Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.12.2019., 09:21   #31
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Točno tako
Tvornički navedena brzina je teoretska npr. "n300" (40MHz širina kanala) je u stvari "takt" modulacije i kod kontuiniranog slanja data podataka u idealnom slučaju (bez smetnji) iznosi 300Mbps.
Po protokolu 802.11 wifi komunicira malim paketićima data podataka koji osim toga imaju i zaglavlje (koji IP šalje kojem IP CRC itd. i kraj ) pa se vrijeme paketića mjeri u mS. Nakon prijema jednog paketića uređaj koji ga je poslao očekuje prijem potvrde od tog korisnika koji taj paketić prima i par nS čeka (sluša) da na kanalu da nije netko drugi u komunikaciji da ne "sasječe" tu komunikaciju pa tek onda kreće sa slijedećim paketićem.

Ukoliko se ne dobije potvrda prijema (usred više korisnika na kanalu ili el. smetnji) uređaj ponavlja isti paketić dok to ne dobije.
Zato se praktična brzina kreće do oko polovice teoretske a što je veća teoretska to je praktična još manja od polovice....i normalno još manja ako na kanalu ima više korisnika i smetnji.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2019., 11:24   #32
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Maksimalna brzina je "maksimalna" koja pada kada se adapter sretne sa stvarnim svijetom te s udaljenosti.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.01.2020., 09:38   #33
suedamA obmaR
Game, PC ,motobikes, bike
Moj komp
 
suedamA obmaR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Sibenik
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A baš si KV Ložač

Izgleda da je legla wikidevi stranica gdje se fino vidi chipset, izvedba, ...
Radi je bi TL-WN822N i da je Artheros chipset,
ako ne griješim V1 i V2 su Artheros.

Jel dobar taj tp link wn822n da ga uzmen sebi danas kad buden iša s posla u linksa i čipoteke. Sad mi je komp spojen na redmi note 5 Dual AI i zapravo sam zadovoljan al neda mi se svaki put palit usb tethering.
Net dijelim hotspotom s moba i uglavnom mi je mob isprid kompa pa ima li mi smisla to uzimat il da uzmem najjeftiniji d link za 50 kuna.
suedamA obmaR je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 09:58   #34
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Za starije verzije sa Artheros chipset - om znam da su dobre a za novije nemam info, pitaj ekipu / kolege.
Verzija bi se trebala viditi na pakiranju, a ako ne onda tek na naljepnici na samom adapteru.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 13:52   #35
suedamA obmaR
Game, PC ,motobikes, bike
Moj komp
 
suedamA obmaR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Sibenik
Postovi: 776
Da li se s njim može napraviti lokalna mreža pošto je wifi ap Note8 pro i veza je odlična ali ne želim koristiti Note5 dual cam s razbijenim samo staklom ekrana ali ekran i touch rade normalno (usput ako kome treba redmi Note5 Dual AI za djelove sve ispravno, samo staklo razbijeno nek se javi).

I još jedna stvar, da li se može spojiti neki uređaj koji nema wifi kabelom s mrežnim konektorom od matične spojiti da ima net, npr. TV malo gluplji smart tv Philips ili tv box.
suedamA obmaR je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 15:37   #36
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Eh sad, puno toga bi htio 😁
Za tako nešto nađi neki router / ap,
pogledaj susjedne teme gdje se govorilo o istoj situaciji.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2020., 04:05   #37
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor suedamA obmaR Pregled postova
Jel dobar taj tp link wn822n da ga uzmen sebi danas kad buden iša s posla u linksa i čipoteke. Sad mi je komp spojen na redmi note 5 Dual AI i zapravo sam zadovoljan al neda mi se svaki put palit usb tethering.
Net dijelim hotspotom s moba i uglavnom mi je mob isprid kompa pa ima li mi smisla to uzimat il da uzmem najjeftiniji d link za 50 kuna.
Kao sto kolega kaze v1 i v2 su Atheros chip, v3 v4 v5 su s Realtekovim chipom.
Ja imam v5 i imao sam Windows 7 i skinuo drivere s njihove sluzbene stranice i svakih 10-15min je veza pucala i na svakakve nacine sam to probavao rijesiti i nikako, na kraju stavim windows 10 i naravno s iste stranice skinem drivere i opet sve po starom nema rijesenja na netu, probao druge kablove, portove, ma ne vrijedi nista. I taman kad vise nisam znao sta cu nego da kupim novi adapter probam obrisati te drivere i skinuti s realtekove stranice tocno te linkane za taj chip, i evo tjedan dana radi bez greske i bez pucanja, zadovoljan brzinom i dometom.
dinos3 je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2020., 12:52   #38
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
imam još uvijek točno taj model spremljen u ormaru.. pazi na sljedeće - win10 update.. sjebat će ti opet drivere, stavit će ti druge i opet će ti pucat veza.. rješenje, opet forsirat te drivere s kojima radi, spremi ih negdje na sigurno i čekaj novi win10 update (ovi malo veći, kad skače na drugu verziju win)
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 12:34   #39
suedamA obmaR
Game, PC ,motobikes, bike
Moj komp
 
suedamA obmaR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Sibenik
Postovi: 776
suedamA obmaR je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 13:02   #40
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Zašto baš taj? Za 120kn se kupi odličan već.

Ali da, ok je to. 5ghz, to je važno.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.02.2020., 20:26   #41
elance
Banned
 
elance's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: cro
Postovi: 299
Radim neki razmještaj po kući i router će mi biti u prizemlju kuće, a na katu će biti jedan PC.
Povezao bi taj PC s routerom i prvo sam mislio uzeti neku običnu USB nano wifi karticu za 50 kn.

Čitam sad da to baš ne preporučujete jer nemaju domet pa sam onda naletio na ovaj model s antenom:
https://www.mall.hr/mrezne-kartice-a...tab=parameters

Jel bi to bio dobar izbor? Ne bi davao više od 100-120 kn ako ne moram.
elance je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2020., 20:50   #42
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
ako ti ne treba dual band, rađe si uzmi TL-WN822N.
bolje će ti 2x2 kartica 'vatat fajfaj kroz katove nego obična sa 1 antenicom, a 5ghz kroz kat će ti ionako malo u životu značit.
imaš ju na šnjofalu po 50tak kn.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2020., 21:18   #43
elance
Banned
 
elance's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: cro
Postovi: 299
E super, ako je to bolji uređaj za moju situaciju onda uzimam njega, ne kužim se baš u te mreže, dual bandove, ghz i sl...

Uzeo bi na mall.hr jer ionako naručujem sad tamo još neke stvari pa ću samo ubaciti i tu karticu.
Cijena je ok, 99 kn:
https://www.mall.hr/mrezne-kartice-a...m_medium=click

Uglavnom, hvala.
elance je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2020., 00:54   #44
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Taj 822n je najveće smeće ikada. Imam 3 komada, na tri kompa i tri lokacije i svi se nakon nekog vremena isto ponašaju .

Piše da je spojen a nema interneta. Popizdim sa njima , verzija 3,2 i 5

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2020., 01:15   #45
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Taj 822n je najveće smeće ikada. Imam 3 komada, na tri kompa i tri lokacije i svi se nakon nekog vremena isto ponašaju .

Piše da je spojen a nema interneta. Popizdim sa njima , verzija 3,2 i 5

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Kao što sam napisao gore imao sam i ja nekih problema s tim adapterom, sad sam to riješio i radilo je sve normalno jedno vrijeme i neki dan mi se na sekundu isključe svi USB portovi i opet upale (miš, tiplovnica, wifi adapter...) i naravno nakon toga wifi disonnectan i tako svakih 10 min, i skužio sam da je do wifi adaptera, na svakom USB 2.0 portu mi se to događalo i evo od kad je spojen na 3.0 radi normalno i opet je sve uredu.
dinos3 je online   Reply With Quote
Staro 30.03.2020., 22:22   #46
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Večer.
U potrazi sam za wifi (2.4/5GHz) usb stickom..

Recimo ovak nekaj..
https://www.links.hr/hr/mrezna-karti...rezu-053503171

Prioritet, pouzdanost i jačina signala..

Ak imate kakve (sad ne znam koji je bolji gledat sa čipom, realtek ili atheros) preporuke, pucajte... Nisam stavio neki limit, al pretpostavljam da se za kojih 350kn da nać odličan wifi stick ili griješim? 50kn više ne igra ulogu, ak to znači i da je značajno bolji.
Komp je u sobi (na katu) a ruter u prizemlju, hodnik (Asus rt ac66u) pa eto, čisto da se zna za preporuku koji bi bio dobar stick (što se tiče jačine signala).
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 30.03.2020., 23:05   #47
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Ja isto imam wn822n i kad radi radi odlično. Al svakodnevno su tu pucanja, usporavanja.Isto sumljam na windowse kao glavne krivce
danex je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 07:09   #48
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,307
Zašto stick? Zašto ne PCI-E kartica? Pouzdanije, stabilnija veza,...
Traži neki adapter sa Atheros čipsetom. Vodi računa da jedan adapter može imati drugačiji čipset od verzije do verzije.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 10:22   #49
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Za veći domet i dosta prepreka je 2,4GHz bolji od 5GHz.
PCI-e ne preporučujem jer je tada antena iza PC do zida te lošijim položajem je manji domet (koaks za produžiti ima gubitke) , a kod USB wifi adaptera se može koristiti do 5m kabla (nema gubitaka) a može se postaviti ako je bolji domet i na ormar .
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 10:31   #50
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
... samo treba naći "pristojni" produžni USB kabel a ne one šta imaju žičice ko vlasi kose i uštekati na kištru zada umobo a izbjegavati napred ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 14:00   #51
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Da , jer je to samo radi pada napona (5V ) na toj dužini ali danas je to ipak lakše kad se sjetimo starog čipseta sa 8187 koji je sam vukao 490mA a noviji 3070 samo 160mA.
Neznam koliko ovi naj noviji a sigurno još manje ovisno na koliko mikrona silicija su rađeni.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 15:33   #52
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Ok, ustanovljeno je da je bolje uzet usb wifi adapter..
Jel imate kakve preporuke, ili iskustva sa nekim modelom a da se pokazao jako dobar?

Trenutno imam Dlink DWA192, al evo, u 1h već je 4-5 puknula veza.
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 17:06   #53
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Pa nije to žična LAN veza već bežična koja u svakom trenutku može za razliku od žice biti ometana drugim signalima.

Za primjer ako si kat uviše od rutera imaš loš signal a dolje bliže ruteru netko koristi wifi npr. kao youtube video, normalno je da će tebi puknut veza.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 18:17   #54
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Pa nije to žična LAN veza već bežična koja u svakom trenutku može za razliku od žice biti ometana drugim signalima.

Za primjer ako si kat uviše od rutera imaš loš signal a dolje bliže ruteru netko koristi wifi npr. kao youtube video, normalno je da će tebi puknut veza.
Nitko ne koristi osim mene, trenutno, a signal je full..

Ma našao baš di se ekipa žali na taj model dlinka, nema nekog konkretnog rješenja.. Ok, kužim da veza pukne tu i tam, ak je baš "gužva na vezi" al u idealnim uvjetima bez zagušenja (ostalih korisnika) ne vidim razlog učestalom pucanju veze..

Ima onaj hvaljeni model tp link WN722N sa atheros čipom, tog ekipa hvali, al navodno u novijim revizijama dolazi sa realtek čipom za kojeg vele da nije tolko na dobrom glasu kao "origignal verzija" sa atheros čipom.
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 18:49   #55
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Da, starija revizija 722N (sa antenicom ) je isto dobra.
Probaj naći second hand i neka ti prodavač potvrdi reviziju prije transakcije.

Mali off obzirom na naslov teme.
Kad se već troši lova / rješava problem (pogotovo kad si rekao da je link između etaža),
jeli u pitanju pvt. kuća, jeli trofazni priključak struje ?

Možda da "nekako" provučeš Lan kabel između etaža (barem po vertikali) u odnosu na gl. router pa da na etaži staviš AP
ili
ako je ista faza da ideš na PowerLine rješenje
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 19:30   #56
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da, starija revizija 722N (sa antenicom ) je isto dobra.
Probaj naći second hand i neka ti prodavač potvrdi reviziju prije transakcije.

Mali off obzirom na naslov teme.
Kad se već troši lova / rješava problem (pogotovo kad si rekao da je link između etaža),
jeli u pitanju pvt. kuća, jeli trofazni priključak struje ?

Možda da "nekako" provučeš Lan kabel između etaža (barem po vertikali) u odnosu na gl. router pa da na etaži staviš AP
ili
ako je ista faza da ideš na PowerLine rješenje
Nerado, još tražim rješenje problema
Ma čak sam i to razmišljao, provući kabel i bok, samo moram to nekak izvesti.
Da, privat kuća. Nije mi opcija stavljanja Power line rješenja..



Resetirao ruter (flešao stariji firmware iz 2018god.) i spojio dlink na 5GHz mrežu, signal nije full (četiri crtice) brzina je maksimalna kao i na žici.
U Device manageru/DWA192/Advanced/Wireless mode/802,11a/n/ac

Pokrenuo program, USBDeview
Pod properties, prikazano da je kugla spojena na USB 3.0, 864mA. Napokon!

Sad ću vidit dalje kak će se ponašat ovaj dlinkov wifi adapter..
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 20:24   #57
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
a da nisu problemi s driverima na tom dlinkovom adapteru kojeg imaš? win10 je poznat po tom pitanju, sami updateau drivere i to na one koji ne rade.. veza puca, isto je i meni bilo na tplink 722/822 i sad na nekom 5ghz asusu od 500kn.. ista stvar, driveri.. odi forsaj neke druge drivere koje win10 ponudi kad ideš na update driver.

znači veza pukne, a piše kao da si spojen.. ištekaš adapter, ukopčaš i proradi opet na neko vrijeme, to su moji simptomi
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 15:34   #58
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,641
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
a da nisu problemi s driverima na tom dlinkovom adapteru kojeg imaš? win10 je poznat po tom pitanju, sami updateau drivere i to na one koji ne rade.. veza puca, isto je i meni bilo na tplink 722/822 i sad na nekom 5ghz asusu od 500kn.. ista stvar, driveri.. odi forsaj neke druge drivere koje win10 ponudi kad ideš na update driver.

znači veza pukne, a piše kao da si spojen.. ištekaš adapter, ukopčaš i proradi opet na neko vrijeme, to su moji simptomi
Čitao sam da se ekipa žali, a baš imaju desetku..

Da, kod mene bili slični problemi..

Vidit ćemo s vremenom da li se što popravilo..
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2020., 16:52   #59
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Znam da nije prepruka rootera, ali preporuka je antene za wi fi karticu. Imam router od t coma onaj huawei hibrid nesto... stavio sam custom antene gore i odlično je.. ima prijam od 28 Mb/s, upload drzi od 5. S obzirom da trenutacno nisam u mogucnosti spojiti komp preko kabla s ruterom, bit će nakon nove godine, moram si unaprijediti internet na njemu. Imao sam D link onaj usb za internet (wi fi) i onak, imao sam maks 12 Mb/s vezu. Sa wi fi karticom (pci express) imam oko 10... Posudio sam od frenda antenu od njegove Wi Fi kartice i imao sam 27 Mb/s vezu. E sad zanima me gdje ima za kupiti antena za Wi Fi kartice. Naime trebala bi mi sa žicom, barem od metar/metar i pol. Imam običnu antenu trenutačno šta se ušerafi u karticu. Može li preporuka za antenu, po mogućnosti sa kablom ili neku kvalitetnu općenito. Hvala
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 07:22   #60
lange
Premium
Moj komp
 
lange's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: karlovac
Postovi: 51
imam i ja slican problem.
razmisljam ga rijesiti ne wifi novom karticom nego mozaa lan preko štekera.
dali je tko to probao?
preporuka?
lange je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na