije serije prijenosnika i sa 15.6" ekranom
Marko_mk je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 22:42   #8
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
eh.... opet sada gledam, koliko bih uzeo 17", toliko i ne bih. vise me vuce na 15.6" iskljucivo kada bi negdje nesto trebao ponijeti lap za probati/pokazati/napraviti nego zbog samog transporta, a opet - FHD reza. cak ne mora bit IPS jer sada gledam tu par modela i ne znam, misljenje recimo o sljedecem:

Lenovo Z7080, 80FG0070SC? tu bi jos kakav dobar ruksak uzeo, mozda morao mjenjati HDD za SSD od 240GB i miran sam poduze vrijeme..... uzet stick od jos 64GB i meni vise nego dovoljno, nece bit multimedija na laptopu, bit ce posao.

ili ako ima kakva preporuka drugacija, iako je nekako lenovo (meni barem) uz dell-a i poneke toshibe opcenito izbor po kvaliteti.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 08:55   #9
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Ok je to laptopce,cegentualno optiku bacis van i stavis hdd caddy pa imas ssd + hdd unutra :-)
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 09:39   #10
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Ola Burko, imam sličan 15.6" Lenovo laptop s generaciju starijim procom (Core i5-4210U), hibridnim diskom i dvije gige rama manje. Jedino što me nakon par mjeseci korištenja smeta je Full HD reza koja (po meni) nikako ne paše na tako mali ekran. Super je za filmove i igre, ali srce mi plače za eksternim monitorom kad nešto čeprkam po folderima. Čak sam i kursor od miša stavio na extra large jer sam ga često gubio po ekranu.

Da se mogu vratiti u prošlost vjerojatno bi za iste pare uzeo Dell s HD rezom, jačim procesorom i dvije gige rama više.

P.S. Touchpad tipke na Z seriji su jako tvrde i ružno klikču. Ako ikako možeš, izbjegavaj ih i koristi (bilo kakav) miš.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2015., 13:21   #11
cdanijel
Premium
 
cdanijel's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
@The Man Koji konkretan model imaš da ima tvrde tipke?
cdanijel je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 14:06   #12
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Umene je Z50-70, ali i svi ostali iz Z serije su mi bili taki s tipkama ka da su od kamena dok sam ih isprovava @ Lenovo Exclusive Store. Uzmi u obazir da su mi prošla dva laptopa imali skoro ka na mišu ugodne tipke i ovo me skroz iznenadilo.

Kada gnjavim touchpad nemam naviku koristiti tap-to-click funkciju nego jednostavno udaram tipke. Ovo mi je prvi laptop na kojem sam to upalio jer me ludo živcirao kliktavi zvuk tipki, a i zbog jačeg sam otpora stalno imao osjećaj da ću ih prejako stisnit i da će puknut.

Sada koristim samo desnu tipku ili application key na tastaturi, a ako mi desna pukne zamijenit ću im funkcije i koristiti lijevu umjesto desne.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 18:18   #13
cdanijel
Premium
 
cdanijel's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
Kuzim. Takodjer ne volim tvrde tipke kad radim u kombinaciji trackpointa i tipki. Preglasne tipke mi smetaju bas kao i tipke s prevelikim hodom... Brrr... I pretvrde...
cdanijel je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 23:12   #14
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
jaaaaj..... ljudi .

znam da je na kraju ispalo nesto sasvim drugo, ali ga jebi, kada me izlazi krajnja racunica manje, a imam prakticki ono sto mi treba . jest da moze bolje jer je novo, jer je divlje, ali......


na kraju balade sam uzeo polovan Lenovo T500 sa njuskala. jucer se nasao sa covjekom u ZG-u, ja pare dao, on komponente dao i svatko svojoj kuci. a pazarili smo za 1300 kuna: Lenovo T500 2243-4MG (sa svojim 90W adapterom) + HP L1908W + dock station (sa svojim 65W adapterom).

ukratko, konfa je bila:
P8400 cpu
2GB ddr3
Seagate 250GB 5400 rpm
Intel Onboard
15.4" 1280x800


i sa svim pocetnim ovaj laptop radi jako lijepo. no, prvo sto sam napravio kada sam dosao doma je da sam ga upalio, laptop radi. ugasio ga i uhvatio se serafcigera i raskopao ga cijeloga . sada je to ociscen laptop sa novim pastama, nema prasine, zglancane sve plastike, zglancano sve.

takoder, sletilo je unutra mojih 2x2GB ddr3 rama koje sam imao, plus 60GB SSD. procesor je ostao isti (zasada), kao i monitor.

naime, procesor si gruntam da bi mozda isto promjenio u recimo jedan T9600 (kome se neda guglat, dualac na 2.8GHz sa 6MB cachea (sada P8400 je na 2.26GHz i 3MB cachea)). ovo se jos neckam jer bi me izasao nekih 230 kuna, dok sam drugi panel vec narucio .

i da, drugi panel mi je nekako taman sredina koju bi volio imati: 1680x1050 . sutra krece iz Osijeka za Sisak doticni panel, guglao sam, isto su konektori, sve je isto osim rezolucije. tako da cu imati i zeljenu rezu, plus hladan laptop (intelova integrirka se ne grije, ne cuje se uopce ventilator), brzinu SSD-a, milina.

dodatno, vec sam narucio preko ebaya HDD bay umjesto optike za Lenovo/IBM, tako da ce ici ova optika van i unutra dodatnih 250GB seagate kao druga particija.


sta jos reci... tipkovnica - ODLICNA! trackpoint kao i touchpad - ODLICNI (inace, znao sam koristiti upravo trackpoint na starijim DELL-ovima koji imaju identican dizajn kao ovaj Lenovo, kao i IBM, tako da nemam nista protiv doticnog), baterija je na nekih sat i pol do dva sata, jedino eventualno sto mi nedostaje je kamera.

ali nema veze, prosao sam full jeftino jer ce ovaj 19" LCD Dell otici za nekih 250 do 300 kuna . tako da me T500 sa dockom izasao recimo 1000 kuna, a iskreno za te pare se ne moze bas dobiti ovakav komad laptopa.


i da, hvala svima na preporukama i znam da bi jedan i3 ili i5 sve to jos bolje i hladnije i ekonomicnije odradivao, ali isto tako - bi sve to platio. zato si gruntam, hell, 2.8GHz i 6MB cachea............ da si nabrijem malisu u stroj .

sto mislite, da li mi se isplati mjenjati ovaj P8400 za T9600? generalno mene i ovo itekako zadovoljava, ali nekako patim za tih jos skoro 600MHz i jos cachea........

i jos jednom, za laptop star 6 i pol, 7 godina..... zvijer.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2015., 09:36   #15
cdanijel
Premium
 
cdanijel's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
Respect. Ne znam jesi li svjestan, ali kupio si stroj koji je dobio 87% na notebookchecku.
Teoretski bi još mogao imati garanciju.
I sad si gotov. Kad jednom uzmeš T seriju onda ti je sve ostalo bezveze.
Nadogradnje zaboravi osim diska i memorije, nema ti potrebe.
I welcome to the club.
cdanijel je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2015., 09:47   #16
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
@burko - provjeri ima li razlike u tdp-u kod ta dva procesora. Ako nije neka drasticna razlika kupuj, no ako je onda nema smisla da tih sat i pol-dva baterije dodatno smanjis
Cuky je offline   Reply With Quote