Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.06.2023., 22:41   #1
oyilla
Soul Brother
 
oyilla's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 153
Autocad alternativa

Pozdrav :-).
Neznam ima li netko od vas slicnih iskustava ali, od nedavno su iz Autodeska počeli slati prioično dramatična upozorenja/prijetnje i to kroz kroz samu aplikaciju, a vezano je za nelegalno koristenje njihovog softwera.
Moje pitanje glasi: zna li netko postoji li nacin za jeftino koristenje Autocada, makar kroz neku mjesecnu preplatu ili kupovinu jeftine licence preko neke webstranice, ili jos bolje, postoji li neka slicna (jeftinija) aplikacije u potpunosti kompatibilna Autocadu da se lako prešaltat i da otvara sve dwg fajlove?
Pitam za prijateljicu

Hvala
__________________
hp nx 7010

Zadnje izmijenjeno od: oyilla. 05.06.2023. u 22:47.
oyilla je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2023., 01:41   #2
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Koji tocno AutoCAD? Za sto ga prijateljica koristi?
Inovator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.06.2023., 09:02   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Koliko ja znam, situacija sa dwg fileovima je ista kao i sa docx - nijedan program osim ACAD-a ih neće 100% dobro učitati.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2023., 09:21   #4
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Koliko ja znam, situacija sa dwg fileovima je ista kao i sa docx - nijedan program osim ACAD-a ih neće 100% dobro učitati.
Ovo. Ako trebas Autocad - koristis Autocad. Nije bez veze standard. Zato i treba iskesirat lovu jel Ako firma ne zaraduje dovoljno da bezbolno iskesira za licencu/e Autocada > ili koristis alternative i pomiris se da nije Autocad ili...hebiga. Definiraj budet i vidi dal mozes ista relevantno dobit za taj budet. Evo ti linkove pa prouci:

https://www.3dnatives.com/en/top10-c...are-180320194/
https://all3dp.com/2/best-autocad-alternatives/

Dali bi sto od navedenog firmi u pitanju odgovaralo? Treba isprobat, nema drugog nacina. FreeCad i LibreCad su besplatni i smiju se koristiti cak i u komercijalne svrhe. Kod Onshape i Sketchup recimo vec moras pazit jer je besplatan samo u nekomercijalne svrhe - firme ih u besplatnoj formi nesmiju koristiti.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2023., 11:01   #5
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Autocad je odlican, ali preskup. Pogotovo za nekog tko nema potrebu radit svaki dan u njemu, npr. manje firme.

E sad, moja iskustva sto se 2D-a tice je da probas progeCAD.

To je odlicna alternativa kad su u pitanju 2D dwg fileovi. 3D ne koristim i nisam probao.

Licenca se placa, nema one godisnje pretplate i gluposti kao kod autocada te imas zastupnika u HR.

Super je stvar sto imas standalone licencu, ali i mreznu gdje na vise kompova mozes imat instaliran software, ali mozes istovremeno koristiti samo na 2 kompa jer si npr. toliko licenci kupio.

Sucelje je isto kao kod autocada (stovise identicno), brzo radi, naredbe su iste. Kao da je netko iskopirao kompletan autocad 😁

Podrzava sve najnovije dwg fileove, jos se nije desilo da neki nisam mogao otvoriti. Mada, da se to desi uvijek mozes konvertirati file preko DWG truviewa koji je besplatan.

Uglavnom, koristim(o) ga par godina i odlicno radi. Cijene su prihvatljive za manje firme i lijepo se ne moras zamarat sa kojekakvim inspekcijama jer si u potpunosti legalan.

Napomena:
Probao sam sve druge alternative (zwcad , nekadasnji draftsight, librecad, itd, itd.) i nista od tog ne radi nit moze otvoriti kompletan file kao autocad, izuzev progecada.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2023., 11:48   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
ACAD se nekada mogao kupiti. Sada ima licenciranja putem godišnjih pretplata što baš i nije aktraktivno korisnicima, a nije ni jeftino.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2023., 13:20   #7
oyilla
Soul Brother
 
oyilla's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 153
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Koji tocno AutoCAD? Za sto ga prijateljica koristi?
2019
__________________
hp nx 7010
oyilla je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2023., 20:21   #8
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,889
Dakle,. Autocad je verzija 2019 a prijateljica ga koristi za fućkanje. Jesam li dobro povezao?
mkey je online   Reply With Quote
Staro 06.06.2023., 22:42   #9
bluefluid
Premium
Moj komp
 
bluefluid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VG
Postovi: 1,756
Do prije nešto više od god dana sam koristio DraftSight. Najbolja alternativa tada, nekada davno je čak bio besplatan, no već godinama se plaća. Razlog prestanka korištenja je nestabilnost sa čestim izostankom automatskog spremanja i nepodržavanje dinamičkih blokova.

ProgeCAD u zadnjih nekoliko godina je zaista zavidno dobar, prije dva tjedna je izašla posljednja verzija 2024 i imam samo pohvale. Najbolja kopija ACADA do sada koju sam probao, odličan i brz UI, a usudio bih se reći da je sposobniji od ACAD LT. Trajna licenca je oko 300tinjak €. Ako ne koristi lisp-ove i nekakve teže makroe definitivno preporuka.
bluefluid je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 16:36   #10
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Ako je za 2D onda ZwCAD i gotovo. Možeš kupiti licencu s usb ključem, soft licencu, mrežnu licencu, pretplatu... što god ti treba.

ProgeCAD je isto OK, isprobaj oba pa odluči.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2023., 08:35   #11
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
NanoCAD besplatna verzija. Je malo stariji, ali odraduje posao.
A ako postoji problem s kompatibilnosti onda koristim converter.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 10:25   #12
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Probao sam sve druge alternative (zwcad , nekadasnji draftsight, librecad, itd, itd.) i nista od tog ne radi nit moze otvoriti kompletan file kao autocad, izuzev progecada.
Progecad sam vidio u akciji, koriste ga građ. firme.
Trajna licenca za jednog korisnika na dva računala - 356,00 EUR

https://www.progecad.com.hr/

Od alternative uzet u obzir još i Gstarcad.

https://www.gstarcad.hr/
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 10:32   #13
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Progecad sam vidio u akciji, koriste ga građ. firme.
Trajna licenca za jednog korisnika na dva računala - 356,00 EUR

https://www.progecad.com.hr/
Da 356 ALI plus PDV = 445 EUR za krajnjeg korisnika....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2023., 16:26   #14
Shumar
Premium
Moj komp
 
Shumar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Os
Postovi: 106
Trebam jednu licencu za povremene radnike, studente, suradnike pa sam uzeo ProgeCAD besplatno na 30 dana da testiram.

Posao će biti baš osnovno CAD crtanje tako da vjerujem da će biti OK, jedino me zanima kako radi sa layoutima, postavkama templatea za kotiranje, plotanje i sl.
Shumar je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 09:43   #15
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Većina alternativa je na intelicad platformi i to je jedan te isti drek, samo prepakirano. Neki imaju neke ekstra funkcije (tipa zwcad, bricscad...)

Autocad LT (2D only) košta 460+pdv/god
Autocad IST (punokrvni s brdo dodatnih alata/programa koje nikad nećeš koristiti) košta 1935+PDV/god

(par puta na god bude akcija -20%)

Ja kupujem kolegici LT i sebi IST. Svake godine isprobavam dal se "konkurencija" približila, al ispada da su za moje potrebe još dosta daleko...

Ako netko radi osnovno 2d crtanje je manje više svaka alternativa ok - čak i dinamički blokovi izrađeni u acad-u rade (bricscad i zwcad barem).

Ja radim s ogromnim rasterima i sve osim autocad-a se jednostavno guši...

Budimo realni, ako se bavite 2D/3D crtanjem, autoCAD vam je osnovni alat. Ako ga ne možete priuštiti, možda pre malo cijenite svoj posao? Ili ste škrti

EDIT: Tesiram ProgeCAD 2024 i mogu reći samo da je zanimljiv. Možda najveći napredak od svih ostalih...

Zadnje izmijenjeno od: Problem. 19.10.2023. u 11:34.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2024., 20:44   #16
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
JEDINI legalni nacin za koristenje Autodesk AutoCAD-a je kupnja pretplate preko resellera ili official stranice. Ne znam kako bi inspekcije gledale na nekakve rabljene keyeve iz ere kad je Autodesk jos imao trajne licence...
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 22:44   #17
Piksa
Premium
Moj komp
 
Piksa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Chakovec
Postovi: 159
moja frendica koristi fab firewall
Piksa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na