Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.03.2024., 01:41   #2731
kresketezere
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: HR
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Kakve to "zapakirane antene" od HT-a?


Na Cellmapper karti imaš puno crvenih tornjeva koji nisu locirani di se nalaze pa niti taj tvoj 550670, jesi siguran da je baš taj na 3,3 km?

Kod tebe dominiraju bandovi B1, B3 i B20 s tim da ti tamo u Sinju na brdu Šušnjevača di je toranj eNB ID 550373 ima desno crveni B7 koji je sigurno postavljen na tom tornju, možda bi i njega mogao loviti jer će ti taj B7 u agregaciji sa svim ostalim bandovima davati velike brzine.
Čak mislim da tamo možda ima i koji N78 toranj, jesi prošetao malo mjestom i vidio dal ti mob lovi 5G na HT-u?
Okini koji speedtest u različita doba dana na mobu da vidiš brzine, prema slici mob ti koristi 4 agregacije, trebao bi imati 200+ Mbps brzine.


Ako hoćeš max brzine na toj udaljenosti, obavezno vanjske antene jer bez njih ti router sa svojim internim antenama gotovo prepolovi brzine, kako koji.

4G vanjske routere i nisam viđao, 5G vanjski routeri postoje zbog banda N78 koji radi na višoj frekvenciji 3600 MHz pa mu je domet do 2 km i smeta mu svaka glupost i zbog tog banda se proizvode vanjski 5G routeri, za 4G to nije potrebno nego obično imaju izvode za spojiti zasebno kupljene vanjske antene.


Tarifa HT Unlimited GB nakon potrošenih 200 GB traži slanje SMS-ova za brzinu na svakih 50 GB pa pripazi, ako misliš trošiti terabajte, moraš dignuti i neki svoj Linux server koji će ti raditi 24/7 na kojem ćeš napraviti neku skriptu i preko API-ja spajati na router i slati SMS-ove za brzinu kada dobiješ od HT-a da trebaš poslati SMS za nastavak surfanja po max brzini ili ćeš ti to ručno morati dnevno provjeravati i slati kroz web UI routera što postane jako zamorno.

Drugi problem kod HT Unlimited tarife je što im sustav za SMS brzinu zna zakazati i onda danima zapneš na 4/1 Mbps i maltretiraš support da ti poprave/resetiraju. Bio na toj tarifi 2 godine, prebacio se na HT Simpa Internet tjedan (na bonove) di nema tih SMS-ova za brzinu, sve flat i max brzine, moji zadnji postovi sa mojim brzinama di se vidi da trošim 7TB na mj. su na toj tarifi. Kažu i da je HT turistička SIM isto takva a jeftinija pa vidi.


Kad daš odgovore na ova neka pitanja onda ćemo dalje na preporuke o routeru
Ma dobio na zahtjev jos dok je bio Hibridbox, dvije logaritamske antene, postave se na 80cm razmaka i sa suprotnim nagibom pod 45 stupnjeva. Uglavnom spojio ih jednom ali signal nije bio bolji, naprotiv, a na modemu postavio mod za vanjsku antenu.

Svi podaci bi trebali biti ispravni jer su sluzbeni. Igram se sa ovim vec par god s vremena na vrijeme. Nazalost taj na brdu ne hvatam jer mi je u potpunosti zaklonjeno drugim brdom ali cuo sam da su neki hvatali 5G na njemu.

https://ibb.co/Ph39YGf
https://ibb.co/0Yqx1V9
https://ibb.co/d7kzDKL

Uglavnom mjerio sam sada opet sa balkona gdje imam opticku vidljivost sa ovom baznom na dnu slike i u 00:30 imam 211/38. Ako visoko postavim antenu mislim da sa balkona vidim i ovu desnu baznu iz sredine slike a sa tavana mozda i lijevu baznu iz sredine slike. Ovu gore ne vidim zbog brda.

Ako sam dobro shvatio iz prethodnog posta, poželjno je zbog agregacije bandova hvatati i ostale bazne umjesto izolorati se na samo jednu? Stavio bi antenu na tavan da bolje hvata 2100 frekvenciju ali ima li smisla ako je pod ciglom?

Ako je pozeljno mogu obaviti speedtest iz neposredne blizine sve tri bazne, znam gdje se tocno nalaze.
kresketezere je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 07:33   #2732
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
agregacija radi samo sa iste bazne...

antene moraju van u svakom slučaju, 2100 ti neće radit ispod cigle. hoće ali loše pa dođemo kao da neće.

ja sam imao na tavanu antene, i uredno hvatao sva 4 banda (800,1800,2100,2700) ali sam bio na 300njak metara od bazne. i dalje se ponašalo bolje nego bez antena.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 09:04   #2733
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor kresketezere Pregled postova
Ma dobio na zahtjev jos dok je bio Hibridbox, dvije logaritamske antene, postave se na 80cm razmaka i sa suprotnim nagibom pod 45 stupnjeva. Uglavnom spojio ih jednom ali signal nije bio bolji, naprotiv, a na modemu postavio mod za vanjsku antenu.
Ta je logaritamska vjerojatno samo za B20 800 MHz, pospremi ti nju i kupi Iskra P-60 MIMO koja podržava cijeli frekv. raspon od 700 - 3600 MHz čime si miran 10+ godina

Razmak između antena - obično pucamo B3 i radi uploada i stavi 34 cm.
Kod HT-a trebaš znati da gasi B1 po noći (bar kod mene između 1-6 h) pa nema smisla stavljati razmak za B1.
Razmak za B3 je "zlatna sredina" čime će ti router loviti niže i više bandove za agregirati.

Antene obavezno van i što visočije da umanjiš prepreke da bude što bolji signal.

Nisi napisao koji sada router koristiš za testiranje
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 10:11   #2734
kresketezere
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: HR
Postovi: 13
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
agregacija radi samo sa iste bazne...

antene moraju van u svakom slučaju, 2100 ti neće radit ispod cigle. hoće ali loše pa dođemo kao da neće.

ja sam imao na tavanu antene, i uredno hvatao sva 4 banda (800,1800,2100,2700) ali sam bio na 300njak metara od bazne. i dalje se ponašalo bolje nego bez antena.
Nemam na krovu nikakve nosace tako da cu vj pokusati sa balkona.

Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Ta je logaritamska vjerojatno samo za B20 800 MHz, pospremi ti nju i kupi Iskra P-60 MIMO koja podržava cijeli frekv. raspon od 700 - 3600 MHz čime si miran 10+ godina

Razmak između antena - obično pucamo B3 i radi uploada i stavi 34 cm.
Kod HT-a trebaš znati da gasi B1 po noći (bar kod mene između 1-6 h) pa nema smisla stavljati razmak za B1.
Razmak za B3 je "zlatna sredina" čime će ti router loviti niže i više bandove za agregirati.

Antene obavezno van i što visočije da umanjiš prepreke da bude što bolji signal.

Nisi napisao koji sada router koristiš za testiranje
Svi ovi testovi su sa Samsung A52s 5g, preko routera sa antenama sam probao jednom ali nije upotrebljiv jer je Huawei HA-35, od HT-a radi samo hibrid simica. E da antene su Iskra P-56 UNICOM MIMO.
kresketezere je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 11:39   #2735
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor kresketezere Pregled postova
Nemam na krovu nikakve nosace tako da cu vj pokusati sa balkona.

Svi ovi testovi su sa Samsung A52s 5g, preko routera sa antenama sam probao jednom ali nije upotrebljiv jer je Huawei HA-35, od HT-a radi samo hibrid simica. E da antene su Iskra P-56 UNICOM MIMO.
Sad kažeš da imaš Iskre P-56
To su super antene. Stavi razmak na 34 cm da primarno pojačavaju B3 (1800 MHz) i testiraj brzine.
Ako antenama smetaju stabla il što već, ne očekuj puno čuda, zato kažemo da moraju ići van, visoko i po mogućnosti da imaju čist pogled u smjeru di se nalazi toranj.

Taj HA-35 je Cat 6 router?
Znači može raditi max dvije agregacije pa nek mu antene pojačaju B3 i vidi kakve su brzine, ako možeš, pitanje je koje će bandove agregirati.

Koliko si spreman iskeširati za dobar router?
Obično ti je to skup sport, s tim da nekad možeš ugrabiti dobar ispravni rabljeni router za nižu cijenu.
Ili startaj sa Huawei B535 pa kroz godine idi na bolji router.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 11:49   #2736
LostX
Premium
 
LostX's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SK
Postovi: 149
Tirkiz kakva je prporuka za razmak iskra p-58 na Huawei B818-263 CAT 19 4G LTE ?
trenutno ide 300mbit.


cellmapper:
eNB ID 150171 (Macro) - LTE
MCC / MNC / Region 219 / 1 / 7001
Bands 1, 3, 20
Uplink Frequency 854.5 MHz
Downlink Frequency 813.5 MHz

BTW imam jedan novi HUAWEI ako kog zanima....
__________________
...
LostX je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 11:52   #2737
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Tirkiz, kako da mapiram B28? Ima li neka posebna postavka koju ne vidim? Vidim da se router spaja tu i tamo na neki B28, a Mate 10 ga ne vidi, stoji mi stalno u autu i mapira gdje god se vozim.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 13:07   #2738
kresketezere
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: HR
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Sad kažeš da imaš Iskre P-56
To su super antene. Stavi razmak na 34 cm da primarno pojačavaju B3 (1800 MHz) i testiraj brzine.
Ako antenama smetaju stabla il što već, ne očekuj puno čuda, zato kažemo da moraju ići van, visoko i po mogućnosti da imaju čist pogled u smjeru di se nalazi toranj.

Taj HA-35 je Cat 6 router?
Znači može raditi max dvije agregacije pa nek mu antene pojačaju B3 i vidi kakve su brzine, ako možeš, pitanje je koje će bandove agregirati.

Koliko si spreman iskeširati za dobar router?
Obično ti je to skup sport, s tim da nekad možeš ugrabiti dobar ispravni rabljeni router za nižu cijenu.
Ili startaj sa Huawei B535 pa kroz godine idi na bolji router.
Koliko precizno moram usmjeriti antene prema baznoj, trebaju li neki posebni uredaji ili odokativno?
Ne mogu nista sa HA-35 firmware je od HT-a. Znam da je al može neki high mid low preporuke, ne bi mozda isao preko 300e, odnosno nesto optimalno za opisanu situaciju.

Ugl imam u planu uzeti jos jedan router za lokaciju 30m od ove koja je na visini tavana trenutne lokacije ali na njoj cu imati opticku vidljivost prema sve tri bazne pa gledam najprije ovu tezu situaciju rijesiti. Mozda jeftiniji za ovu trenutnu situaciju a skuplji za bolju ili obratno. Benefit je garantiran jer preko bakra imam 25 ali opet bi zelio izvuci sto vise.
kresketezere je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 13:19   #2739
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor LostX Pregled postova
Tirkiz kakva je prporuka za razmak iskra p-58 na Huawei B818-263 CAT 19 4G LTE ?
trenutno ide 300mbit.

BTW imam jedan novi HUAWEI ako kog zanima....
Kakav ti je sada razmak među antenama, na koji primarni band je spojen B818, agregacije i jačina signala?
Inače ti je i ovo već super, možda najbolje ništa ne dirati

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Tirkiz, kako da mapiram B28? Ima li neka posebna postavka koju ne vidim? Vidim da se router spaja tu i tamo na neki B28, a Mate 10 ga ne vidi, stoji mi stalno u autu i mapira gdje god se vozim.
Koji telekom mapiraš?
Taj mob vidim da nije 5G dok na 4G podržava B28, jedino mi pada na pamet da mapiraš A1 i/ili Telemach koji su B28 stavili kao 5G pa ga tvoj 4G mob ne vidi pa tako niti Cellmapper.
HT pušta B28 kao 4G, njega bi tvoj mob trebao vidjeti i mapirati ako se emitira na tvom području.

Zadnje izmijenjeno od: Tirkiz. 01.03.2024. u 13:39.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 13:37   #2740
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor kresketezere Pregled postova
Koliko precizno moram usmjeriti antene prema baznoj, trebaju li neki posebni uredaji ili odokativno?
Ne mogu nista sa HA-35 firmware je od HT-a. Znam da je al može neki high mid low preporuke, ne bi mozda isao preko 300e, odnosno nesto optimalno za opisanu situaciju.

Ugl imam u planu uzeti jos jedan router za lokaciju 30m od ove koja je na visini tavana trenutne lokacije ali na njoj cu imati opticku vidljivost prema sve tri bazne pa gledam najprije ovu tezu situaciju rijesiti. Mozda jeftiniji za ovu trenutnu situaciju a skuplji za bolju ili obratno. Benefit je garantiran jer preko bakra imam 25 ali opet bi zelio izvuci sto vise.
Od oka što ravnije prema baznoj (pucaj ravno u baznu ).
Svejedno postoji mogućnost da će ti uloviti susjedni toranj jer te antene vide 10-tak stupnjeva lijevo-desno pa će ti se možda (budući) router šaltati među tornjevima (ulovit onaj desno što može raditi probleme s brzinom i signalom, tada ćeš morati razmišljati o routeru sa cell lockom da ga zaključaš na određeni toranj ili malo zakrenuti antene u stranu).

Vidi s ovim forumašem @LostX (post-dva prije ovog) kakav ima novi Huawei, ako je isto B818 i prihvatljiva cijena, možeš s tim routerom za početak (dogovarajte se u porukama da ne spamate temu).

To su stvari za koje trebaš puno strpljenja i dulje vrijeme igrati se sa bandovima, antenama i gađanjem koji toranj ti daje najbolje rezultate
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 13:56   #2741
kresketezere
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: HR
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Od oka što ravnije prema baznoj (pucaj ravno u baznu ).
Svejedno postoji mogućnost da će ti uloviti susjedni toranj jer te antene vide 10-tak stupnjeva lijevo-desno pa će ti se možda (budući) router šaltati među tornjevima (ulovit onaj desno što može raditi probleme s brzinom i signalom, tada ćeš morati razmišljati o routeru sa cell lockom da ga zaključaš na određeni toranj ili malo zakrenuti antene u stranu).

Vidi s ovim forumašem @LostX (post-dva prije ovog) kakav ima novi Huawei, ako je isto B818 i prihvatljiva cijena, možeš s tim routerom za početak (dogovarajte se u porukama da ne spamate temu).

To su stvari za koje trebaš puno strpljenja i dulje vrijeme igrati se sa bandovima, antenama i gađanjem koji toranj ti daje najbolje rezultate
Ovo mi dode kao nekakav hobi tako da nista nije problem Najbitnije je dobiti odgovarajuce inpute da znam sto radim. Da to sam bas mislio pitati, ima li ovaj B818 cell lock jer bi isao na varijantu sa cell lock opcijom? Ove P-56 nisu za sva 4 banda koliko vidim, idu do 2100?
kresketezere je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 14:04   #2742
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor kresketezere Pregled postova
Ovo mi dode kao nekakav hobi tako da nista nije problem Najbitnije je dobiti odgovarajuce inpute da znam sto radim. Da to sam bas mislio pitati, ima li ovaj B818 cell lock jer bi isao na varijantu sa cell lock opcijom? Ove P-56 nisu za sva 4 banda koliko vidim, idu do 2100?
Pa onda odvoji vremena i malo listaj temu poneki vikend, većinu stvari uglavnom ponavljamo

B818 nema cell lock

Iskra P-56 pokrivaju 790-2700 MHz, di to gledaš specifikaciju?
https://www.iskra.eu/en/MIMO/antenna...6_unicom_mimo/ (dolje pod "Technical data" pišu frekvencije)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 17:25   #2743
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Koji telekom mapiraš?
Taj mob vidim da nije 5G dok na 4G podržava B28, jedino mi pada na pamet da mapiraš A1 i/ili Telemach koji su B28 stavili kao 5G pa ga tvoj 4G mob ne vidi pa tako niti Cellmapper.
HT pušta B28 kao 4G, njega bi tvoj mob trebao vidjeti i mapirati ako se emitira na tvom području.
HT u oba slučaja. Uspio sam ga ipak mapirati, B28 ima valjda svaki 10. odašiljač koji najčešće bude negdje visoko da bolje pokrije ruralna područja.

Problem je u tome što mi Iskre pucaju prema ovome koji ima B1, B3 i B20, a odnekud mi se pojavi i B28, samo nisam se tada sjetio kopirati cell ID. 150503 baca oko 15 km i moguće da njega lovim kroz šumu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"