Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2006., 23:15   #1
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Problem s hlađenjem na grafičkoj

e ovak imam grafičku gecube radeon 9550 infinite, aka 9600xt tak mi govori everest pošto ove nema nigdje na internetu. ventilator na grafi malo radi pa malo ne radi. isprva sam mislio da je matična nije u redu zbog 12-ak kondenzatora koji su bili što napunuti što iscureni al sam ju promijenio. sad opet isti shit. pri paljenju se nekad uključi vent, nekad se zavrti za 1/3 pa stane. nekad zavrtim vent pa proradi ali skidat svaki put stranicu kad ne proradi nema šanse. mislim da nije u pitanju napajanje jer sam na kompu imao još jedan dvd-rom i hard s tom grafom pa je radila. šta da radim?
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2006., 23:50   #2
Dog_Father
Premium
Moj komp
 
Dog_Father's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 173
Isti problem ja imam na abit 9550xturbo. Ustvari nije isti, jer kod mene ne radi nikako.

Ja sam nabacio jedan od 80mm na pci slot ispod i puse po njoj.
Nikakvih problema sa zagrijavanjem.
Evo iz everesta u idle modu (surf, muzika i to)

Polje Trenutna vrijednost
GPU 38 °C (100 °F)
GPU memorija 36 °C (97 °F)
__________________
Treat your bitches with respect!!!
Dog_Father je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2006., 23:58   #3
bartolbiz
Premium
 
bartolbiz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 31
OK, gle takve stvari se redovito događaju sa Atijevim karticama. Stvar je u tome što se je mast za podmazivanje (trebao bi biti ball bearing ventilator) vjerojatno sasušila. Baš neki dan sam imao prilike izvaditi jednu stariju radeonovu karticu zbog istog problema. Prvo ak ti je grafulja pod garancijom, ovo nikako nemoj raditi. Skineš karticu s matične i uzmeš šerafciger koji odgovara šerafima na ventilatoru (ako ih ima). Ono što je cilj ovoga je da skineš ventilator s grafičke, zato što sa donje strane postoji naljepnica koju treba skinuti (oprezno, jer ćeš je morati natrag zaljepiti). Kad je skineš vidjet češ vjerojatno stvrdnute ostatke masti koji prekrivaju ostatak male osovine ventilatora. Ono što sada trebaš je očistiti zagorenu mast i po potrebi kapnuti kap mašinskog ulja (ulje za podmazivanje) i malo "razraditi ventilator" da ulje počne podmazivati osovinu i ležište za osovinu. Nakon par okretaja osjetit češ da otpor polako nestaje i da se vent vrti sve lakše i lakše. Bilo bi idealno kada bi mogao nabaviti nekakvu mast koja dobro podmazuje, ali ne smije biti suviše viskozna (gusta), jer će ograničiti broj okretaja. U tom slučaju malen prostor koji se nalazio između naljepnice i kraja osovine napuni sa masti (ne svinjskom i nikako ne vazelinom) i pazi da ne namastiš dno ventilatora jer nećeš moći zajepiti naljepnicu.

E, da nemoj slučajno pokušavati izbiti ventilator iz kućišta, jer sam ja pokušao i strgao nosač ventilatora (koji je od plastike), pa sam proveo dodatnih sat vremena ljepeći nosač natrag (postoji osigurač koji ne dozvojlava da se ventilator izvadi iz ležaja).

Kad sve podmažeš vrati naljepnicu i vrati ventilator na svoje mjesto (pazi da ti šerafciger ne padne na grafulju kao meni...), uštekaj grafulju u matičnu i pokreni zvijer.

NE ODGOVARAM ZA MOGUĆE ŠTETE NASTALE PRIMJENOM OPISANE METODE, OVO JE FUNKCIONIRALO KOD MENE DOMA ŠTO NE ZNAČI DA ĆE FUNKCIONIRATI I KOD VAS (ALI BI MOGLO).
bartolbiz je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2006., 14:47   #4
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
ok budem probo, za vikend, pa javim, ak bude i dalje zezalo, koje je dobro hlađenje za grafu? po ključu jeftino a dobro jer nisam baš pri lovi. mislim da nije više pod garancijom.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2006., 14:54   #5
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2006., 00:12   #6
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
sredio sam ju skroz, sad uopće ne radi, mislim da je drukčije napravljeno nego kod tebe, uopće nisam mogao do osovine, kad je odlična kvaliteta nije ni čudo. stavit ću neš drugo na nju, ili ispod nje. Ali inače dobar savjet za one s normalnim ventilatorom.

Dog: Kak ispod pci-slota, imam jedan 80mm ali di da ga zašarafim
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2006., 00:21   #7
terminator
Spermich Termich
Moj komp
 
terminator's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Bistra
Postovi: 884
ma kupiš novi vent i nema beda
__________________
terminator je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2006., 16:00   #8
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
izvadio sam tvornički 15mm vent i stavio sam na rebra 80mm-ac. temp zadovoljavajuća 29C za jezgru, 30C okolna. to sam riješio, sad pitanje: imam na matičnoj dva utora za ventove sad su iskorišteni, šta samo dva venta mogu stavit u komp?
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2006., 18:58   #9
Cali
H2TB
Moj komp
 
Cali's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 363
kupi ventove koji se spajaju na molex, pa ih možeš stavit koliko želiš...
Cali je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na