Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.12.2014., 15:56   #1
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Chromebook - kupnja, savjeti, iskustva

Sestri srednjoškolki treba novi laptop.

Razmatrao sam Chromebookove, a nigdje na pcekspertu nisam uspio pronaći thread, samo neki prastari o Samsunogovom Chromebooku.

Mislim da ću joj kupiti Chromebook, jer mi se čini da njihovoj generaciji offline rad više ništa ne znači. Čini mi se da se kompjuter pali iskjučivo da bi se upalio chrome, eventualno MS Word, ako trebaju nešto natipkati.

Ako iznenada ne razvije interes za programiranje, audio-video editing ili nešto slično, ne vidim razloga zašto bi joj kupio bilo što osim chromebooka.

Problem je naravno u ograničenoj dostupnosti, kod nas pogotovo, a ni u EU nije neko veselje. Ima nešto, ali puno manje nego preko bare.

Volio bi čuti iskustva uživo s chromebookovima, od nabavke do korištenja.

Za sada dvije opcije dolaze u obzir. Novi ili refurbished Acer C720 sa ebay.co.uk ili ebay.de za cca. 200€ ili čekanje, kažu na redditu Feb 2015, da bi dočekao Toshibu Chromebook 2, opet, kažu za 350€.

Za te novce može kupiti neki lenovo ili HP AMD ili Intel x86 laptop ili nedajbože nešto s ARM-om. Ali baterija će trajati 75 minuta, imati će 768 rezoluciju na 15" i vidljivu sliku samo direktno pod 90°. Biti će puno teži i nonstop će morati tegliti za sobom brick za punjenje.

U slučaju Chromebooka, moja vizija je da ga stavi u torbu kad ide u školu, velik je kao A4 bilježnica, poslije škole ode učiti u okolinu sličnu knjižnici, tamo joj ne treba punjač jer baterija drži 8 sati, samo što mora na Moto G upaliti tethering jer tamo možda nema Wi-Fi, ali na bonbonu za 45 kuna može dobiti 5 gigi mjesečno.

Što mislite? Nadam se da će se thread općenito razviti u diskusiju o chromebookovima, jer za sada doma imam ispravnog HP-a 4520 koji žena koristi, ali kada vrisne, nemam razloga ne kupiti Chromebook, s obzirom da imam službeni Thinkpad koji svaki dan nosim doma.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2014., 19:18   #2
Charmander
Ultrapiretik
Moj komp
 
Charmander's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 900
chromebook je kako kazes, online only. osobno, kod njih jedino vidim problem jako male memorije (32 ili 64GB), ostalo je na mjestu.
__________________
Moja trgovanja: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Picoin invite: bass999 // minepi.com/bass999
Charmander je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2014., 19:46   #3
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Bilo je kod nas za kupiti HP stream 13 sa win 8.1 i office paketom za 1.999 krznasa.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2015., 07:16   #4
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
imas u EU chromebooka, cak i u austriji.

uglavnom, u odnosu na katastrofu zvanu windows 8.x i klasicna jeftinjara racunala, je uss enterprise.

i nije online only, zaboga koliko puta ce se ponoviti ta laz?
za ono sto nije:
- AV obradu i obradu slika (iako postoji photoshop za njega), ali kome to treba kupuje mac
- igranje
- koristenje specificnih legacy aplikacija (iako i to moze preko VDI)

sve sto 90%+ ljudi koristi je dobro ili bolje na chromebooku, pogotovo kad uzmes u obzir odnos ulozeno-dobijeno i muku oko koristenja, administracije i opcenito pouzdanosti windowsa.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 10:40   #5
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Još uvijek čekam Toshiba Chromebook 2 u Njemačkoj ili Austriji. Na Amazon.co.uk ga ima, ali ne dostavljaju u Hrvatsku i 500 kuna je skuplji negu na Amazon.de.

Toshiba je stvarno traljava oko ovoga, čekamo 6 mjeseci u odnosu na US, a nije sitno tržište, mislim na EU.

Pretpostavljam da je u UK toliko skuplji jer su količine ograničene.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2015., 20:10   #6
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
mislim da nije traljavost, nego ih jednostavno nema dovoljno - potraznja u SAD je ogromna pa vecina jedinica zavrsava tamo, a europa je jos uvijek dosta zaostala, a i komplicirana (razne verzije tipkovnica i napajanja).
zato ih nema ni u hrvatskoj...
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2023., 15:30   #7
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Vidim da ovo bas nije jako popularna teba opcenito u 'rvata pa ni u Europi, pa eto moj kratki pregled:

https://www.reddit.com/r/chromeos/co...stop_worrying/
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na