Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.08.2010., 11:19   #1
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
Speedtouch 780 WL kao broadband ruter

Pozdrav, jučer sam nabavio dotični ruter, nov, jedan čovjek mi ga je poklonio, doboi ga je od T-Koma, al ga nije koristio. Ja sam mu stavio Firmware verzije 6.2.29.2 i sada sam dobio normalan ekran bez T-Koma loga, i pune administratorske ovlasti, i svi portovi su otključani, normalno mogu pristupit ruteru prek lan porta 3 i 4 što prije nisam mogao, zatim sam preko telneta portu 4 promjenio status u ulazni WAN port, i sada kad stisnem na Home network pod Ethernet imam eth1,2,3 kao i prije i sad mi je eth4, eth_wan.
E sad imam par pitanja.

1. Pod karticom Interfaces mi je nestao ethport4, zašto???

Ja zaključio da on prikazuje samo priključke iz kojih izlaze podaci, a sad je port 4 za ulaz podataka.

2. Kako da isključim DSL modem na njemu pošto če on bit običan broadband ruter, jer me, kad priključim izlaz svog modema na sad WAN port kaže da nemam vezu..

3. Kako ga konfiguirati da dela sa kablovskim modemom?? Koristio bi i WLAN za drugi kompjuter.

4. Kako mogu uć kao root, s njim imam največe ovlasti.

Unaprijed zahvaljujem
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2010., 17:36   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
1 - Šta se čudiš, šta si kroz telnet radio to si i dobio. Neznam do kojeg dijela / detalja web konfig "prati" promjene napravljene na ovakav način, a poznato je da kroz telnet tj. CLI imaš xyz više opcija i mogućnosti.
2 - Nebitno, mada možeš kroz CLI maknit sve adsl konekcije.
3 - Krenio si dobrim putem podešavajući eth4 kao eth_wan, jesi možda radio po ovom ?
Dl. CLI i ostala uputstva. Tebe vjerojatno muči DHCP Route opcije iii nešto slično. Za željeno router se treba ponašat u obićnom lan Gateway modu rada, nažalost ovaj uređaj u nekim kombinacijama ima blema u toj ulozi.
4 - Uloga Administratora je dovoljna za sve šta ti treba, dobivanje root ovlasti nije neki blem.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2010., 20:27   #3
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
Je radio sam po onom linku, samo sam kopi pejst u cmd, što se tiče Internet gatewaya, kada sam ga prvi put priključivao, prek USB-a dobio sam tu ikonu u network connections, al to sam pobrisao. Sad taj DHCP Route, kako to namjestit, ja sam na drugom forumu čuo da treba i NAT nekaj podešavat, al nema tih opcija u njemu, barem ne kad uđem prek mozzille.

I kako da dela kao gateway??

Kad spojim modem na wan port onda počne ona lampica porta blinkat ko luda.

EDIT1:
Evo sad sam preko CLI uključio NAT za Local Network

EDIT2:
evo našao sam na jednom forumu isto ovo sa wan port, kako ga osposobit, samo lik spominje prebacivanjej modema u bridge mode. Pa ja svog nemrem konfiguirat.

EDIT3:
evo malo mi fali, sve sam sredil, kompovi se međusobno povezuju, al neče taj je.... internet...

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.08.2010. u 20:28. Razlog: Spajanje postova
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 20:24   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Nisi naveo ili mi je promaklo, na koji uređaj prema internetu spajaš ST780Wl i još važnije koja je lokalna ip adresa tog uređaja ?
Pogledaj u CLI kako se konfigurira NAT, manualno definiranje ip adrese Gateway uređaja preko route komande (opisivano ovdje).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 20:49   #5
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
Spajam ga prek B-netovog modema koji ima jedan Ethernet izlaz za net. Lokalna IP adresa?? Misliš Internet gateway od modema?? NAT je osposobljen, neznam više kaj bi mogao njega podesit, neznam ni kaj bi trebao u njemu podesit...
Kaj misliš da zato kaj u ruteru nema gateway od modema, da ne želi radit???
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 20:58   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Pa da. Kada komp direktno spojiš na cab. modem probaj otvorit 192.168.100.1 i dobit ćeš status stranicu.
U ST780Wl probaj dodat gore spominjani route samo šta ćeš stavit Gateway=192.168.100.1.
Također provjeri za koji interface taj route vrijedi ako ne želiš izgubit NAT funkciju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 21:08   #7
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
evo otišao sam, al samo system kratica mi je osposobljena, za sve ostale kaže:
This feature is not enabled.
This feature has not been enabled in your cable modem.

Please contact your data services provider for more information about this feature and its availability on the network.

To exit this page, click on the "Back" button on your browser tool bar to return to the previous page or click on the "System" link above.



A default gateway od modema piše da je 88.207.68.1
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 21:36   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Logično da ti je sve onemogućeno, samo vidiš / možeš pristupit stranici sa statusom. Potvrdio si šta sam gore naveo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 21:47   #9
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
evo prvo sam unio 192.168.100.1 i rekao mi je sljedeće:
Failed to add route : gateway can not be reached, isto je i za 88.207.68.1 koji je default gateway od bneta. Možda zato kaj ja imam na kompu manualno postavljene adrese i 192.168.1.254 pod default gateway...
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 02:07   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Ajde za test, stavi cab. modem na Lan2 a komp na Lan3 i vidi rezultat zs sve kombinacije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2010., 11:07   #11
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
Neče ni tako, isto kaže da nemože doseč gateway

EDIT:
evo pošto ovo očito nebu išlo bez pravog rutera sa WAN portom, mislio sam, pošto imam dvije mrežne kartice u kompu, da u jednu ulazi modem, a iz druge ide u ruter koji je onda spojen žičanom vezom na PS2 i wirelessom na PC. Dns sam probao i razmjena podataka radi odlično, al čim je modem spojen na komp, na drugu mrežnu, ne da nema interneta, piše da je uključen, al jednostavno na pregledniku mi izbaci pogrešku da strana nije nađena, a u isto vrijeme MSN radi normalno??? Na drugom kompu prek rutera nema neta iako sam osposobio ICS.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 13.08.2010. u 18:40.
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 18:39   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Bemu miša, nemoj x postova za redom, već sam ti ispravljao.

Kad te željeno neide sa ST780Wl (a nažalos već je bilo sličnih rezultata), ovome napravi Factory reset, kroz CLI ili konfig.ini podesi za T-Komu i na Tržnicu (prodaja / zamjena) za neki WAN router (može čak onaj WF-514 jeftinjak.

Možda i složiš ICS al smo već x puta konstatirali da je to za mazohiste.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 19:08   #13
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
Eh, nemrem vratit T-Koma gore, več sam ja njemu delal Factory reset, al ostaje ovo moje. Sad je običan ruter. A kaj je tak zahebano prek ICS ??? Mogu i bridgat konekcije. Al ne kužim zake mi se net zblesira kad se uključi taj ruter???
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 19:15   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Pa nemoj mu ni vraćat T-Koma fw, s ovim će radit bolje, samo kupcu reci da treba kroz config ini definirat parametre internet konekcije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 19:20   #15
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
Šteta, stvarno je jedan dobar komad hardvera.

A jel znaš možda, kada ja njega uključim u svoj komp koji ima net. Na kompu nemrem na net, MSN dela, al firefox i IE kažu da stranica nije nađena???

I znači može se ICS složit, kak, sam daj neke upute, plz.

I onaj jeftilen od rutera mi ima frend. Kaže da nije baš zadovoljan.

EDIT: Instalirao sam firmware verziju 7.4.4.7 i ruter je bio spojen na komp, i net je na firefoxu radio, znači nije samo msn, i mogao sam razmjenjivat podatke prek lana sa drugim kompom. Eh sada, uključim ja ICS i gotovo, nema više. Postavke rutera nisam dirao. Sad ja neznam kaj mu je bilo, možda nebi radio sljedeči put kad bi upalio komp...

EDIT 2: Sada je stari firmware gore, uključen je ICS između glavne konekcije i USB konekcije na ruter i sada net na glavnom kompu dela i mogu se razmjenjivat podaci!!!!

EDIT 3: Net nije delao dok je ruter bio prikopčan na komp jer sam ja u drugu mrežnu ustavio gateway, sad dela normalno i našao sam kako prek ICS imat net na ruteru.Evo linka pa ak neko može pomoć, probal sam po tom al nema neta na drugom kompu.
http://www.tomshardware.co.uk/forum/2045-17-router

Imam ruter ko iz ove teme:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=145293

Zadnje izmijenjeno od: Hazz. 14.08.2010. u 18:00.
Hazz je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2010., 13:06   #16
Hazz
Premium
Moj komp
 
Hazz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Hrvatska/Zagreb
Postovi: 75
evo kupio sam wireless PCI mrežnu karticu WF511 za 160 kn, i sad moram još kupit za laptop USB mrežni adapter. Probao sam uspostavit prek onog rutera koji ima WLAN, sherao sam konekciju, al ne pušta on net na komp. Normalno se pregledavaju datoteke al nema neta na laptopu. Na glavnom kompu ima neta.
Hazz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na