Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.03.2011., 21:07   #1
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Tiha konfiguracija (osobno iskustvo)

Vidim da su se korisnici u zadnje vrijeme okrenuli više kućištima i komponentama koje pružaju tišinu i dobro hlađenje nego kućištima koja sviraju, pjevaju i plešu uz light-show. Moje osobno iskustvo je išlo uz izmjenu dosta komponenata da bih potrefio dobru konfiguraciju. Naravno da je kućište preduvjet za tihu mašinu. Nije u pitanju samo dobra zvučna izolacija jer se unutrašnjost može dobrano zagrijati, niti je u pitanju dobro provjetreno kućište koje ima debele bočne stranice a perforiranu prednju stranu jer opet "buka" izlazi na prednju stranu. Najvažnije je imati optimalne komponente koje u kombinaciji daju dobar rezultat. Ne moraju biti ni najskuplje niti najkvalitetnije stvari u igri da bi imali tišinu, brzinu a samim tim i ugodan rad.
Kućište = Antec P182, stariji model, kvalitetno, dobra cirkulacija zraka s time da je to MIDI kućište pa nije preveliko niti preprostrano, sve stane unutra ali ne bih se žalio da je 10 cm duže. Znam kolege koji su kupovali čudesa od kućišta, ogroman big tower, ili kućište koje ima perforiranu bočnu stranicu, ili ima bočni 25 cm ventilator, ili ima 5 ventilatora pa nisu baš bili zadovoljni tišinom ili količinom prašine u kućištu. Ovaj Antec ima 2 prednja ventilatora i izpred njih filteri koji začuđujuće dobro zaustavljaju prašinu, ne kažem da je nema u kućištu ali je stvarno zanemariva količina.
CPU cooler = Scythe Mugen 2 rev. B, zakon hladnjak, ogroman ali tih i učinkovit. Prije njega je bio Scythe Katana 3 ali je on zavrtio fan na preko 2.000 okretaja dok Mugen ne prelazi 1.500 uz istu temperaturu CPU. Malo je šeprtljava montaža, mora se vaditi matična iz kućišta ako nemate otvor na limu i dostupnu stražnju stranu matične ploče jer je najlakša montaža da Mugen stavite na pod sa dodirnom površinom prema gore i onda stavite matičnu sa držačem na Mugen. Ako imate otvor na limu onda će vam dobro doći nečija pomoć da drži cooler dok prtljate sa vijcima. Box hladnjaci koji dolaze sa CPU nisu loši, rade, hlade ali pri većem opterećenju proizvode veliku buku.
VGA = Grafička kartica zna biti veliki izvor buke i to ljudi znaju zaboraviti pa imaju veliku zujalicu u mašini kad pokrenu neku igricu. Oni koji igraju BFBC2 znaju da igrica zna zagrijati i CPU i grafičku karticu. Za sada imam najbolja iskustva sa MSI GTX serijom sa TwinFrozr hladnjacima. Imao sam GTX 460 i iz malu nadoplatu sam je zamijenio za MSI GTX 560 OC, preporuka je da si sami napravite profil u MSI Afterburneru kojim ćete namjestiti brzinu ventilatora u ovisnosti o kućištu i temperaturi unutar kućišta.
CPU = Ako kupujete novi CPU, vodite samo računa koliko se grije. Šest jezgri se zagrije više nego četiri, veća frekvencija isto tako. Overclocking isto dodaje toplinu. Imam Intel i5 750 na default brzini i sasvim sam zadovoljan i brzinom i grijanjem/hlađenjem procesora.
RAM = G.skill RipJaws, dobra DDR3 memorija sa kvalitetnim heatspreaderom. Možda netko od vas ne zna ali memorija se zna vraški zagrijati pa je najbolje imati kvalitetan RAM sa rashladnim limićem, manje će se grijati i duže će vam trajati.
Napajanje = Corsair 750W TX, dosta bitna komponenta, tiho napajanje visoke cijene ali dobre kvalitete. Treba voditi računa da napajanje mora biti dovoljno snažno za vaše računalo. Cijena ne treba biti proporcionalna kvaliteti, čitao sam dosta reviewa i ovo je bio moj odabir zbog odnosa cijena/snaga/kvaliteta/tišina.

Ovom kombinacijom uspio sam dobiti PC koji je tih kad je idle i sasvim ugodan i dok se igra BFBC2, razlika u buci je možda nekih 20-25% čime sam presretan jer sam znao naletiti na PC-e kod svojih prijatelja koji su tihi kao idle a onda rade kao usisavači kad se zavrti nešto zahtjevnije.
Ovo ovdje je sve nadrobljeno samo kao pomoć onima koji teže tišini a ipak žele snažno računalo, nadam se da će im biti barem neka orijentacija na što paziti pri kupovini dijelova.
POSEBNO bih napomenuo da je bitno čistiti filter za prašinu i ispuhati prašinu sa svih hladnjaka (CPU, VGA, chipset...) s vremena na vrijeme, u ovisnosti kolika vam je cirkulacija zraka i koliko ima prašine u zraku na mjestu gdje je računalo.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 27.03.2011. u 22:03.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2011., 21:14   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
hm...
diskovi? monitor? da, monitor....moj zuji
napajanje?

i btw. zasto imas ventilatore na ulazu u case? radije stavi u gornjoj komori 2 na izlaz i ako vec moras jedan na sredinu donje komore i automatski mozes maknuti vent sa cpu coolera i vozit na pasivi
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.03.2011., 21:18   #3
Crypto
Premium
Moj komp
 
Crypto's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 103
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
/.../
RAM = G.skill RipJaws, dobra memorija sa kvalitetnim heatspreaderom. Možda netko od vas ne zna ali memorija se zna vraški zagrijati pa je najbolje imati kvalitetan RAM sa rashladnim limićem, manje će se grijati i duže će vam trajati.
/.../
Sve ok, ali ovo za RAM može vrijediti za OC primjerke koje se tlači s višim naponom i taktom. U vremenima DDR memorije imal sam 400 MHz module klokane na 460 MHz pri 2,7 V i nakon više sati testiranja s Memtestom čipovi su na dodir bili topli, nikako zabrinjavajuće vreli. Trenutno imam 800 MHz DDR2 klokanih na 950 MHz pri 1,9 V, također pri testiranju su čipovi jedva topli. Ne vjerujem da je s DDR3 baš situacija drastično drukčija, ipak rade na još nižem naponu.
Znači za prosječno korištenje nema nikakve potrebe za ogromnim heatspreaderima.
Crypto je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2011., 21:34   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Crypto Pregled postova
...Ne vjerujem da je s DDR3 baš situacija drastično drukčija, ipak rade na još nižem naponu.
Znači za prosječno korištenje nema nikakve potrebe za ogromnim heatspreaderima.
Da, radi se o DDR3 memoriji, sad sam ispravio gore, zna se dobrano zagrijati, makar radi na 1.5 V.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2011., 21:46   #5
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
-snip-
Na koliko ti se vrte ventovi na kućištu (Antecovi?) i procu u idlanju?
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2011., 21:58   #6
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Moja konfa je stvarno tiha. Jedino što se "čuje" mi je zapravo Čuf kojeg nikako da promjenim, a namjeravam već duže vrijeme, dok mi je storage Seagate tak i tak 80 % ugašen (automatski nakon 2 min nekorištenja).
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2011., 22:01   #7
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
hm...
diskovi? monitor? da, monitor....moj zuji
napajanje?

i btw. zasto imas ventilatore na ulazu u case? radije stavi u gornjoj komori 2 na izlaz i ako vec moras jedan na sredinu donje komore i automatski mozes maknuti vent sa cpu coolera i vozit na pasivi
Diskovi su u svom kavezu pričvršćeni gumicama. Imam Seagate kao sistemski disk i WD kao skladište. WD je glasniji.

2 ventilatora su na ulazu zato da se stvori strujanje zraka sa prednje strane preko filtera za prašinu a ne da PC počne usisavati zrak kroz prorez kod DVD-RW uređaja. Jedan stvara strujanje preko diskova i napajanja, jedan preko VGA i CPU hladnjaka. I imam stražnji i gornji ventilator na kućištu ali su spojeni na MBO i kontrolirani preko SmartFan kontrole u BIOS-u i stavljeni su na SILENT, vrte se na oko 600 okretaja.
Vent na CPU hladnjaku sam mislio skinuti, budem još vidio kako se kreću temperature kad malo overclockam CPU...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2011., 22:06   #8
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Na koliko ti se vrte ventovi na kućištu (Antecovi?) i procu u idlanju?
Zamjenio sam one tvorničke sa GlacialTechovim (cca 24 kn komad dok ih je bilo u Vemilu). Vrte se na oko 600 okretaja (584-614), na CPU također oko 614 okretaja dok je idle, ode na 1458 okretaja kada vrtim BFBC2.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 11:19   #9
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da, radi se o DDR3 memoriji, sad sam ispravio gore, zna se dobrano zagrijati, makar radi na 1.5 V.
Ma koja se to vraški grije na 1,5V?
Zbilja mi je kroz ruke prošlo pun kufer memorija i zadnje kaj se grijalo su bili DDR2 kkesi s D9 čipovima kad bi ih kranili s nebiloznim naponima.

Danas za normalne potrebe ti heatspreaderi su samo šminka. Da ne kažem kako često znaju radit više problema nego koristi.

Evo baš sam nedavno imao jedan test memorija i niti jedna nije bila ni pretjerano topla a kud vruća.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 12:09   #10
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
neznam za ddr3, al ja sam svoje kingmaxe kuril na 2.2v i 1000mhz i to bez heatspreadera i venta iznad (dobro, u to vrijeme sam imal freezer7pro koji sigurno nije odmogel u hlađenju)

u bivsem p182 ja ventove nisam imal na ulazu i prasine skoro pa da nije bilo nutra.
također, svi ventovi su mi bili na 5v i procesor na pasivi.
i ti glacialtech ventovi su tihi samo prvih par tjedana/mjeseci, nakon toga prozuje i ciao đaci.

bfbc2 garant nemoze zagrijati procesor koliko prime, occt i ostala ekipa. također, radije stavi i temperature komponenti jer garant imas lufta da smanjis vent sa 1500 u load

ček sam da tomek@vz skuzi ovaj thread
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2011., 17:59   #11
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Ma koja se to vraški grije na 1,5V?
Zbilja mi je kroz ruke prošlo pun kufer memorija i zadnje kaj se grijalo su bili DDR2 kkesi s D9 čipovima kad bi ih kranili s nebiloznim naponima.

Danas za normalne potrebe ti heatspreaderi su samo šminka. Da ne kažem kako često znaju radit više problema nego koristi.

Evo baš sam nedavno imao jedan test memorija i niti jedna nije bila ni pretjerano topla a kud vruća.
Ako imaš prilike i memoriju sa heatsinkom, daj malo dodirni heatsink dok kompač radi i dok je memorija u funkciji. Može biti da sam ja nešto pobrkao?
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 19:14   #12
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
A kaj misliš da radim dok testiram memorije
Kažem ti nedavno sam imao na testu 8GB kitove i niti jedan jedini se nije zagrijavao. Napon 1,65 - 1,70V na dodir tek ugodno tople bez obzira imale HS ili ne.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 13:02   #13
mrav001
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 53
// može jedno pitanje: imam problem sa napajanjem, tj. jako mi je glasno, zanima me da li smijem otvoriti napajanje i ventilator jednostavno isčupati, da radi bez ventilatora? Što se može najgore dogoditi ako mi se napajanje bez ventilatora pregrije? Inače također sanjam i maštam o PC-u kojeg nečujem. Hvala.
mrav001 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 13:34   #14
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor mrav001 Pregled postova
// može jedno pitanje: imam problem sa napajanjem, tj. jako mi je glasno, zanima me da li smijem otvoriti napajanje i ventilator jednostavno isčupati, da radi bez ventilatora? Što se može najgore dogoditi ako mi se napajanje bez ventilatora pregrije? Inače također sanjam i maštam o PC-u kojeg nečujem. Hvala.
Najgore: povuć cijele instalacije u kući, pri tome naravno spaliti sve kućanske uređaje. Ovisi koliko profinjen sustav zaštite imaš.

U svakom slučaju će se napajanje izdimiti i 99% da će povuć sa sobom sve što je prikopčano na njega. Zatim će izbaciti osigurač u kući i sve će bit ok.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 13:38   #15
mrav001
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 53
// aj aj aj... pa to onda i nije za preporuku, mislim da ukinem vent na napajanju. hvala na upozorenju. razmišljam o tome da nekako barem zamjenim ovaj vent što se čuje previše s nekim koji bi bio tiši. Da li je uopće moguće mjenjati vent na napajanju kao i na CPU?
mrav001 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 13:46   #16
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Nije lako zamijeniti jer je najčešće konektor drugačiji pa bi se morao igrati sa promjenom pinova u konektoru.

Konektor je nerijetko zalijepljen.
Koje napajanje imaš?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 13:46   #17
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
A da jednostavno kupiš drugo, tiše napajanje?
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 14:02   #18
mrav001
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 53
// mogao bih kupiti drugo napajanje, ali to mi je najskuplja varijanta. I mislio sam da su ti konektori različiti. Da li postoji mogućnost da jednostavno prerežem žice od ventilatora (dvije su crna i crvena), i jednostavno ih spojim s novim ventilatorom na kojem isto prerežem žice?
mrav001 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 14:08   #19
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor mrav001 Pregled postova
// mogao bih kupiti drugo napajanje, ali to mi je najskuplja varijanta. I mislio sam da su ti konektori različiti. Da li postoji mogućnost da jednostavno prerežem žice od ventilatora (dvije su crna i crvena), i jednostavno ih spojim s novim ventilatorom na kojem isto prerežem žice?

Možeš il to napraviti il odrezat žice od starog venta i izolirat ih a od novog venta izvesti žice van iz napajanja zajedno sa svima ostalima i uštekat ga u ploču. Tako ja imam i sve super funkcionira.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 14:10   #20
mrav001
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 53
Imaš na ploči utor za vent sa samo 2 žice??? Koja je to ploča?
mrav001 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 16:31   #21
Chiron
Premium
 
Chiron's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 371
samo bi se fušarilo kupi novo i gotovo
__________________
Destiny isn't already Forged!!!
Chiron je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 21:15   #22
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Kupi vent, izvadi taj stari (vjerojatno nećeš morat rezat žice da ga izvadiš nego sam iskopčat s ploče od napajanja)..spoji vent na matičnu ili ako imaš pot..stavi na nekih 800-900 okretaja i to je to. Neće mu ništa bit.
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 21:17   #23
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Naravno, samo ako napajanje nema zaštitu da se ne pali ukoliko je vent izvađen. Nerijetko sam vidio ovakav način "zaštite" i kod jeftinih napajanja.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 21:49   #24
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Moguće, onda se može spojit vent na ploču od napajanja..precvikat onu žicu od starog venta i spojit novi vent (crvena i crna) i to je to..bolja varijanta al ima malo više "gnjavaže"..nekih 10-15 minuta posla..i ubuduće kad se traže savjeti oko neke komponente bilo bi lijepo napisat o kojoj se komponenti radi a ne da tu svi tapkamo u mraku i generalizirajući dajemo savjete!
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2011., 13:55   #25
mrav001
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 53
// radi se o napajanju, neko no name 300w, mislim, baš ono neko klasično napajanje, ništa posebno, osim kaj mu se ventilator dere kao motor od avijona. btw, još uvijek nisam se usudio rastaviti napajanje i probati promjeniti vent.
mrav001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na