Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.07.2016., 17:11   #1
Jambro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Hlađenje

Dobar dan , zanima me dali je sve ok spojeno i namjesteno sto se tice coolera na procesoru i ovoga za ispuh, ili je nesto krivo? Takoder ima i manji cooler u desnom donjem kutu koji se ne vidi na slici.. Posto imam osjecaj da se kompjuter dok igram igrice , najcesce Wot jako zagrije?! Dal to normlano Ili je to sve u mojoj glavi posto je ljeto pa ni sam vise neznam od kud ta vrucina Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: Jambro. 12.07.2016. u 17:17.
Jambro je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2016., 17:37   #2
oxer
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 156
Ako su ti dobro namještene rotacije Vrentilatora trebalo bi to biti dovoljno.
Gledaj da ti ventilator na zadnjoj strani kučišta izbacuje zrak, a taj manji na desnoj strani da uvlači svježi zrak.

Prati temperature malo (CPU, GPU) pa nam javi.

I malo cable managementa bi također dobro došlo
oxer je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2016., 18:32   #3
Jambro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Citiraj:
Autor oxer Pregled postova
Ako su ti dobro namještene rotacije Vrentilatora trebalo bi to biti dovoljno.
Gledaj da ti ventilator na zadnjoj strani kučišta izbacuje zrak, a taj manji na desnoj strani da uvlači svježi zrak.

Prati temperature malo (CPU, GPU) pa nam javi.

I malo cable managementa bi također dobro došlo
Ok hvala :-D
Jambro je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2016., 19:13   #4
Jambro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
i malo glupo pitanje ali kako da znam dal ventilator ispuhuje ili upuhuje zrak? Na cooleru nemam nikakve strelice ili sam jednostavno corav?!
Jambro je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2016., 19:35   #5
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,920
Zrak se upuhuje prema onoj zastiti na ventilatoru. Dakle, smjer strujanja zraka je od onog dijela koji nema zastitu (mozes direktno dirati pera) prema onom dijelu koji ima zastitu (na njoj se nalazi motoric ventilatora).
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2016., 19:43   #6
Jambro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Citiraj:
Autor čuks Pregled postova
Zrak se upuhuje prema onoj zastiti na ventilatoru. Dakle, smjer strujanja zraka je od onog dijela koji nema zastitu (mozes direktno dirati pera) prema onom dijelu koji ima zastitu (na njoj se nalazi motoric ventilatora).

Hvala
Jambro je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2016., 02:29   #7
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ili prosto-seljački gledaj jel te ladi ili te ne ladi. Ako ladi onda izbacuje a ako ne ladi onda ubacuje zrak. 😁

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2016., 03:10   #8
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Kod tebe je problem u "fensi" kucistu sto bi se reklo...

Konstrukcijski napajanje dolje je bedastoca skoro ista kao ful hd monitor velicine 22 incha. Nesto novo je in.., a sto u ovakvom slucaju napajanje hladi samo sebe i cuci dolje skupljajuci prasinu nema veze...

Uloga napajanja nije da samo napaja komp strujom nego da izbacuje visak iliti djepove toplog zraka van kucista a ti djepovi se ne stvaraju dolje nego gore pa ako se vec kupuje kuciste sa takvim polozajem napajanja onda valja skicirat, planirat i sprovest takvu taktiku koja ce uspjesno zamjeniti njegovu ulogu u izbacivanju toplog zraka van kucista.

U slucaju full hd na 22 incha priblizit stolicu stolu, monitor na rub stola ili dvogled kakav... ali nema veze jer kad komsija dodje vidjet ce FULL HD oznaku i ono... u komso koliko je para ?

No da se vratimo na ovu sliku kucista... hdd ti dize topli zrak gore ravno, grafa kada se igras salje ogromne kolicine topline prema cpu cooleru, sam socket grije svoje i predaje cooleru... na zadnjoj strani kucista imas taj jedan cooler.

Dali se cooler na kucistu vrti sporije ili brze od cpu coolera ?

Kada se igras cpu cooler mora se vrtiti brze nego sto mu treba za ohladiti goli cpu jer dobije strujanja toplog zraka od hdd-a i grafe a nema napajanja koje u uobicajenom slucaju inace pruzima taj visak i pomaze mu.

Cooler na kucistu mora pratiti rotaciju cpu coolera jer ako se vrti sporije topli zrak "udara" od njega i po gorenjem rubu kucista se vraca sve do tamo gdje ti pise zalman...

Ako ti se slucajo cooler na kucistu vrti puno brze od cpu coolera onda ce napraviti takvo strujanje zraka ispred cpu coolera da ce uzimati sve odozgora i odozdola od cpu coolera a nista od njega.

Da sad ne predlazem sprejeve i tocno utvrdjivanje strujanja zraka u kucistu oslonit cu se na iskustvo pa samo reci da moras napraviti zracni tunel od oba ta coolera, sinhroni naravno s time da kada se igras taj "tunel" mora biti sposoban izbaciti sav topli zrak van kucista...

Sto se tice ventilatora dolje u desnom kutu s njime se valja poigrati kada rijesis taj tunel tako da valja stavit senzore na strateska mjesta i ocitavati temperature i onda dozirati koliko ce taj donji ventilator ubacivati friskog zraka sto opet ovisi o tome koliko se u datom trenutku generira topline od harda, grafe itd...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2016., 08:30   #9
Green_FanBoy
FC Bayern <3
Moj komp
 
Green_FanBoy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Varaždin
Postovi: 255
Probaj napajanje okrenuti "naopako", tako da mu ventilator bude s unutrašnje strane kučišta.

Idealno bi bilo ako možeš prednji ventilator stavii tamo u razini grafičke kartice, gdje je rešetkasti dio (nisam siguran koje kućište imaš, da li ima tamo mjesto za staviti vent).

Disk (ili više njih) ne trebaš hladiti, ako si kežual korisnik.

Probaj kablove kroz neke rupe ili iza matične provući (pogotovo ovaj za napajanje procesora 8-pin). Kablove koje ne koristiš naguraj između napajanja i zadnje stranice ako stanu, ako ne, onda tamo naprijed iza hard diska (cilj je da či mmanje smetaju protoku zraka).

One sitne kablove od kučišta (reset, paljenje, gašenje, prednji audio izlazi) probaj čim više nagurati između stražnje stranice i područja gdje dolazi matična, trebalo bi nešto prostora biti).

24-pin kabel (ovaj najdeblji) isto probaj malo stisnuti ili vezica pričvrstiti nekud, da bude čim bliže stražnje stranice, da ne strši ovak bezveze po unutrašnjosti. Probaj čim više kablova onim plastičnim vezicama "pohvatati" prema stražnjoj stranici.
Green_FanBoy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2016., 11:50   #10
Getriba94
Premium
Moj komp
 
Getriba94's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,036
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Kod tebe je problem u "fensi" kucistu sto bi se reklo...

Konstrukcijski napajanje dolje je bedastoca skoro ista kao ful hd monitor velicine 22 incha. Nesto novo je in.., a sto u ovakvom slucaju napajanje hladi samo sebe i cuci dolje skupljajuci prasinu nema veze...

Uloga napajanja nije da samo napaja komp strujom nego da izbacuje visak iliti djepove toplog zraka van kucista a ti djepovi se ne stvaraju dolje nego gore pa ako se vec kupuje kuciste sa takvim polozajem napajanja onda valja skicirat, planirat i sprovest takvu taktiku koja ce uspjesno zamjeniti njegovu ulogu u izbacivanju toplog zraka van kucista.

U slucaju full hd na 22 incha priblizit stolicu stolu, monitor na rub stola ili dvogled kakav... ali nema veze jer kad komsija dodje vidjet ce FULL HD oznaku i ono... u komso koliko je para ?

No da se vratimo na ovu sliku kucista... hdd ti dize topli zrak gore ravno, grafa kada se igras salje ogromne kolicine topline prema cpu cooleru, sam socket grije svoje i predaje cooleru... na zadnjoj strani kucista imas taj jedan cooler.

Dali se cooler na kucistu vrti sporije ili brze od cpu coolera ?

Kada se igras cpu cooler mora se vrtiti brze nego sto mu treba za ohladiti goli cpu jer dobije strujanja toplog zraka od hdd-a i grafe a nema napajanja koje u uobicajenom slucaju inace pruzima taj visak i pomaze mu.

Cooler na kucistu mora pratiti rotaciju cpu coolera jer ako se vrti sporije topli zrak "udara" od njega i po gorenjem rubu kucista se vraca sve do tamo gdje ti pise zalman...

Ako ti se slucajo cooler na kucistu vrti puno brze od cpu coolera onda ce napraviti takvo strujanje zraka ispred cpu coolera da ce uzimati sve odozgora i odozdola od cpu coolera a nista od njega.

Da sad ne predlazem sprejeve i tocno utvrdjivanje strujanja zraka u kucistu oslonit cu se na iskustvo pa samo reci da moras napraviti zracni tunel od oba ta coolera, sinhroni naravno s time da kada se igras taj "tunel" mora biti sposoban izbaciti sav topli zrak van kucista...

Sto se tice ventilatora dolje u desnom kutu s njime se valja poigrati kada rijesis taj tunel tako da valja stavit senzore na strateska mjesta i ocitavati temperature i onda dozirati koliko ce taj donji ventilator ubacivati friskog zraka sto opet ovisi o tome koliko se u datom trenutku generira topline od harda, grafe itd...
Po meni je bolje da se napajanje hladi friskim zrakom nego zagrijanim zrakom od proca,graficke i svega sto se dize na vrh kucista.
A za to ispuhivanje zraka kante imaju po 2x 120mm venta na vrhu.
Jedina stvar koja je minus je vise prasine al mi kanta na stolu pa nije bed

Jambro# dali je ovo na slici z3 kuciste sa akrilnom stranicom?
Ako je kablove si sakrij da nije đumbus.
Sent from my D6603 using Tapatalk
Getriba94 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2016., 12:40   #11
New One
Premium
Moj komp
 
New One's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 469
Da li je bolje za Define S da ventilatori na "krovu" budu usis ili ispuh. Pretpostavljam ispuh ali svejedno da provjerim.
New One je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2016., 13:12   #12
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
Ja osobno imam samo naprijed usis i jedan iza za ispuh. Posto gornji ventovi nemaju dust filter ako vec i stavljas onda bolje da ti budu ispuh.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2016., 13:19   #13
Getriba94
Premium
Moj komp
 
Getriba94's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,036
Topli zrak se dize gore, tako da zrak treba ulazit odozdo i izlazit gore

Sent from my D6603 using Tapatalk
Getriba94 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2016., 08:47   #14
Green_FanBoy
FC Bayern <3
Moj komp
 
Green_FanBoy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Varaždin
Postovi: 255
Gornji ventovi uvijek ISPUH, kao i stražnji.

Kad sma imao dosta jaču konfu koristio sam jedan UPUH naprijed, 2 ISPUHA gore i jedan ISPUH otraga. S prašinom nije bilo problema, jer sobu čistim, a na prednji je po difoltu imao dust filter. (zalman z9 u3)

Ako se bi kroz pola godine i što nakupilo, uzmeš meki kist, odneseš van/na balkon i očistiš u roku 1 sat.
Green_FanBoy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2016., 12:56   #15
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Citiraj:
Autor Green_FanBoy Pregled postova
Gornji ventovi uvijek ISPUH, kao i stražnji
Najčešće, ali ne uvijek. Kod mene je situacija da su temperature cijelog kućišta i komponenti bolje kada H110 odozgo upuhuje zrak, a stražnji vent i grafa ga ispuhuju. Ni meni nije bilo jasno zašto, ali eto, izgleda da uvijek treba eksperimentirati.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2016., 13:21   #16
Getriba94
Premium
Moj komp
 
Getriba94's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,036
Kolko ventova ti upuhuju zrak napred/dole. Jer treba bit dobar propuh kroz kuciste da bi se hladilo

Sent from my D6603 using Tapatalk
Getriba94 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2016., 22:26   #17
Green_FanBoy
FC Bayern <3
Moj komp
 
Green_FanBoy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Varaždin
Postovi: 255
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Najčešće, ali ne uvijek. Kod mene je situacija da su temperature cijelog kućišta i komponenti bolje kada H110 odozgo upuhuje zrak, a stražnji vent i grafa ga ispuhuju. Ni meni nije bilo jasno zašto, ali eto, izgleda da uvijek treba eksperimentirati.
Moja greška previša sam generalizirao i uopće sam zaboravio na vodena. S njima nemam iskustva, kolega je stavil s zračnim hladnjakom pa sam za njega i mislio. Slažem se da je s vodenim sigurno drugačije.
Green_FanBoy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2016., 23:25   #18
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Najčešće, ali ne uvijek. Kod mene je situacija da su temperature cijelog kućišta i komponenti bolje kada H110 odozgo upuhuje zrak, a stražnji vent i grafa ga ispuhuju. Ni meni nije bilo jasno zašto, ali eto, izgleda da uvijek treba eksperimentirati.


Jel to radijalni stock blower kuler na toj tvojoj 980 GTX?



BTW Slažem se da korisnik uvik sam triba malo experimentirat za najbolje rezultate hlađenja...
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2016., 10:22   #19
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Kada se igras cpu cooler mora se vrtiti brze nego sto mu treba za ohladiti goli cpu jer dobije strujanja toplog zraka od hdd-a i grafe a nema napajanja koje u uobicajenom slucaju inace pruzima taj visak i pomaze mu.

Cooler na kucistu mora pratiti rotaciju cpu coolera jer ako se vrti sporije topli zrak "udara" od njega i po gorenjem rubu kucista se vraca sve do tamo gdje ti pise zalman...

Ako ti se slucajo cooler na kucistu vrti puno brze od cpu coolera onda ce napraviti takvo strujanje zraka ispred cpu coolera da ce uzimati sve odozgora i odozdola od cpu coolera a nista od njega.
Jao meni šta si ga ti nadrobio.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2016., 17:12   #20
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova


Jel to radijalni stock blower kuler na toj tvojoj 980 GTX?



BTW Slažem se da korisnik uvik sam triba malo experimentirat za najbolje rezultate hlađenja...
Upravo ta grafa je u pitanju.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2016., 14:15   #21
Jambro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Citiraj:
Autor Getriba94 Pregled postova
Po meni je bolje da se napajanje hladi friskim zrakom nego zagrijanim zrakom od proca,graficke i svega sto se dize na vrh kucista.
A za to ispuhivanje zraka kante imaju po 2x 120mm venta na vrhu.
Jedina stvar koja je minus je vise prasine al mi kanta na stolu pa nije bed

Jambro# dali je ovo na slici z3 kuciste sa akrilnom stranicom?
Ako je kablove si sakrij da nije đumbus.
Sent from my D6603 using Tapatalk
Je z3 je , sredio sam , nisam ni vidio odgovore do danas, uglavnom hvala svima
Jambro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na