Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.08.2020., 01:02   #61
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
U pravu si, 2933 za i7, mea culpa.

Za plug & pray nemam osobnih iskustava, do kraja godine ću biti na trećem procesoru na istoj ploči, toliko o mušicama i bsodovima.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 01:06   #62
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Spomenuo sam 8600k jer si pricao o 8400, a izasli su u prakticki isto vrijeme. Za 1200kn se nije moglo naci nista bolje, to definitivno stoji, a ovaj 7350k mi je smijesan i dan danas
guerra je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.08.2020., 01:43   #63
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
do kraja godine ću biti na trećem procesoru
Zasto ? Dali je cilj moram skupit sve ili ima neki poseban razlog za treci procesor ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 06:31   #64
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Urnebesno je da se jos dan koristi mitovima kako se razlika medu procesorima vidi samo na 1080p i sa 2080 ti kad je cinjenica da se optimizacijom grafickih postavki dobije 30-60% vise fps-a. To bi u prenesenom znacilo da se razlika moze vidjeti i na 1440p i sa slabijim karticama od 2080 ti.
Može kakav link, vrlo rado bi proučio te optimizacije za 30-60% vise fps-a.
Hvala
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 07:52   #65
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Može kakav link, vrlo rado bi proučio te optimizacije za 30-60% vise fps-a.
Hvala
Izvoliš

https://www.youtube.com/watch?v=C3xQ33Cq4CE

65% više fpsa uz smanjivanje detalja bez nekih većih vizualnih gubitaka.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Zasto ? Dali je cilj moram skupit sve ili ima neki poseban razlog za treci procesor ?
Korisnik postane svjestan koliko dobar gaming procesor utječe na iskustvo igranja sa high refresh rate monitorom pa mijenja procesor shodno tome...ili odmah kupi intela na 5+ ghza

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 06.08.2020. u 08:01.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 08:43   #66
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
najace mi je kada netko tko nije koristio xy platformu o istoj piše kako ima bsode, musice i pizde materine. Jednu jedinu stvar koju treba napraviti je kupiti ram sa qvl liste, i tjt, ono da si 100% siguran ili ako nemas vremana prtljat se s rayzen kalkulatorima itd.

bios nisam promjenio vise od pola godine(a ni tada nisam imao realnu potrebu osim da dobijem opciju eco mod 45W)

hwinfo mi broji uptime u mjesecima, a avg usage na 23 od 24 dretve je 97.7%, tako da te idiotarije oko nestabilne bsod i stajaznam kakve platforme slobodno okacite macku o rep.
usage bi bio opreko 99% da tu i tam nedjeljom ne sjeden za wot.

Posao koji mi zadnjih godinu dana obavlja ova platforma
je obavljalo 3 platforme(2x desktopa i 1x laptop), usteda vremena, živaca i pa cak i struje(sto mi nije tak bitno) je nemjerljiv.


IMG-20200806-083627
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 08:53   #67
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
@SlavoS

Kolega me prestigao, al evo ti popisic mali:

https://www.youtube.com/playlist?lis...fVVMSGo0UwDIne
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:04   #68
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Zasto ? Dali je cilj moram skupit sve ili ima neki poseban razlog za treci procesor ?
Ima poseban razlog, idem na veći core count.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:13   #69
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Ima poseban razlog, idem na veći core count.
Kužim, prodaš ovaj trenutni i bez nekih gubitaka ubodeš ryzen 1700...dvije jezgre i četiri threda više
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:14   #70
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
I koji je bolji na kraju?
Pitam za prijatelja.
gil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.08.2020., 09:22   #71
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
I koji je bolji na kraju?
Pitam za prijatelja.
Ne znam da li sam dobro shvatio,
ali VW je kao dobar za gejming, a Ajfon za uredske poslove, ono ofis, winamp i to....
isprike ako sam pobrkao nešto.
__________________
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:29   #72
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Franf Pregled postova
Ne znam da li sam dobro shvatio,
ali VW je kao dobar za gejming, a Ajfon za uredske poslove, ono ofis, winamp i to....
isprike ako sam pobrkao nešto.
Piše ti u recenziji PC Eksperta

"No na kraju, mrtva je to utrka između dva velika rivala i konačan izbor bi mogao ovisiti isključivo o tome naginjete li crvenom ili plavom timu."
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:31   #73
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Tu se možemo složiti
Iako bi ja rekao da konačni izbor ovisi o tome kojie je trenuto na akciji.
Timovi i fanbojizam mi je smješna stavka u ovim godinama. Možda kad sam imao 16
__________________
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:32   #74
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Franf Pregled postova
Tu se možemo složiti
Iako bi ja rekao da konačni izbor ovisi o tome kojie je trenuto na akciji.
Timovi i fanbojizam mi je smješna stavka u ovim godinama. Možda kad sam imao 16
Ha ha i meni, ali s kim si takav si Pozdrav kolega na ovoj temi
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 10:07   #75
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
Posao koji mi zadnjih godinu dana obavlja ova platforma
je obavljalo 3 platforme(2x desktopa i 1x laptop), usteda vremena, živaca i pa cak i struje(sto mi nije tak bitno) je nemjerljiv.
Neka out of the box stabilnost je dosla tek sa Zen 2 linijom... do tada je valjalo strogo postivati sve one stavke i parametre koji su se nalazili i trazili u hodu.
Nikako ne mozes zanemariti toliku kolicinu postova koji ukazuju na odredjene probleme pa cak i kada ispostujes i QVL listu itd... cudljivih biosa i ploca kao i neobjasnjivih
kombinacija gdje ipak sve ne radi kako bi trebalo ima u toliko primjera na forumu, koliko Intel nece skupiti jos 10 godina.

Sad je to ipak bolje, kako se Zen peglao i to se popravilo solidno. Nadalje, za taj posao sto radis apsolutno si u pravu sto se tice izbora procesora. I sam sam si uzeo Ryzen radi odredjenog
posla jer za te pare Intela sa tim prefomansama nisam mogao dobiti tako da sve je jasno, u takvom scenariju bila bi ludost potrositi pare na Intel i to vise para a rezultat cak i manji od zeljenog.
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Ima poseban razlog, idem na veći core count.
Zasto ti treba vise jezgri od 6/12, dali si taj QHD monitor imao i sa prvim Ryzenom ? Koji je bio prvi Ryzen ?
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Korisnik postane svjestan koliko dobar gaming procesor utječe na iskustvo igranja/...
Polako Mladene, polako... sam ce napisati ono na sta ciljas, ako je posten i iskren nas forumas, sam ce napisati odgovor gdje ce uvidjeti da za taj i takav gejming nikada nije ni trebao kupiti Ryzena
a nije da nema vrlo solidnu graficku karticu, poprilicno jaku....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 11:02   #76
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
U zadnje vrijeme se bavim stvarima koje traže dosta jezgri, taj novi CPU će služiti kao prijelaz dok ne složim neki workstation u budućnosti. Možda te koji put i upitam za savjet jer vidim da se baviš enkodiranjem videa

Gsync monitori ne traže procesore koje mogu dati beskonačan fps. 155 Hz monitor iznad 155 fps ispada iz gsync opsega, dakle sve preko toga je nepotrebno i neiskorišteno. Zato se u i koristi driversko ograničavanje fps-a. Trenutni R3600 to odrađuje bez problema, čak i u procesorski najzahtjevnijim igrama poput Battlefield 5. Potpuno nebitno što ne može dati 350 fps kao 10900K.

@silver - prvi Ryzen je bio 1600.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 15:36   #77
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Izvoliš

https://www.youtube.com/watch?v=C3xQ33Cq4CE

65% više fpsa uz smanjivanje detalja bez nekih većih vizualnih gubitaka.



Korisnik postane svjestan koliko dobar gaming procesor utječe na iskustvo igranja sa high refresh rate monitorom pa mijenja procesor shodno tome...ili odmah kupi intela na 5+ ghza
Ovo mi nije novo i kvaka je da funkcionira u oba tabora.
Rasprava je o razlikama i iz konteksta dobiva se dojam da optimizacijom Intel dobiva dodatnih 30-65% FPSa u odnosu na AMD, što nema smisla.

Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Urnebesno je da se jos dan koristi mitovima kako se razlika medu procesorima vidi samo na 1080p i sa 2080 ti kad je cinjenica da se optimizacijom grafickih postavki dobije 30-60% vise fps-a. To bi u prenesenom znacilo da se razlika moze vidjeti i na 1440p i sa slabijim karticama od 2080 ti. Zato inteli i dalje imaju svoje kupce + ljudi ih uzimaju radi svih failova AM4 platforme koje je Mladen naveo.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 16:24   #78
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Normalno da funkcionira u oba tabora, a performanse rastu onoliko koliko je je jak CPU. Postoje testovi i usporedbe sa midium detalja i npr. i7 na 5.1 ghza i sl. i usporedba sa Ryzenom. Tu se u stvari vidi koliko je koji cpu jak a ne kao većina testova gdje nabiju detalje i zakolju grafu, pa se izvlače zaključci kako je razlika par posto.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 16:35   #79
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
@SlavoS

Ne znam kako si uspio zakljuciti da se iz konteksta bump odnosi samo na intel, al ajd, lako se pojasni pojam bottlenecka.

Manuel je rekao da se razlika vidi jedino na 1080p sa 2080 ti sto je scenarij gdje vidimo visoke brojke u fps-u. Znaci u nekoj xy igri na intelu ces npr imat 150 fpsa, a na ryzenu ajmo reci 130. Da je koristena neka slabija kartica koja udara u bottleneck na 110 fpsa nebitno sto je intel brzi na oba procesora bi imao oko 110 fpsa jer je kartica bn. Tu sad nastupa optimizacija postavki. Ako je to jedna od igara koja dobiva npr 40% vise fpsa kad postelas graficke postavke i sa dosta slabijom karticom ces opet doboti tih ~150 fpsa sa intelom, a sa ryzenom ces opet zapeti na ~ 130 fpsa jer ce sad ponovno bottleneck biti cpu, a ne gpu.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 16:48   #80
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Stara stvar, mislio sam da možda znaš neki čarobni prut koji djaluje samo na Intela........
Realno u oba tabora bez problema dobiješ dovoljno FPSa, a rasprave 162 vs 168FPSa su više stvar mentalnih stanja i dijagnoza.....
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 16:57   #81
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Nikad nije bilo carolije vec samo cinjenica, koje nekima ocito smetaju na osobnoj razini.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 17:03   #82
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Da....
sa sljedećim Ryzenom serije 4XXX se možda konačno promjeni i situacija u igrama ako mu stvarno bude iPC porastao 15-20%. I još ako dignu klokove Intel bi morao početi pušiti u gamingu.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2020., 17:06   #83
Rex251
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Prijedlog za buduća testiranja procesora

Pohvala ekipi iz pceksperta na prikazu ovog i7, i pohvaljujem ostale recenzije s osvrtom na naše tržisšte.

Otprilike sam iz grafova dobio dojam gdje stoje međusobno intelovi procesori 10te generacije, a posebno mi je bila korisna usporedba sa starim i5 6600k, pošto isti koristim.

Moj prijedlog je uvrštavanje u bateriju testova Microsoft Flight Simulator 2020.

Pojašnjenje:

Iako brojke svih korištenih testova do sada u recenzijama grafičkih kartica i procesora jasno prikazuju odnose između konkurencije, moja zamjerka je da (bar što se tiče testova za procesore) oni ne mjenjaju nužno odluku određenom dijelu korisnika.

Jedan primjer su generički testovi (cinebench, zip i sl.) koji samo služe rasplamsavanju AMD/Intel fanova, a kućnim korisnicima kao što sam ja, apsolutno ništa u životu ne predstavljaju. Znači nemam potrebu zamijeniti prastari Skylake na osnovu takvih rezultata (u današnje vrijeme, prekodiravanje videa ili raspakiravanje datoteka mogu pričekati pola minute dulje, mnogo korisnika to ne radi više od nekoliko puta dnevno).

Drugi tip testova su igre. Vaša baterija testova pc igara odlična je za usporedbu grafičkih kartica. Ali za odluku oko promjene procesora. Ne bih rekao. Zašto? Zato što mnogo korisnika neće doživjeti kao dramu da li mu rtx2070 vrti CoD:MW na 100-120fps sa i5 6600k ili 110-130fps sa i7 10700 ili r3700x (oba procesora mnogostruku skuplji od prastarog 6600k).

Ali kada sam dočekao novi MSFS 2020. Bum. Ukoliko letite na terenu bez kompleksne scene, imate fps npr. 40-60 (ultra, 1080p), ali pri polijetanju s Plesa cca15-25fps. No to nije ključni problem. Smanjenjem kompleksnosti scene, raste fps, pa tako i na Plesu dođe fps preko 30. Što je za civilni simulator letenja ok. Ali zaostaje nešto drugo, a to su povremeni trzaji uslijed preopterećenja procesora (sve dostupne jezgre na 100%). Čak i stari i7 6700k ima problem ako nije uključen HT, koji malo poboljšava situaciju. Naravno nove generacije procesora sa 6 i više jezgri i sa HT profitiraju. Zanimljiva je i razlika u performansama između AMDa i Intela.

U mojem slučaju, naravno, rješenje je u nadogradnji procesora.

Dobar prikaz ovisnosti ovoga simulatora o hardverskim resursima je na ovom linku:

https://www.tomshardware.com/feature...m-requirements

S obzirom kako je ovo potpuno novi komad softvera, i očekivano će biti gladan hardverskih resursa u nadolazećim godinama, mislim kako bi bilo korisno za određeni dio korisnika uključiti MSFS u mjerenja prilikom recenzija, uz prikaz minimalnih vrijednosti mjerenja, a ne samo prosjeka (prikazati raspon fps, min/max, median, navesti ako je bilo zastajkivanja, itd...)


Još jednom pohvala na radu, pozdrav.
Rex251 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2020., 10:20   #84
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Hvala za pohvale! Svakako u budućnosti planiram koristiti i novi MSFS u testovima jer sam i sam ljubitelj fransize
krešo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na