Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2007., 16:43   #1
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Mortal Geek advice @ wizdoms

MORTAL GEEK ADVICES @ compouter wizdoms


Tko je geek? To je ona osoba koja je poticana osječajima i
predanošću prema nečemu, samostalna izrada nečega mu daje posebno
zadovoljstvo. Posvećivanje nećemu sa strašću. Izrada nečega od ničega.
Također povezuje se sa tehničkim i elektroničkim stvarima i novim tehnologijama. Computer geek.
Definition by Mortal

1. TELEVIZOR
Lijepi tanki LCD televizor da možemo gledat NOVU, RTL i HRT. Za 51cm 3500kn ( etwa ) Televizori nisu IN...

E radije za taj novac kupit stolić na kotačiće ( kod Pevca) i neki low end laptopek + dvbt kartica. Em imaš odličnu sliku (dvb-t), stereo zvučnike, divx player sa titlovima, dvd player i ( ako imaš bežičnu mrežu ) samo si privučeš spolić sjedneš na pod i surfaš i skidaš titlove  Ko još ima televizor u kući.
p.s. podignuti zadnji kraj od laptopa da se bolje hladi jer ipak jadnik radi cjeli dan...


2. STOLIĆ
O, ne susjedu je umro laptop/ekran. A ništa baci ekran.

E ne! Ekrani imaju odlične zakretne pantove koji ako se umetnu u pantove za držat prozor ili u odgovarajuće za zatvarat vrata služe kao pokretni stolić koji u gužvi samo podigneš. Ako imaš malu sobu idealno.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=55313

3. TERMALNA SONDA
Vidi kako Fatalyt1 i Abit AN serija imaju lijepi Lcd ekran sa očitanjem temperatura. Ali te abitice su skupe

Ali napravi to sam. Odi u Getro, Pevec, OMV ili slične firmice koje prodaju gluposti za auto i kupi termometar za auto. On ima 2 termalne sonde na sebi koji su na relativno dugačkim žicama. Dakle jednu si stavi na ram od grafičke, jedno na hladnjak od proca, potegni ekrančić do stola i eto stalni uvid u termalno stanje za manje od 70kn.


4. Moram se riješit ovog starog kučišta, i kupit novi termaltejk ili lija nli.
Nema kučišta koje nije modabilno, od svega se da nešto napravit. Odi u željezariju kupi komad pleksija, auto lak u spreju, leptiriće za stezat šarafe, pilice za metal u ubodnu pilu.
Svaki dio kučišta da se rastavit, što znači da se svaki dio kučišta da i ofarbat sa lak sprejom, ( isto tako i CRT monitori, slobodno skinite okolo platiku i sprej crno/crveno). Ne zaboravit romove prefarbat te zadnji back panel i pokrove za pci utore!
Na svaku bočnu stranicu da se stavit plexi. Sa bušilicom započneš na bočnoj stranici i onda sa pilicom za metal izrežeš si oblik koji hočeš ( preporuka da si ocrtaš sa olovkom što hoćeš i da nemaš oštre kuteve ( jer ih je teško izrezat). Kad si gotov grube rubove čekićem poravnaš.
Plexi staviš s unutarnje strane i neka komotno bude malo veći od rupe ( jer iznutra niko ne vidi), zašarafiš sa dosta debelim šrafima i stegneš leptirićima za stezanje ( taj dio posebno lijepo izgleda).
Također ventilatori u napajanju se isto mogu mijenjat ne zaboravit to, oni u boji daju dojam.

http://www.techpowerup.com/gallery/600


5. Nije mi dobar hladnjak za klokanje, a baš me zanima koliko se kloka moj proc. Trebam hitno Zalmana, sonic tower i Vodeno...
Kao prvo bolji hladnjak ne znači veči jt. viši klok. Nego koliko daš struje, a sa boljim hladnjakom češ postić da pod većim naponom radi 24h, a ne samo ako hočeš istestirat. Ako te zanima samo max proca, da iztestiraš 3dčamrkove ili pijeve te takve gluposti, ne trebaju ti skupi hladnjaci. Kučni ventilator kad se stavi na trojku i uperi na otvoreno kučište ohladi sve... Barton na 2.20V je bio na 50C
Za ekstremene klokove pokretni klimi uređaj je još bolji. Pustiš ga da se malo razradi uperiš u otvoreno kučište i PALI, venice na 1.82V 30C. Inače tekući dušik Litra je 80kn...


6. Polovno sa garancijom je isto kao i novo samo jeftinije.
Ne kupovati nove djelove, deprecijacija vrijednsti je največa na najskupljim stvarima tj. najnovijim stvarima. Pričekat malo dok im se ne ustali cijena. A najbolja kupovina novih je čim stigne na tržište jači model.
Cijene memorija su predvidljive unaprijed i do 6 mjeseci, samo čitajte inf. časopise i online review stranice. Kupite kad su jeftine i prodajte kad su skupe. To se dešava kad se nagomilaju zalihe memorija ( zbog extra prodaje digitalaca, neke nove vrste telefona, nova platforma....).


7. Žvaka se ne kupuje u dućanu, nego skida sa grafičke kartice i northbridga čim kupiš grafičku/matičnu i stavlja se termovodljiva pasta.


8. Pregrijava mi se kompjuter moram kupit još 5 ventilatora i stavit.

E ne, previše ventilatora samo nabacanih unutra uzrokuje vrtloge unutar kučišta i topli zrak ne izlazi. Dakle imamo na umu da je topli zrak lakši, znači svi ventilatori koji su u gornjoj polovici kompujetera trebaju bacat zrak van, a oni na doljnoj uvlačit. To je u teoriji točno.
U kučištu postoji mnoštvo prepreka za zrak. Pokušajte si sa olovkom skicirat kučište, položaj ventilatora i smjer gdje upuhuju zrak te na svaki fan stavite strelice i pogledajet gdje se sudaraju sa strelicama drugog ventilatora. Pratite to do izlaza zraka van, ne trebate bit inženjer aerodinamike da postavite fanove čista logika. Za kontroliranje ventilatora kolega Bubba je dao odličan post
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=22347


9. Laptop ne mora izgledat kao laptop.


P4 1.6, 256sdr, S3 integriran, napajanje, 40gb, combo - 700kn
Tipkovnica + miš - 100kn
15' LCD - 700kn
Gajba od pive - ukradeš iza birtije

Izvade se iz gajbe van držači flaša, na dno se umetne disk, napajenje kojemu izrežemo jedan otvor dosta visok i širok za napajanej il rom jer su otprilike iste širine pa ćemo stavit jedan na drugoga(na desnoj ili lijevoj strani). Na to stavimo plexi koji smo sa pantovima učvrstili u bok stranice od gajbe (pantovi moraju bit da možemo otvarat gajbu i mjenjat djelove) u plexi se ušarafi ploča. Sa vanjske strane se stave isto pantovi u koje se umetne LCD. Za tipkovnicu se ušarafe na bok gajbe dvije kukice kao za sliku ( te na isti mjestima izbuše rupice na tipkovnici). I to je to uštekaj i radi....
http://www.techpowerup.com/gallery/547


10. Printer se ne kupuje po kvaliteti ispisa i dizajnu, već po cijeni i dostupnosti zamjenske tinte.


Ram se ne kupuje po imenu, već po čipovima koji su gore.
Procesor po steppingu i jezgri.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=19174

Grafička po mogučnisti otključavanja dodatnih cjevovoda i jezgri.
Matična po kvaliteti kondenzatora, voltaži koju daje ramu i procu, te čipsetu.
Napajanje po težini, nažalost kad se kupuje neviđeno po marki, +12 i watima.
Monitor po matrici
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=50691 Hvala MAR


11. Mobitel nije mobitel ako nema barem ARM od 200mhz. I najbolja kamera na mobitelu je lošija od najgoreg digitalca.



12. Hladnjak na čipsetu mi buči previše/hoću novi hladnjak na staroj grafičkoj - moram hitno po novi.
E bogme ne moraš. Prekopaj ladicu, uzmi neki sck. A ili 478 te sa klještima ili fleksom ga srežeš po dimenzijama malo šire od čipa tako da pokrije rupice, izbuši rupice na hladnjaku. Kroz rupice provučeš plasičnu stegicu ( za stezanje kablova) tako da glava ostane gore i drži hladnjak stisnut a s doljnje strane provičeš drugu stegicu tako da hlava drži s doljnje strane, srežeš višak.
Također ako imaš neki hladnjak od čipseta viška, izbuši rupice i stavi ga svoju staru Mxicu i klokaj/pali.


13. Iako nije srebrno posuđe, hladnjaci sa bakrenom jezgom se poliraju ili sa pastom za bakar ili nakratko umočiti u solnu da se skine sloj i isprat. Skine se 1-2C


14. Napon +12 ne čitaj u Everestu i inim sys inf programima nego kupi obični voltmetar i mjeri na moleksima pod opterećenjem ( OCCT, PRIME...)


15. Majca sa natpisom „I l@ve windows“ je cool samo kad ju pokazuješ dečkima sa foruma.


16. Digitalna kamera, nije potrebna ako imaš dobar digitalac.
Bolji digitalci snimaju 640x480 @ 30fps sa dobrim zvukom, te ograničenje ti je samo kartica. Dok digitalna kameracia ( jasno ne profesionalna) snima 720x576, mislim da je to zanemariva razlika u rezoluciji. Prednost kamera je što ima veći optički zoom i to što može bit sa HDD.

17. Opteron je bolji san diego, a Xeon 3050 bolji C2D 6400.
Uzalud bacanje novca, ali nekada marka puno znači. Također sa Xeonom si cool samo na forumu, ali definitivno Xeon i Opteron su ultimativni geek procesori. Moj +

18. Overclokiranje nije sve što možeš, al možeš sve od USB-a do chipseta.
Kao prvo sve je klokabilno ako se da dovoljno struje.
Postoji i downvolt downclock dakle puštanje voltaže proca uz dizanje FSB-a, ili puštanje i fsb-a uz puštanej voltaže, sve radi što niže temerature. Puštaj voltažu proca i diži mu takt sve dok ne dođeš do BSOD.
Nisu svi procesori/matične/ramovi isti. Okvirno ti netko može reć koliko se koji kloka, ali sam moraš nać maximum.
Overclock nije overclock dok se ne pokaže da radi stabilno na tom taktu. Kad prođe OCCT i PRIME onda se možeš pohvalit da si kloknuo procesor.

19. Ledice.
Zašto za disk mora bit crvena? Zašto moj miš mora svjetlic crveno? Pa, ne mora. Odeš u čipoteku kupiš 2 plave ledice ( oko 2kn ) i zamjeniš. U ledicu ti ulaze dvije žice i njih samo spojiš i to je to, ako ne uspiješ spojit zalemi.

__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 16:48   #2
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
20. Tipkovnica
Mjenjaj i na njoj ledice. Ali tipkovnice se daju prat u vodi kad se zmažu, samo preporučam da se prije rastave i makne elektronika van, tj onaj čip gore desno gdje su ledice. Isto tako kad ju rstaviš, prefarbaš ju sa lak sprejom.


21. Kupio sam dvd player, a imam samostalne zvučnike. Sad trebam i pojačalo...
Da naravno da treba i pojačalo. Ali ima jeftino rješenje, kupiš one stereo zvučnike u Hgspotu ili Kvarku za 20kn. U onome na kojemu pojačavaš se nalazi malo pojačalo, razrežeš žice i pospajaš sa zvučnicima jedan izlaz u dvd player i fino pojačavaš i smanjuješ na zvučniku. Kratkotrajno rješenje, ali ako imaš viška stereo zvučnika, iskoristi, radi provjereno.


22. Prije stavljanja novog procesora i RAM-a na ploču napravi clear CMOS.
Jer možda su ostale manualne postavke od nekog drugog proca i rama (tipa veće voltaža ili manualne latencije). Iako si kupio novu ploču, napravi to, jer možda su dečki u dućanu nešto prčkali po tome. Ako ti se počnu javljat hardwerski problemi, prvo probat clear CMOS onda novi BIOS stavit, te onda tek pitat dečke na forumu što bi moglo bit.

23. Ako počnu se pojavljivat nestabilnost. Najčešća rješenje problema.
Problemi na kompjuteru se najčešće rješavaju sa sljedećim stvarima.

1. Isprobaj uštekat i izštekat sve konektore.
2. Spusti clock
3. Probat clear CMOS
4. Novi BIOS
5. Četvrti najčešći problem je napajanje. LC, Codegen, SmartBox (nebu to dugo..)
6. Probaj ram izvadit i ponovo stavit.
7. Izvadi modem ( ako ga imaš jasno jer kad grom udari često ide tel linijom i onda kom radi gluposti)
8. Ako nešto krči i grebe a nije ventilator, to je krepao disk ili optički uređaj sa lošim medijem unutra ili oštećenom optikom. Ali i bez dsika i optike kompjuter se mora butat
9. Grafička, uvijek zato imaj u rezervi jednu pci staru grafulju ( matrox, S3, Gf2...), ako s njom radi onda nije.
10. Ostalo je samo matična i procesor, e to ne možeš sam. Ako se hladnjak ne grije znači da struja ne ulazi u proc tj. da je moguće da je on krepao
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=50273 Hvala doomy_os za objašnjenje beepova



Ajde kolege, čekam još nekoliko geek savjeta od svih, pa neka pomognemo nekome barem. Jedna osoba kojemu je ovo pomoglo već mi se popodne isplatilo
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.03.2007., 17:20   #3
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 673
Citiraj:
Autor Mortal Pregled postova
20. Tipkovnica
Mjenjaj i na njoj ledice. Ali tipkovnice se daju prat u vodi kad se zmažu, samo preporučam da se prije rastave i makne elektronika van, tj onaj čip gore desno gdje su ledice. Isto tako kad ju rstaviš, prefarbaš ju sa lak sprejom.

ovo izgleda super, ak je to tvoj rad može još malo opisa plz
naravno i kučišta....

superr savjeti :-).....
__________________
PCE 100+kg demolition squad


LCD 19'' Philips 190P6 | Coolermaster Stacker ATX/BTX (STC-T01) Black | Corsair HX520

ASRock P55 Extreme | Intel i5 760 | G.Skill F3-12800CL7D-4GBECO 2x2GB | XFX 7950 GT 512MB DDR3

Benq DW1670 & Plextor PX-755A | WD Black 1TB (WD1002FAEX), WD Green 2TB (WD20EARS)

Creative SB Audigy Player SB0090 | TP-Link TL-WN651G

Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth (Miš i Tipkovnica) | Razer Copperhead (Green) | Genious KB-16e Black



___ <<< Enchantress >>> ___

Parts of watercooling:
Laing DDC-1 water pump
3x Magicool Extreme radiators
EK-Supreme-Acetal for CPU
EK-NF4 rev1.1 for chipset
EK-FC79 for GPU
EK-Multioption reservoir 400 + EK-Multioption RES Bottom Rev.2
& green tubes.

Loop:
rezervoar / pumpa / GPU / rad1 / NB / rad2 / CPU / rad3 / rezervoar

Par slikica iz galerije


H2O galerija

___ <<< ex Morgoth >>> ___

Parts of ex aircooling:
Celeron 420 | ASRock 4CoreDual-SATA2 | XFX 7900 GS 600M
Thermalright Ultra-120 Extreme for CPU lapped
Thermalright HR-05 IFX for chipset lapped
Thermalright HR-03 PLUS for GPU

Par slikica iz galerije


Lapping galerija
NJUNJO_HR je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 18:37   #4
dino25
Kyro
Moj komp
 
dino25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Poreč
Postovi: 226
A to si radio preko vikenda....
__________________
HP Omen 17

i5 9300H

nVidia 1666 Ti

8 GB 2666

512 gb ssd
dino25 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2007., 00:34   #5
Ozy
Spužva Bob Skockani.. :XD
Moj komp
 
Ozy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor Mortal Pregled postova
Evo ovdje imaš sva moja kučišta i kratke opise...

http://www.techpowerup.com/gallery/511
Vrlo cool su ti ova "kucishta" u stalaži...tako neshto sam slično ja radio za jukebox-e,ventovi 8-ice...
__________________
Athlon64 X2 5400BE Brisbane @3000Mhz + KATANA 2 + AirTunel@2x Xilence 120mm
Gigabyte GA-MA78G-DS3H @F4

Mushkin Redline @1000Mhz 5-5-5
XFX 9600GSO @680/1700 || 2000Mhz
Seagate Gonzales 250GB & 320GB && Spinpoint F1 500GB
Coolermaster Elite Power RS460; Sharkoon Silvation; LG GH22NP20/LG GH20NS10/Pioneer DVR107D/Pioneer 216DBK/ Samsung SH-S223F; Logitech MX518; Philips 190P7ES 19" LCD
Ozy je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 12:10   #6
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
24. Isplativost prelaska na jaču grafičku. Sa pogleda ekonomista/informatičara.
Znamo da najnovije grafičke imaju najveću deprecijaciju tj. pad cijena dakle i znamo da se one ne isplate kupovat već tek kad iziđe na tržište najjači model onda kupiti onu generaciju prije ( tipa 8800 GTX, e onda kupovat 7900Gt jer će njima past cijena).

Isplativost dakle je omjer cijene i dobivenog i postojećeg. Ako imamo x800xl - ona vrijedi oko 700kn (više manje) dok nova x1900GT 1300kn dakle razlika je dupla.
sad pitanje je zašto kupujemo novu grafičku, vjerojatno zbog shadera 3.0 i mogućnosti igranja novijih igara. Pustit ćemo 3dmark06 u kojem x1900gt i više nego duplo jači, dakle isplativost je već tu.

Kada bi pustitli 3dmark 05 ili 03 isplativost bi pala jer razlika bi bila manja zbog shadera 3.0. koji nisu u tim 3dmarkovima. Ovisi kakve igre igramo.

A vjerojatno ne bi kupovali novu grafičku da smo jako zadovoljni sa ovom znaci razlog uz isplativost je i osobna želja za novom grafičkom. Znači na kraju osobna želja za novih hardwerom tako i tako prevlada.


Zaključak
Sa ekonomske strane prelazak se ne isplati jer za sad nemamo puno igara sa shaderima 3.0 dakle kredibilitet su 3dmark 03 i 05 gdje je razlika oko 30% a moramo nadoplatit duplo. Tih 20% je gubitak koji čovjekova želja za novim hardwerom mora kompenzirat.

Stvarno tko ovo pročita svaka mu čast...


25. Koje da drajvere stavim na graficku?
Tog pitanja mi je već dosta i moram nešto napisati o tome. Ok postoji par vrsta grafičkih i drajvera koje skidamo, naravno najbolje je skinut sa proizvođačevih stranica ( ne proizvođača čipa, več cijele grafičke) i probleme neće bit, sa novim drajverima nećete dobit nešto značajno bolje performanse možda i gorje. Ako dobro radi ne mjenjaj, dobra stara poslovica još iz nogometa.

Nvidia:
GF2, Gf4 i takve ako vam ne želi nainstalirat nove drajvere 66.93 radi sugurno.
Svi jači modeli nemaju problema sa najnovijim drajverima. Ako ne želite sa stranica proizvođača uvijek najnoviji su na www.guru3d.com
Go modeli. Na njih isto idu svi drajveri ( ponovo preporuka skidat sa proizvođačevih stranica) ali ako baš žalite brljat morate skinut drajvere sa modificiranim inf fajlom i onda bilo koji rade. Ngo optimized drivers npr. POstoji mnogo optimiziranih drajvera za nvidiju i ako ste skinuli sa guru3d nema nikakvog beda niste ništa loše napravili, probajte. Ali sve to možete i samo optimizirat kroz riva tuner ili prčkanju kroz napreedne opcije, ko voli nek izvoli.

ATI:
Jedini problem kod njih je bio sa CCC, on ne radi sa starijim grafičkim karticama. Dakle skinite samo drajvere bez softwera ( također na proizvođaćevim stranicama ili na amd-ati stranicama). Također kod njih bolje radi fastwrite off. Topla preporuka omegadrivers (pogotovo ako soft modate 9500 ili 9800se u jače). Ako imate problema sa mobilnim verzijama također omega je dobro radila.

Matrox, S3, Intel:
Matrox kad izda drajvere onda prođe desetljeće i s njima neće ništa poboljšat nego možda i pogoršat. S3 više ni ne postoji šta ne? U svakom slučaju ovdje skidat sa stranica od prizvođača čipa, a zapravo nitko drugi i nije otkupio čim od njih ( hvala bogu).


26. Neču kupit sad novu komponentu, čuo sam da stiže nova jezgra nova generacija pa ču nju.
Zašto? Molim ne! Kao prvo nova komponenta koja stiže bit će drastično skupa i tek nakon par mjeseci na tržištu kad se dučani napune robom i kad skladišta robe se napune će past cijena. Kao drugo svaki hardwer koji stigne novi ima problema sa driverima, komaptibilnosti i nemaš mnogo iskusnim pcekspertovaca koji bi ti u tome pomogli.

Kao primjer, prije par godina puno se pričalo o BTX i moj frend nije htio kupit novi komp i nije i nije dok ne stigne BTx i naravno stigao je i ima jedna ploča i jendo kučište i to u autronicu...
Kao drugi primjer ja sam kupio s-ata disk čim je stigao u ve-mil, bez ikakvog znanja ( i disketara ) znači nisu bili integrirani s-ata ddrajveri i tu je bilo mnogo problema sa učitavanjem dotičnih sa disketara.
Lijepo kupite komponenticu koja je jaka ali ne vrhunska.


27. Cijene polovnog hardwera padaju u postocima.
Padaju u postocima ali ti postotci su relativno jednaki za sav hardwer. Samo jasno ako kupiš novu x1950 xtx koja je 4500kn njoj će cijena pasti u relativno istom postotku kao i 7600gt samo što će na x1900 pad bit recimo 1000kn dok 7600 120kn... Čisti zakoni ekonomije.

Cijene hardwera koji više nije u proizvodnji, stagniraju na najnižoj razini. Tj ta razina je tako niska da najslabiji nasljednik tog hardwera ( koji je jasno jači ) bude skuplji za dvadesetak posto. Taj hardwer će uvijek biti tražen jer ima ljudi koji posjeduju te kompjutere i trebaju zamjeniti dotične zbog kvara ili nadogradnje. Zato možete uvijek naći kupca za p3 ili 2 čak...

Kao primjer : Barton sada košta oko 250-300 kn, dok venice 3000+ ili 3200+oko 300-350kn


28. Koju ladicu za disk da kupim?
Pa kakva su to pitanja! Onu sa kožnom torbicom. Zato da ju možete koristiti i kao prijenosnik za disk i kao ultimativni geek novčanik. Žene padaju kad vide lika sa prijenosnim diskom. Znaju da je spreman na sve, a na disku 2 kopije mad maxa ( za svaki slučaj da se prva ne izgubi), svi 3dmarkovi i zakrpe, kolkecija forceware drivera od 1999god. i skenirana kopija listića iz kladionice gdje mu je falio jedan par druge finske.

Sala na stranu, to nije neka komplicirana tehnologija, čak su i otporni na udarce. Cijene su im oko 100kn i zato nam je navika toj jeftinoj tehnologiji bacata ambalažu. E moja je preporuka to sačuvat, jer od udarca u pod se zna nekad smrdat elektronika ladice (ne diska) na ladici neće bit vidljivo fizičko oštećenje jer je metalna, dakle ostvarujemo garanciju. Ma koliko puta vam je disk u ladici pao na pod.


29. Flash diskić ili nešto drugo?
Naravno ako vam je veličina nužna onda jasno kupite flash diskić, mali su pašu svugdje i trendy su (još). A ako ne, obavezno kupiti 2.5' disk i ladicu. Disk od 60gb za 500kn i ladica 100kn za 600 kn imate sve prijenosne podatke od 60gb, dok za 300kn bi dobili flash diks od 4gb. Ladica se napaja preko USB-a ali kabal mora biti onaj malo deblji, čak i podržava 1.1 z aone koji imaju starije kompove. A sad oni koji bi filozofirali i kažu da imaju veliku karticu na mobu i njega služe kao prijenosni disk, e ako hoćete 1.1 prijenos izvolite.

Da sumiramo:
Flash kartice - veličina, brzina, cijena / ali treba čitač kartica ili uređaj koji bi to pokrenuo i spojio se na komp
Flash disk - veličina, cijena, brzina / a minus bi bio konkurent 2,5' disk
2,5' Disk - Cijena po gigabajtu najpovoljnija / manja prijenosnost, nigdje bez kabla
Mp3 player - ako ga imate ne treba flash disk
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m





Zadnje izmijenjeno od: Mortal. 13.03.2007. u 01:07.
Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2007., 18:23   #7
RAMovka
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
lijepo.jako sam puno naučila.
RAMovka je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 19:02   #8
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Jesam zaslužio sticky?
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 22:49   #9
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
Po meni DEFINITIVNO Jedan od boljih topica u zadnje vrijeme, bas sam se fino nacerio Imas rep up od mene
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 23:33   #10
Haba
AMD user
Moj komp
 
Haba's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 165
rep up
__________________
Haba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2007., 11:12   #11
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
Nema vise repa, niti stickya...da je nesto ozbiljnije i sa vise korisnih informacija, zasluzilo bi sticky. Ovako je to kako je i SU rekao, nesto sto me dobro nacerilo u zadnje vrijeme.
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na