Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2023., 13:34   #1621
Royksopp
Registered User
 
Royksopp's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Mi smo ppotpisali predugovor 1.10 do 30 11 jer nam je rečeno da je kredit odobren i da bi sve trebalo biti rijeseno kroz dva tjedna. Da bi saznali da nitko mjesec dana nije dirnuo papire! oni su samo rekli ok moze prolazi, al papire dalje nitko nije gledao.
Da nam je itko rekao gledajte guzva je ili bilo kaj znali bi, al svi su sutili.
Da je netko drugi na nasem mjestu visio bi u banci svaki dan
Royksopp je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 22:22   #1622
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
jbte. s plaćom ni kvadrat stana nemrem kupiti. pa te cifre nisu normalne.


ili da jednostavno odem zaradit pare na marulićev?

čak ni u zg županiji nije nekaj bolje.


a da uplatim loto možda? :zubo:
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 11:26   #1623
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
jbte. s plaćom ni kvadrat stana nemrem kupiti. pa te cifre nisu normalne.


ili da jednostavno odem zaradit pare na marulićev?

čak ni u zg županiji nije nekaj bolje.


a da uplatim loto možda? :zubo:
Preseliš u Legrad i imaš kuću za 0,13€
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 11:57   #1624
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
0.30 eura molit ću lijepo...🤣

Poslano sa mog
buljaka je online   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 12:05   #1625
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
Preseliš u Legrad i imaš kuću za 0,13€
Da, to sam baš danas vidio na redditu.

Nemrem kupit kuću za te pare. Nisam u tom rangu više po godinama.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 12:07   #1626
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
U je*emti i to je poskupilo
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 12:26   #1627
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
230% je poskupilo.

Huh... neću biti offtopic više.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 14:46   #1628
benny_blanco
another brick in the wall
Moj komp
 
benny_blanco's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osk
Postovi: 191
Uopće ne razumijem kako si ljudi uspijevaju riješiti stambeno pitanje u današnje vrijeme ako gledamo 4 hrvatska veca grada.
Ispod 2k€ / m2 teško da ćeš proci, banke digle uvijete kreditiranja, inflacija itd... Nekako se nadam padu cijena ali čisto sumnjam s obzirom da je u nagovještaju APN za rentanje...
benny_blanco je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 09:45   #1629
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Izgleda da idemo prema zapadnom modelu gdje su više ljudi u najmu, a nisu vlasnici. Samo to kod nas je jako loše regulirano. Frend u Minhenu plaća 1000€ najam stan, novogradnja oko 100 kvadrata + 2 garažna mjesta, ali ugovorom je definirano da se renta ne može povisit iznad 5% i ne mogu ih izbaciti iz stana. Praktički do kraja života može biti tamo. Kvadrat je oko 10.000€, znači cijeli radnk vijek od 40 godina da radi nebi ni pola stana otplatio rentom, zato je uzeo kod na moru apartman..
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 09:59   #1630
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Ja krenuo u kredit prošle godine u 12. mjesecu, trebala mi je neka mizerija od kredita (za današnje pojmove) od 66k eura, međutim dok se poriješavala i podigla sva papirologija došla je 2024. godina i socijalni minimum se podigao sa cca 660 eura na 754 eura i hop - ne može više taj iznos... Pa smo se morali malo natezati u banci
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 10:41   #1631
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Izgleda da idemo prema zapadnom modelu gdje su više ljudi u najmu, a nisu vlasnici. Samo to kod nas je jako loše regulirano. Frend u Minhenu plaća 1000€ najam stan, novogradnja oko 100 kvadrata + 2 garažna mjesta, ali ugovorom je definirano da se renta ne može povisit iznad 5% i ne mogu ih izbaciti iz stana. Praktički do kraja života može biti tamo. Kvadrat je oko 10.000€, znači cijeli radnk vijek od 40 godina da radi nebi ni pola stana otplatio rentom, zato je uzeo kod na moru apartman..
Mislim da ti je frend nešto krivo razumio.

Živio sam u DE 10 godina i šogor mi je još tamo i ima sličan ugovor.

Ne može ti od jednom dici više od 5 posto(a i to ovisi o inflaciji) a može ti svake godine dizati, samo mora javiti x mjeseci prije, od 3 do 6 ovisi koliko su stavili u ugovor

https://conny.de/miete/mieterhoehung/indexmiete


Engleska verzija
In short

The index rent is based on the consumer price index set by the Federal Statistical Office (Statistisches Bundesamt) and may be increased in line with the cost of living in Germany.
The maximum amount of the rent increase depends on the change in the consumer price index.
Only the basic rent may be changed with the index rent.
The rent may increase at most once a year. There must be at least 12 months between two rent increases in each case during which the rent remains the same.
If the landlord wishes to increase the rent, he must inform the tenant in writing in advance and explain the calculation of the new rent

Poslano sa mog
buljaka je online   Reply With Quote
Staro 14.01.2024., 07:25   #1632
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
A moguće, tj. vjerojatno je tako. Uglavnom poanta je bila da je regulirano, a ne kod nas studente izbace preko ljeta iz stana, ili digne najam za 20% itd..
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2024., 12:13   #1633
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor benny_blanco Pregled postova
Uopće ne razumijem kako si ljudi uspijevaju riješiti stambeno pitanje u današnje vrijeme ako gledamo 4 hrvatska veca grada.
Ispod 2k€ / m2 teško da ćeš proci, banke digle uvijete kreditiranja, inflacija itd... Nekako se nadam padu cijena ali čisto sumnjam s obzirom da je u nagovještaju APN za rentanje...

Kako?

Pa imaš više kategorija "srednje klase"

- ljude s primanjima 1500€ koji žive sa starcima

- ljude s primanjima 1500€ koji su žive u nekretnini koju su naslijedili

- ljude s primanjima 1500€ koji su kupili nekretninu i u međuvremenu
naslijedili još jednu koju najme

- ljude s primanjima 1500€ koji su npr. 2015. kupili nekretninu po 5%
kamate, ali po 1/2 ili manje trenutne cijene

- ljude s primanjima 1500€ koji su kupili nekretninu prije booma po 2.5%
kamate

- ljude s primanjima 1500€ koji žive u najmu kod nekog pod stavkom 3. iako namjeravaju kupiti svoju nekretninu, tržište sad na 2500-3000€/m2 za iole prosječnu nekretninu


Ako računaš da si 25-35 godina starosti, obrazovan, s ok radnim mjestom - nešto što često zovemo srednjom klasom* i u potrazi za nekretninom, biti ili ne biti je pozadina iz koje dolaziš.

Ako uzmeš količinu crnog i sivog novca kod nas, broja mladih koji žive kod roditelja, akumulaciju bogatstva kroz generacije gdje je u razvijenim sredinama stara generacija imala po jedno ili dvoje djece -> visoka šansa za nasljedstvom nekretnine, "jaz" u istoj "srednoj klasi" ljudi postaje toliko velik ako nisi u prve 3-4 kategorije, da doslovno ispadaš iz klase i ulaziš u nižu klasu jer osim 10 godina starog auta koji si možeš kupit kreditom, ne možeš ništa više doli otići na Bled baciti koju fotku ili busom na 5 dana skijanja preko neke agencije.

Isto će se samo povećavati, jer kod nas se akumulacija novca obično odvija kupovinom nekretnine i najmom, a ne na bankovnom računu oročeno ili u fondu, pa će tako ljudima koji su u najmu biti sve teže uhvatiti korak i postaje jasno da ove cijene mogu plaćati samo oni koji već imaju akumuliranu solidnu cifru bilo u crnom i sivom novcu, nasljedstvu, dobroj pozadini...