Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.11.2006., 21:06   #1
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Lightbulb Dell E2007WFp & 2007WFP VS. Samsung 205BW & 225BW

Prije svega moram naglasiti da osobno nemam previse iskustva s LCD-evima i da ne posjedujem potonjeg. Jos uvjek koristim CRT i zato ako nisam u pravu molim da me ispravite ali isto tako i da obrazlozite svoje zakljucke nekim dokazima, (link, fotografija ili slicno) da se svi koji citaju ovaj post mogu u to uvjeriti...

Malo sam surfajuci internetom istazivao doticne modele i dosao do "zapanjujucih" spoznaja...
Recimo polularni DELL 2007WFP se u usporedbi s visestruko jeftinijum Samsungom 205BW pokazao prosjecnim. Tocnije za te novce se vise isplati uzet Samsunga.
Evo usporedbe: http://www.pureoverclock.com/article637-10.html
Taj i jos neki drugi testovi su dokazali da TN paneli novije generacje mogu i vise nego zadovoljiti gotovo svakoga tko se ne bavi profesionalnom obradom fotografija ili necim drugim za sto je bitna savrsena reprodukcija boja.

Takodjer me zaintrigirao Dell E2007WFP koji koristi TN+FILM panel i koji dolazi s preporucenom cijenom od 290USD. Samo se mozemo nadat da ce ta cijna u nas biti oko 3000kn. Losa vjest je da unatoc DELL-ovoj objavi da je model dostupan na svim trzistima iz firme Kodeks d.o.o. (Dell-ovi partneri za RH) su mi javili da ga sigurno nece dobiti u narednih 6 tjedana a i onda da ce biti upitno...

Model koji me ovako najvise zaintrigirao jest Samsung 225BW koji je po meni i malo previse nahvaljen tako da mi je tesko razluciti da li je to zbog veoma niske cijene (400USD vani ili 4000kn u RH) ili je zaista vrhunska kvaliteta u pitanju...
Komentare svih vlasnika 225BW mozete naci na: http://www.newegg.com/Product/CustRa...size=100&Page=
Dok par testova istog mozete naci na:
http://www.benchmark.co.yu/vidito.php?sid=11724
http://www.short-media.com/review.php?r=336&p=1
http://www.bcchardware.com/index.php...=2842&Itemid=3
http://www.xyzcomputing.com/index.ph...sk=view&id=807
Navodno jedina zamjerka je krvarenje pozadinskog osvjetljenja za kojeg su uglavnom rekli da i nije tako zamjetno osim ako se ne radi na tamnoj podlozi i ako se bas gleda u to...

Mnogi ljudi su me uvjeravali da su Widescreenovi buducnost. Uzevsi u obzir cinjenicu da su svi malo veci ekrani Wide formata, npr: LCD-i i televizije vece od 20" sve su wide formata. Upravo ti 20" ekrani postaju standard, dakle neupitno je da je Widescreen era vec pocela i samim tim sam odlucio da moj buduci ekran mora biti wide! Uostalom vec prije 100god dokazalo se da je covjekovim ocima lakse fokusirati na siru sliku nego na visu.

Zamolio bi vas svih da nadopunite ovaj post i drugim modelima i njihovim testovima u svrhu informiranja svih ostalih koji su u dilemama sto i zasto kupiti...
P.s. Namjerno sam izostavio neke (pre)skupe modele jer u tom slucaju vrijedi ona stara: "Koliko para toliko muzike"... : CoolRamb

Zahvaljujem se na odgovorima...

Zadnje izmijenjeno od: Seafreak. 09.11.2006. u 00:33.
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2006., 11:24   #2
Grunf st
profesionalni pijanac
 
Grunf st's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Split
Postovi: 78
IMHO jedina dva monitora koja su "bolja" za te novce su onaj dell u vranoga, i philips 200w6cs. Oba imaju s-ips matricu, 20.1 wide, i vrlo su slični po specifikacijama,samo šta je dell puno ljepši (philips ima neke škrbave zvučnike ispod) . Oba dođu oko 3300kn. Sve ostalo za te pare ti je TN matrica s kojom možeš zaboravit kvalitetnije boje,sliku...
__________________

Barton 3000+ @ 2.2ghz @1.625v
Soltek sl-75-frn2-rl golden edition
2x256 ddr samsung
cod2 vrti: ati radeon 9800 @ 380/650 + AC silencer rev 2
jedino šta vrijedi: samsung 971p )

Grunf st je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2006., 20:22   #3
Vey
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 89
Ponosni vlasnik novoga 225BW ovdje .

Vecina pohvala je utemeljena najbolji omjer velicina/kvaliteta/novci na trzistu.

Iskreno ako je za profesionalnu upotrebu vjerojatno ce ti trebati nesto skupjle , medutim za igre i filmove je genijalan ,nikakve zamjerke ni na boje ni na odaziv.
A dobijas 22" wide za 4k kunica......

Pri crnom ekranu jedva vidljivo na gornjem rubu ekrana izbija bijelo svjetlo.... ,ne mogu zamisliti kojoj picajzli bi to tocno semtalo (ako opet naravno iskljucimo prof. uporabu ).

Najveci za*** je sta se posiljka izgleda razgrabila i tesko je nac jedan....(svi ga kao i uvijek imaju u cjenicaima ,a kad dodes kupiti nema ga ni u planu ,tako je ber meli bilo i u HG spota i u Vemila i u M sana.... : hitthewa).

Ako te jos sta zanima slobodno pitaj.....
Vey je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 00:59   #4
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Vey Pregled postova
Ako te jos sta zanima slobodno pitaj.....
zanima me velicina piksela. Neki kazu da su pikseli pre veliki pogotovo ako se monitor iz blize gleda jer je ka finta jako velik za tu rezoluciju...
Moje oci bi se nalazile nekih pola metra od ekrana, je li to optimalna daljina?

Spominjao si Msan. Oni su glavni dobavljaci Samsunga ako se ne varam. Pa mogu li ja preko firme naruciti LCD direktno od njih ili oni samo rade s trgovinama na malo?

Zanima me po tvom misljenju, kakva je kvaliteta boja. Je li koja boja pre naglasena i da li se moze bez vecih problema ispraviti u opcijama ili s adekvatnim softwareom?
Jesi imao prilike usporediti ga s nekim modelom sta ima S-IPS ili XVA panel?
Kako izgleda gledanje DVD-a/TV-a na njemu?
Kako se vrte igre?
Ima li mrtvih/tirajucih piksela?
Za sto ga ti koristis i da li zadovoljava tvoje potrebe? (Ocijena od 1-10)

Bio sam spreman kupiti 205BW dok nije poskupio na 3300kn a 225BW se da nabavit za 3800kn tako da neznam ni sam sta cu! Imam osjecaj da ce mi 225BW bit pre velik...
Hvala na odgovorima...

Zadnje izmijenjeno od: Seafreak. 08.11.2006. u 01:21.
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 02:34   #5
Vey
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 89
Pikseli nisu nikakav problem u igrama i filmovima ,ne bavim se fotografijom pa stvaarno neznam reci kakav u prof radu s fotkama........ pola metra je idealno.

Monitor iako im je u cjeniku nisam nasao niti u vemila nii u hg spota ..... vjerojatno ga mozes naruciti preko nekog tko radi sa m sanom , u ST ti je to u konkretnom slucaju Rubidijum,samo se dugo ceka(meni se posrecilo da je netko otkazao narudbu u zadnji tren ,pa sam ga jos uzeo na firmu ...dakle ovu ljepotu od 22 inca sam platio 3350 kn.

Monitor je Bf serija W stoji za widescreean dakle bw sta znaci da je idealan za filmove i igre.

Naravno da nema mrtvih pixela ,pa zar itko dobije nov monitor s mrtvim pixelima? ,prije sam imao 17 incni samsung bf takoder nikakvih problema s njim 2 g kolko sam ga koristio.

Ocjenit neznam po ljestvici ne zivim od recenzija hardwera (ovo mi je prva mislim) ,al kazem ti idealan je upravo za filmove i igre.......
Widescreean podrzavaju sve nove igre a filmove ti nemoram opisivati kolko je veci gust gledati nego na staroj 4:3 kockici.
(u igrama ti moze pravit problem losa grafa treba povuci njegovu nativnu rezoluciju ako oces kristalno cistu sliku ,a i steta ovakav monitor spojit na vga izlaz ako imas jako staru grafu ,dvi je sad neki standard normale ***i ga...)

Prevelik bi ti mogao biti jedino stvarno je impozantna mrcina , al zar to za filmove i igre nije upravo super?

Gle svugdje po netu ga hvale kao best buy ,valjda s razlogom .

Gle ako ti je mon bas napet (a ima razloga da bude jer nudi stvarno puuuno za te pare) , a vidim da si iz st p.s. aj mi pa ga svrati 15ak minuta vidjeti,ako ce ti to kako pomoci....
Vey je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 11:25   #6
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
hej, da pitam nešto. Čuo sam da taj monitor ima problem sa "delay.em", odnosno, da slika kasni uodnsou nanaredbu...

kao, povučeš prozor u windozama, a taj prozor sa zadrškom krene... ne odmah, već malo kasni pa krene.. ?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 12:30   #7
Vey
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 89
Nije mi se dosada dogodilo nista slicno . Ni ghosting ni delay.
Vey je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 14:17   #8
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Ja sam nedavno nabavio NEC-a 20WGX2 - a prije toga koristio 19" monitor.
Ukratko, preporodio se.. boje su fenomenalne, slika stvarno izvrsna. Nema probijanja u coskovima, nemam mrtvih piksela. Istina je sto pise da je ekran, tj. sloj na njemu vrlo reflektivan, ali meni nimalo ne smeta s obzirom kako mi monitor stoji te na cinjenicu da uvijek preferiram imati nesto mracniju sobu. No, ukoliko je soba vise osvjetljena, dovoljno samo pojacati brightness - jer monitor stvarno ima uzasno jaku lapmu (meni je u normalnom radu brightness na svega 35%).
Igrice izgledaju stvarno fenomenalno, no problem moze biti s filmovima, pogotovo ako si blizu monitora. Naime, slika je jednostavno preostra, te se cak i na DVD-ima vidi da je i to ipak oblik kompresije.. no, ako se imalo odmaknes, stvar je OK
Sto se velicine od 20" tice - meni je idealna. Da, uvijek je ljepse imati 'sto veci' , ali da imam veci (monitor) onda bi stvarno morao previse 'sarati' pogledom po njemu. Ovo naravno opet ovisi i o udaljenosti na kojoj se nalazi.

Ukratko... prelaz s CRT-a na LCD je za mene bio stvarno veliki napredak
A sto se tice monitora koji zelis.. najbolje dobro proguglat sve reviewe, i ako mozes negdi probati monitor da vidis kako radi (u izlogu nije dobro zbog osvjetljenja okolo i svega toga..).
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 15:07   #9
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Mislim da ti je sad best buy monitor Philips 200WP7ES, ima AU Optronics P-MVA matricu (A3 revizija), vrlo dobre boje, kut, odličnu brzinu i nije previše blještav.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 19:21   #10
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
> misliš nekad da ovo nikad nećeš iskoristit ali recimo mene puklo da bezveze spojim digitalac preko njega i bez preoblema. Stvarno ima svaku moguću opciju za spojit

+ Good responsiveness and gaming performance --->> ghosting za normalne čovjekove oči ovjde ne postoji

+ Very wide viewing angles --->> zapravo ja ode nisam naša kut na kojem se boje mjenjaju i taj problem je riješen po meni

+ Good colour reproduction --->> a ovo je savršeno jer ovako žive i čiste boje nisam ni na jednom vidio

Dell 2007WFP – Cons:

- Slight panel uniformity variation in the corners --->> ovo su žešće gluposti, ovo ne postoji na ovom monitoru

- Noisy movie playback --->> ja mislim da sad malo previše izmišljaju jer opet i filmovi su mi odlični na ovom monitoru pa bili oni tamni ili svijetli

- Limited black depth --->> a na ovo sam se: roller : nasmija ovaj monitor ima tako dobru crnu da ja neznam šta ovi debili više izmišljaju

- Colour banding possibly an issue to the colour enthusiast, even with recent fixes --->> ali ovo je nažalost istina


dakle moj zaključak: najgori mogući review koji sam vidio jer ovdje čak nema ni slike ni ničega što bi činilo pristojan review. Recimo šta nisu uslikali monitor jedno pokraj drugog pa da se vidi šta je S-IPS a šta TN. : suicide
-->
Dell 2007WFP – Pros:

+ Excellent functionality and a wealth of inputs -->> misliš nekad da ovo nikad nećeš iskoristit ali recimo mene puklo da bezveze spojim digitalac preko njega i bez preoblema. Stvarno ima svaku moguću opciju za spojit

+ Good responsiveness and gaming performance --->> ghosting za normalne čovjekove oči ovjde ne postoji

+ Very wide viewing angles --->> zapravo ja ode nisam naša kut na kojem se boje mjenjaju i taj problem je riješen po meni

+ Good colour reproduction --->> a ovo je savršeno jer ovako žive i čiste boje nisam ni na jednom vidio

Dell 2007WFP – Cons:

- Slight panel uniformity variation in the corners --->> ovo su žešće gluposti, ovo ne postoji na ovom monitoru

- Noisy movie playback --->> ja mislim da sad malo previše izmišljaju jer opet i filmovi su mi odlični na ovom monitoru pa bili oni tamni ili svijetli

- Limited black depth --->> a na ovo sam se: roller : nasmija ovaj monitor ima tako dobru crnu da ja neznam šta ovi debili više izmišljaju

- Colour banding possibly an issue to the colour enthusiast, even with recent fixes --->> ali ovo je nažalost istina


dakle moj zaključak: najgori mogući review koji sam vidio jer ovdje čak nema ni slike ni ničega što bi činilo pristojan review. Recimo šta nisu uslikali monitor jedno pokraj drugog pa da se vidi šta je S-IPS a šta TN. : suicide
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2006., 20:05   #11
crn
The Geek Wants Out
 
crn's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: xxx
Postovi: 1,193
Ma odustani smartguy, nekima jednostavno ne možeš dokazati...
__________________


The Geek Wants OUT
by Ernest Cline


At first glance
I probably appear to be a somewhat ordinary,
somewhat average looking fellow.
Calm, harmless, at ease.

But this is by design.
You see, it is through decades of research and rigorous training that I have crafted this façade of normalcy.

And now, through intense concentration,
I am able to function in a social setting.
I can speak at length with educated people about
pertinent matters of public importance,
such as literature,
or the current political climate in Europe.

I am capable of conversing with you
without ever revealing that just underneath the surface
of this manufactured veneer
there hides an altogether different person.
A monster, some might say.
My alter-ego.
He is the opposite of the image I project.
He is the antithesis of Cool.
He is the LAST person you want to get trapped in a conversation with.

He is The Geek.
The obsessive science fiction movie watching,
comic book collecting,
Monty Python dialogue memorizing,
Dungeons and Dragons playing GEEK
that I struggle daily to keep hidden from the world.

But The Geek Wants Out.

He want to talk to you.
He wants to give you his doctoral dissertation on why
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
is the greatest fucking film of all time!

He wants to bitch slap you because
you’ve never seen Big Trouble in Little China.
What? Have you been living in a fucking cave?!

He wants to kick your ass in Star Wars Trivial Pursuit.
And he will.
Because he’s a fucking Geek.

And he wants his toys.
He wants the complete set
in mint condition,
still in the box.
He wants every item on the planet that is even remotely related to Ultraman.
Because Ultraman is Airwolf!

He could give a squirt of piss
about sports or politics or rhetoric.
Such things are of no consequence to him.
What matters is the release date of the next Lord of the Rings movie!

You see, The Geek can’t wait.
The Geek has no patience.
He wants what he wants when he wants it.
And all he wants is stupid shit!

He wants his own Tardis.
He wants his own light saber.
He wants to buy a DeLorean and he wants to drive it 88 miles per hour.

He wants movies.
He wants to see the Director’s Cut.
He wants the impossible to find Japanese bootleg with
6 minutes of never-before-seen footage.

He wants to watch Blade Runner. Again.
He wants to watch Brazil. Again.
He wants to watch A Clockwork Orange.
Again and Again!

But I deprive him of these things, as best I can,
until I can no longer ignore his voice
screaming in my head.

I am Jekyl. He is Hyde.
I am Bruce Banner. He is the Hulk.
Especially the Hulk from issues #272 to #378.

But no longer!
I am putting a stop to all this nerdy shit right now!
I’m an adult, for Christ’s sake!
And this body isn’t big enough for the both of us.
One of us has to go, and it’s gonna be him.
I banishing the Geek forever to the Phantom Zone,
just like in Superman II !
Because, in the end –
there can be only one.
crn je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2006., 00:12   #12
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Ja bi rado jednog 2007WFP ali zgadi mi se kad vidim njegovu cijenu vani i ovdje u nas. Nesumljam ja da su XVA ili S-IPS paneli neusporedivo bolji, ali ja samo istrazujem kolika je razlika u kvaliteti.
Npr:
1. Vecina ljudi kupuje LCD nakon CRT-a i samim time su se vec preporodili.
2. Vecina ljudi ne namjerava trcat oko monitora da su im bitni siroki kutovi koje pruzaju skuplji paneli.
3. Vecina ljudi koristi LCD-eve za citanje, surfanje i igranje. Mislim da za te tri stvari se ne isplati davati i po par tisuca kuna vise samo zato da bi imao malo vjerodostojnije boje. Ja san gleda Philipsov S-IPS panel i Samsungov TN panel jedan kraj drugog i nisam uocio drasticnu razliku, posto sam laik sta se toga tice sami ocijenite vjerodostojnost moje observacije...
4. Oni pusti dodaci tipa usb, s-video i slicno, to su pizdarije. 90% ljudi ni nezna cemu to sluzi a oni koji znaju kupe si TV-karticu i lipo rijese problem na pravi nacin. Zasto placati vise za nesto sto ti ne koristi?
5. Za sve ostale vrijedi koliko para toliko muzike...

Ne mogu se staviti u poziciju profesionalnog graficara ili nekog geeka kojemu je bitna i najmanja sitnica jer takvi ljudi su spremni potrositi bogatsvo za te dodatne mogucnosti...
Ja samo isticem cinjenicu da treba razmatrati stvari po principu ulozeno/dobiveno jer naposljetku to svih najvise i zanima.

Zadnje izmijenjeno od: Seafreak. 09.11.2006. u 00:37.
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2006., 00:29   #13
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Seafreak Pregled postova
Ja bi rado jednog 207WFP ali zgadi mi se kad vidim njegovu cijenu vani i ovdje u nas. Nesumljam ja da su XVA ili S-IPS paneli neusporedivo bolji, ali ja samo istrazujem kolika je razlika u kvaliteti.
Npr:
1. Vecina ljudi kupuje LCD nakon CRT-a i samim time su se vec preporodili.
2. Vecina ljudi ne namjerava trcat oko monitora da su im bitni siroki kutovi koje pruzaju skuplji paneli.
3. Vecina ljudi koristi LCD-eve za citanje, surfanje i igranje. Mislim da za te tri stvari se ne isplati davati i po par tisuca kuna vise samo zato da bi imao malo vjerodostojnije boje. Ja san gleda Philipsov S-IPS panel i Samsungov TN panel jedan kraj drugog i nisam uocio drasticnu razliku, posto sam laik sta se toga tice sami ocijenite vjerodostojnost moje observacije...
4. Oni pusti dodaci tipa usb, s-video i slicno, to su pizdarije. 90% ljudi ni nezna cemu to sluzi a oni koji znaju kupe si TV-karticu i lipo rijese problem na pravi nacin. Zasto placati vise za nesto sto ti ne koristi?
5. Za sve ostale vrijedi koliko para toliko muzike...

Ne mogu se staviti u poziciju profesionalnog graficara ili nekog geeka kojemu je bitna i najmanja sitnica jer takvi ljudi su spremni potrositi bogatsvo za te dodatne mogucnosti...
Ja samo isticem cinjenicu da treba razmatrati stvari po principu ulozeno/dobiveno jer naposljetku to svih najvise i zanima.

potpis
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na