Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2010., 10:34   #31
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
A od direktnog udara groma nebuš nikaj zaštitil. Ali ako će ti to pomoći da lakše spavaš noću imaš prenaponske letve koje imaju i taj koaksijalac. (samo primjer)
http://www.apcc.com/resource/include...sku=PF8VNT3-GR

Samo da te ja pitam. Rekao si da imaš na anteni gore pojačalo (pametno), a dolje valjda "napajanje". A onda si napisao da si negdje na pola stavio T splitter. Ako si to napravio, naprpavio si grešku jer bi T splitter trebao ići nakon tog "napajanja" IMO. Nek me netko ispravi ak griješim.
  Reply With Quote
Staro 18.10.2010., 10:40   #32
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ako netko ima iskustva sa ovim antenama (1, 2, 3), jel ova od 130 kuna hvata dosta bolje od ovih drugih?

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Samo da te ja pitam. Rekao si da imaš na anteni gore pojačalo (pametno), a dolje valjda "napajanje". A onda si napisao da si negdje na pola stavio T splitter. Ako si to napravio, naprpavio si grešku jer bi T splitter trebao ići nakon tog "napajanja" IMO. Nek me netko ispravi ak griješim.
Taj T-spliter najvjerojatnije ima dc pas pa nema veze gdje ti stavio splitter jer napajanje samo napaja pojačalo, tj. glavno da se spliter nalazi poslije pojačala nije bitno jel prije ili poslije napajanja (ako ima dc pass).
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2010., 10:44   #33
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Nemam iskustva, ali prema specifikacijama ova od 130 košta skoro taman onoliko koliko je duža, šira, ima više "elemenata" (zaboravih kak se to zove pa prepisujem sa sajta)
  Reply With Quote
Staro 18.10.2010., 13:24   #34
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako ćeš se već bacit u trošak onda kupi nešto provjereno a ne ove chunga-lunga-max kvalitete.
Uzmi Iskra DTX-22F ili Iskra DTX-48F. Graf koji valjda ne treba posebno tumačiti:

Ovu YAGI AV-925 dosta hvale mada mi nije nešto impresivna po karakteristikama a i mogla bi se prije raspast ako je stalno na udaru "vjetrića". Eh što ti je Google > dokaz.

Da ne pišem ponovo vidi 1, 2.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.10.2010. u 13:33.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2010., 23:22   #35
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Uzmi Iskra DTX-22F ili Iskra DTX-48F. Graf koji valjda ne treba posebno tumačiti:
Trebalo bi pošto vidim dolazi do zabune oko vrijednosti "dobitka" antene.
Dakle dBi & dB nije isto, dBi je ravno 2,15dB više u odnosu na dB tako da treba vrijednost tih grafova preračunat u dB ili u dBi za obje antene koje se uspoređuju.
Dobitak ( vjerovat ćemo opisu na stranici ) YAGI UHF 91 antene je 14-16 dB koja je usput rečeno čista kopija prijašnje iskrine UHF 91X serije antena.
Razlika je jedino u leguri nosača,
Al-Mg u iskrinoj te iskrina ima spajanje koax kabla klasično a kopija ima F konektor/priključak.

Poslje UHF 91X serije izašla je revizija te antene u smislu dodavanja F konektora, sve ostalo je ostalo isto. Broj elemenata je povećan za 1 ( F konektor ), materijal isti, isti broj direktora, identičan reflektor itd...
Evo kako izgleda
Iskra UHF 92X koja ima isti dobitak kao prve dvije već navedene, sad ćemo je usporedit sa DTX i DTM serijama koje su došle nakon ovih o kojima smo utvrdili gradivo.
Pa krenim sa uzdanicom, top model: Iskra DTX 92F ( C ), dužina je povećana za 1cm, materijal nosača je isti, direktori su stanjeni, dipol je doživio izmjene, isto je otvoreni ali je u dva reda i obična "elektroda" je u pitanju.
Sad ono bitno: dobitak se deklarira kao 12-18,5 dBi što je zapravo u odnosu na starije modele 9,85-16,35 dB te se iz grafova ljepo vidi da je ta antena po pitanju prijema gora od starijih verzija.
Na 620MHz DTX 92F ima dobitak debelo ispod 15dBi pa još ako oduzmemo 2,15dB dobijemo stvarni dobitak ~12dB dok starije revizije UHF 92/91X imaju dobitak 15,5dB na 620MHz.


Nove revizije iskrinih antena se izjednačavaju sa starim tek u višljim frekvencijama, od 740MHz pa nadalje što bi značilo da je prijem dobar/identičan tek od 55-tog do 68 kanala a to svakako nije dobro
jer od svih digitalnih regija jedino D7 i D9 imaju kanale na MUX-B, sve ostale regije imaju debelo niže frekvencije.... Zadnje revizije iskrinih antena po mojem osobnom iskustvu kod postavljanja nisu dobre.
Nije ni iskra što je nekad bila, uštede na materijalu su vidne, antena je olakšana dobrano i nosač se rukom može deformirat. Dipol je sad malo deblja "elektroda" i valjda nemate vrana u komšiluku koje vole sletat na antene....

DTX 22F: 10-14,8dBi ( 7,85-12,65dB )
DTX 48F: 11-16dBi ( 8,85-13,85dB )
DTX 92F: 12-18,5dBi ( 9,85-16,35dB )

MAXI UHF MINI 14dB Mke shop

UHF 47X: 11-12dB
UHF 71X: 10-14dB
UHF 91X: 14-16dB Podatci uzeti tu za usporedbu.

Nakon par postavljanja tih novijih revizija iskrinih antena ne preporučam ih više nikome, tražim po trgovinama starije revizije jer su konstrukcijski čvršće a i sam dobitak
na nižim kanalima je bolji. Nešto kvalitetnije ali teže dobavljivo može se vidjet ovdje, preporučio bih modele DTV 1015F i DTV 1011F.
Iskra antene su nekad bile skupe antene i nije to svatko kupovao, sad su jeftine...


Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 18.10.2010. u 23:45.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 00:15   #36
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ima kod kuće dvije riblje kosti + pojačalo 2x20dB i to spojeno na 3, nekad 4 TV-a. Imam TV tuner u kompu koji ima izgleda malo slabiji prijem od DVB-T uređaja pa mi se nekad gube programi. Hvatam ove programe:

(HRT1, HRT2, RTL, Nova, Kapital) (Čakovečka, Varaždinska,) (Z1, Jabuka, Net) 642MHz, (ORF1, ORF2 St, ORF2 BT) 514MHz, (RTL Klub, TV2, m1HD, m2HD, Euronews EN, FR, GER) 498MHz, (Duna HD, Autonomia) 826MHz.


Nekad mi se gube ovi sa 642 (samo na kompu), 514, 498 i 826MHz, pa namjeravam zamjenit antene i stavit jače da, e sad po onom grafu ta yagi UHF 91 i nije tako loša




Na 642 ima nekih 15dB, na 500 i 514 14dB, a na 826 skoro 16dB, sigurno puno bolje nego ove koje sad imam.

E da, nema baš puno vrana a i previše vjetra kod mene.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 10:43   #37
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
@silver_tip
Pohvala za dobru analizu i tumačenje, nažalost u svemu pa i u ovom slučaju se vidi rezultat "štednje".

@pinkskin
Gore sam stavio link (neznam jesi li vidio): "Odašiljači za lokalce tj. MUX D radi sa manjom snagom u usporedbi sa MUX A i B i zato ih je teže ulovit u nekim situacijama / lokacijama."
Stavljanje nove / bolje antene bi trebalo pomoći. Daj si truda i napravi:
- za svaki kanal / frekvenciju utvrdi lokaciju odašiljača
- napravi skicu gdje se vide smjer / lokacija svih odašiljača u odnosu na tvoju kuću
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 17:32   #38
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Z1 642
Jabuka 642
Net 642
Čakovečka 594
Varaždinska 594
ORF1 514
ORF2St 514
ORF2B 514
ATV 514
RTL Klub 498
TV2 498
m1HD 498
m2HD 498
Euronews EN, FR, GER, 498
DunaHD 826
Autonomia 826



Uploaded with ImageShack.us

antene mislim da su ovako okrenute, A je moja kuča B je 594MHz a C je 642MHz. Antene sam namješto na poziciju gdje ovi odašiljači imaju najbolji signal, a ove druge programe sam usput uhvatio, neznam točno gdje se nalaze odašiljači na 826, 498 i 514 MHZ

Pozicije ova dva odašiljača sam tu našo http://digitalna-televizija.net/DVB-...koj-Srbiji.php
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 18:24   #39
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Tko se nađe u švabiji neka potraži Kathrein antene.



AOT 65 sam imao priliku vidjeti i to još na rotatoru, nisam je testirao ali slika Vinkovačke televizije iz Doljnjeg Miholjca je kristalno jasna na 61 kanalu UHF-a sa Borinaca u analogiji.
Prema podatcima svakako ima veće pojačanje od bilo koje iskre DTX serije a i početno veće pojačanje. Cijena: prava sitnica ~100€
Razmišljam si dobavit model AOS 32 iako je samo do 37 kanala jer ima 15,5dB početnog pojačanja !

Kod nas nevoljko bih izdvoijo ( čitaj nešto bolje teže dobavljivo ) Fagor antene, ima ih nešto u ovdje 35-65€, neki modeli su zanimljiviji od iskrinih.



Ako is pažljivo usporedimo sa iskrinim DTX i DTM modelima kompletna FAN 43 serija je bolja od DTM serije do 660MHz a od DTX do 740MHz. ( usporedba sa najjačom DTX/DTM )
Fan 10337 i 10357 nemaju premca naspram iskre a nije ni 10369 u svojem bandu ništa lošiji od najbolje iskrine. Problem je što su kanalne tj. Fagor je UHF band razdjelio na 3 područja.
To uopće ne mora biti loše, čak naprotiv, sve ovisi koji se kanali misle pratit pa tako složit antene/skretnice/pojačalo.

@pinkskin

Evo nadopunio sam tvoju kartu, sad točno vidiš šta i odakle hvataš.


Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 19.10.2010. u 20:16.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 20:50   #40
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Jel znaš možda koji graf je od ove antene, odprilike http://mke.hr/shop/product_info.php?...roducts_id=247

Vidim nsa svim slikama da je pokazano ovakvo postavljanje antene, jel utječe šta na prijem signala ako se ta antena stavi na sredinu stupa?
__________________


Zadnje izmijenjeno od: pinkskin. 19.10.2010. u 20:57.
pinkskin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.10.2010., 21:46   #41
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Nemam za nju, kak će i bit kad su to kopije... Šta oni stave kao podatke to je to, bilo tako ili ne.
Što se postavljanja tiče cijev nebi trebala prolazit kroz antenu jer je kao i svaka druga prepreka, smeta.
Inače antene proizvodžači testiraju na PVC cijevima i sa optičkom vidljivošću od predajnika do antene.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 22:29   #42
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
ispricavam se sto ovako upadam
trazim po forumu ali nikako ne mogu naci temu gdje je netko postao o homemade anteni od zice i komada daske
mislim da je dao i youtube link
znam o cemu se radi ali mi treba bas taj post (cini mi se da je postano za vikend)
ako neko zna o cemu pricam neka mi pukne link na pm ili ovdje
hvala unaprijed
baban je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 22:37   #43
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Ja sam je napravio.

Evo ti youtube link.



Također, napravio sam novu verziju antene, s drugim dimenzijama i još nekim sitnicama, malo sam je vizualno dotjerao i puno bolje prima signal, te više programa. Evo slikica.



Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 23:24   #44
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
e to sefe, to me zanima
gdje si nabavio uhf transformer?..

edit: ispricavam se na padobranstvu
2flikoman - moze na pm

Zadnje izmijenjeno od: baban. 19.10.2010. u 23:42.
baban je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 23:31   #45
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Mi ovdje pričamo o pravim stvarima i onda djeca upadnu sa nekim DIY za uhvatit signal s prvog brda

Šta kaže kolega silver_tip, UHF antene (one duge) se nebi smjele "presjecat" ant. stupom nego bi trebalo montirat preko ovakvih nosača 1 ili 2 za dvije antene.
Kraće verzije antena imaju učvršćenje na kraju jer je meh. opterećenje puno manje a i automatski je izbjegnuto presjecanje.
Po istim pravilima (vjerojatno ima negdi po netu), postoji izračun vertikalnog razmaka među antenama na istom stupu.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 19.10.2010. u 23:40.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2010., 00:01   #46
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Evo malo o vertikalnom razmaku antena.

http://www.ehow.com/how_6233630_conn...-antennas.html

Bilo bi dobro da netko, pod netko mislim silver, ak mu se da napravi neki sticky, jer po postovima najviše zna, gdje ima par savijeta u vezi postavljanja, izboru antena i opremi, jer očito slogan naše vlade "siđite s krovova" je za stavit u ono mjesto gdje sunce nesja.

Iz dosadašnjeg iskustva je još teže uštimat antenu za prijem DVB-T signala, osima ako sva se gleda samo HRT1, HRT2, HRTL i Novu jer odašiljača koji odašilju ove programe ima puno

@silver

Jel možeš na karti od prilike nacrtat odakle se emitira program TV 4 RIJEKE iz Karlovca i program TV plus Jastrebarsko, (Tusti vrh).
__________________


Zadnje izmijenjeno od: pinkskin. 20.10.2010. u 13:06.
pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2010., 21:13   #47
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Evo info sa drugog foruma za vas "gore", promjenjena je modulacija na lokalnom MUX-D UHF 57 sa 64-QUAM na 16-QAM, možda isto naprave i na MUX-D UHF 42.
Ovom promjenom postiže se bolja pokrivenost nasuprot boljoj definiciji. Izgleda da su i nešto malo digli snagu na MUX-D UHF 42.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2011., 22:22   #48
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Dečki, trebam preporuku za dobar splitter.

Trenutno imam jedan uštekan u kutiju od kabelske, jedan kabel vodi do tv-kartice na kompu i u splitter je uštekana mala antenica za DVB-T.

Prijem kabelske na kompu je dobar ali od zemaljske ulovi samo 506 dok 642, 690 i 762 lovi samo ako skinem splitter i spojim direktno.

Na ovom sadašnjem piše:

BVP421
Frequency 0-1000 MHz
Insertion loss 3.5dB
Isolation 22dB
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 04:23   #49
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Trenutno imam jedan uštekan u kutiju od kabelske, jedan kabel vodi do tv-kartice na kompu i u splitter je uštekana mala antenica za DVB-T.

To što imaš je klasični razdjelnik, on dijeli signal na dvije grane. Trebaš udruživač signala.


Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Isolation 22dB
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Prijem kabelske na kompu je dobar ali od zemaljske ulovi samo 506 dok 642, 690 i 762 lovi samo ako skinem splitter i spojim direktno.
E to je zato što nemaš drlog razdjelnik nego je dobra izolacija između njegovih izlaza pa eto prođe samo najjača frekvencija. ( 506MHz )

1. Probaj kemijat, možda prođe signal od kablovske.
Na ulaz u taj razdjelnik spoji antenu, jedan od izlaza prema kompu
a na drugi izlaz spajaš izlaz iz utičnice od kablovske.

2. Baciš se u trošak i spajaš tako da izlaz od kablovske ide u "DCPASS" ulaz kako bi po potrebi prigušio
signal od kablovske da nebi ometao signal od antene. Ovaj udruživač je VHF-UHF ( 47-862MHz ) tako da će sigurno radit.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 10:31   #50
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za početak stavi dvije UHF antene ili slična VHF/UHF (može i kombinacija ovisno o kanalima koje treba "pokrit"),
odmah kod njih na stupu stavljaš širokopojasno pojačalo sa dva ulaza i regulacijom za svaki ulaz,
odatle ideš sa jednim koaksijalcem do mjesta gdje trebaš razdvojit signal (za dva TV) gdje stavljaš ispravljač koji ima integriran razdjelnik pa dodatni nije potreban.
Profesionalnije rješenje je korištenje kanalnih pojačala (može biti više njih u istoj kutiji) jer tako smanjuješ interferencije i smetnje ali i povećava cijenu jer se uglavnom rade po naruđbi.
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa nije ni to problem, dvije antene (recimo za slovence) ćeš spojit sa antenskom skretnicom a iz nje u jedan ulaz gore navedenog pojačala i ostalo kako je već rečeno.
Nešto lošija varijanta je korištenje razdjelnika u "obrnutoj" funkciji.
Važan detalj je da na ove dvije antene ne dolazi signal na istim kanalima (barem za one koji ti "trebaju").
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Bilo bi bolje uzeti ovo pojacalo + skretnicu koju je Nikky vec predlozio. Pojacalo uzeti u izvedbi: jedan kanalni ulaz + jedan sirokopojasni ulaz.

U kanalni ulaz spojit najdalji odasiljac tj. odasiljac koji ima najslabiji signal ( nije nuzno da bude najdalji ).
U skretnicu spakovati ostala dva odasiljaca/antene pa u sirokopojasni ulaz pojacala. Ovakvom izvedbom imat ce sigurno manje smetnje i bolje signale.
pozdrav dečki. njubi sam po pitanju antenske opreme i sustava ali ova 3 posta prilično dobro opisuju situaciju koju i sam imam, ili bi htio imati. dakle, jedna antena prema Sljemenu a druga prema Sloveniji. (živim na području Velike Gorice).

kako sam njubi molio bih malo objašenja oko opreme koja se spominje u citiranim postvima.

Nikky spominje širokopojasno pojačalo (2 ulaza i 1 izlaz) i skretnice. U čemu je razlika? Pretpostavljam da skretnica samo "spaja" signale sa različitih antena prema jednom izlazu dok ŠPP ih ujedo i pojačava. Ili se radi o nečem drugome?

za ovo ŠPP piše "Radni napon +12 V". Preko čega se napaja to pojačalo? Da li preko koaksijalca ili mora imati neki drugi dotok struje. Može li se montirati vani?

silver_tip spominje kanalno pojačalo. Koja je razlika između tog i širkopojasnog? Koje je bolje?

znam da su pitanja njubijevska ali nisam baš upoznat sa tom opremom pa da nešto krivo ne kupim.


inače da opišem malo situaciju kakvu imam i što želim postići. živim na području Velike Gorice (neda mi se crtati po mapi pa ne zamjerite, a i situacija je dosta slična gore opisanoj). sa Sljemenom imam optičku vidljivost i hrvatske programe hvatam super preko obične riblje kosti (15 programa negdje). Slovence također hvatam međutim neki programi malo prekidaju.

ideja mi je staviti još jednu antenu i usmjeriti je prema slovencima ali me muči to povezivanje i mogući gubici. eksperimentirajući samo sa tom jednom antenom sam skužio da ne pomaže previše ako ju usmjerim prema Sloveniji. programi se hvataju ali i dalje neki prekidaju pa bi vjerojatno trebao pojačati nečime taj signal. sad sam na poslu pa ne mogu provjeriti na kojim sve kanalima primam programe. znam da SLO1-3, Kanal A, PopTV i slično primam na 666MHz, za ostale nisam siguran.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2011., 20:57   #51
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
1. Tvoja pozicija.
2. Pozicija odasiljaca sa kojih se hvata tv program. ( svih nasih te BiH i SCG ).
3. Frekvencije Svih kanala koji se prate/gledaju. ( ne treba u MHz nego je dovoljno npr: 24-ti, 44-ti, 52-gi itd... )
4. Razdvojit na karti oznake odasiljaca/kanala za analogiju i DVB-T.
ulovio sam malo vremena danas i složio neku improviziranu kartu: moja pozicija i odašiljači

lociran sam malo ispod Velike Gorice i sa Sljemenom imam optičku vidljivovst pa to nisam ni označavao. recimo da me ne zanima ništa istočno niti južno od mene, dakle želim samo malo bolje hvatati slovenske programe. označio sam 4 slovenska odašiljača koje mi je ponudila editirana karta. međutim ne znam da li ima još neki s kojeg bi mogao uloviti signal.

popis programa i frekvencija je sljedeći:

hrvatski programi:

CH25 - 506 MHz - HTV1, HTV2, RTL, Nova TV
CH42 - 642 MHz - SPTV, Z1, Net, Jabuka, CMC, Kapital Net
CH48 - 690 MHz - RTL2, Doma TV
CH57 - 762 MHz - TV4R, TV Plus

slovenski programi:

CH45 - 666 MHz - SLO1, SLO2, SLO3, Kanal A, POP TV, Info TV, Vaš Kanal
CH64 - 818 MHz - Pink SI, TV3, Norkring
CH27 - 522 MHz - RTS, TELE M, SLO1, SLO2, SLO3, Kanal A, POP TV, Info TV
CH52 - 722 MHz - VTV

zelenom bojom sam označio hrvatske programe koje hvatam i sa njima nemam problema. slika je super čak i kad antena ne gleda direktno na Sljeme.

plavom bojom sam označio slovenske programe koje također dobro hvatam ali ponekad malo slika prekida i dođe do slabljenja signala, posebno kad je loše vrijeme vani. magenta bojom sam označio slovenske kanale koje hvatam ali slika nije baš stabilna. često bude jittera i onih kockica, ili se malo izgubi zvuk. za kraj crvenom sam označio slovenske programe koje slabo hvatam a ponekad mi javi nema signala.

ono što bi je bitno da, ako je ikako moguće, ove plave i magenta prebacim u zelene

trenutno je vani jedna kratka logaritamska antena. ako se ikako može dobiti bolje slika sa postavljanjem još jedne takve i nekih pojačala molio bih za savjet.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 00:57   #52
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Pogledaj ove liste i pokušaj detektirat iz kojeg smjera / odašiljača najbolje hvataš pojedini SLO MUX: http://dvb-t.apek.si/multipleks_a i http://dvb-t.apek.si/multipleks_b.
Osim okretanja postojeće antene, probaj nabavit / posudit "riblju kost" (ona duga UHF antena).
Najvjerojatnije loviš MUX A i MUX B sa Trdinov vrh - a, vidi napomene za zamjene kanala.
Sad uz pomoć karte i situacije na lokaciji probaj usmjerit antenu. Ako sama antena neda dobar rezultat, gore si sam linkao šta trebaš napravit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 07:17   #53
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
popis programa i frekvencija je sljedeći:

hrvatski programi:

CH25 - 506 MHz - HTV1, HTV2, RTL, Nova TV
CH42 - 642 MHz - SPTV, Z1, Net, Jabuka, CMC, Kapital Net
CH48 - 690 MHz - RTL2, Doma TV
CH57 - 762 MHz - TV4R, TV Plus

slovenski programi:

CH45 - 666 MHz - SLO1, SLO2, SLO3, Kanal A, POP TV, Info TV, Vaš Kanal...............SLO mux A - Trdinov vrh
CH64 - 818 MHz - Pink SI, TV3, Norkring............................................................SLO mux B - Trdinov vrh
CH27 - 522 MHz - RTS, TELE M, SLO1, SLO2, SLO3, Kanal A, POP TV, Info TV............SLO mux A - Pohorje
CH52 - 722 MHz - VTV...........................................................................TV Velenje odašiljač "Plešivec" ( kod Velenja )
Evo editirao/nadopunio sam ti tablicu odakle hvataš slovence, imaš 3 pravca/odašiljača koje loviš iz dežele.
Ako bi htio to sve lovit + naravno naše kanale onda se kreće sa cifrom ~2.354,50 Kn minimalno + odgovarajuće antene ( 4 kom. )
Ponekad me pitaju ljudi: pa što toliko skupo i zašto baš programibilno pojačalo, jel nemoš spojit 3-4 one riblje kosti u 2 udruživača pa se to opet u jedan ?
Može se naravno ali samo ako su ta 3-4 odašiljača dovoljno bilizu i ako je kut postavljanja antena približno na svakih 90 stupnjeva.

Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
ono što bi je bitno da, ako je ikako moguće, ove plave i magenta prebacim u zelene
Ovo je moguće i relativno jeftino pa da citiram sam sebe & @Nikky jer je primjer isti.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Bilo bi bolje uzeti ovo pojacalo + skretnicu koju je Nikky vec predlozio. Pojacalo uzeti u izvedbi: jedan kanalni ulaz + jedan sirokopojasni ulaz.

U kanalni ulaz spojit najdalji odasiljac tj. odasiljac koji ima najslabiji signal ( nije nuzno da bude najdalji ).
U skretnicu spakovati ostala dva odasiljaca/antene pa u sirokopojasni ulaz pojacala.
Pojašnjenje:

U kanalni ulaz pojačala spojit antenu za "magneta" - CH64 - 818 MHz npr: Fagor FAN 4369,
pošto će radit u kanalnom ulazu pojačala za ostale frekvencije biti će "mrtva".
U prvi ulaz skretnice spojit antenu za "plavce" CH45 - 666 MHz npr: Fagor FAN 4351, ona ima maximalni dobitak baš oko CH 43,44,45,46.
U drugi ulaz skretnice spojiš postojeću antenu što imaš, naravno sad izlaz iz skretnice ide u širokopojasni ulaz pojačala.

Ne moraš koristit antene što sam predložio, možeš to isto probat i sa jednom logaritamskom UHF širokopojanom usmjerenom na Trdinov vrh
a pojačalo uzet u kombinaciji 2 širokopojasna ulaza. Također možeš umjesto logaritamske ili ove dvije Fagor FAN antene uzet jednu Fagoricu
( FAN 10369 ) pa isto sa kombinacijom 2 širokopojana ulaza u pojačalo međutim upitan je rezultat.

Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Dečki, trebam preporuku za dobar splitter.

Trenutno imam jedan uštekan u kutiju od kabelske, jedan kabel vodi do tv-kartice na kompu i u splitter je uštekana mala antenica za DVB-T.....
Jes riješio to i na koji način ?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 15.04.2011. u 07:30.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2011., 18:24   #54
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
@Nikky

hvala za link. odlična je mapa. mada vidim da slovence hvatam sa Trdinoveg vrha pa mi se kao najbolja opcija čini usmjeriti jednu bolju antenu prema tom odašiljaču.

@silver_tip

bez brige, nije mi ni cilj pohvatiti sve ono što sam naveo u tablici već samo ova druga opcija. da ustabilim programe koje hvatam s Trdinoveg vrha.

malo ću proučiti još karte i opremu koja mi je na raspolaganju. mislim da bi se sa jednom jačom logaritamskom i pojačalom dalo napraviti ovo što želim. pri tom da postojeća antena ide prema Sljemenu. kad ulovim vremena, i kupim bolju antenu, malo ću eksperimentirati pa javiti rezultate.

hvala obojici na objašnjenjima i preporukama
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 20:54   #55
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Treba mi preporuka za neku dobru sobnu antenu i gdje bi se mogla kupiti na području Rijeke, ova koju trenutno imam ne hvata signal nikako a provjerio sam s malo jačim modelom i onda lovim pristojan signal, ajde nabacite neki provjereni model
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 22:11   #56
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
X postova ranije ćeš naći ovu točnu formulaciju: "Najbolja sobna antena je vanjska antena !".
Da probaš uz kauciju (ako na to pristanu u trgovini) na prozor stavit ovu panel antenicu:
http://www.holex.hr/antene-i-pomocni...ka-s-pojaalom/
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2011., 22:31   #57
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Nakraju sam kupio UHF Maxi antenu, pa sam je sad montiro kod kuće (bio sam ju još kupio prošle godine i imo je pa sam je sad donjo kuč). Imam još 2 "riblje" kosti. Stavio sam tu UHF maxi antenu, i narihto na najbolji signal (HRT1,2 RTL, Nova, Z1, Net) htio sam jednu riblju kost okrenut prema SRCU TV i VTV-u, ali kad je spojim sa UHF maxi antenom onda nehvata ništ, kad odspojim UHF maxi onda fiblja kost hvata, obje su spojene na pojačalo 2x20dB.

Imo sam več takvih problema kad sam prošle godine spajo isto UHF maxi i riblju kost, razlika u visini je bila 1-2 metra. Jel je imo netko takvih problema, ja mislim da je to zbog toga što je na ribljoj kosti na mjestu gdje se učvrščuje antena kratko spojena, do kod UHF maxi toga nema.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2013., 20:27   #58
GT3
Premium
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Kr. toplice
Postovi: 139
Antena za TV

Prije 5 godina sam slozio cijeli novi sistem. kupio sam sve novo, antenu, riblju kost, pojacalo, nove kablove i konektore. antena i pojacalu su u potkrovlju, a TV je u prizemlju. do prije cca 2 mjeseca se neki kanali poceli kubiti signal. HTV1, 2, RTL i Nova su ok, a ostali (RTL2, Doma, Net, CMC itd) se gube. pregledao sam konektore i pojacalo i sve se cini ok. okretao sam antenu i najbolji signal je kako stoji cijelo vrijeme. sto bi moglo biti? jel pojacalo odlazi? ili? molim vas pomoc, ne znam sto da radim,
hvala
GT3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2013., 22:19   #59
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako ne možeš doči do profi testera preostaje ti test sa fizikalom
Odnit telku u potkrovlje i prvo tu provjeriti nivoe signala prije i nakon pojačala,
telka bi trebala imati mogućnost prikaza nivoa i kvalitete signala.
Također probaj privremeno izbaciti pojačalo iz lanca, jasno uz potencijalni privremeni gubitak slabih signala.
Nebi bilo prvi put da ant. pojačalo oslabi / izgubi pojačanje zbog loše / neispravne komponente.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2013., 23:31   #60
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ako ne možeš doči do profi testera preostaje ti test sa fizikalom
Odnit telku u potkrovlje i prvo tu provjeriti nivoe signala prije i nakon pojačala,
telka bi trebala imati mogućnost prikaza nivoa i kvalitete signala.

.
Ovim što je Nikky naveo ćeš eliminisati ispravnost kabla. Ako je dug i oštećen, prvo posustaje na višim frekvencijama (Na kojim kanalima počinje seckanje?).
Provjeri još je li ti predajnik u direktu ili ima refleksije). Kad su snježne padavine često su drugačije propagacije u vezi prostiranja signala, što također može biti uzrok.
__________________
duty demagogue
begi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na