Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.12.2019., 00:09   #1411
Noj
Premium
Moj komp
 
Noj's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 186
Ima netko preporuku firme za ugradnju podnog grijanja? Renoviram prizemnicu, i buduci da dižem sve podove, a centralno nije bilo nešto prekvalitetno složeno, prelazim na podno. Već sam slao upita prema više firmi, ali sve je to na slijepo jer neznam kako rade. Bilo bi dobro cut poneku preporuku. Hvala
Noj je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2019., 11:54   #1412
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
TLDR: (pojačana) plijesan u kuhinji nakon ugradnje PVC stolarije.

Duža verzija: Kuhinja je uvijek bila problematična; nema izolacije (zgrada je šta je), nema ventilacije i još su 4 strane stana izložene otvorenom prostoru. Prethodno je zid bio okrečen/obojan swingcolor latex bojom i to je solidno držalo 6-7 godina. Prao sam zid par puta ali sve u svemu sam zadovoljan koliko je trajalo i kako je izgledalo.

Po sanaciji radova nakon ugradnje prozora otvorilo se znatno veće sranje nego sam očekivao. Sve što ja sa zida oko prozora htjelo otpasti sam sasturgao, velike rupe zakrpao s elastičnim univerzalnim ljepilom te sve pregletao s nekom standardnom glet masom. Na sve sam stavio impregnaciju i onda preko swingcolor (ne latex jer, eto, nisam očekivao potrebu u kuhinji) i sada kakvih mjesec dana nakon počele cvjetat gljivice.

Ja osobno proventiliram prostor bar dva puta na dan ali moji ukućani nisu previše zainteresirani za isto. Tako da je ovo više socijalni nego tehnički problem Uz to je ovo bila stvarno iznimno vlažna jesen.

Fanatik je predložio korištenje ovoga unazad nešto vremena https://www.bacelic.hr/artikl/cap-indeko-w-2-5l/8889
Može li se to koristiti kao temeljna pa ova swingcolor preko ili nije uputno? Htio bih nekako nać zlatnu sredinu između krečenja cijele kuhinje u novu boju i optimalne sanacije najviše zahvaćenih područja.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2019., 13:12   #1413
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Baci oko na temu o odvlazivacima.
Mozda je bolje rjesavati problem vlage nego posljedicu - gljivice.

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=283925
hash je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2019., 13:58   #1414
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Slažem se, treba riješiti uzrok, a to je loša ili nikakva ventilacija i vjerojatno slabo grijanje prostorija, a hladniji zidovi više privlače vlagu. Znači, povećaj temperaturu u cijelom stanu na barem 24°C i instaliraj napu/aspirator s ispuhom van (oprez u slučaju da imaš plinski bojler).

Mene isto mučilo dok sam bio u ZG, u svim novim stanovima su bila PVC smeća i vlage na sve strane i nekako mi je 24-25°C bio sweet spot za po zimi dok se kuhalo i sušio veš.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2019., 19:36   #1415
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Najviša točka stropa mi je preko 4m, ukupna dužina vanjskog zida je preko 10m. Dakle pričamo o nekakvih 30 kvadrata vanjskog zida (koji doduše ipak gleda na južnu stranu, pa bih ga možda s vanjske strane mogao obojati u crno na opće oduševljenje stanara) od siporexa i sa sfušarenom fasadom. Na zapadnoj strani sam vidio da ima kakvih 5cm stiropora ispod fasade, pa valjda je tako i na južnoj. Prije kakvih 15 godina bila je i nekakva obnova u điru jer je nekima s te strane voda ulazila u stan, ne znam kako su to izveli.

Drugim riječima, teško mi je to zagrijat na 24°C. Vlaga je zadnjim mjeseci bila na cca 80%, kad proventiliram nešto se spusti, klima to još nešto obori ali ispod 65% teško ide. Razmišljao sam o tom odvlaživaču, mislim da bi to izvlačilo dovoljno vode za tuširanje svaki dan.

Također sam razmišljao i o ugradnji nape ali kuhinja ima toliko nevjerojatno loš raspored da je to teško izvedivo. Trebalo bi cijelu kuhinju rasturit i napravit nanovo da to bude kako treba a ja momentalno nemam živaca za takvu avanturu
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2019., 19:59   #1416
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Jbg, što i sam kažeš, imaš socijalni problem. Organiziraj intervenciju ko u američkim filmovima.
Teško je ljudima utuvit u glavu da ako prozračiš stan dva put dnevno nećeš izgubit temperaturu stana. Zidovi drže toplinu stana i kad prozračiš, temperatura u stanu se vrati na staro u roku od par minuta. Al jbg, ne ide ljudima u glavu.
Tvoju situaciju sam vidio previše puta i uvijek je kombinacija stiropor fasada + plastična stolarija. Zidovi ne dišu, stanovi se ne provjetravaju i eto plijesni. Još pogotovo ako se štedi na grijanju.
Dakle rješenje je provjetravanje ili pojačano grijanje ili odvlaživač. Napu si rekao da nemreš instalirat.
Dal može latex na indeko W, iskreno, pojma nemam, pitaj u dućanu ili mailaj zastupnika.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 18:21   #1417
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Pa dobro, ja ne bih rekao da je problem u stiroporu nego općenito u nedostatku adekvatne izolacije. Zid bude leden i to ugrijat, pogotovo što se radi o porobetonu, je lijep izazov.

Prozračim ja 2 dva puta na dan minimum, ali to bude svega desetak minuta a vani je i tako visoka vlaga. Na ventusu se zrak dosta brzo zamijeni, ali "novi" zrak je tek nešto manje vlažan. Još kada ljudi malo pojačaju grijanje pa kad krene i smrad s tom vanjskom vlagom ulazit, milina

Napa nula bodova, odmah iznad šporeta je prozor. Mislio sam dio tog prozora pregradit pa napraviti nekakvo custom rješenje za napicu ali i tako je to prozorčić od svega 120x90.

Naručit ću taj odvlaživač, pa da vidimo.

Raspitat ću se malo i za tu boju, ako se makar može neki pigment stavit unutra, rađe bih da nije skroz bijelo.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 18:24   #1418
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
A na kojim mjestima se hvata vlaga/plijesan? Iza namještaja ili baš na otvorenom dijelu zida?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 20:34   #1419
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Inače mi nije problem iza namještaja, klima dobar dio stana ipak spasi donekle od vlage. Ima jedna povišena točka u hodniku gdje raste to crno govno ali to je uglavnom pod kontrolom, crno je ali ne buja. A i visoko je pa nije stalno na oku

Ovo novo se sada pojačano počelo loviti u kuhinji, iznad i okolo kuhinjskog prozora na istočnoj strani. Ispod dotičnog prozora je špaher. Cijeli taj zid sam bio dobrano sanirao pred kakvih godinu dana, dosta dobro sve očistio ali sada je krenula najezda.

Nekada je bila većina stana dosta kritična, ali kažem klima je to posljednjih desetak godina reducirala na kuhinju.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 07:05   #1420
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Pa dobro, ja ne bih rekao da je problem u stiroporu nego općenito u nedostatku adekvatne izolacije. Zid bude leden i to ugrijat, pogotovo što se radi o porobetonu, je lijep izazov.
Moram priznat da ovaj dio ne kužim. Porobeton je ytong. Ytong blokovi su dobri izolatori i topli su na dodir.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 11:53   #1421
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
mkey dali ti grijes na klimu ili imas centralno? Vidim da si napisao da uspijes sanirati dio toga preko klime...
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 21:27   #1422
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Klima. U kuhinji je i jedan uljni električni radijator za potrebite slučajeve. Tipična temperatura u kuhinji u ovom periodu na večer je 18-19°C.

Fanatiče, siporex je u biti materijal koji zbog svoje rupičaste strukture pruža nekakav otpor prolazu topline, ali nije baš pretjerano dobar toplinski kolektor, zar ne? Sve je to dodatno podebljano time što se grije na klimu. Kada je solidno hladno vani (što ove godine baš i nije slučaj) vanjski zid bude baš lijepo leden.

I opet je kondenzacija po zidu i u funkciji vlage u zraku, ne mora biti zimski period da se primijeti (prilično očita) kondenzacija po tom vanjskom zidu. Npr. tri kišna dana na proljeće i to bude vodopad, naročito na zidu na južnoj strani. Ali kako se to valjda stigne posušiti taj zid nije toliko zahvaćen zbog povremene kondenzacije. Više stradaju zidovi iznad šporeta.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 21:48   #1423
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Ako je takva situacija, onda ćeš tu uvijek imati vlage da ne znam čime premažeš zid, temperatura je jednostavno preniska i privlači svu paru iz kuhinje. Vjerujem da se pojavi i nakon običnog kuhanja kafe/čaja, a kako tek dok se završi pasulj/sarma.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 22:02   #1424
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Prisuta je vlaga i plijesan, ali ipak donekle pod kontrol tokom zadnjih 6-7 godina. Sada sam, kako sam kazao, mjesec dana nakon sanacije zidova nakon ugradnje prozora se našao iznenadjen i uvrijedjen kada mi se to crno govno počelo razvlačiti po svježe obojanom zidu

Bit će da ta latex boja ipak bolje drži da se to sranje ne primi i uspješno odgađa neodgodivo. 5 godina je premija. Mjesec dana baš i nije.

Jasno je meni da je to strukturni problem i posljedica falične tradicije gradnje kombinirana s fascinacijom življenja 100m od mora s kombinacijom staklenih stijena koje gledaju na zapad/istok umjesto tamo gdje trebaju, a to je jug. Bitno je imat lijep pogled, a to šta ću gledat 30 sec dnevno nema veze. Neka mi to sunce na zapadu rošta popodne unutra da mora klima na maksimum ali zato ću zimi dobit sat vremena sunca unutra i s njime đaba grijanje.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 23:15   #1425
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova

Fanatiče, siporex je u biti materijal koji zbog svoje rupičaste strukture pruža nekakav otpor prolazu topline, ali nije baš pretjerano dobar toplinski kolektor, zar ne? Sve je to dodatno podebljano time što se grije na klimu. Kada je solidno hladno vani (što ove godine baš i nije slučaj) vanjski zid bude baš lijepo leden.
Gle, siporex iliti ytong iliti porobeton je odličan toplinski izolator. Dakle radi izolaciju između vanjske i unutarnje temperature. Ti veliš da imaš i još stiropor fasadu povrh ytonga. I na kraju zid bude leden na dodir. Jedino moguće rješenje je da ne griješ dovoljno.
Koji je to materijal u građevini dobar toplinski kolektor?
Stiropor, kamena vuna, porobeton su sve izolatori, a ne kolektori topline. Izoliraju da toplina iznutra ne ide van i da hladnoća izvana ne ide unutra. I obratno.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 23:59   #1426
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Prisuta je vlaga i plijesan, ali ipak donekle pod kontrol tokom zadnjih 6-7 godina. Sada sam, kako sam kazao, mjesec dana nakon sanacije zidova nakon ugradnje prozora se našao iznenadjen i uvrijedjen kada mi se to crno govno počelo razvlačiti po svježe obojanom zidu

Bit će da ta latex boja ipak bolje drži da se to sranje ne primi i uspješno odgađa neodgodivo. 5 godina je premija. Mjesec dana baš i nije.

Jasno je meni da je to strukturni problem i posljedica falične tradicije gradnje kombinirana s fascinacijom življenja 100m od mora s kombinacijom staklenih stijena koje gledaju na zapad/istok umjesto tamo gdje trebaju, a to je jug. Bitno je imat lijep pogled, a to šta ću gledat 30 sec dnevno nema veze. Neka mi to sunce na zapadu rošta popodne unutra da mora klima na maksimum ali zato ću zimi dobit sat vremena sunca unutra i s njime đaba grijanje.
Kupi jedan onaj norveski/nordijski ili tko ga vec kako zove radijator, zbubaj to na zid i negasi narednih 150 dana. Samim tim sto klima piri toplo dodatno ti stvara cirkulaciju u zraku + ako dodamo da si rekao visoke stropove puno topline bijezi gore a dosta hladnog ostaje dolje.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 14:26   #1427
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Emkey, ili počni grijat kako spada taj preblematičan prostor, ili u njega stavi posten odvlazivac i mirna Bosna.


Ili jos bolje, uslikaj i stavi tu da vidimo situaciju
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 16:27   #1428
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Baš to. Nema izmedju. Ili 23 do 24 stupnja ili odvlazivac

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 17:42   #1429
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Odvlaživač je u dolasku, mislim da je to najpametnije riješenje jer je osnovni problem hebena vlaga.

@srale čisto da nam nije dosadno, što biš da poslikam?

@fanatik, kako ja gledam na to, izolator pruža otpor prolasku topline dok kolektor "upija" (tj. grije se) i pomalo otpušta toplinu. Wiki https://en.wikipedia.org/wiki/R-value_(insulation)#Typical_R-values_(per_inch_of_material) kaže kako "prozračeni" beton ima R value od 1 (iako to je sigurno jako diskutabilno ovisno o izvedbi i ne uzima u obzir hladne mostove), što bi bilo 2.5 do 3x manje od staklene vune.

Problem je ovdje što ja ne znam debljinu toga zida (skoro sigurno je sfušareno, ne znam koliko su najtanje smjeli/mogli stavit) a što se tiče fasade komentirao sam ono što sam vidio - 5 cm stiropora sa zapadne strane. Ne znam što je na južnoj. Ova zgrada je sagrađena 86te i gdje god da pipneš naletiš na nevjerojatno fušarenje. A kako se danas gradi, ova je zgrada u biti zicer

Meni je jasno da je problem ovdje velika relativna vlažnost zraka okoline i unutra, slabo grijan prostor, nepostojeće prirodno strujanje zraka i loša konstrukcija zgrade.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 18.12.2019. u 17:48.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 18:17   #1430
Jooj
Premium
Moj komp
 
Jooj's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: De
Postovi: 165
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Odvlaživač je u dolasku, mislim da je to najpametnije riješenje jer je osnovni problem hebena vlaga.

@srale čisto da nam nije dosadno, što biš da poslikam?

@fanatik, kako ja gledam na to, izolator pruža otpor prolasku topline dok kolektor "upija" (tj. grije se) i pomalo otpušta toplinu. Wiki https://en.wikipedia.org/wiki/R-value_(insulation)#Typical_R-values_(per_inch_of_material) kaže kako "prozračeni" beton ima R value od 1 (iako to je sigurno jako diskutabilno ovisno o izvedbi i ne uzima u obzir hladne mostove), što bi bilo 2.5 do 3x manje od staklene vune.

Problem je ovdje što ja ne znam debljinu toga zida (skoro sigurno je sfušareno, ne znam koliko su najtanje smjeli/mogli stavit) a što se tiče fasade komentirao sam ono što sam vidio - 5 cm stiropora sa zapadne strane. Ne znam što je na južnoj. Ova zgrada je sagrađena 86te i gdje god da pipneš naletiš na nevjerojatno fušarenje. A kako se danas gradi, ova je zgrada u biti zicer

Meni je jasno da je problem ovdje velika relativna vlažnost zraka okoline i unutra, slabo grijan prostor, nepostojeće prirodno strujanje zraka i loša konstrukcija zgrade.

Jesu prije isto bili PVC otvori ili drveni?

Možda probas i sa ovim:
https://www.regel-air.de/

Jedan dio ide u ram a drugi u krilo otvora tako da postoji lagani dotok zraka i kad je PVC prozor zavoren.
Jooj je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2019., 22:22   #1431
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Imam problem u vikendici koja ima podrum s prodiranjem vode. Vikendica je na ravnom terenu i voda očito nema nikakav prirodni pad. Voda nadire po rubovima, dakle između zida i poda i to "samo" s jedne strane. Krenulo je nekidan nakon onih obilnih kiša. Molio bih za preporuke/iskustva/majstore vezano za taj problem.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2019., 13:59   #1432
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Drenaža bi to trebala riješiti, i to oko cijelog objekta
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2019., 18:44   #1433
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Citiraj:
Autor Jooj Pregled postova
Jesu prije isto bili PVC otvori ili drveni?
Drveni. Bilo je ventilacije koliko hoćeš sa starim prozorima. Ovo je zanimljiva ideja ali nekako mi se čini kontraproduktivno
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2019., 13:57   #1434
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Pozz, rade mi kuhinju, i imamo malih problema sa odabirom mehanizmom za rotiranje sanka.

Verzija 1:
http://prntscr.com/qdjvib
http://prntscr.com/qdjvs6
Mehanizam:
https://www.youtube.com/watch?v=qi_o5RAdZBk

Verzija 2:
http://prntscr.com/qdjwu0
http://prntscr.com/qdjx0m
Mehanizam
https://webshop.schachermayer.com/ca...okretni+tanjur

Verzija 3:
Nema skice, zato jer se dobavljač ne javlja i nisu sigurni dali je dostupan taj mehanizam ali bi bio ovaj:
https://www.youtube.com/watch?v=hJBBTD5y1iU



Najidealniji bi bio Verzija 1 zato jer zalocka sank, ali šank mi je onda premali, element na kojem je šank ulazi najviše u blagavaonicu(55cm vs 40cm)

Verzija 2: ima manu što nema lock, nego je okretni tanjur 360, i onda šank nije zapravo stabilan, nego se oslanjam na kočnice na kotačima, Možda neko ima neko bolje rješenje, možda kočnice na kotačima nisu loše rješenje?

Verzija 3: Ne znam ima li ona lock kad dođe do 90°, čini mi se da ima al ovi koji mi rade kuhinju nemaju iskustva sa tim Hafele mehanizmom pa nisu sigurni.

Verzija 4: ako neko ima ideju?


Šank će 90% vremena stajati u "zatvoren" , a otvriti će se samo kada treba stol iz blagavaonice razvući.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 20.12.2019., 14:24   #1435
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Imam problem u vikendici koja ima podrum s prodiranjem vode. Vikendica je na ravnom terenu i voda očito nema nikakav prirodni pad. Voda nadire po rubovima, dakle između zida i poda i to "samo" s jedne strane. Krenulo je nekidan nakon onih obilnih kiša. Molio bih za preporuke/iskustva/majstore vezano za taj problem.
Zidovi u podrumu su ti betonski bez žbuke ?
Ako jesu uzmi hidroizolacije koja posdnosi negativni tlak vode(npr Sika 152,Plastivo 200 itd).To bi jeftinije rješilo problem.

Drenaža bi ti rješila problem, ali bi trebalo otkupat zemlju uz kuću,očistit zid od prljavštine,bitumensku traku na zid u 2 sloja,možeš tad ubacit sloj XPS-a(stirodur),stavit čepovanu foliju,drenažu.drenažnu cijev postavit,žemlju i dalje šta želiš .Ovo napravit za sve zidove koji su u zemlji,Pod u podrumu isto mora bit hidroizoliran

Ovo te očigledno solidmo košta.Ima tu puno ljudi posla.Prvu opciju ti naprave 2 meštra.Ti odluči.
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2019., 08:34   #1436
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Pozz, rade mi kuhinju, i imamo malih problema sa odabirom mehanizmom za rotiranje sanka.

Verzija 1:
http://prntscr.com/qdjvib
http://prntscr.com/qdjvs6
Mehanizam:
https://www.youtube.com/watch?v=qi_o5RAdZBk

Verzija 2:
http://prntscr.com/qdjwu0
http://prntscr.com/qdjx0m
Mehanizam
https://webshop.schachermayer.com/ca...okretni+tanjur

Verzija 3:
Nema skice, zato jer se dobavljač ne javlja i nisu sigurni dali je dostupan taj mehanizam ali bi bio ovaj:
https://www.youtube.com/watch?v=hJBBTD5y1iU



Najidealniji bi bio Verzija 1 zato jer zalocka sank, ali šank mi je onda premali, element na kojem je šank ulazi najviše u blagavaonicu(55cm vs 40cm)

Verzija 2: ima manu što nema lock, nego je okretni tanjur 360, i onda šank nije zapravo stabilan, nego se oslanjam na kočnice na kotačima, Možda neko ima neko bolje rješenje, možda kočnice na kotačima nisu loše rješenje?

Verzija 3: Ne znam ima li ona lock kad dođe do 90°, čini mi se da ima al ovi koji mi rade kuhinju nemaju iskustva sa tim Hafele mehanizmom pa nisu sigurni.

Verzija 4: ako neko ima ideju?


Šank će 90% vremena stajati u "zatvoren" , a otvriti će se samo kada treba stol iz blagavaonice razvući.
Verzija dva...i neznam zašto trebaš kočnicu. Može se ispod šanka blizu mehanizma staviti neki oblik zasuna koji će zaključat otvaranje to te košta 25kn

Jedino mana mora jedan dio biti odrezan zbog mehanizma ili odmaknut malo od zida, priakzan je kao radius 400 na skici.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna

Zadnje izmijenjeno od: fre@k. 21.12.2019. u 19:40.
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 11:48   #1437
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
Verzija dva...i neznam zašto trebaš kočnicu. Može se ispod šanka blizu mehanizma staviti neki oblik zasuna koji će zaključat otvaranje to te košta 25kn

Jedino mana mora jedan dio biti odrezan zbog mehanizma ili odmaknut malo od zida, priakzan je kao radius 400 na skici.

Odlična ideja za taj zasun fre@k! To ce bit ekstra. Taj radius mi čak i ne smeta, nego mi okej izgleda, bar na skici.

Ovaj iz verzije 1 mi je najkuliji, ali stvarno nije praktican za moju situaciju, a i 2000 kn u veleprodaji, tako da mi je okej i da ga izbace

Thnx jos do kraja dana razmisljam da im do sutra javim al skoro sigurno ce bit V2 sa zasunima!
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 12:41   #1438
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Zidovi u podrumu su ti betonski bez žbuke ?
Ako jesu uzmi hidroizolacije koja posdnosi negativni tlak vode(npr Sika 152,Plastivo 200 itd).To bi jeftinije rješilo problem.

Drenaža bi ti rješila problem, ali bi trebalo otkupat zemlju uz kuću,očistit zid od prljavštine,bitumensku traku na zid u 2 sloja,možeš tad ubacit sloj XPS-a(stirodur),stavit čepovanu foliju,drenažu.drenažnu cijev postavit,žemlju i dalje šta želiš .Ovo napravit za sve zidove koji su u zemlji,Pod u podrumu isto mora bit hidroizoliran

Ovo te očigledno solidmo košta.Ima tu puno ljudi posla.Prvu opciju ti naprave 2 meštra.Ti odluči.
Gledao sam Draco i Sika rjesenja....Znas li moze li se njima hidroizolirati pod? Voda mi lagano nadire na spojevima pod i zida s dvije strane, a vidim da lagano vlazi i odozdo.

Vjerojatno je drenaza jedino pravo rjesenje, ali je malo zeznuto otkopavati zbog blizine medje...
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 12:47   #1439
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Ma možeš ti izolirati, no nisi riješio problem. Izoliraš pod i spojeve zidova a kapilarna vlaga se popne iznad i onda imaš mokro iznad sloja izolacije. To što si ti izolirao zid iznutra ne znači da zid nije vlažan. Najbolje rješenje je drenaža. Jedino da nanosiš hidroizolaciju izvana. Onda posebno obrati pažnju na spoj zida i temelja. I opet ti temelj može vuć vlagu odozdo...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 14:07   #1440
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Odlična ideja za taj zasun fre@k! To ce bit ekstra. Taj radius mi čak i ne smeta, nego mi okej izgleda, bar na skici.

Ovaj iz verzije 1 mi je najkuliji, ali stvarno nije praktican za moju situaciju, a i 2000 kn u veleprodaji, tako da mi je okej i da ga izbace

Thnx jos do kraja dana razmisljam da im do sutra javim al skoro sigurno ce bit V2 sa zasunima!
ovo tvoje kad malo duze gledam, ja bi to odradio da je sank nesto malo nize, znaci islo bi redom ovako radna ploca, pa element koji ide dolje bi bio nizi za visinu ploce. Na taj nacin dobivas radnu plocu po gornjoj strani jednaku nisi si naruznio gornji dio. radius se nevidi pa je opet oku ugodnije, jedino sto bi u ovoj soluciji morao biti radius i s druge strane da prode pored elementa koji je pored,mislim da neces propast za 4cm prostora sto ces ukrast donjem elementu.

Verzija 2 bi se dala izvest kao i verzija 1, kuglicne vodilice od 28cm ukopane u donju plocu na nju se usarafi 18mm iverica i na tu ivericu stavis ovaj okretni mehanizam. mada ako si rekao da te radius nesmeta i s ovom gornjom opcijom ga mozes sakriti nema potrebe za dodatnim kemijanjem.



https://drive.google.com/file/d/1E4y...ew?usp=sharing
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna

Zadnje izmijenjeno od: fre@k. 22.12.2019. u 14:39.
fre@k je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na