Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.05.2014., 15:15   #241
arnso
Premium
Moj komp
 
arnso's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 79
to je firmware upgrade sto znaci da ce se moci staviti na svaki postojeci i buduci SSD pa nema razloga cekati s kupnjom SSD-a dok to ne dode
arnso je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 23:04   #242
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,886
Pozdrav, nisam upoznat sa SSD-om niti ičime oko njega pa me zanima šta bi taj hdd meni donio, običnom korisniku koji trenutno ima jedan 320gb hdd i drugi 2TB, to su dva obična, ništa extra brza hdd-a. Znači ne razumijem uopće čemu služi taj hdd, jeli samo za instalaciju windowsa i šta to donosi?
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.09.2014., 00:25   #243
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373


Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2014., 00:20   #244
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,886
Znači koliko sam skužio, na njega instalirat windowse i programe koje koristim svakodnevnom i sve bi mi trebalo bit puno brže.

Mislim da bi si mogao jedan od 120gb ubost.. jel mi može netko samo objasnit kako ide ono nešto sa backup-om windowsa, pa kad se nešto dogodi ne moraju se rušit skroz windowsi nego se brzo sve napravi sa backup-om?
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2014., 01:00   #245
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Uglavnom koristiš software za migraciju OS-a.

Samsung uz svoj SSD prilaže software (koji brandira kao svoj,
makar nije, ali radi OK), te Intel i neki drugi proizvođači isto,
no većina ne.

U svakom slučaju, Acronis True Image i Disc Director ti mogu pomoći.

Programa za to imaš more, samo trebaš malo googlati.

Paragon Migrate OS to SSD je isto tako dobar alat.

Istražuj.
Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 14:23   #246
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Pozdrav,

pregledao sam zadnjih 10 stranica ove teme i nisam našao slično pitanje. Ovakvu temu našao sam na jednom stranom forumu, ali starija od dvije godine, a mislim da su se stvari ipak malo promijenile od tada... Da li biste preporučili ugradnju SSD-a kao jedinog diska za desktop PC? Uskoro bih slagao novu konfiguraciju i razmišljao sam da napravim upravo to. U vidu imam Samsung 840 EVO od 250GB i Intel 530 od 240GB. Zasada prednost dajem Intelu zbog 2 godine dulje garancije. Obično na kompu imam zauzeto 100-150GB jer je sve ono što ne koristim na dnevnoj bazi pohranjeno na eksternom HDD-u (WD My Passport od 1TB).
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 14:44   #247
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor KhongLo Pregled postova
Da li biste preporučili ugradnju SSD-a kao jedinog diska za desktop PC? Uskoro bih slagao novu konfiguraciju i razmišljao sam da napravim upravo to. U vidu imam Samsung 840 EVO od 250GB i Intel 530 od 240GB. Zasada prednost dajem Intelu zbog 2 godine dulje garancije. Obično na kompu imam zauzeto 100-150GB jer je sve ono što ne koristim na dnevnoj bazi pohranjeno na eksternom HDD-u (WD My Passport od 1TB).
A zašto ne? Takav setup nije ni rijedak ni čudan.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 14:47   #248
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
ja imam tak.. doduše imam i jedan klasičan hdd u kanti samo je disconnectan.. po potrebi mogu ga uključiti ali za sad nema potrebe.. na 250gb mi stane sve što trebam.. računaj si da ga nikad ne napuniš na više od 70% jer mu onda padaju performanse drastično..
imart je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 15:23   #249
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
@ Old Iggy i imart - Hvala! Vidim da je to kod laptopa već postalo standardno, ali na desktopima uvijek nailazim na preporuku da se OS i par često korištenih programa stavljaju na SSD, a ostalo na HDD. Pretpostavio sam da je to zbog prostora i cijene SSD-a u odnosu na HDD, ali sam htio provjeriti. S obzirom da Intel daje 5 godina garancije, a da su mi dosadašnji HDD-ovi trajali uglavnom 3-5 godina, onda stvarno ne vidim razlog da kupujem još i HDD. Bolje je da taj novac usmjerim na neke druge komponente.

@imart - Znam za tu granicu od nekih 70%, pa bih zato i išao na 240 ili 250 GB (150/240 < 70%).
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2015., 18:21   #250
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor KhongLo Pregled postova
@ Old Iggy i imart - Hvala! Vidim da je to kod laptopa već postalo standardno, ali na desktopima uvijek nailazim na preporuku da se OS i par često korištenih programa stavljaju na SSD, a ostalo na HDD. Pretpostavio sam da je to zbog prostora i cijene SSD-a u odnosu na HDD, ali sam htio provjeriti. S obzirom da Intel daje 5 godina garancije, a da su mi dosadašnji HDD-ovi trajali uglavnom 3-5 godina, onda stvarno ne vidim razlog da kupujem još i HDD. Bolje je da taj novac usmjerim na neke druge komponente.

@imart - Znam za tu granicu od nekih 70%, pa bih zato i išao na 240 ili 250 GB (150/240 < 70%).
Meni je što se laptopa tiče daleko logičnije rješenje (s obzirom da većina laptopa i dalje dolazi s mehaničkim diskom) kupiti SSD, ladicu za HDD na mjesto optičkog pogona i jedan SATA7+6 na usb adapterčić s ebaya. Tako u mom slučaju (službeni lap) tvornički HDD ide na sata2 umjesto optičkog pogona, SSD na sata3 mjesto glavnog diska, a DVD-RW s adapterčićem ide u ruksak. SSD za OS i ostale programe, a tvornički HDD za storage i peri-deri.
Druga stvar su laptopi koji tvornički dolaze sa SSD-om, kao i stolna računala kojima korisnici sami biraju komponente i zbilja ne postoji razlog da SSD ne bude jedini disk u računalu.
generic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2015., 09:26   #251
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Zna netko u čemu je sad fora s tim? kaj naši trgovci to mogu svojevoljno smanjivati..i zašto uopće,kad oni ionako ništa ne gube?!
Politika jamstva je rijetko kad direktno "kopirana" politika proizvođača.
Načini rješavanja problema u jamstvu su razni, kao i pokrivanje troškova. Reći "ništa ne gube" je jako optimistično.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 18:21   #252
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Provjerio sam danas priču oko problematičnog jamstva, a ono što sam saznao stavio sam ovdje jer mislim da je prikladnije da bude na temi sa Samsungovim SSD-ovima.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 20:34   #253
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor KhongLo Pregled postova
Provjerio sam danas priču oko problematičnog jamstva, a ono što sam saznao stavio sam ovdje jer mislim da je prikladnije da bude na temi sa Samsungovim SSD-ovima.
Problem je što to nije jamstvo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 21:25   #254
vranjba
Premium
Moj komp
 
vranjba's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Razmišljam o ubrzavanju kompa pa sam mislio ubacit ssd.
E sad imam par pitanja za znalce u vezi prelaska na ssd:
1. dali mogu samo klonirati trenutnu instalaciju windowsa na ssd i kako bi to radilo
2. imam 4 gb rama, dali bi povećanje na 8gb uz ssd znatno ubrzao rad ili je dovoljan page file na ssd-u, trenutno mi firefox pojede oko 2.5-3gb nakon 2 sata surfanja
3. koji ssd, polovni ili novi, kontam 64gb mi dosta, jesu li ovi veći automatski i brži, ne znam baš ništa o ssd-ovima osim da su brzi
__________________


CPU: AMD Phenom II X2 545 @X4 B45 + AC Freezer 64 Pro PWM
MBO: Asrock a780GXH @ bios 1.70
RAM: Kingmax 2x2GB PC2-8500
VGA: Sapphire HD5570 1GB
Zvučna: Asus xonar d1
HDD: WD6401AALS + WD2000JB + WD3200AAJS
PSU: Corsair cx400W
Case: Gigabyte GZ-X6
Keyboard: Logitech mk520 + Microsoft Natural Wireless Mouse 6000
Daljnski: Mce ir
Zvučnici: Swans d1080mkii 08
Monitori: Philips 220SW + HP L1950g
TV: Panasonic TX-P50C3E
AIO: HP Deskjet F4280
OS: Windows 7 x64


HP Compaq nx7010
CPU: Pentium centrino 2.0 GHz
RAM: 1gb + 512mb PC2700
VGA: ATI Mobility Radeon 9200 32mb
HDD: wd 40 GB
OS: Win XP SP3 x32


CPU: Pentium 3 1.0 GHz + Glacialtech igloo 2520
MBO: Intel D815EFV
RAM: 2x 256mb PC133
HDD: Maxtor 80gb + Seagate Barracuda 7200.7 160gb
PSU: Codegen 400W
OS: Win XP SP3 x32
PCI Lan: Linksys cisco gigabit EG1032 v3
Routher: Thomson ST780i WL
Net: T-com Flat


Acernote lite 350pc
CPU: Pentium 100 MHz
RAM: 8 mb edo onboard
VGA: chips&tech f65545
HDD: ibm 540 mb
OS: win 95



CPU: pentium 166 MHz
MBO: ga 586vx rev 3.37
RAM: 4x16 mb edo ram
VGA: Ati 3D rage II +dvd 4 mb
HDD: quantum fireball se2.1a 2.1 gb
PSU: seasonic ssa-200g
Monitor: Acer 13"
OS: dos 6.22

vranjba je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 22:40   #255
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,910
1. Nije preporučljivo navodno, ja osobno klonira i niti moje oko, a niti bilo kakav benchmark me ne mogu uvjeriti da bi bilo brže da san operativni sustav instalira nanovo. Koristio Acronis True Image Home v13.
2. Bi li značajno ne znam, ali svakako bi ubrzalo, SSD koliko je brz, toliko je i dalje bilo kakav page file na njemu sporiji od RAM memorije.
3. Nemoj 64GB, vjeruj mi nije ti dosta, osin ako ne voziš kakav XP, uzmi kakav 120GB model. Polovni/novi, kako za ostali hardver, tako i ovdje vrijede više manje iste pozitivne/negativne stvari...
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 23:26   #256
vranjba
Premium
Moj komp
 
vranjba's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
el presidente hvala na brzom odgovoru
tako sam si sve i mislio nešto da će biti odgovori, sad ostaju samo "slatke brige" nadogradnje i izbacivanja 4 diska i ubacivanja ssd-a i jednom multi terabajca
__________________


CPU: AMD Phenom II X2 545 @X4 B45 + AC Freezer 64 Pro PWM
MBO: Asrock a780GXH @ bios 1.70
RAM: Kingmax 2x2GB PC2-8500
VGA: Sapphire HD5570 1GB
Zvučna: Asus xonar d1
HDD: WD6401AALS + WD2000JB + WD3200AAJS
PSU: Corsair cx400W
Case: Gigabyte GZ-X6
Keyboard: Logitech mk520 + Microsoft Natural Wireless Mouse 6000
Daljnski: Mce ir
Zvučnici: Swans d1080mkii 08
Monitori: Philips 220SW + HP L1950g
TV: Panasonic TX-P50C3E
AIO: HP Deskjet F4280
OS: Windows 7 x64


HP Compaq nx7010
CPU: Pentium centrino 2.0 GHz
RAM: 1gb + 512mb PC2700
VGA: ATI Mobility Radeon 9200 32mb
HDD: wd 40 GB
OS: Win XP SP3 x32


CPU: Pentium 3 1.0 GHz + Glacialtech igloo 2520
MBO: Intel D815EFV
RAM: 2x 256mb PC133
HDD: Maxtor 80gb + Seagate Barracuda 7200.7 160gb
PSU: Codegen 400W
OS: Win XP SP3 x32
PCI Lan: Linksys cisco gigabit EG1032 v3
Routher: Thomson ST780i WL
Net: T-com Flat


Acernote lite 350pc
CPU: Pentium 100 MHz
RAM: 8 mb edo onboard
VGA: chips&tech f65545
HDD: ibm 540 mb
OS: win 95



CPU: pentium 166 MHz
MBO: ga 586vx rev 3.37
RAM: 4x16 mb edo ram
VGA: Ati 3D rage II +dvd 4 mb
HDD: quantum fireball se2.1a 2.1 gb
PSU: seasonic ssa-200g
Monitor: Acer 13"
OS: dos 6.22

vranjba je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 09:15   #257
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
120gb najmanje a preporučljivo i više.. možeš klonirat, ali ako imaš mogućnost ponovne instalacije radije to..
ja i tak svaka 2-3 mjeseca ponovo podižem windowse pa mi je svejedno..

ssd radi najbolje na sata3 priključku. milsim može i sata 2 ali onda budeš imao max brzine upola koliko disk može pružiti.
imart je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 09:49   #258
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Citiraj:
Autor vranjba Pregled postova
Razmišljam o ubrzavanju kompa pa sam mislio ubacit ssd.
E sad imam par pitanja za znalce u vezi prelaska na ssd:
1. dali mogu samo klonirati trenutnu instalaciju windowsa na ssd i kako bi to radilo
2. imam 4 gb rama, dali bi povećanje na 8gb uz ssd znatno ubrzao rad ili je dovoljan page file na ssd-u, trenutno mi firefox pojede oko 2.5-3gb nakon 2 sata surfanja
3. koji ssd, polovni ili novi, kontam 64gb mi dosta, jesu li ovi veći automatski i brži, ne znam baš ništa o ssd-ovima osim da su brzi
1. Radije instaliraj od nule. Nećeš vjerovati koliko smeća ćeš se riješiti... Ah, naravno, NAPRAVI BACKUP svih postavki kojih se možeš sjetiti da su ti važne, a onda ipak napravi image diska i spremi ga negdje.... Paranoično, znam, ali isplati se.
2. Nikad nije dovoljno RAMa, veličine HDDa i broja jezgri procesora
3. Nikako nemoj uzimati ispod 120 GB. Koliko god sam pokušao optimizirati svoju instalaciju, nikako da padnem ispod 70 GB (trenutno 78). Dakle, samo Win 7/64, mail klijenti i antivirus, te svi update-ovi mi trenutno zauzimaju 78 GB.
Mail klijenti svoje baze drže na drugom disku. Svi programi koji se mogu instalirati negdje drugdje nisu na sistemskom disku (igre, recimo). Svi dokumenti su na drugom disku (e-knjige, slike, tablice, PDF...)
OK, mogao bih recimo obrisati dva browsera od tri.... ali mi trebaju za neke stvari...
Bodisson je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 10:11   #259
s4vgR
Premium
 
s4vgR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
180 GB best buy po meni. Neke stvari (i instalacije) koje često koristiš mogu onda stat na njega.
s4vgR je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 19:47   #260
Child Of Bodom
Premium
Moj komp
 
Child Of Bodom's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Varaždin
Postovi: 95
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Politika jamstva je rijetko kad direktno "kopirana" politika proizvođača.
Dakle..drugim riječima, na relaciji Trgovac <---> Proizvođač se događaju neke stvari koje baš i nisu potpuno t r a n s p a r e n t n e prema kupcu...hmm to nisam tako zamišljao.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Načini rješavanja problema u jamstvu su razni, kao i pokrivanje troškova. Reći "ništa ne gube" je jako optimistično.
Da..."oni ništa ne gube" - Točnije Trgovac ništa ne gubi pa zato nebi smio određivati vlastita pravila sa jamstvom. Po mojoj logici je to oduvijek bilo ovako : -ja Kupac platim Trgovcu a on Proizvođaču. Trgovac je ovdje samo posrednik. Proizvođač daje I njemu I meni određeni jamstveni rok na dotični proizvod. Ako dođe do kvara unutar jamstvenog roka mene Kupca ne zanima kako će to oni riješiti,ako je Trgovac to meni prodao,e pa sad isto tako neka se pobrine za rješavanje problema neispravnog proizvoda. Ovdje bi na gubitku trebao biti samo Proizvođač. Jer on treba stajati iza proizvoda kojeg prodaje. Ali, dobro..ovdje idem već debelo OFF topic. Na kraju krajeva,svi mi samo želimo dobiti proizvod i uslugu koju smo pošteno platili i koja nam se garantira bez da nas se izigra netransparentnim poslovima.
Child Of Bodom je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 21:37   #261
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Dakle..drugim riječima, na relaciji Trgovac <---> Proizvođač se događaju neke stvari koje baš i nisu potpuno t r a n s p a r e n t n e prema kupcu...hmm to nisam tako zamišljao.
Transparentne?
Nije ti tu gotovo nikad baš ništa transparentno. To ti je cijeli posao za sebe.

Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Da..."oni ništa ne gube" - Točnije Trgovac ništa ne gubi pa zato nebi smio određivati vlastita pravila sa jamstvom.
Kako misliš "ništa ne gubi"? K tome, trgovac je rijetko kad tu taj koji snosi troškove. Obično je ovlašteni servis taj koji to radi, trgovac je samo "posrednik" i ima isključivo troškove - zaprimanje, transport itd.

Ovisno o vendoru s kojim radi, može gubiti od nešto sitno ili ništa (npr., nekadašnja IBM i HP politika) kad dobije rezervni dio, plate mu se radovi na servisu i slično do - uvoznik / servis plati apsolutno sve.

Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Po mojoj logici je to oduvijek bilo ovako : -ja Kupac platim Trgovcu a on Proizvođaču.
U biti, krivo. Trgovac obično plati lokalnom distributeru, distributer regionalnom distributeru ili proizvođaču, ovisno o robi itd.

Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Trgovac je ovdje samo posrednik. Proizvođač daje I njemu I meni određeni jamstveni rok na dotični proizvod.
Krivo 2. Proizvođač nekad daje jamstvo, nekad ga uopće ne daje, nekad daje parcijalno... S druge strane, ne znam ni za jednog proizvođača / vendora koji daje takve jamstvene uvjete kao što su predviđeni zakonom (novo jamstvo za dio, povrat novca ako nema i slično).

Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Ako dođe do kvara unutar jamstvenog roka mene Kupca ne zanima kako će to oni riješiti,ako je Trgovac to meni prodao,e pa sad isto tako neka se pobrine za rješavanje problema neispravnog proizvoda. Ovdje bi na gubitku trebao biti samo Proizvođač. Jer on treba stajati iza proizvoda kojeg prodaje.
E sad, krivo 3... Proizvođač nekad zna stajati iza, ali jako rijetko snosi sve troškove. Lokalni distributer / servis često ima troškove npr. servisa, prijevoza robe od i do vendora, ljudstvo za servis i transport / uvozno izvozne troškove, lager dijelova (plus često dodatni PDV na dijelove makar ih dobio for free) i slično.

Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Ali, dobro..ovdje idem već debelo OFF topic. Na kraju krajeva,svi mi samo želimo dobiti proizvod i uslugu koju smo pošteno platili i koja nam se garantira bez da nas se izigra netransparentnim poslovima.
To i nije tvoj problem i zato zakonski trgovac tebi je jedina i isključiva točka za kontakt kod takvih stvari. No u praksi je to puno kompleksnije.

Iz tog razloga tebi jamstvo daje isključivo lokalna organizacija (uvoznik / distributer), a ne proizvođač. Proizvođači nekad mogu uletiti s podrškom, ali nikad to nije for free - obično uvijek imaš troškove prijevoza, uvoza / izvoza itd. Stoga kad vidiš da Samsung vani daje pet godina - kad netko kaže "samsung daje onaj ostatak od tri do pet" provjeri je li to lokalni Samsung ili neki Samsung vani. Nisam siguran da lokalni Samsung uopće ima nekakvu distribuciju i servis. AKo je to pak "negdje vani" onda si u banani - servis skuplji nekad od dijela.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 21:52   #262
Child Of Bodom
Premium
Moj komp
 
Child Of Bodom's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Varaždin
Postovi: 95
@ Iggy

Očito si jako dobro upoznat kako stoje stvari u ovom području sa jamstvima/trgovcima/distributerima.. tako da hvala na iscrpnom pojašnjenu koje mi je sada otkrilo neke nepoznanice,no ne samo meni nego i vjerujem,mnogim drugim forumašima! :-)
Child Of Bodom je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 21:55   #263
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
@ Iggy

Očito si jako dobro upoznat kako stoje stvari u ovom području sa jamstvima/trgovcima/distributerima.. tako da hvala na iscrpnom pojašnjenu koje mi je sada otkrilo neke nepoznanice,no ne samo meni nego i vjerujem,mnogim drugim forumašima! :-)
A gle, nekad sam bio tzv. CWO (Country Warranty Owner) za neke poznate brandove. Zato to pokušavam ljudima malo "drugačije" prikazati od ovog kako inače ljudi to zamišljaju.

Srećom , pobjegao iz tog biznisa.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 23:50   #264
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Iskreno ja se držim onoga što sam trgovac reklamira, ostalo me ne zanima...
Brain32 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 14:57   #265
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Child Of Bodom Pregled postova
Pretpostavljam da si vidio usporedbu ta dva diska ovdje...
http://ssd.userbenchmark.com/


Dakle Samsung je nešto maaalo bolji a dodatan plus (po meni dosta velik) je što ima 5g jamstva za razliku od ovog Cruciala...razlika u cijeni je zbilja neznatna (nije čak ni 130kn) pa je onda bolja opcija uzeti EVO model

Međutim, kad smo kod jamstva, ima tu jedan ALI...vidim da je u HR trgovinama jamstvo na taj 850 EVO model samo 3god a trebao bi službeno biti 5god

Eventualno kod E-digitala stoji da ima 5god jamstva...

Zna netko u čemu je sad fora s tim? kaj naši trgovci to mogu svojevoljno smanjivati..i zašto uopće,kad oni ionako ništa ne gube?!
mali off, ali vezano za jamstvo.. jamstvo daje tvornica tj. proizvođač. ja razumijem sta iggy govori, ali zakon je tu vrlo jasan.
ovi naši distributeri vole tu petljat, i isplati im se u smislu manje posla (kupci kao sto je npr član brain par postova gore rekao), ali po zakonu nisu u pravu i ako imas dokumentirano da proizvođač daje veće jamstvo (na kutiji, ili na webstranici ili sl.) imaš sva potrošačka prava na svojoj strani..
očito kad naši distributeri to ne poštuju da će biti problema, ali na kraju uz upornost sigurno se može sve istjerat ako je potrebno.. treba samo zapamtiti da oni ne daju jamstvo već tvornica i to je sve.


uz to treba reći da postoji minimalna zakonski definirana garancija.
a postoji i garancija koju može trgovac prodat, i nije vezana za tvorničku garanciju.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 14.02.2015. u 15:09.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 16:59   #266
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
mali off, ali vezano za jamstvo.. jamstvo daje tvornica tj. proizvođač.
Krivo. Proizvođač van RH ne daje iz zakonske domene RH baš ništa.
Proizvođači van RH (osim ako nemaju predstavništvo u RH koje se bavi time) nije pravni subjekt u RH i nije za ništa odgovoran.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
ja razumijem sta iggy govori, ali zakon je tu vrlo jasan.
ovi naši distributeri vole tu petljat, i isplati im se u smislu manje posla (kupci kao sto je npr član brain par postova gore rekao), ali po zakonu nisu u pravu i ako imas dokumentirano da proizvođač daje veće jamstvo (na kutiji, ili na webstranici ili sl.) imaš sva potrošačka prava na svojoj strani..
Čija potrošačka prava? Kome bi to prijavio? Budi ozbiljan.
Sve to radi isključivo distributer / uvoznik.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
očito kad naši distributeri to ne poštuju da će biti problema, ali na kraju uz upornost sigurno se može sve istjerat ako je potrebno.. treba samo zapamtiti da oni ne daju jamstvo već tvornica i to je sve.
Svi oni poštuju 100% sve što treba. A ni njima tvornica nekad ne daje jamstvo, posebno ne onako kako oni daju tebi.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
uz to treba reći da postoji minimalna zakonski definirana garancija.
a postoji i garancija koju može trgovac prodat, i nije vezana za tvorničku garanciju.
To dvoje nema nikakve veze. Za sve proizvode van RH zaboravi na "tvorničko jamstvo", osim ako ti tvornica jako ne izađe u susret. A na način kako se jamstvo ostvaruje i što jamstvo je, za takav slučaj nikad nisam čuo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 17:05   #267
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
Bas si trgovcu elektronikom naso prkosit izjavama..
imart je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 17:10   #268
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
Bas si trgovcu elektronikom naso prkosit izjavama..
Netko je ovdje trgovac?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 17:11   #269
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
Zasto nebi bio? Jel to zabranjeno ili?
imart je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2015., 17:13   #270
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
Zasto nebi bio? Jel to zabranjeno ili?
Zašto podcjenjivanje ili omalovažavanje?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na