Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.05.2018., 01:50   #1
robinhozg
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
port forward dva routera

Pozdrav. Evo ovako. Imam doma dva routera.
  1. Router je Huawei HG8425 i do njega dolazi optika. Taj router mi je isporučio ISP i on se nalazi na drugom katu, a od njega provlačim ethernet kabel do drugog routera.
  2. Router je MikroTik hAP ac i on se nalazi u prizemlju. Spojen je, kako je gore navedeno, ethernet kablom s prvim routerom.
Nisam prčkao ništa posebno, samo sam spojio MikroTik s Huaweijem. Dodatno sam povezao PC ethernet kablom s MikroTik routerom. Znači konfiguracija je ovakva:
https://image.ibb.co/fZHR8n/konf1.png

Na 2. katu sam imao jedan SSID, a u prizemlju napravio četiri (2.4 GHz i 5 GHz za ukućane, i tako još za goste). I sve je radilo uredu, s povremenim ispadima/prekidima veze do PC-a. Ali se veza uspostavi opet za par sekundi. I tako se dogadjalo svakodnevno, ali nije mi predstavljalo problem kad se opet uspostavi relativno brzo. Primjetno je bilo na torrentima kad DL padne na 0 pa opet poraste i tako. Međutim, UL mi je maltene uvijek 0. Eventualno poraste do ni 100 kb/s, a to je smijurija s obzirom da imam paket 500/120 Mbps. Kaže mi na torrenthr da nisam spojiv. Zato sam pokušao napraviti port forward. Ne znam kako to ide kroz dva routera pa vam se obraćam za pomoć.
Pa da kažem što sam dosad napravio i čime se nisam proslavio hehe

PC
  • Postavio sam statičku IP adresu: 192.168.88.251
  • Default gateway: 192.168.88.1 (internal IP MikroTik-a)
  • DNS servere sam postavio na one koje mi je rekao ISP (tu je možda isto trebala ići adresa default gatewayja ?)
https://image.ibb.co/heWNW7/pc.png

MikroTik hAP ac => router 2
Za ovo sam čitao da također mora imati statičku IP adresu. I tu počinju problemi. Dok je address acquistion postavljen na Automatic, stvar funkcionira, tj. mogu normalno surfati, skidati itd uz povremene ispade kako sam gore opisao.
https://image.ibb.co/bX7Pdn/automatic.png
Onda sam promijenio na Static i postavio kao na slici.
https://image.ibb.co/heXqJn/static.png
  • Statička IP adresa: 192.168.100.9
  • Default gateway: 192.168.100.1 (internal IP Huaweija)
  • DNS servere postavio na ona dva koja mi je rekao ISP (možda je i tu trebalo postaviti na default gateway ?)
Stvar je radila neko kratko vrijeme, no došlo je opet do onog ispada u mreži i ona se nije obnovila već sam ostao bez veze s internetom. Čini mi se da je pisala ovako nešto „Windows cannot communicate with DNS server“. I nikako nisam uspio riješiti problem niti promjenom nazad na Automatic. Spojio sam se onda na SSID Huaweija i primjetio da ni tamo ne radi veza. Zaključio sam da je onda nešto pogrešno na njemu pa sam napravio factory reset , postavio opet Address Acquisition: Automatic, reboot-ao MikroTik i ponovno uspostavio vezu. Čisto da stvar radi.

Huawei HG8425 => router 1
Ovdje sam pak napravio samo Port Mapping Rule. Ništa posebno što ne bi radilo da je 1 router i PC, samo što bi onda za Internal host postavio adresu statičku IP PC-a.
https://image.ibb.co/fXnUB7/portmap.png
U konačnici, ovako nekako izgleda schema:
https://image.ibb.co/g2VXW7/schema.png

Pa bih molio cijenjene forumaše pomoć što trebam napraviti da ostvarim port forward? Koje postavke na kojem routeru i koje na PC-u? I koristim VPN pa hoće li to zakomplicirati stvar?
Puno sam napisao, ali trudio sam se prikazati što slikovitije. 😊
robinhozg je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2018., 09:41   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
a jesi ga skomplicirao
uglavnom,, kratko da velim.. ti si sad iza duble NAT-a

Najbolje bi bilo, da prvi modem.. gazdu huawei staviš u bridge
mikrotik ppoe konekcija da zove net i da radi ostalu stvar
Dakle da je mikrotik gazda full i dns, dhcp, forvarding

ili kontra, da je huawei gazda svemu, ali je mikrotik kao client i davaoc wifi-a
ali mora biti u mreži huawei-a .. a ne da je jedan 192.168.100.x a drugi 88.x

ovo što si ti kemijao static, automatic ip adress, vjerujem da ti je ruta onda falila pa je zato sve crklo.

E sad, šta napravit.. jel imas user i pass od huawei-a? od samog neta, ne modema
dal se modem može u bridge postavit.. ako ne, onda vozi ona ovu drugu soluciju

Zadnje izmijenjeno od: dadoremix. 06.05.2018. u 12:19.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.05.2018., 11:45   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
ovisno šta ti je cilj, mikrotik baci u dumb ap mod. svi portovi i svi wlan-ovi u bridge, daj mu statičnu ip adresu u rangu glavnog routera i ćao. portove u ovom slučaju otvaraš na glavnom routeru. ili upali upnp.

ako hoćeš da ti glavni router bude u bridge-u a da mikrotik diže vezu, onda ti niti jedan uređaj spojen na glavni router neće imat net.

ako ti trebaju 2 routera u router modu, onda daj mikrotiku statične adrese i za wan i za lan (naravno NE u istom subnetu jer tada ne radi routing) a na glavnom routeru u opcijama stavi wan ip od mikrotika u DMZ, a portove onda otvaraj na mikrotiku.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2018., 13:12   #4
robinhozg
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
...
ili kontra, da je huawei gazda svemu, ali je mikrotik kao client i davaoc wifi-a
ali mora biti u mreži huawei-a .. a ne da je jedan 192.168.100.x a drugi 88.x
Huawei ima 192.168.100.1 , postavio sam MikroTik na 192.168.100.9 => ne znači li to da je MikroTik dio njegovog subneta?
i onda 192.168.88.x je subnet MikroTika prema mom PC-u..znači nalazi se u mreži Huaweija, ali ima i svoj subnet u kojem je PC i ostali uređaji
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
E sad, šta napravit.. jel imas user i pass od huawei-a? od samog neta, ne modema
dal se modem može u bridge postavit.. ako ne, onda vozi ona ovu drugu soluciju
nemam user i pass..mislim da bi za to morao kontaktirati ISP da mi stavi router u bridge mode tako da bi išao onda na soluciju di je Huawei gazda, a MikroTik client..

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ovisno šta ti je cilj, mikrotik baci u dumb ap mod. svi portovi i svi wlan-ovi u bridge, daj mu statičnu ip adresu u rangu glavnog routera i ćao. portove u ovom slučaju otvaraš na glavnom routeru. ili upali upnp.
tako sam napravio pa mi se dogodilo da je veza pukla i nije se obnovila(IP adresa mu je bila u 192.168.100.9, a mreža glavnog routera je 192.168.100.x)..na mikortiku mi za sva sučelja i portove piše da su bridge..ne znam koje sve postavke moram mijenjati, da li trebam DHCP isključiti možda, di koje DNS servere dodat (defulat gateway ili ovo što mi je ISP rekao), itd..

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ako ti trebaju 2 routera u router modu, onda daj mikrotiku statične adrese i za wan i za lan (naravno NE u istom subnetu jer tada ne radi routing) a na glavnom routeru u opcijama stavi wan ip od mikrotika u DMZ, a portove onda otvaraj na mikrotiku.
ni to ne znam kako bi napravio jer ovaj MikroTik ima milijun stvari za podesit i početnik sam u mrežama..imaš neki tutorial ili "Google is my friend"?
robinhozg je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2018., 13:34   #5
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Teamviver brate i slozimo
Ili google chrome desktop
Poceli ovi na teamviveru mnogo blokirat
2 min koristi. 5 min cekaj na novu konekciju

Trebas stavit cijeli mikrotik na 1 adresu
A ne, da je lan1 na huawei a ostalo mikrotik 88.x
To je opet router mode
Sve treba u bridge i na 100.x adresu
Dhcp i ostale điđe off

Odi na quick konekt
I tamo izaberi wisp ap
Bridge, automatic client dhcp... apply
I dalje bude huawei gazda
I svi u mrezi moraju imat 192.168.100.x adrese
U huawei otparas portove i to je to
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2018., 18:57   #6
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
To sa prvim ruterom u "bridge" modu će riješiti da prvi ruter pokriva kat a drugi ruter drugi kat ???? .... nešto sumnjam da to ide tako sa prvim ruterom u bridge modu.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2018., 21:06   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
Citiraj:
Autor robinhozg Pregled postova
Huawei ima 192.168.100.1 , postavio sam MikroTik na 192.168.100.9 => ne znači li to da je MikroTik dio njegovog subneta?
i onda 192.168.88.x je subnet MikroTika prema mom PC-u..znači nalazi se u mreži Huaweija, ali ima i svoj subnet u kojem je PC i ostali uređaji

nemam user i pass..mislim da bi za to morao kontaktirati ISP da mi stavi router u bridge mode tako da bi išao onda na soluciju di je Huawei gazda, a MikroTik client..


tako sam napravio pa mi se dogodilo da je veza pukla i nije se obnovila(IP adresa mu je bila u 192.168.100.9, a mreža glavnog routera je 192.168.100.x)..na mikortiku mi za sva sučelja i portove piše da su bridge..ne znam koje sve postavke moram mijenjati, da li trebam DHCP isključiti možda, di koje DNS servere dodat (defulat gateway ili ovo što mi je ISP rekao), itd..


ni to ne znam kako bi napravio jer ovaj MikroTik ima milijun stvari za podesit i početnik sam u mrežama..imaš neki tutorial ili "Google is my friend"?
ako nemaš login od huaweja, jebiga. onda si manje vise u banani sa svime.
i ovo šta kaže DG i ja sam to rekao prije, ako huawei staviš u bridge, pozdravi se sa internetom na katu di je on, jer postaje biljka i ne radi ništa, i sve se prebacuje na mikrotik. koji nije baš user friendly i neznaš ga podesit. znači zabatali stvar.
na mikrotiku pogasi DHCP (i client, i server, izbriši, nema ničeg). DNSove isto ne upisuješ nigdje, ako negdje jesi - izbriši.

doslovno imaš 2 stvari za napravit - napravit bridge i dodat sve portove u bridge, i onda pod ip - adresses dati ip adresu (192.168.100.10 npr) bridge-u.
i dalje se samo igraš sa wifijem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2018., 10:18   #8
robinhozg
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
hvala svima.. @dadoremix mi je riješio stvar pa njemu posebna zahvala
sad je Huawei gazda, MikroTik je u bridge-u , nema DHCP-a, DNS-ovi su ostali na MikroTiku i ne smetaju zasad..sve je na istoj mreži (192.168.100.x)..otvorio sam portove na Huaweiju i dao mu statičku adresu PC-a..s onim alatom PortChecker kaže da su mi otvoreni portovi tako da je dobro..jedino što mi VPN nema podržan port forwarding pa je to kajla..ugl, upload mi neće i dalje bit nešt ak koristim VPN
i k tome mi još nijednom nije pukla veza od tad, a s onim postavkama bi pukla već par puta hehe
robinhozg je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2018., 18:38   #9
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
a kaj trebas vpn ?

javi se.. riješimo

pretpostavljam da želiš vpn-at sa posla ili odkut več .. doma u svoju mrezu?
sve se to rijesi
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2018., 11:13   #10
robinhozg
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 22
ma imam NordVPN..uzel ga na Black Friday jer me nije puno ispalo mjesečno, a mislil sam si budu i kod nas počeli slat kazne za download pa prevencije radi..tek naknadno sam vidio da NordVPN ne podržava port forward
robinhozg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na