Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2018., 16:45   #4561
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
ryzen prve generacije na 4.5ghz, nice samo pazi na napon, za daljnju upotrebu osobno ne bih isao preko 1.45v, i to je puno, 1.4v max i iz toga izvuci sto mozes
  Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 16:50   #4562
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Krivo govoriš nije to lntel da se treba bojati magične granice 1.4V. Ryzen ide onoliko koliko se može hladiti. Ako mu sa tih 1.45V temperatura ne prelazi 90°C, nema greške.

To sa naponima su dugogodišnji strahovi od korištenja lntelove tehnologije, veze s vezom nema sa ovom arhitekturom

Objasnio gospon tehnički direktor AMDa

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 16:58   #4563
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
ha dobro onda, nek ga przi, ali mislim ono 1.57v mu je screenshot. no treba gledati i siru sliku, sto je sa plocom, stres po VRMovima...
  Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 17:28   #4564
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
To je drugo VRMovi, ploča može li podnijeti i to. Što se samog proca tiče, napon ga ne boli, samo temperatura.
1.57V ako mu radi stabilno, može skenjat ploču .

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 15:04   #4565
Booger
Premium
Moj komp
 
Booger's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Iza Karpata (Sisak)
Postovi: 306
Ček, sam malo, jel to Ryzen 1. gen na 4.5 ?

Jel to stabilno, provrtili se neki testovi ili je samo kliknuto 4.5 u Ryzen Masteru i to je to?
__________________
People, have some bananas!
Booger je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 21:32   #4566
extacod
Premium
 
extacod's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Milkywhey
Postovi: 201
samo kliknuto, na onoj slici di je 4.3GHz tu je stabilan i tu se daju vrtit testovi
extacod je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2018., 08:19   #4567
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
4.3hgz na 1.5v huh

Kolke su temperature, s čim to hladiš?
nub je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 22:59   #4568
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Imam problem (mislim) s mojim 1600. Imam u pozadini hwinfo upaljen i kada recimo surfam, temp mi naglo skače, sa idle koji je na otprilike 42C mi zna skočiti na 53C i onda se nakon par sekundi smanji. Naravno, tad i kuler počinje spajkat, sa idle 900rpm skoči na 1300rpm. Očito nekaj sa auto postavkama ne štima.. Da li bi OC riješio problem da malo smirim voltažu? Thnx svima na odg, njub sam kaj se tiče toga (OC)
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 23:30   #4569
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
i gdje je tu problem ?
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2019., 23:36   #4570
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Mislim da je to normalno ponašanje.


Bitno ti je koliko je u loadu...ljudi se iz nekog razloga previše opterećuju sa idle temperaturama
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 07:14   #4571
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Ma nije toliko radi idle temp nego kaj mi za svako spajkanje naglo diže rpm na ventu pa se čuje. Živcira, pogotovo navečer kad je tišina. Igrao se sa krivuljom u biosu ali očito neuspješno....

Znači, ovo dizanje temp je normalno, samo trebam riješiti problem sa ventom. Danas idem po freezer 33 pa ću vidjeti kak će se ponašati.

Hvala svima!
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 07:41   #4572
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ako googlaš ryzen idle temp spikes vidjet ćeš da to imaju svi (oni jumpovi na sekundu). Iako kad sam ja jučer gledao nakon tvog posta nije bilo te se vrtio stalno na 33C, no znam da je i meni bilo tako. Iskreno nekoć sam mislim i znao zašto je to, ali sam zaboravio

EDIT

Ovaj prvi quote je vjerojatno obješnjenje (toms hardware pod "solved" post)

Citiraj:
OK...I tried some of the different power plans and found the Low Power plan does what I want... sort of.

I suspect the reason it's popping up in temp is because of background tasks that are (almost) always rummaging around in a Win10 system and the aggressive nature of Ryzen Balanced lets the processor 'boost' speed quickly for them with the accompanying temp spike to rev up cooling in case the load is sustained. Even default Balanced plan lets it boost 4 cores and that's enough to spike temps (the other 4 remain parked). But Low power plan doesn't boost so aggressively and therefore it's not spiking temps until a truely demanding task comes along.

All the Ryzen Balanced plan seems to do is let all cores (8 in my case) boost with every little background task that comes along but no more agressively than default Balanced. I think this is good for benchmarks, especially in games, as that's why it was created.

In everyday useage (OS navigating, browsing, document editing) it seems to be just as responsive but I'll see how it reacts as I play some games next. I'm sure a sustained heavy load such as a video encoding will result in all cores boosting to full speed. Any delay imposed by the low-power plan will be unnoticeable except in a benchmark.
Citiraj:
Windows has a lot of maintenance services running in the background while "idle". It never really is idle, unless you turn the computer off.
If monitoring is supported already, do some tests from under a live linux distro. They have a lot less going on in the background.
Citiraj:
Usage seems to spike in correlation with the temperature spike, so clearly there's some background process that keeps kicking in.
Citiraj:
1600 here. Same thing. Went away after i stopped using ryzen master . still spikes a wee bit but Thats because of background processes. Biostar gtn here
Citiraj:
I see similar spikes, but they correspond with usage. At (mostly) idle it appears flat. I've got Steam, Battle.net, Vivaldi, and a few other programs running in the background.
Citiraj:
I had the same thing but then disabled core performance boost and now things are ok.
Vent:

Citiraj:
Use a fan control app or see if you can set a fan curve in the BIOS. Change the temp at which the fans speed up to be above the temp spikes. This solved the issue for me, will only start to rev up above 40-45C
Citiraj:
If you are having issues with FAN spinning up every X seconds... Change your FAN profile etc to CUSTOM in the BIOS and raise the temp limit... This will fix the issue while NOT damage your cpu or anything else related to this..
This is due to ryzen have the small spikes and then the computer thinks it has to kick in with the fans due to a long "load".. but since the spike is only there for ˝ a second... it does not negatively impact the tempature... but it does negativly impact the CPU spinning up due to the "fake" load...
Citiraj:
Mine as well; I get a spike of +10c every 15 seconds or so at idle.
I had to smooth out my fan change interval to 1s from 0.1s in bios or this spike made my fans constantly ramp up/down.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 18.01.2019. u 07:58.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 07:48   #4573
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Ma normalno je da malo skače kad surfa. Bolji cooler će moći držat temperature na svim razinama niže i dat će se postavit bolja krivulja, tj. da ne ulazi u helikopter mode pri nekim manjim opterećenjima.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 07:59   #4574
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Osim custom krivulje iznad tih spike temperatura zanimljivo je i ovo rješenje "fan change interval to 1s from 0.1s" (tip sa b350 tomahawkicom). Dok neki tvrdi da je to rješio sa gašenjem core performance boost, drugi promjenom power plana (da nema tako responzivne micro boostove). Uglavnom nije problem nego je tako zamišljeno...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 10:11   #4575
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Manuel, respect!
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 13:19   #4576
BladeRy
Premium
Moj komp
 
BladeRy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,979
Imao to sranje da je svako malo temp skakao za 10c, a i voltazu je dizao na 1.5v. Na kraju otkrio da je krivac performance boost od ploce. Nije mi se dalo flashat bios, samo sam izgasio taj boost. Prestali cpu temp i volt spikeovi.
Nije bilo bitno jel load il idle, jel na cistom desktopu il sta, dok nisam izgasio boost to smece nije prestajalo.
__________________




"If I had a gun with 2 bullets, and I was in a room with Hitler, BinLaden and Casey Hudson, I would shoot Casey twice." - me

BladeRy je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 13:36   #4577
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Mislite na ovo ?


Jer mi je to vec tako barem nekoliko mjeseci i nikad nisam razumio zašto...ide temp gore-dole bez prestanka..
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 17:08   #4578
BladeRy
Premium
Moj komp
 
BladeRy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,979
Nije ni meni bilo jasno zasto je temp cas 35c a sekund poslje 45c, pa polako pada do 35 i onda opet na 45. Upalio monitoring i geldam cpu voltazu i temp, sa 0.950v u idleu ga samo zakuca na 1.5v i temp odma 10c gore. Govorili da jer win nesto radi u pozadini i to. Je, samo win to radi i sad sad a nema spikeova, a taj performance boost mi ni ne fali.

Probao power planove, ryzen plan, balnced, performance, gledao po netu druge recenzije i njima skakalo i svi srali da je nesto drugo, rjesenje sasvim slucajno nasao slusajuc Jaya kako hvali intela.

Najveca komedija je, sta nisam ni clockao poslije cpu, sad je max 3200mhz, i iskreno, niti najmanje mi ne nedostaje tih 400mhz clocka. Uvijek kazem da cu to napravit i onda zaboravim R5-1600 zvace sve sta mu dam i to bez boosta.

@thunder skoci u bios i izgasi performance boost, ako prestanu spikeovi, nasao si krivca, ako nastavi upali boost i trazi dalje.
__________________




"If I had a gun with 2 bullets, and I was in a room with Hitler, BinLaden and Casey Hudson, I would shoot Casey twice." - me

BladeRy je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 17:41   #4579
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
normalno je to prilikom rada na kompu, lockana voltaza i frekvencija, bez ikakvih core boosteva (edit posta: na auto je bio, dakle vjerojatno ukljucen) i llceva:


kad pogledam nakon duzeg ne diranja kompa - graf je gotovo ravan 0-1% usage sa konstantnom temperaturom bez spikeova

ako cpu ventilator pritom skace i smeta cuje se, u biosu povecati temperature hysteresis ili cpu step up time/step down time, ako postoji opcija.

Zadnje izmijenjeno od: trpi. 18.01.2019. u 19:13.
  Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 18:07   #4580
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Evo opet pogledao i ne spajka mi (kao što nije ni jučer)

Što je zanimljivo nisam ni znao da furam stock postavke, čak ni xmp profil nisam imao uključeno. Idem sad OC, brijem da će tad počet spajkat. BTW imam ryzen balanced power plan (tko ne zna dobije se instalacijom čipset drivera)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 18:10   #4581
BladeRy
Premium
Moj komp
 
BladeRy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,979
@trpi

Cpu load mi je bio konstantan 0-1%, temp skakao sa 35 na 45 i sve tako kao i voltaza.
I nije bilo do cpu loada, nego bas u jednakim intervalima od 10-20sec (ne sjecam se vise) je skakalo.

Sad nema nikakvog spikea, cpu je od 2%-20% (twitch, yt itd) i temp skoci 1-3c ovisno o loadu. Zasto je kriva primjena tog boosta, OS il bios, pojma nemam. Samo znam da otkad sam za test izgasio core boost, nema vise ni spikeova voltaze ni tempa, sta god da je, taj boost nije radio bas kako treba.
__________________




"If I had a gun with 2 bullets, and I was in a room with Hitler, BinLaden and Casey Hudson, I would shoot Casey twice." - me

BladeRy je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 18:20   #4582
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Noup, nemam ni sa OC spikeova kao ni na stock...

Znam da sam ih imao prije rušenja windowsa (cca koji mjesec)

Sjećam se da je prije bilo priče da je to kod OC-anja sa manualno unošenim voltažama, dok kod OC-anja preko offset voltaže nije, ali nije istinta priča. Sad sam s manualnom voltažom


Možda windowsi nešto rondaju/downloadaju, a možda treba uzeti i u obzir da ne koristim google chrome...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 18:40   #4583
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
evo isprobah, bez overclocka (frequency auto, voltage auto) i core perfomance boost DISABLED zbilja nema vise spikeova

no pitanje je znaci li to da core perfomance boost "ne radi kako treba" odnosno steti nesto. najvjerojatnije ne bas.

kod mene cim se overclocka, manualno unese frekvencija - ne dopusta mijenjanje core disabled boosta, odnosno moze se pokusati prevariti na nacin frekvenciju i napon ostaviti na auto, pa core perfomance boost staviti disabled pa nazad postaviti overclock postavke i core perfomance boost ostane na "disabled", ali ne radi, i dalje spikeovi. no na taj nacin je opet poceo spustati frekvenciju u idleu ? svasta.


Zadnje izmijenjeno od: trpi. 18.01.2019. u 18:51.
  Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 18:59   #4584
BladeRy
Premium
Moj komp
 
BladeRy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,979
Rekoh ti, meni su svi spikeovi nestali kad sam core bost izgasio. Mislim, nebi mi toliko smetalo da nije ko na tajmeru +10c i voltaza na 1.5v....i to bez razloga.
Ako ga naserem na 1.5 onda hocu i da radi na 4ghz+, a ne 3.6 i voltaza u nebo. A ne da otvorim neki monitor i gledam EKG kako spikea.

Losa implementacija il biosa il OSa.
Al ja na gigabyte x370 cipsetu ti na msi 350, i spikeovi. A i drugima na drugim plocama. Sad ti budi pametan. Radije ga jedan dan kad ne budem lijen ko pas opalim 0.050v gore i mnozitelj na 36 nego da me ovaj boost izludjuje.

Doduse, meni je bios iz 07.2017, neznam jel tebi novi il sta.
__________________




"If I had a gun with 2 bullets, and I was in a room with Hitler, BinLaden and Casey Hudson, I would shoot Casey twice." - me

BladeRy je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 19:00   #4585
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,680
Mislim da se uopce ne trebate previse opterecivati tim spikeovima, sve dok su temperature u granicama normale... Meni je tako isto bilo u pocetku dok jos nisam pohvatao bios, sad bez core boosta sa offset voltazama i fiksnim oc-om nemam vise spikeova. Nisam siguran jer trebao bi provjeriti, al mislim da je to prvenstveno do te opcije u biosu, nakon toga ima dosta varijabli (windowsi, nacin koristenja, pozadinski programi/servisi itd...).
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2019., 19:28   #4586
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pazite ovo:



- krenem čačkat power plan, sa ryzen balanced na običan balanced - dobijem spajkove (+10C naglo, pa polagano opadanje)
- maknem OC (stock postavke) - nemam spajkova...
- vratim OC (ovaj put uz offset) - imam spajkova...
- čačkanje power plana ne prekine spajkove...
- vratim stock - nemam spajkova...

Možda nam je OC previše seljoberski, ima tu dosta featurea, možda treba čačkat p-states

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 18.01.2019. u 19:39.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 19:33   #4587
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Evo, odvažil sam se na OC, pratio sam Asus America Ryzen overclock guide
Stavil 3700MHz
voltaža offset +0.0250
core performance boost off
LLC na onu prvu, mislim da je modarate (mislim da je to Level 1)
Global c-state control enabled



Aida 64 stability test mi radi 20-ak minuta, temp ne prelazi 44C, freezer mi je nečujan na 1100rpm


Ak imate vremena, prokomentirajte dal je ovo ok, zasad je stabilno ali idem na jače benčeve od Aide


Hwinfo

Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 19:40   #4588
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, to je OK (meni je 3.8ghz vrtio na 1.275v ako se ne varam), LLC 2 level


Šteta što nisi uzeo mbo sa vrm heatsinkom
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 19:48   #4589
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Da, to je OK (meni je 3.8ghz vrtio na 1.275v ako se ne varam), LLC 2 level


Šteta što nisi uzeo mbo sa vrm heatsinkom



Kada sam uzimao komp prije godinu i nešto, nije mi bilo na pameti da razmišljam o boljoj ploči a kamoli o OC. Sada bi definitivno uzeo bolju ploču sa boljim VRM hlađenjem, jbg, na greška,a se uči


Prime95: trenutno nakon 10 min cpu temp 59C, voltaža 1225 lock..


Ja ne mogu pratiti vrm temp preko hwinfo, kaj ne? Taj senzor imaju bolje ploče koliko sam zguglal




Edit: Kod ovog frajera na yt kod idlanja voltaža se smanjuje a meni je gotovo ista, a sve sam radio ko i on. Kaj treba napraviti da se voltaža još smanji kod idlanja?

Zadnje izmijenjeno od: Max_Damage. 19.01.2019. u 20:36.
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2019., 22:05   #4590
dewil23
Premium
Moj komp
 
dewil23's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 323
u biosu enable cool'n'quiet opciju?
Makar sam nešto po netu vidio oko toga,da kao navodno ne šljaka?
dewil23 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na