Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.01.2004., 12:16   #1
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Za atmosferu

Jednostavno mi je popustio ventil i više ne mogu šutjeti. Kada me nešto dovoljno dugo ždere, nakon nekog vremena otkačim. Tako i sada moram neke svoje frustracije ispucati ovdje na forumu. Nekako mi se to čini najboljim načinom da me nitko ne prekida u riječi i misli.

Gledao sam neku emisiju o povijesti automobila i sjećam se jednog dijela:

- Krov auta je jedan od najvažnijih "izuma" od počeka izrade automobila. Kako su ga postavili, odmah su se našli drugi i počeli ga rezati i uklanjati.

Recimo da je to bio prvi veći modd auta. Upitna je bila korisnost automobila bez krova ali svakako ima svoje prednosti. Danas su ti sklopivi krovovi limeni i auto izgleda kao da ima krov kada se sklopi. Nema curenja i sličnih nepodopština.

Sa kompovima je bilo donekle drugačije. Godinama su kante bile one ružne boje koju su nazivali bež. U stvari, svi su kompovi bili bijeli u svim mogućim nijansama do žute. Nešto zbog izrade, a nešto zbog prljavštine. Inventivniji profesionalci su se, nakon godina buljenja u tu rugobu, primili posla. Valjalo je nekog vraga promijeniti.

Prvo su počeli farbati. Nekako je najbolja boja bila crna. Tako sam i ja počeo. Uzmeš kantu i pofarbaš je u crno. Svaka duga boja bila bi prekomplicirana. Na njoj se ne vide greške i pokriva sve. Izgrebana kanta u crnom izdalju izgleda ko' nova. Netko je uzeo i smeđu pa mu se kanta uklapala u ured ili dnevnu sobu. To je bilo vrlo važno za ženski dio populacije. I moj je kompjuterski stol dobio prekomandu jer se nije slagao sa stolom u sobi i regalom.

Sada kada je komp bio estetski prihvatljiv, bio je problem da je isto tako bio i strašno nespretan za rukovanje. Posebno serviserima i ljudima koji imaju duže ruku u kanti nego na mišu (kao ja). Zato su napravljene kante kojima se skida bočna stranica. Oni inventivniji (i odvažniji) su odlučili napraviti potpuno novu kantu koja će zadovoljavati njihove potrebe. Kod mene je to ostalo samo na zamisli, ali sam postojeću sam malo prilagodio. Malo je stavio na bok, malo kupio big tower, prišarafio kotače, stavio ladice za hardove. Sada je to bila i funkcionalna kanta.

Tada je netko zaključio da bi trebalo pokazati svoj hardware. Kako otići na LAN Party a da drugi ne vide s čime se ponosi? Tu je uletio plexy. Svi su se bacili na rezanje prozora. Valja se vidjeti da se ima najbolja kartica na tržištu. Malo sam u čudu gledao i mrštio se na to. Nema razloga sa se u kantu može vidjeti. Hvaljenje drugom mi se ipak čini primitivnim. Poneke kreacije su bile i donekle uspjele ali većina je napravljena zbog gore spomenutih primitivnih pobuda.

Nekom genijalcu niti to ruglo nije bilo dovoljno pa je odlučio staviti lampu da sve to osvijetli. Postojala je opasnost da se u mraku ne vidi. Tu mi je prekipjelo. Kog vraga netko treba znati što imam u kanti? Koji je to primitivizam? Estetska vrijednost takve kreacije je NULA. Pitaj bilo koju žensku osobu. I meni se sviđa (ili ne sviđa) matična ploča, ali to je zato jer sam frik za elektroniku. Žena ne vidi ništa lijepo u procesoru. Njoj je to sve isto. Ne vidi razliku između grafičke i zvučne kartice.

Nedavno je tu postavljen link na neku kantu sa ogromnim kotačima. Svi su govorili kako je to lijepo. Iskreno, ne znam što tu ima biti lijepo. Kanta sa beskorisnim, velikim kotačima. Razmišljao sam o tome da prišarafim papigu na kantu. To sigurno nitko nije imao. Pobrao bi, sigurno, prvu nagradu na pc modding natječaju. Ubrzo bi me počeli kopirati ali bi ja stavio krokodila pa se natječi sa mnom. Dok bi stigao do žirafe, mogao bi u penziju. Dobio bi nagradu za životno djelo.

Priznajem, vidio sam i zanimljivih i korisnih moddinga. Neki je tip spojio dvije kante i natrpao je hardwareom. Interesantno je da mu je i tako bilo malo prostora. Razmišljao sam i sam da spojim dvije kante, tako da stavim jednu na drugu. Nikad mi nije palo na pamet da stavljam prozore. Mogao je netko staviti i cvijeće ispod njega.

Niti auti nisu bili pošteđeni tih "genijalnosti". Zamislite auto:

- žuti Golf 1, plave lampe ispod pragova i na špricaljkama, ogromni spojler, Remus auspuf neprimjerene veličine (može i bez njega tako da se čuje s jednog na drugi kraj grada), alu-felge, crveni bubnjevi kočnica, pretrpano naljepnicama, autoradio svjetli plavo, a iz zvučnika Thompson.

Smiješno i primitivno? A koja je to razlika između toga i onih kanti koje sam spomenuo? Ja mislim da nije nikakva. Je…. ista stvar. Isto tako kako mi reagiramo na takve aute, njihovi vlasnici mogu reagirati na takve kante. S podsmjehom. Možda ću nekog uvrijediti, ali niti vlasnici nisu previše različiti. Nisam ja onaj koji bi trebao nekoga učiti što je lijepo a što nije. Ja se ne znam niti obuči smisleno. Ako je meni nešto ružno, to je čista katastrofa.

Ima toga što bi se još moglo nabrojati od neprimjerene količine bučnih ventilatora do ofarbane svjetleće vode u cijevima vodenog (vodeno – korisno). Sada bi bilo lijepo da mi netko pokuša dokazati da sve to ne koristi za neko dokazivanje. Ljutite se, grizite, pokušajte me tući ali nisam siguran da ćete uspjeti u tome.

Napomena:
Žene iz gornjeg teksta su navedene kao primjer nekoga tko ima smisla za lijepo i slabo poznaje tehnologiju. Nije bilo zlih namjera. Činilo mi se kao dobar primjer. Temeljeno je na tome kakva je moja bolja trećina. Uvijek ima iznimaka. Nije bilo zlih namjera i insinuacija.

P.S.
Što kažete da ukrasimo gore navedeni golf tako da izrežemo rupu na haubi, postavimo plexy, UV lampu, postavimo 14 ventilatora i satelitsku antenu?
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 12:22   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ima to sve smisla. Ni ja nemam zmodano tako nešto doma niti namjeravam. Ali ljudi vole jednostavno nešto drndati s rukama, zanimjau se za komp i eto koalicije.
Moj krajnji dohvat "modanja" kante je bio kao i kod tebe- farbanje starog kučišta u crno. Pa mi se sljuštila boja pa kupio novo. Crno. Mrak.
Nemam ništa protiv takvih stvari, dapače, super zabavno mi je gledati što se svega škvadra dosjeti. I neka ih, nek se ljudi zabavljaju.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2004., 12:59   #3
nara
Premium
 
nara's Avatar
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 276
Dijelom si u pravu - dijelom nisi... Ako tebi nema smisla i nije
lijepo, drugi mogu imati drugacije misljenje. Pa i zenski dio
populacije ima razlicita misljenja o tome - neke se odusevljavaju
prozorima i svijetlima, a neke ne.
Naravno, svako pretjerivanje vodi u neukus i ruzno je za vidjeti.
Tako je i kod automobila: ukoliko stavis mali spojler na gepek od
auta, mozed dobiti agresivniji izgled, ukoliko stavis krilo na
nosacima od pola metra svi ce te zapamtiti, ali u negativnom
kontekstu.
I naravno da modanje ima za cilj istaknuti se od drugih: dva
glavna razloga za modificiranje kompova su prakticna i estetska
poboljsanja.

ps. ni na jednom suvislom natjecanju ne bi dobio nagradu za papigu

nara je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 13:01   #4
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Citiraj:
Originally posted by nara
ps. ni na jednom suvislom natjecanju ne bi dobio nagradu za papigu

ko kaže da rak pretendira na suvislost?
choby je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 13:11   #5
Veky
...
Moj komp
 
Veky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,950
Re: Za atmosferu

Slazem se i zato me nikad nije diralo nafrljit pleksi i stopedeset lampi i svjetlecih pizdarija u kantu ili nekakvih nepotrebnih modova.

za takve aute je izraz na eng. "ricer car" ovo je valjda "ricer pc"

najlakse za aute provjerit je otic halat nfs u na net pa ces vidjet da 90% ekipe unakaze auto a meni se to doslovno gadi ... u real life je ista stvar, pogotovo kod amera koji imaju para
__________________
Veky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 13:40   #6
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Draže mi je vidjeti neku pilu koju na prvi pogled ni ne skužiš da je pila nego krntiju sa milion naljepnica, prozora, lampi, džiža-bidža (i papagajom na krovu).
Elegancija je u jednostavnosti, pogledajte dalekoistočni i američki dizajn ( hrpa detalja, predimenzioniranost istih, neskladne mjere...) i nazovimo europski ( čiste linije bez suvišnih detalja).
Jednostavno u svemu treba imati mjere.
( i da, slažem se sa Veky-evom tvrdnjom o NFSU, faca ispadneš kad se utrkuješ sa "sleeper carom" dok ostali furaju neke bjesne spojlere, branike, auspuhe, neonke, stakla...)
da sumiramo, "boj ne vije svjetlo (kičasto) oružje".
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 14:34   #7
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Originally posted by nara
Dijelom si u pravu - dijelom nisi... Ako tebi nema smisla i nije
lijepo, drugi mogu imati drugacije misljenje. Pa i zenski dio
populacije ima razlicita misljenja o tome - neke se odusevljavaju
prozorima i svijetlima, a neke ne.
Naravno, svako pretjerivanje vodi u neukus i ruzno je za vidjeti.
Tako je i kod automobila: ukoliko stavis mali spojler na gepek od
auta, mozed dobiti agresivniji izgled, ukoliko stavis krilo na
nosacima od pola metra svi ce te zapamtiti, ali u negativnom
kontekstu.
I naravno da modanje ima za cilj istaknuti se od drugih: dva
glavna razloga za modificiranje kompova su prakticna i estetska
poboljsanja.

ps. ni na jednom suvislom natjecanju ne bi dobio nagradu za papigu

Estetika je znanost a ne privatno mišljenje o lijepome. Nije dobro komentirati nečiji ukus ali iz čisto praktičnih razloga.

Estetika ide ruku pod ruku s ergonomijom koja je također znanost a ne privatno mišljenje. PC Moddovi uz svjetla ne mogu biti lijepa niti praktična. Onaj kome je to lijepo ima problema sa estetikom.

Svjetla na pozornici u tijeku koncerta imaju svrhu da pojačaju dojam na gledatelja i tako, posredno, ima utjecaj na prodaju ulaznica i CD-a. Obzirom da ne želim proravati komp, nema razloga da ga osvjetlim.

Spojler je korisna stvar ali ne u uvijetima pod kojim se koristi u navedenom primjeru. Spojler ima efekt tek pri brzinama većim od 110 km/h. U uvijetima pod kojim se koriste u uobičajenim automobilima je neprimjeren obzirom na ograničenja brzine koja postoje. Vozači takvih automobila bi, samim tim što ga imaju, morali platiti kaznu za prebrzu vožnju ili za rugobu na cesti. Mali spojler ne služi ničemu. To je samim time pokazatelj želje za isticanjem. Dodajmo tome zatamnjena stakla, zatamnjena stop svjetla i sl. Takve zovem ubojicama. Koliko to smanjuje vidljivost vozila. Vlasnici takvih vozila idu u rat kada izlaze na cestu. Čuo sam to u njihovim razgovorima. Jedan je zbog svega toga čovjeku izazvao totalku a zakonski nije bio kriv. Zar želim da se to meni dogodi? Auto ipak previše košta. Našao bi ga i natjerao da pojede vlastito oko. Zar da zbog balavca koji ima potrebu za dokazivanjem uništim 11.000 €?

To je, pak, pokazatelj primitivnosti vlasnika ili pokazatelj primitivnosti ljudi koji ga okružuju. Poznam tako vlasnika moddanog mercedesa, laptopa, preskupog mobitela i ostalih stvari za pokazivanje. On za to tvrdi da mu nije potrebno ali ih ima zato jer radi s takvim ljudima koji to očekuju od njega. Sam kaže da je to primitivno i glupo ali na tome jako dobro zarađuje. Dijelom i sam imam laptop iz sličnih razloga iako mi je potreban baš onakav kakav je, prijenosan.

Meni nema tko zamjeriti što mi je kompjuter prišarafljen na dasci ako mu uspješno popravim njegov, spasim podatke s diska ili upucam BIOS koji je on zasrao. Dakle, moj komp nitko ne gleda već samo ja. Meni lampe nisu potrebne. Samo troše struju i smetaju me u radu.

Još ću jednom ponoviti da sam opčinjen moddovima koji poboljšavaju rad kompa ili mi olakšavaju rad. Uvijek sam za bolji protok zraka (uz tihi rad), pristupačnost dijelova (ako je potrebno), ističu pouzdanost rada, povečavaju iskoristivost prostora, i sl. To sve ne treba narušavati uklopljivost u radni prostor. Ne može mi nitko reći da mu se lampa uklapa u regal ili naljepnica uz radni stol. Možda bi taj komp bio lijep u uvijetima lebdenja u svemiru. Na stolu nikako.

Ti dalekoistočni automobili su Korejski. Teško u to možeš uklopiti japanske. Američki automobili se mijenjaju prema boljem i već dugo imaju sasvim dobar design. Ono što je bilo 50-tih do 70-tih možemo samo zaboraviti. Design europskih automobila kontroliraju 3 talijanska dizajnera. Postavljanje stop svjetla pri vrhu stražnjeg dijela je opasno za promet jer zasljepljuju druge sudionike u prometu. Takav koncept bi trebalo zabraniti zakonom. Još je gluplji primjer položaj prednjih žmigavaca na Peugeotu 206. Služe da zbune protivnika a ne da pokažu smjer kretanja. Inaće je 206-ica prilično lijep primjerak vozila.

Za papigu bi morao pobrati prvu nagradu, ako ništa, ono za originalnost. Što kažete na satelitski antenu? Jel dobro?
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 15:13   #8
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
RAK, pogledaj starije Toyote, Mazde, Mitsubishije... One su imale konfekcijski dizajn ( u pouzdanost neću ulaziti, bolja od bilo kojeg europljana i amerikanca, znam iz prve ruke, 323P je nepoderiv auto) i nije ni čudo da su novi Mazda 6 ili Toyota Avensis dizajnirani u Europi ( ako hoćeš, pronaći ću točno gdje). A auti izgledaju odlično, jednostavno fenomenalno.
I koreanci će to shvatiti ( pogledaj Santa Fe, e to je ružno auto) ili su već shvatili ( znam da je bilo par auta koji su se hvalili europskim dizajnom, kao). Amerikanci su isto dosta pokupili od europljana, recimo, Chryslerovi modeli su se naglo proljepšali otkad je u partnerstvu sa Daimlerom.
Koncept svjetala na vrhu stražnjih vrata je odličan, pogotovo kod američkih auta koji imaju crvene žmigavce (idiotizam nad idiotizmima), samo je problem što dosta auta starijeg tipa stavi razne "za 20 kn" dodatke poput tog svjetla koje doista zasljepljuju.
A tu se slažem s tobom, modovi koji su doista korisni za rad sa kompom su i moja opsesija (hint:blowhole)
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 15:30   #9
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
u mnogocemu se slazem, unekim stvarima i ne, konkretno :
"Postavljanje stop svjetla pri vrhu stražnjeg dijela je opasno za promet jer zasljepljuju druge sudionike u prometu."
ta tvrdnja nije tocna, dokazano je da povecava sigurnost u prometu.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 17:20   #10
sbp
PC Ekspert
 
Datum registracije: Sep 2000
Postovi: 377
Rak legendo!!! Nasmijo si me do suza!!! Odlicno!!!

Napomena: Izjava je bez trunke cinizma
sbp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas