Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP > Telemach
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.12.2017., 10:49   #1381
Snowrider
Premium
Moj komp
 
Snowrider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Lika
Postovi: 860
Evo nakon 2 mjeseca korištenja mogu reći da sam jako zadovoljan....pucanja veze nije bilo....brzina kroz dan nikad nije ispod cca 50/25Mbps , najkritičniji dio dana od 18 do 22h. Najviše korisnika i brzina tad padne ali ispod 20/10Mbps neide. Nakon tih sati brzina bude i do 150Mbps (skidao Forzu na toj brzini). Očekivao sam problem priliko oborina, naročito snijeg ali nikakvih nije bilo a pao je snijeg više puta od kad imam pokućni.
Snowrider je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 08:43   #1382
tonchek
Registered User
 
tonchek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 13
Pozdrav
Zanima me je li ikako moguce testirati i predvidjeti kakav ce biti signal i brzine pokucnog, npr. Speedtest na mobitelu koji je sada na tele2 4g, a da izbjegnem uzimanje na mjesec dana?
I opcenito, preporucate li pokucni u odnosu na druge mreze? Kada govorite o padu brzina i zagusenosti baznih stanica, idu li te brzine ispod brzina osnovnih paketa drugih isp-ova?

Hvala


Edit: pokucni bi se stavio u dubravi, zg
tonchek je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 09:03   #1383
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
NAjbolji način da testiras brzine jest, da uzmeš pokučni na probni period od par dana koji one nude...mislim da je oko 5 dana ako se ne varam, barem je meni tako bio. A testiranja sa mobitelom kako si naveo niam siguran koliko je pouzdano mjerenje radi usporedbe.

A preporuke oko pokučnog ti nitko ne može definitvno reći da ili ne. Sve ovisi upravo o tome, kada ga uzmeš na probni period kolike su ti brzine u tvojoj okolici, pa čak i ako imaš dobre brzine poput nekih kolega tu na forumu nitko ne može garantirati da češ ih imati u narednim danima,tjednima ili mjesecima.

I da brzine mogu lagano ići ispod osnovnh paketa drugih ISP-a. Eto moj primjer, u 80% slučajeva na 4G mreži imam 2-5Mb/s ...u tri ujutro se popne na 25-30 ako imam sreće..sada stojim na 3G mreži i brzine variraju od 10 - 30 ovisno o svemu, doslovno.

Kažem, uzmi si na probni rok i vidi sam. Ako ti paše, uzmi samo SiM karticu bez ugovorne obveze i ako ti se ikada desi da ti padne veza i brzina...ukineš uslugu bez penala, samo si moraš kupiti ruter sam onda.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 09:10   #1384
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nešti idiota.., ponudit ljudima flat po pristojnoj cijeni sa pristojnim brzinama i ocekivat max 3000 ljudi u gradu velicine Umaga!!!
Za ne povjerovat da se tako veliki projekt kao Pokucni, moze dat u ruke idiotima.., samo u hrvatistanu

Šta da rečem, tu smo gdje smo, jel.

Ali imam jedno pitanje, pa ako mi ti možeš ikako pojasniti.

Uzmem SIM karticu iz pokučnog, stavim u mob -radim mjerenja na istim mjestima u i oko kuće kao i sa pokućnim - brzine ostaju iste ( očekivano)-

Međutim sa SIM karticom u mobitelu odem bliže centru tj. bliže jednoj od baznih stanica i brzine se počmu penjati i do 50+ - vratim se nazad blizu kuće - brzine opet iz 2005. godine, a navečer se brzine penju ( doma ) oko 30 +/-...

Moje pitanje, šta se tu dešava...jesu li stanice opterečene ili nisu? jer približavanjem do same bazne stanice dobijem odlične brzine, signal i sve to zajedno. Dali bi u tom slučaju antene zaiste i pomogle? Ako bi ih montiranjem na krov usmjerio prema toj bazo?

Jel ako su stanice zaista pune, nebi imao onda veće brzine iako se njima i približavam? Mislim, očekivao biiste brzine gdje god da se nalazim.

Nisam pametan...
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 09:49   #1385
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,368
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nešti idiota.., ponudit ljudima flat po pristojnoj cijeni sa pristojnim brzinama i ocekivat max 3000 ljudi u gradu velicine Umaga!!!
Za ne povjerovat da se tako veliki projekt kao Pokucni, moze dat u ruke idiotima.., samo u hrvatistanu
Na grad od ukupnog broja stanovika 13,467 prema popisu stanovništva iz 2011. godine procjena prema 3000 potencijalnih korisnika mi izlgeda realno, čak i optimistično.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 11:44   #1386
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
samo što je umag posjećen od strane turista od 6. do 10. mjeseca što ti je 5 mjeseci u godini.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 12:16   #1387
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
Da li je tplink mr6400 bolji ili u rangu za zte mf283+?
Cijenovno su isti a probao bi kako sljaka pokucni...a neda mi se na blef 2 god potpisat ugovor pa da imam losu brzinu..

Ps imam los prema odasiljacu cca 1km zracne linije bez ikakvih zapreka.
komer je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 13:24   #1388
tonchek
Registered User
 
tonchek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 13
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
NAjbolji način da testiras brzine jest, da uzmeš pokučni na probni period od par dana koji one nude...mislim da je oko 5 dana ako se ne varam, barem je meni tako bio. A testiranja sa mobitelom kako si naveo niam siguran koliko je pouzdano mjerenje radi usporedbe.

A preporuke oko pokučnog ti nitko ne može definitvno reći da ili ne. Sve ovisi upravo o tome, kada ga uzmeš na probni period kolike su ti brzine u tvojoj okolici, pa čak i ako imaš dobre brzine poput nekih kolega tu na forumu nitko ne može garantirati da češ ih imati u narednim danima,tjednima ili mjesecima.

I da brzine mogu lagano ići ispod osnovnh paketa drugih ISP-a. Eto moj primjer, u 80% slučajeva na 4G mreži imam 2-5Mb/s ...u tri ujutro se popne na 25-30 ako imam sreće..sada stojim na 3G mreži i brzine variraju od 10 - 30 ovisno o svemu, doslovno.

Kažem, uzmi si na probni rok i vidi sam. Ako ti paše, uzmi samo SiM karticu bez ugovorne obveze i ako ti se ikada desi da ti padne veza i brzina...ukineš uslugu bez penala, samo si moraš kupiti ruter sam onda.
Puno hvala na odgovoru! Ako moze jos jedna stvar, koji ruter preporucujete ako bih ga uzeo na svoju ruku?
tonchek je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 14:42   #1389
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Citiraj:
Autor komer Pregled postova
Da li je tplink mr6400 bolji ili u rangu za zte mf283+?
Cijenovno su isti a probao bi kako sljaka pokucni...a neda mi se na blef 2 god potpisat ugovor pa da imam losu brzinu..

Ps imam los prema odasiljacu cca 1km zracne linije bez ikakvih zapreka.
uzmeš za gotovinu od tele2 router mf286 bez ugovorne obaveze. Ovog mf283 mislim da nemaju više u ponudi.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 15:45   #1390
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Na grad od ukupnog broja stanovika 13,467 prema popisu stanovništva iz 2011. godine procjena prema 3000 potencijalnih korisnika mi izlgeda realno, čak i optimistično.
A da je to jedan od najnapucenijih gradova turistima su smetnuli s uma, il pretpostavljaju da su turisti preglupi za Tele2 umotvorine...

Znam situaciju za Mali Losinj, gdje su slicnu pizdariju napravili u procjeni, pa su usred sezone morali radit dogradnju jer je usluga postala neupotrebljiva.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 18.12.2017. u 15:54.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 15:51   #1391
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Šta da rečem, tu smo gdje smo, jel.

Ali imam jedno pitanje, pa ako mi ti možeš ikako pojasniti.

Uzmem SIM karticu iz pokučnog, stavim u mob -radim mjerenja na istim mjestima u i oko kuće kao i sa pokućnim - brzine ostaju iste ( očekivano)-

Međutim sa SIM karticom u mobitelu odem bliže centru tj. bliže jednoj od baznih stanica i brzine se počmu penjati i do 50+ - vratim se nazad blizu kuće - brzine opet iz 2005. godine, a navečer se brzine penju ( doma ) oko 30 +/-...

Moje pitanje, šta se tu dešava...jesu li stanice opterečene ili nisu? jer približavanjem do same bazne stanice dobijem odlične brzine, signal i sve to zajedno. Dali bi u tom slučaju antene zaiste i pomogle? Ako bi ih montiranjem na krov usmjerio prema toj bazo?

Jel ako su stanice zaista pune, nebi imao onda veće brzine iako se njima i približavam? Mislim, očekivao biiste brzine gdje god da se nalazim.

Nisam pametan...
Ovako, kako se priblizavas baznoj stanici primas jaci/kvalitetniji signal, pa ocekivano rastu i brzine. Tek kad dostignes idealan nivo signala, onda njegovo daljnje pojacanje/poboljsanje vise nema utjecaja na brzine. U igri su 4 parametra kojima se mjeri nivo/kvaliteta primljenog signala i tek kad su sve 4 vrijednosti u "zelenom", onda postizes max brzine trenutno dostupne na toj baznoj stanici.

Dakle, antene bi sigurno pomogle u slucaju da na mjestu smjestaja routera nemas idealan signal sa sva 4 parametra u zelenom..
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 19:18   #1392
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Ovako, kako se priblizavas baznoj stanici primas jaci/kvalitetniji signal, pa ocekivano rastu i brzine. Tek kad dostignes idealan nivo signala, onda njegovo daljnje pojacanje/poboljsanje vise nema utjecaja na brzine. U igri su 4 parametra kojima se mjeri nivo/kvaliteta primljenog signala i tek kad su sve 4 vrijednosti u "zelenom", onda postizes max brzine trenutno dostupne na toj baznoj stanici.

Dakle, antene bi sigurno pomogle u slucaju da na mjestu smjestaja routera nemas idealan signal sa sva 4 parametra u zelenom..
S time sam upoznat..donekle.

Evo dvije slike jedna na 3G druga na 4G

EDIT: znam da su paramteri katastrofa. Trenutno koristim onu omni antenu sa ebaya.

trenutne brzine 3G = down 11 / upl 10
4G = nekim čudom down 18 / upl 10
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3g. 11-10.png‎
Views:	281
Size:	124.3 kB
ID:	18909   Click image for larger version

Name:	4g 18-9.png‎
Views:	260
Size:	139.0 kB
ID:	18910  
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 20:35   #1393
rax.ivan94
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: zagreb
Postovi: 2
ima netko preporuku za neku antenu za pojačavanje signala ovog zte pokucnog rutera? kako bi funkcioniralo da se spoji na riblju kost?

Poslano sa mog MI 5 koristeći Tapatalk
rax.ivan94 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 20:49   #1394
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
S time sam upoznat..donekle.

Evo dvije slike jedna na 3G druga na 4G

EDIT: znam da su paramteri katastrofa. Trenutno koristim onu omni antenu sa ebaya.

trenutne brzine 3G = down 11 / upl 10
4G = nekim čudom down 18 / upl 10
Za pocetak stavi na tom routeru "NetworkBand" => 1800MHz, jer ti je sad postavljen na LTE-A kojeg Tele2 NE koristi. Nece ti bas promjenit situaciju, ali neces zbunjivat router sa dodatnom frekvom koju ne moze koristit...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2017., 21:25   #1395
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
tko bude htio - ja ću uskoro biti prisiljen prodati svoju 3g/4g LTE antenu. najvjerojatnije za dva do tri tjedna. iskra naravno. provjereno radi. sa 10m kabela. kupljena u onom zg dućanu na trešnjevci. kerman ili tak nekak.
imam i modem i ruter ako nekom bude trebalo.
ističe mi paket i ne mogu ga produžiti pa ću možda morati na žicu. ne znam još.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2017., 14:44   #1396
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
tko bude htio - ja ću uskoro biti prisiljen prodati svoju 3g/4g LTE antenu. najvjerojatnije za dva do tri tjedna. iskra naravno. provjereno radi. sa 10m kabela. kupljena u onom zg dućanu na trešnjevci. kerman ili tak nekak.
imam i modem i ruter ako nekom bude trebalo.
ističe mi paket i ne mogu ga produžiti pa ću možda morati na žicu. ne znam još.
Koji router imaš?
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2017., 15:14   #1397
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Ak se dobro sjecam on nema LTE router nego neki TP-Link u kojeg je ustekan neki USB Huawei Modem...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2017., 19:33   #1398
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
da. imam TP link: MR3420 v2 router
u njega je uštekan modem huawei e3372
u njega je uštekana samo jedna antena za sada jer mi je bila dovoljna iako ne bi bilo loše ubacit još jednu pa ih fino uparit.
još uvijek ne znam što da radim.
pokućni tele 2 - kažu loš signal
homebox vip - najgora korisnička služba ikad plus varaju ljude sa obračunavanjem prometa između 00 i 08. još nisam vidio toliko velik broj pritužbi za tako primitivnu stvar. još su bahati i ne odgovaraju nikome.
ostali - preskupi
žica - nemam instalaciju i pitam se kolika bi bila brzina da to složim.
sad ću se kuhat 10 dana dok ne odlučim kaj ću. što više čitam to više negativnih stvari pročitam za sve. horor.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2017., 22:03   #1399
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
pokućni tele 2 - kažu loš signal
Ko kaze los signal? Kakvi su ti rezultati mjerenja sa dvije vanjske antene? Kolko si udaljen od bazne stanice? Imas LOS? Kad se mobitelom priblizis baznoj stanici na 200-300m kolku brzinu mjeris? itd...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2017., 19:05   #1400
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Online kalkulator za idealni razmak izmedju 2 mimo antene

http://onwireless.com.au/html/calc/P...ay.htm#sheet-1

Prvo izabrati frekvenciju i zatim opciju "Max Forward Gain"
Rezultat u mm je idelni razmak izmjedju antenskih sredina.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2017., 00:37   #1401
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
meni je bio dobar kada je pokučni krenuo. uzeo sam ga na probni rok i vratio jer nisam htio vezati se ugovorom. nisam imao problema nikakvih.
puno čitam u zadnje vrijeme pa je za tele 2 bilo najviše pokuda što se tiče signala. možda bi meni bio super.
ne znam di mi je bazna stanica. kak uopće to saznati :lol:
ispada da bi mi najjeftinije bilo uzet bilo koju sim karticu sa neograničenim internet prometom ili barem 100 gb pa samo upiknut u modem.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2017., 01:17   #1402
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Najjeftinije, tj besplatno, ti je uzet samo Tele2 Pokucni SIM karticu. Dobijes ju bez ikakvog ugovora (uz podatke za placanje ako ju zadrzis) besplatno prvih 5 dana na probu. U tom vremenu ju mozes vratit bez jebemti, ali na istom prodajnom mjestu, uz objasnjenje da nemas signala.

Imas tako 5 dana za isprobavanje, a lokaciju najblize bazne stanice nadjes na OVOJ karti.

Naravno da mozes SIM karticu zadrzat i mjesec dana, pa ju onda vratit i platit 169kn samo za taj mjesec...

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 21.12.2017. u 01:29.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2017., 12:54   #1403
ojpi
Premium
Moj komp
 
ojpi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,121
Ova karta je ažurnija.
https://mim.tele2.com/mim3/mim.html?...nitalMapSize=0

Zumirate 3 koraka, s desne strane vam se pokaže Show Elements, to odaberete i dobijete lokaciju svih Tele2 baznih stanica u Hrvatskoj.
ojpi je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2017., 15:02   #1404
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
manje od 800 metara zračne linije
to bi trebalo biti jako jako dobro s obzirom da je selo i da nema baš puno stanovnika.
ne znam ima li veze ako nije okom vidljivo - odnosno ako je brdo između (
prvi slijedeći je također oko 1 km, ali drugo brdo mi smeta i za taj.
ma nema veze --- to je za sada to.
kupim još jednu antenu i vozi miško
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2017., 15:09   #1405
Dundimonio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Osijek
Postovi: 66
Smeta ti ako imaš brdo između, ne može kroz njega proći signal. Ako možeš, svakako prvo probaj bez obveze, odnosno ako uzimaš s ugovornom obvezom uređaj, tada imaš 5 kalendarskih dana probe. Ako imaš već uređaj, samo uzmi karticu i testiraj pa vidi kako ti odgovara.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Dundimonio je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2017., 21:17   #1406
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Za informaciju ako nemaš optičku vidljivost ići će ako je to u par metara visinske razlike ali da ti nisi baš blizu tog brda.
Dobar signal možeš dobiti i ako antenu usmjeriš na smjer odakle bi mogla biti dobra refleksija pogotovo ako su to objekti (kuće i sl.) i metalne površine.
EM valovi se prostiru kao i svjetlost pa zamisli to kao ogledala u tvom pravcu.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 23:10   #1407
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Kakva su iskustva sa onim malim prenosnim crnim ruterom? Frendu često puca veza i grije se dosta...
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 23:12   #1408
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,009
Dal koristi tko u Zg intenzivnije pokućni? Kakva je situacija u gradu s brzinom i pingom?
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 00:51   #1409
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Dal koristi tko u Zg intenzivnije pokućni? Kakva je situacija u gradu s brzinom i pingom?
Ja sam ti napisao par postova gore. Radnicka (sjever), od ocajno do "bolje ista nego nista". No kao sto su drugi rekli, ako imas malo srece i nemas hrpetinu korisnika oko sebe, mozda i moze biti dobro. Netko od deckiju je dao i nekakvu mapu s repetitorima, pa ti to mozda moze biti okvirno mjerilo kako ce ici u tvom kvartu. Ili svrati jedan dan do mene do ureda, uzmi to djubre na sat vremena popodne pa javi kak je proslo poslje na kavi.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 13:44   #1410
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,100
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Kakva su iskustva sa onim malim prenosnim crnim ruterom? Frendu često puca veza i grije se dosta...
To su dvije razlicite stvari. Veza mu puca zbog slabog ili nedovoljno jakog signala, a grije se pojacano sa porastom opterecenja...
Prezime je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na