Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.05.2019., 00:26   #121
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20180413

Iz ovog članka jasno je da je procedura od prošle godine puno jednostavnija, a posebno još jednostavnija za kućanstva:
"Za kućanstva je procedura maksimalno pojednostavljena jer ako žele proizvoditi energiju do snage koju podnosi postojeći priključak, ne trebaju ishoditi novu elektroenergetsku suglasnost.
Dovoljno je provjeriti mogućnost priključenja na mrežu i obračunsko mjerno mjesto opremiti odgovarajućom opremom prema zahtjevu distributera."

Vidim da danas ima ponuda za koje ponuđač tvrdi da ne treba nikakva suglasnost, ali kako u to biti siguran kad sam danas tražio ponude u 2 firme i u obje mi tvrde da za sustav bez baterija moram kod njih prvo naručiti projekt koji mi onda HEP mora odobriti.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2019., 03:19   #122
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Teško da se tu nešto bude zaradilo?



No ovo samo pokazuje da se ne isplati uopće ići na proizvodnju koja je iznad moje minimalne potrošnje. Tako da razliku do potrošnje veće od ove nadoknađujem strojom iz mreže.


Pisac ćlanka piše gluposti jer ne razumije što se uopće mjeri.



100 kW godišnje ne govori ama baš ništa?


Možda je mislio na 100 kWh što je ništa ili na snagu od 100 kW što je za kućne solarne panele poprilično i teško da bi to bila istina, jer bi to značilo 100x4=400 ugrađenih solarnih panela što uopće nije mala investicija.



A ako je mislio na godišnju proizvodnju od 100 kWh onda se tu radi o 365 dana x 4 sata dnevno x 250 W za 1 panel što bi uz ove konzervativne pretpostavke dalo otprilike 365 kWh proizvedene energije godišnje približno. Naravno da panel radi u prosjeku dnevno znatno više sati od toga ali ne na vršnoj snazi. Dakle piše se o nečemu o čemu se nema pojma.


Cijena ugradnje jednog ili 10 panela nije puno veći trošak jer je tu ako nema baterija jedina razlika u cijeni invertera.


Dakle ovaj članak koji nakon "100 kW godišnje" ne želim dalje niti čitati jer je time sve rekao o svom znanju.


Za razliku od njega gospođa u onom članku iz Beograda ima više znanja u svom malom prstu pa je i ona usprkos znanju uspjela se nasukati na hridi birokracije.


Definitvno ako će se još morati plaćati i projekt kao i sve ono što stoji u zakonu stvar će biti još manje isplativa, jer barem je zbog poticaja država mogla odrediti da je sve ovo ostalo besplatno radi poticanja investitora, jer ovako će samo profitirati državni uhljebi.


Naravno nakon čitanja zakona stoji da se radi o priključnoj snazo do 100 kW a to je otprilike do 400 panela.


Kada se vidi što se sve treba napraviti i sva odobrenja i ispitivanja vidi se da će to na kraju koštat više od samog postrojenja, teško da bu to isplativo u razumnom roku i ako cijena ne bude bila povlaštena.


Izlazi da je jamio tko je jamio pa sada ima povlaštenu cijenu i garantirai rok u kojem ta povlaštena cijena vrijedi.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2019., 09:43   #123
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Mene ne zanima biti proizvođač, ni povlaštena cijena. Ja sam malo kućanstvo priključeno na elektro mrežu sa nekih standardnih 7,7 kW za kuću i sve što hoću je smanjiti svoj račun za struju. Dosta mi je oko 5 kW sto je manje nego što podnosi priključak i ne zanima me gdje će višak ako i kada ga bude bilo. Problem mi je u pravnom tumačenju ove vladine uredbe, trebam li neku potvrdu od HEPa (ako idem pitati sigurno će reći da treba) ili mi firma koja će mi sve instalirati može potpisom svog ovlaštenog inžinjera potvrditi da su mi ugradili opremu koja odgovara zahtjevima distributera? Jer neki sustavi se ovako reklamiraju:
BEZ DRŽAVNE ADMINISTRACIJE I PAPIROLOGIJE
BEZ BILO KAKVIH UGOVORA I SUGLASNOSTI
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2019., 12:14   #124
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ne vidim da ti išta treba ako nećeš povremeni višak ako ga bude gurati natrag u mrežu. Dakle staviš limitator koji će osigurasti da nemaš viška, nešto slično kao u onom slučaju iz Beograda i onda ti ne trebaju nikakve suglasnosti, jer je tvoj utjecaj na mrežu nula što se tiče viškova, a za manjkove si ionako pokriven samim ugovorom s elektrodistribucijom i time da već ionako posjeduješ priključak.


Što ti radiš iza ure ne tiče se nikoga ako ne radiš smetnje na mreži.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 20:31   #125
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Odlučio sam ulupati 40-50k kuna u solarnu elektranu, ali još nemam neku ok ponudu iako sam slao e-mail upite i telefonom zvao 5 firmi. Uglavnom postoje 3 varijante:

1. off grid ili otočna, ime sve govori, jasno je da zahtijeva dosta baterija i da nije praktična za nekog ko je već na mreži

2. on grid za koju treba projekt (oko 2500 kn), sa projektom tražiti suglasnost distributera koja se sad navodno brzo dobije - oko 30 dana, i mora se sačekati da distributer promijeni brojilo na dvosmjerno. Višak se vraća u mrežu a cijena računa po nekoj formuli i sad iznosi oko 30 lipa. Promjena brojila sigurno nešto košta ali ne znam točno.

3.Hibridna varijanta koja objedinjuje on grid i off grid varijantu
Firme koje je nude kažu da ne zahtijeva nikakvu suglasnost distributera, a firme koje je ne nude (većina) tvrde da ne postoji, a ako postoji da nije legalna.
Hibridna varijanta prvo povlači struju iz panela, ako ima viška ide u baterije, ako nema u panelima ni baterijama uzima iz mreže. Nikada ne vraća višak u mrežu. Moguća je i bez baterija.

Meni najviše odgovara hibridna varijanta bez baterija, ali za nju još nisam dobio nijednu konkretnu ponudu.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 20:36   #126
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Citiraj:
Autor neverin Pregled postova
Promjena brojila sigurno nešto košta ali ne znam točno.

2800 kn + PDV
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 21:55   #127
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
mogo si napisat: 1000 kuna + 800 kuna + 1000 kuna + pdv
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 22:17   #128
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Mogao sam i:
Košta y, a y je

x=[4*(700+700)]/2
y=x*0.25+x
But what's the point?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 23:13   #129
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Mogao sam i:
Košta y, a y je

x=[4*(700+700)]/2
y=x*0.25+x
But what's the point?
Ovako je jasnije.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2019., 06:29   #130
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
@neverin eto ja čekam montažu,malo ih vrijeme nije poslužilo ...


Uzeo sam 7.2 kW ćelija,bez baterija,netrebam suglasnost ...


Detalje mogu rec sad kad mi montiraju,navodno ovaj ili idući vikend ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 10:13   #131
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Meni dosao cek za struju kao pola ove elektrane. Zato dajte linkove i kako jer definitivno se treba prec na solarno. Ova hibridna montaza sto pise neverin se i meni anjvise svidja, i to cak i bez baterija pa onda mozda kasniej da se doda baterija ako bude trebalo, ali kako sad stvari stoje nece trebat.

http://energetska-obnova.hr/

A sto je s ovim, bit ce kao poticaji jel ima tko kakve informacije, pa kad se vec potice da se onda uzme sve sto se nudi za obnovu kuca ili je to samo za povlastene, ako je kako postat povlasten?

Gledam ovo:

http://www.solarno.hr/katalog/proizv...-steca-10kw3ph

Kaze 10kw za 30k kuna? jel tu ima nekih sakrivenih troskova? I koliko kilovat sati ovo proizvodi? jel to offgrid ili gore spomenuti hibrid? Jel mogu kupiti ekstra baterije? jel mi treba jos neki uredjaj da stvarno upogonim rudnik sa tom solarkom. Rudnik trosi 6kwh. Ovako dok pogledam link ovaj gore dodje mi da bi se to isplatilo u par mjeseci. Recimo ako bi se proizvodilo 8kwh, ispadne da nebi palcao 6kwh, pa bi po nekoj racunici umjesto 4k kuna placao 1k, znaci 3k profita, pa ispadne da za godinu dana isplatim ovo elektranu sto je nemoguce za povjerovati pa ako ima koji znalac da me uputi gdje je caka...

EDIT:
Malo sam jos istrazivao i racunao i dosao do podatka da 10kwp daje 14 000kwh na godinu. Pa sam to podjelio po danima i onda dane po satima pa ispadne 1.6KWH, sto znaci da je to dosta slabo i da mi treba barem 30kwp koja je skuplja dosta, a mozda neko custom rjesenje... Neznam, ima tu dosta caka i nejasnoca pogotovo laicima kao meni.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 10.06.2019. u 13:21.
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 14:28   #132
BBminer
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Sisačko-moslavačka županija
Postovi: 182