Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.10.2015., 19:54   #1
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,206
DVB-T Čudni problemi sa signalom

Pozz Prvo oprema
Tv-Grundig 32VLE7420BH
Receiver Infinity 6000T
Antena - riblja kosta, zamjenjena sa Yagi antenom "za" dvbt.
Kabel je provučen iza lamperije, star cca 15tak godina.
Istestirano i s pojačalom i sa unutarnjom antenom.

Grundig:
Dakle problem je ovakav slika super, kvaliteta 100% snaga 95% ( pricamo o HRT1 ali isto je i sa ostalim programima).
Nakon nekog vrimena, bez ikakvog(meni očitog) razloga, kvaliteta padne na 0% i zvuk i slika počme škljocat i gubit se, snaga i dalje na 95%. Izađem na balkon, pomaknem antenu cca 1 cm u bilo kojem smjeru, kvaliteta opet 100% sve radi tip top. Nakon po sata sat, opet 0%. Vremenski uvjeti apsolutno nikakve veze nemaju, bura, sunce, oluja, jugo, sasvim svejedno.

http://imgur.com/a/DeJfg

Drugi problem se pojavljuje prilikom prebacivanja sa jednog kanala na drugi(HRT1->CMC, NOVA->HRT3/4) ugl kad se mjenja kanal(MUX A, B valjda), opet totalni kaos kvaliteta 0%, ali samo ponekad ni to ne pokazuje neko pravilno ponasanje.

Infinity nema problema sa prebacivanjem kanala ali ima problema sa slikom, ili će antena biti okrenuta u jednom smjeru jedne programe(HRT1/2..), ili u drugom za druge programe(CMC, Jadran...) ali i ona nekad odluči da joj se ne radi bez nekog razloga.

Živim u Trogiru i imam direktan pogled na Marjan, a tu je negdi odašiljač kako kažu, tj na biokovu je al u tome smjeru

Jel iko ima ikakvu ideju, zašto se to događa?

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 06.10.2015. u 20:08.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 22:31   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Trebao si to rješavati dok je bilo lijepo vrijeme a ne sad na mokro i uskoro hladno

Možeš se samo nadati da koaksijalac nije za mijenjanje što nije čudno za 15 god. baš ovo malo mrdanje antene ukazuje da je možda za mijenjanje.

Sve šta možeš napraviti je da pregledaš sve spojeve, počevši od antene (ako ima "gore" viška skrati par cm i ponovo spoji antenu), isto tako i "dole" kod TV / Recivera, možeš koristiti F konektor i F > IEC adapter (daje bolji signal od onih šroteks IEC konektora) > http://www.appliances220.com/images/..._connector.jpg

Jasna stvar da kad padne nivo signala ili kvaliteta da dolazi do "kockanja" / raspadanja slike, e sad jeli razlog loš spoj, stari koaksijalac (čitaj negdje pukao srednja žica) ili u okolici imaš neki izvor smetnji.

Šta se tiće pozicioniranja / usmjeravanja antene imaš na raspolaganju Biokovo, Labišnica, Vidova Gora,
na OIV webu imaš kartu sa detaljima (radni kanal pojedinog MUX - a i sl.), ako se ne varam MUX A je na 33. kanalu a MUX B na 53. kanalu,
ovisno o tvojoj poziciji vidi sa kojeg odašiljača možeš dobiti dobar signal ne računajući Marjan.
Evo pogledao kartu, nisam ni znao, imaš lokalno na Brodotrogiru MUX A i B., čak Marjan nije više na listi.

Malo si nespretno napisao ali se da skužiti da imaš situaciju da za MUX A i B trebaš jedan smijer a za CMC, Jadran trebaš drugi smjer,
CMC, Jadran, ... su u MUX D na 34. kanalu.
Ako budeš usmjerio prema jednom od gore navedenih odašiljača trebao bi dobiti dobar signal na sva tri mux - a,
u krajnjoj varijanti možeš upotrebiti dvije antene, svaka prema svom odašiljaču, spojiš ih zajedno preko razdjelnika u obrnutoj funkciji.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.10.2015. u 11:38.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2015., 04:23   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,206
E, bas mi je to palo na pamet pitat, mogu li se spojit dvi antene u jednu, to je zgodna opcija, jednu na brodotrogir, drugu na biokovo.
Labišnicu ne mogu jer gledam put mora a za vidovu goru malo smeta čiovo

a nista provuc cu novi kabel, makar probni van lamperije, pa javim rezultate. Ako ne uspije idem na dvi antene
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2015., 07:18   #4
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Da, mogu se spojit dvije antene
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2015., 11:36   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Gore sam ti napisao, probaj na postojećem kabelu samo ocvikat par cm, odmah se vidi jeli "zdrav" ili je propao, obično strada dio koji je vanka na suncu / kiši.
Ako je kratak možeš ga i produžiti (mada se to izbjegava), sa F na F spojem > http://www.electronix.com/images/34-112.jpg
a preko navučeš raychem toploskupljajući bužir i tako zaštitiš spoj.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 20:54   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,206
Jucer sam kupio novi kabel i spojio direkt na TV al idalje isti problemi(ali iskoristit cu kabel za drugi tv),

mislio sam danas probat sa dvi antene(stara riblja kost, i ova nova yagi), ali me kiša omela. No cini mi se da bi moglo radit, barem za mux A i B okrenia sam put brodotrogira radi ekstra, ali ovi na mux D ne rade uopce.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 21:31   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Vidi koja od te dvije antene ima veći dobitak (pojačanje) i usmjerenje,
recimo to tako "bolju" upotrebi za ganjanje MUX D, a "slabiju" prema brodotrogiru.
Sad čekaj suho i brzo napravi prije slijedeće kišetine.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2015., 21:49   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,206
Nevjerojatno al sam tek sam nedavno stigao sve ovo napravit, ugl Yagi put splita, riblju put brodotrogira, i sve radi prihvatljivo, MUX A i B ekstra, D zna tu i tamo zaštekat, al prema prijašnjem stanju extra
Hvala Nikky
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2015., 22:17   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
No frx, napravio si zadnji čas prije zimetine.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na