Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.07.2011., 12:40   #1
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Problem s punjenjem baterije Fujitsu Simens Amilo Pa 1510

Pozdrav i odmah isprike ako je slicna tema vec negdje, ja je nisam nasao.

Dakle, imam laptop Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, i nedavno mi je jednostavno krepala baterija. Bilo je logicno da je nakon par godina koristenja, baterija jednostavno ispustila dusu i da je vrijeme za novu. U medjuvremenu je riknuo i inverter, pa sam pri kupnji novog invertera, recimo povoljno nabavio cijeli drugi Pa 1510, sa riknutom maticnom i ispravnom baterijom za koju je covjek rekao da drzi sat vremena. Baterija je odradila svojih 20-30% i riknula i ona, lampica za punjenje baterije je i sa ovom baterijom uredno blinkala. Igrom slucaja, u medjuvremenu sam dobio i novu-novcatu bateriju sa ebay-a, i ona se isto ponasa kao i njezine dvije sestre.

Tako da je konacni zakljucak da laptop uredno radi, ali daje los napon za punjenje baterije, i baterija se nikako ne puni.Pitao sam tipa koji se bavi prebacivanjem odnosno prelemljivanjem cipova sto on misli, kaze da se on radje ne bi bavio s tim, kaze da bi mozda zgorio plocu s tim ispuhivanjem cipa, i stavljanjem "novog". Navodno je u pitanju cip "TL594c" koji se zbilja i nalazi na ploci blizu konektora za spoj baterije na maticnu.

E sad, moje pitanje... Postoji li neki nacin da bateriju punim izvan laptopa? Ili postoji li neki drugi nacin da osposobim laptop da puni bateriju? Ovako... to se vise ne zove laptop, postao je desktop.

Unaprijed hvala na savjetima ! ! !

Zadnje izmijenjeno od: zmaksonvil. 21.07.2011. u 18:51. Razlog: Ispravkica...
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 18:49   #2
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
BUMP

Zar nitko nema neki pametni savjet, neku dobru ideju, neku pomoc...
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2011., 11:08   #3
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Nisam baš siguran da su "tl" stavili za punjenje baterije
Tl se najčešće koristi za dc/dc power supply tj u slučaju laptop bi mi bilo logično da je u ulozi dc/dc za 5v i 3v koji jasno nemaju veze s samim punjačem
Uglavanom čip koji regulira punjenje je uglavnom blizu konektora ali nije pravilo, može bit bilo gdje na ploči
Nisam radio tu ploču pa jasno ovo su pretpostavke, poslikaj ploču i uplodaj to negdje pa da vidimo o čemu je riječ
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2011., 19:38   #4
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Nisam baš siguran da su "tl" stavili za punjenje baterije
Tl se najčešće koristi za dc/dc power supply tj u slučaju laptop bi mi bilo logično da je u ulozi dc/dc za 5v i 3v koji jasno nemaju veze s samim punjačem
Uglavanom čip koji regulira punjenje je uglavnom blizu konektora ali nije pravilo, može bit bilo gdje na ploči
Nisam radio tu ploču pa jasno ovo su pretpostavke, poslikaj ploču i uplodaj to negdje pa da vidimo o čemu je riječ
Evo 2 slikice konektora za punjenje, i sa jedne i druge strane, pa će možda pomoći u otkrivanju problema. Meni se čini da je čip zadužen za punjenje baterije, onaj crni sa 16 nožica, na slici ...131, a na njemu piše TL594C.

http://www.pohrani.com/f/1d/GN/4vaMLbvU/picture-130.jpg

http://www.pohrani.com/f/A/Jg/2vcEBeJB/picture-131.jpg
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2011., 19:54   #5
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Vidi šta piše na u23(slika130 lijevo od mem) i u6(slika 131 niže od tl-a a lijavo od mem)
Netko je trkeljo po ploči?
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2011., 20:18   #6
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Vidi šta piše na u23(slika130 lijevo od mem) i u6(slika 131 niže od tl-a a lijavo od mem)
Netko je trkeljo po ploči?
Na u6 piše:
"818LN
585.2U
0648A1"

A na u23 se niti ne može pročitati što je pisalo, jebat ga...

Ova ploča nije relevantna, kupio sam još jedan isti takav laptop sa riknutom matičnom (to je ta na slikama), koju je prijašnji vlasnik malo-je-reći izmasakrirao. Ploča za koju pitam je u puno boljem stanju, i u ispravnom je laptopu i radi normalno, sve normalno, osim što naravno ne puni bateriju, šmrc...
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2011., 21:44   #7
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Mislim da ćeš ti to teško ovako riješit, i da uspiješ preko foruma diagnostiocirat kvar tko će ti ga otklonit, ako ti je TL594 problem zamjenit...
A po iskustvu prije odlaze elementi vezani u tom krugu nego sam čip jer on nije opterećen velikim strujama
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 00:10   #8
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Da, to mi je rekao i čovjek koji ima servis elektronike, da će to praktično biti nemoguće popraviti...
Mene bi još najviše od svega zanimalo da li mogu nekako napuniti bateriju od laptopa, a da ona sama nije spojena na matičnu. Pa da je fino napunim i kad mi zatreba, da je i spojim, i da laptop zbilja postane laptop.
Da li možda postoji neki vanjski punjač za baterije laptopa? Ili se možda može neki trafo spojiti na neke od onih 10 pinova, pa da se baterija puni?

Zadnje izmijenjeno od: zmaksonvil. 26.07.2011. u 00:11. Razlog: Tipfeler
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 00:30   #9
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Ne, nemožeš spojit trafo nažalost nije tako jednostavno
Ništa nije nemoguće popravit samo je pitanje isplativosti
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2011., 01:43   #10
DeoZli
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: bgd
Postovi: 1
pozz narode
nekoliko puta sam imao ovaj problem i uspesno sam ga resavao zamenom tog tl kola koje cak ume i da progori samu plocu. naravno proveri i taj mali beli osigurac F1...
DeoZli je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.08.2011., 08:53   #11
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
Citiraj:
Autor zmaksonvil Pregled postova
Da, to mi je rekao i čovjek koji ima servis elektronike, da će to praktično biti nemoguće popraviti...
Mene bi još najviše od svega zanimalo da li mogu nekako napuniti bateriju od laptopa, a da ona sama nije spojena na matičnu. Pa da je fino napunim i kad mi zatreba, da je i spojim, i da laptop zbilja postane laptop.
Da li možda postoji neki vanjski punjač za baterije laptopa? Ili se možda može neki trafo spojiti na neke od onih 10 pinova, pa da se baterija puni?
Pozdrav,

Imao sam bas taj Amilo Pa 1510 i znam o kojem cipu pricas. Istina je kada taj čip crkne baterija se vise ne puni nego laptop radi direktno preko napajanja, znam jer sam ja svoj uspio spaliti. Nazalost nema sanse da ga zamjenis jer je premali da bi ga odlemio i ponovo zalemio na novu plocu (bar meni nije islo za rukom da ga zamjenim).

Tako da sada umjesto laptopa imas tanki desktop


P.S. čipovi vezani za punjenje baterije ti ne stoje kod jacka za bateriju vec kod jack-a za napajanje. tako da gledas krivu sliku.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2011., 16:07   #12
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Tko god ti je rekao da je TL594 za punjenje baterije.....bio je u pravu
Nije ga problem zamjenit, relativno je velik a i nožice su mu vidljive tako da može se i s običnom lemilicom, bilo koji servis mobitela bi to mogao napravit a ako se već ne nađeš mogu ti ja to napravit
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2011., 14:44   #13
zmaksonvil
Bridge Master
Moj komp
 
zmaksonvil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 102
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Tko god ti je rekao da je TL594 za punjenje baterije.....bio je u pravu
Nije ga problem zamjenit, relativno je velik a i nožice su mu vidljive tako da može se i s običnom lemilicom, bilo koji servis mobitela bi to mogao napravit a ako se već ne nađeš mogu ti ja to napravit
Imam ja tu u Puli odličnog servisera, koji se zbilja kuži u sve te mikro pizdarije. On se složio sa mnom, i sa tobom, da je vjerojatno u pitanju taj "TL594", ali je rekao da mu nitko ne garantira da je ovaj zamjenski dobar. A i rekao je da, ako bi to išao raditi, štošta može poći po zlu, tako da bi on to radio na moju odgovornost. Iako je kao što i sam kažeš, poprilično velik čip, i ima velike nožice...
Hvala tebi na ponudi, zbilja, ali mislim da je rizik prevelik sa prčkanjem po matičnoj i stavljanjem novog čipa za koji mi nitko ne može garantirati da je ispravan, mislim da će ovaj moj laptop doživotno ostati desktop, jer je i ovako prilično koristan.

BTW, treba netko bateriju za ovakav laptop, skupilo mi se ih 3 komada, i sve bi trebale biti dobre, a jedna je nova novcata kupljena na ebay-u... i doslovce jednom korištena.
zmaksonvil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na