Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.04.2020., 12:27   #31
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,344
Ako su mobilni internet paketi tako skupi i maleni (tipa 3GB je po mjeri operatera veliki paket), nema veze je li 4G ili 5G mreža, dovoljan je i dosta brz i 4G.
Kada bi za 10 eura kao u nekim drugim zemljama imali neograničene tarife pa nam nije dovoljno 70MB/s koju nudi 4G, onda bi imalo smisla
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 12:29   #32
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Da dignem ovu temu iz mrtvih, nije toliko star zadnji post, samo godinu dana. Evo u ovo doba korone se vidi da nam pod hitno treba 5G. I to pricam ja sa:

Meni Youtube sad zastajkuje, vjerojatno ne do mene nego sam citao da Youtube, Netflix i ostali smanjuju kvalitetu streamanja jer je navala kak je cjela europa doma i svi vrte mediju. Neka me netko ispravi ako krivo govorim
Kako meni na 200/100 Youtube 4k sa streamom cca 135000Kb/s nimalo ne zastajkuje ili prekida, onda je stvar cinimise ipak do "tebe".
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 12:50   #33
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
A neznam, mislim da nije do mene, jer dosta videa radi kak treba, ali recimo ovaj tu sa foruma iz sekcije filmovi steka:


E sad dali je do njih ili do samog videa to neznam, aj sam zakljucio da mozda oni trotlaju odredjene videee jer kao sto su sami napisali nemogu dostavit sve buduci su javno napisali da smanjuju kvalitete za Europu.
https://www.theverge.com/2020/3/20/2...ternet-traffic
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 13:03   #34
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Problem je vjerojatno do tvog ISP-a. Dao je preveliku brzinu a nema dovoljno brz "backbone" da svi imaju 500 Mbit. Sad kad su svi doma, svi streamaju, skidaju igre, videopozivi i sve ostalo sta ide kad si doma i ISP jednostavno nema toliko kapaciteta.
Meni na Bnetu taj video radi bez problema.

Youtube ne smanjuje kvalitetu, vec samo po defaultu stavi da se streama SD. Mozes uvijek rucno prebaciti na HD i sve ce biti isto kao prije.
Netflix je rekao da ce smanjiti bit-rate, tako da ta usluga nece stekati nego ce samo biti malo losija kvaliteta slike.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 13:32   #35
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Kada bi za 10 eura kao u nekim drugim zemljama imali neograničene tarife pa nam nije dovoljno 70MB/s koju nudi 4G, onda bi imalo smisla
u pravu si sa boldanim, ali za to se može otvoriti druga tema koja ne bi imala previše smisla pošto kod nas t-mobile ima monopol pa stoga ne čudi da hrvati troše po glavi stanovnika najviše od svih u europi za telekominikacijske usluge.
mudrinić prodao državne telekomunikacije i cijelu državnu infrastrukturu švabima i sada umjesto da t-com,vip,tele2 , optima,... i svi isp i teleoperateri plaćaju državn ogromne količine novca za infrastrukturu taj novac ide u njemačku u t-com i pitanje je da li uopće pdv ostaje u hr ili i to uzmu gore.
manje više.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 14:20   #36
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,887
Nema nikakve logike to što pišeš. Prvo, 4g nema cijela HR, a oni uvode 5g. Drugo, to je mobilni koji nije neograničen ni blizu kao fixni internet tako da nema apsolutno nikakvog smisla ako neće biti neograničen.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je online   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 14:26   #37
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
A neznam, mislim da nije do mene, jer dosta videa radi kak treba, ali recimo ovaj tu sa foruma iz sekcije filmovi steka:
Taj video stream meni HT-u ide sa cca 70000Kbps bez ikakvog problema. Ako ide kod mene i kod drugih, a tebi nejde, do kog je onda?
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 14:34   #38
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Da dignem ovu temu iz mrtvih, nije toliko star zadnji post, samo godinu dana. Evo u ovo doba korone se vidi da nam pod hitno treba 5G. I to pricam ja sa:

Meni Youtube sad zastajkuje, vjerojatno ne do mene nego sam citao da Youtube, Netflix i ostali smanjuju kvalitetu streamanja jer je navala kak je cjela europa doma i svi vrte mediju. Neka me netko ispravi ako krivo govorim, ali sa 5G to nebi bio slucaj. Svi bi gledali 4k rezoluciju bez problema. Imamo sad 4K rezoluciju za koju nevjerujem da se moze prek qrca gledat, pod time mislim da u susjednoj sobi sin gleda svoje 4k, zena svoje 4k i ja svoje 4k. To sa ovim brzinama jednostavno neide. Probao sam cak i s ovom svojom brzinom gejmat sa sinom u duetu neku smijesnu igru, i zamisli imao lag...

A pisem ovdje jer mi pocele iskakt peticije protiv 5G, navodno svicarska ukinula 5G. Nije mi jasno kako su mogli ukinuti? Jel postoje neki dokazi? Ja ih nisam nasao nigdje, pod nigdje mislim neka znansvtena istrazivanja objavljena u nekim znanstvenim webstranicama, a ne MFA webovima.

P.S. kolegu koji spominje bateriju razumijem. Vjerojatno ce trebat i drugacije baterije na mobitelu da to vrte, jer ovaj moj Xiaomi kad upalim 4g i hotspot se grije, a baterija se topi kao sladoled pa si mogu samo zamisliti sto bi bilo sa 5g.
Pa pukni speedtest prema serverima u Zapadnoj Europi, Americi, Japanu...
generic je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 14:42   #39
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 165
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Ako su mobilni internet paketi tako skupi i maleni (tipa 3GB je po mjeri operatera veliki paket), nema veze je li 4G ili 5G mreža, dovoljan je i dosta brz i 4G.
Kada bi za 10 eura kao u nekim drugim zemljama imali neograničene tarife pa nam nije dovoljno 70MB/s koju nudi 4G, onda bi imalo smisla
Imam za 20€ sve neograničeno.
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 14:56   #40
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Nema nikakve logike to što pišeš. Prvo, 4g nema cijela HR, a oni uvode 5g.
Ajde prvo proucit sto je i kako radi 5G.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:20   #41
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Evo sad i meni ide taj video kak treba na najacoj rezoluciji 1440P. Ah neznam vise ni sad sam do koga je. Nevjerujem da je problem u magicNetu jer ovaj test sto sam gore napravio je napravljen dok su mi kompovi radili i tve pa predpostavljam da je prilicno dobra veza jos ispala.

Mozda je bilo kratkotrajno problem ili do ISPa ili Youtube, a mozda i do mene, tko bi ga sad znao.

Ali svejedno ovo moje osobno neiskustvo, cim te velike kompanije pisu da smanjuju defaultni stream govori da dolazi do opterecenja, sto vjerujem sa 5G nebi bio problem, ako stvarno mogu imat 20GBps? Ajd ako netko zande koliko recimo sad ove ogromne kompanije imaju maksimalnu brzinu? Tipa Youtubeovi serveri, sto oni koriste i dali bi oni imali koristi od 5G, ja sam nekako uvjeren da je ta tehnologija vise za njih nego za nas.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:27   #42
tun3
Premium
Moj komp
 
tun3's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Matulji
Postovi: 342
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
A pisem ovdje jer mi pocele iskakt peticije protiv 5G, navodno svicarska ukinula 5G. Nije mi jasno kako su mogli ukinuti? Jel postoje neki dokazi? Ja ih nisam nasao nigdje, pod nigdje mislim neka znansvtena istrazivanja objavljena u nekim znanstvenim webstranicama, a ne MFA webovima.
Otkako je ovako puno ljudi doma kolektivni IQ interneta je pao za otprilike 50 bodova, na Facebooku i više... 5G je uzrok korone, padanja jata ptica i sredstvo kontrole "malog ćovijeka" od strane laminata i tepisona... zaboli me mozak kad vidim da se spominje 5G jer znam da u 99% slučajeva slijede "videji i člankovi" gdje vrli "znanstvenici" objašnjavaju kako je to opasno...
tun3 je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:31   #43
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, to i ja kazem, a da ga imamo sad bi nam letjele veze. Ali kao sto kaze kolega gore Ag008, na svom TELE 2 kad bi ga ukljucio sa 1GB interneta, a veza recimo neka mi bude preko 5G 1gb, jel bi to znacilo da bi mi cijeli paket otisel za kakvu minuticu?

P.S. Sredstvo kontrole ce sigurno biti, samo ne ovo iluminatsko ili neko terijsko zavjersko neznam ni sam kako da to nazovem, nego masa podataka ce biti brzo iskoristena da nam se serviraju jos jace reklame koje cemo jos lakse kliknuti buy mada nam to zapravo ne treba, takva kontrola ljudi ce biti na steroidima ako vec i nije.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:34   #44
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Evo sad i meni ide taj video kak treba na najacoj rezoluciji 1440P. Ah neznam vise ni sad sam do koga je. Nevjerujem da je problem u magicNetu jer ovaj test sto sam gore napravio je napravljen dok su mi kompovi radili i tve pa predpostavljam da je prilicno dobra veza jos ispala.

Mozda je bilo kratkotrajno problem ili do ISPa ili Youtube, a mozda i do mene, tko bi ga sad znao.

Ali svejedno ovo moje osobno neiskustvo, cim te velike kompanije pisu da smanjuju defaultni stream govori da dolazi do opterecenja, sto vjerujem sa 5G nebi bio problem, ako stvarno mogu imat 20GBps? Ajd ako netko zande koliko recimo sad ove ogromne kompanije imaju maksimalnu brzinu? Tipa Youtubeovi serveri, sto oni koriste i dali bi oni imali koristi od 5G, ja sam nekako uvjeren da je ta tehnologija vise za njih nego za nas.
Opet ti o 5G i 20 Gbps i sto sve ne. Ti imas 500 Mbps, to je vise nego dovoljno za bilo sto mozes zamisliti trenutno da ti treba na netu. S 500 Mbps vec mozes skuziti da su neki serveri hostani na HDD-ovima i nemaju dovoljnu brzinu diskova da ti uopce isporuce 500 Mbps. Neces imati koristi od 10000000 Gbps u slucajevima kao sad, kad hrpa korisnika koristi net u isto vrijeme.

Npr: ti imas 500 Mbps i jos 1000 korisnika ima 500 Mbps, svi u isto vrijeme hocete nesto skinuti s 500 Mbps i trebalo bi vam 500000 Mbps (500 Gbps) a tvoj ISP ima samo 100 Gbps backbone. Nece ti pomoci ni 5G ni 6G ni 14G mreza, kad vam treba 500 Gbps ukupno a imate samo 100 Gbps na raspolaganju.

EDIT: 5G je samo za krajne korisnike, YouTube, Google, Facebook i ostali nemaju apsolutno nikakve koristi od 5G.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:37   #45
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
E pa bas zato ja kazem da bi taj 5G mogao pomoci njima? Da oni nama lakse serviraju svoje po toj brzoj vezi ili trenutno postoje brze veze?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:40   #46
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
5G je veza od tebe do tvog ISP-a. Od tvog ISP-a do YouTubea ide veza preko optickog interneta, koji ima propusnost puno vise nego sto ce 5G ikad imati.
Ne znam jel shvacas da je 5G "bezicni" internet?
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:45   #47
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 15:48   #48
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
Dali ce 5g biti dovoljan za igrat online ili ce opet ping biti koma kao recimo na bakru s 50/5 iako je ovo 10x brze?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Gemmy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 16:07   #49
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,887
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Da, to i ja kazem, a da ga imamo sad bi nam letjele veze. Ali kao sto kaze kolega gore Ag008, na svom TELE 2 kad bi ga ukljucio sa 1GB interneta, a veza recimo neka mi bude preko 5G 1gb, jel bi to znacilo da bi mi cijeli paket otisel za kakvu minuticu?

Da i zato 5G nema smisla. Nije neograničen kod svih ISP-a.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je online   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 16:20   #50
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Da i zato 5G nema smisla. Nije neograničen kod svih ISP-a.

Kakvo laprdanje🤦*♂️
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 16:24   #51
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
5G je veza od tebe do tvog ISP-a. Od tvog ISP-a do YouTubea ide veza preko optickog interneta, koji ima propusnost puno vise nego sto ce 5G ikad imati.
Ne znam jel shvacas da je 5G "bezicni" internet?
Shvacam da je bezicni ali nisam skuzio da je sporiji, a pricaju da bi s vremenom brzine mogle biti i 100GBps, pa jel stvarno opticki brzi?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 16:25   #52
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ne vidm razlog zašto bi 5G bio brži od tvoje 500/200 optike ako i ona zastajkuje?
Mislim da nije problem do pipe na tvom kraju, nego do širine ukupne pipe. 5G to neće promijeniti, spojit će se na istu tu pipu gdje su i svi ostali.
tako je, tu nije usko grlo kod korisnika, nego kod davatelja usluge (ne mislim na ISP), youtubea/googlea i njihovih servera
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 17:15   #53
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Nemoj pušit prazne priče. Propusnost je određena s najužim grlom na putu. Nema nikakve logike ga 5G bude brži i resonziviniji od optike.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 17:38   #54
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Nemoj pušit prazne priče. Propusnost je određena s najužim grlom na putu. Nema nikakve logike ga 5G bude brži i resonziviniji od optike.
Neće nikad ni biti pa da doživimo i 10G zbog samog medija putem kojeg putuje signal.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 18:07   #55
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Koliko sam čitao, bit 5G nije samo u velikoj brzini nego u mogućnosti da priušti veći bandwith puno više korisnika po km2 u odnosu na 4G. Čini mi se da se spominjalo da će moći posluživati istovremeno 1mil korisnika po km2.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 18:36   #56
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 18:54   #57
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Što ste zapeli za taj 5G ko pijanci za flašom. Kao prvo 5G nije zamišljen da bi gameri mogli stremati u 4k ili pirati skidati 1TB filmova u sekundi, već kao sredstvo razmjene podataka između uređaja tj. takozvani IoT. 5G će možda imati veliku propusnost ali ono što će navodno uvelike spustit latenciju na 1ms što omogučava rad na daljinu u realnom vremenu. Ja vidim 5G prije u indistriji nego za kućanstvo. Da nije tak ne bi pojedini operateri provlačili optiku do kuća i zgrada.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 19:03   #58
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ajd ako tko znade nek napise tocno kolikoo to bi islo. A na ove pipe, prek cega te pipe idu? Mislim ako je tako dobra ta brzina onda neznam sto ce im 5g, koliko sam ja skuzio nije 5g da se nama korisnicima servira brza brzina, nego da oni mogu vrtit ove nebulozne brzine.
Malo si krivo shvatio.
Imao ti cijev promjera centimetar ili metar, nijedna neće napuniti bazen ako nema vode.
Te brzine možeš dobiti samo ako cijela "pipa" od tebe do servera ima toliku propusnost.
No to uopće nije ni ideja ni smisao 5G.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 20:06   #59
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Koliko sam čitao, bit 5G nije samo u velikoj brzini nego u mogućnosti da priušti veći bandwith puno više korisnika po km2 u odnosu na 4G.
Ajmo ne uspoređivat kruške i kamenje. Pitanje je koliko ima infrastrukture odnosno korisnika iste. Ako imaš dovoljno 4G baznih stanica naravno da ćeš moći posluživati i više korisnika sa deklariranom brzinom.

Po meni je glavni razlog uvođenja 5G od strane pružatelja usluga što se time otvara novi prostor na inače zasićenom tržištu koje nema više gdje eskpandirati.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 20:14   #60
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Shvacam da je bezicni ali nisam skuzio da je sporiji, a pricaju da bi s vremenom brzine mogle biti i 100GBps, pa jel stvarno opticki brzi?

Kroz optičku nit se mogu u teoriji progurati stotine terabita u sekundi. Japanci su na 1045 km dobili 159 Tb/s, i to na multimode optici: https://phys.org/news/2018-04-fiber-transmission.html
U praksi se komercijalno koriste 100 Gbps switchevi, a istraživanja idu dalje i pokušava se još više podataka poslati kroz nit.

Tako da je optika sad brža, i vrlo vjerojatno će u daljoj budućnosti ostati najpouzdaniji i najbrži način povezivanja.
Blagus je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na