Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.06.2022., 00:26   #9601
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190










-->
Danas AMD ima Financial Analyst Day: https://ir.amd.com/news-events/financial-analyst-day

Ukratko: Potvrdili da će izdati Zen 4 s 3D cache i Zen 5 s 3D cache. Zen 5 bi trebao izaći do kraja 2024. Za Zen 4 su naveli 5 nm i 4 nm, za Zen 5 4 nm i 3 nm.

Link na PDF prezentaciju: https://d1io3yog0oux5.cloudfront.net...ster_Final.pdf
I par važnijih screenshota iz prezentacije:










__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2022., 02:05   #9602
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Proklete su ove AMD-ove LEGO kockice.
In other news ...
Citiraj:
Intel's ambitious next-generation server processor, Xeon "Sapphire Rapids," hit its second shipping delay this year, according to the company. The arrival of "Sapphire Rapids" is particularly important for Intel as demand for server processors are at an all time high, with growth in cloud data-centers. AMD is readying its 4th Generation EPYC "Genoa" Zen 4 processors for later this year. Both "Genoa" and "Sapphire Rapids" herald support for next-generation I/O, including DDR5 memory and PCI-Express Gen 5.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 11.06.2022. u 00:29.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 19:20   #9603
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813










Ovaj dio mi je jako zanimljiv, koliko je porastao broj inženjera i ulaganja u R&D, kad se uzme u obzir da je AMD fabless, više nije tako velika razlika u ulaganjima između AMD-a i Intela. AMD ima strašan plan u idućim godinama, više verzija proizvoda što za desktop što za server, teško će to Intel moći pratiti jer još nisu dostigli ni Zen 2 serverski procesor, a AMD već ima u planu i data center APU između ostalih proizvoda .





-->
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Danas AMD ima Financial Analyst Day: https://ir.amd.com/news-events/financial-analyst-day

Ukratko: Potvrdili da će izdati Zen 4 s 3D cache i Zen 5 s 3D cache. Zen 5 bi trebao izaći do kraja 2024. Za Zen 4 su naveli 5 nm i 4 nm, za Zen 5 4 nm i 3 nm.

Link na PDF prezentaciju: https://d1io3yog0oux5.cloudfront.net...ster_Final.pdf
I par važnijih screenshota iz prezentacije:










Ovaj dio mi je jako zanimljiv, koliko je porastao broj inženjera i ulaganja u R&D, kad se uzme u obzir da je AMD fabless, više nije tako velika razlika u ulaganjima između AMD-a i Intela. AMD ima strašan plan u idućim godinama, više verzija proizvoda što za desktop što za server, teško će to Intel moći pratiti jer još nisu dostigli ni Zen 2 serverski procesor, a AMD već ima u planu i data center APU između ostalih proizvoda .





Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 20:33   #9604
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Iskreno, uopće me ne bi čudilo da Intel u skorije vrijeme napravi još jedan lijepi reset, pa sve dosadašnje najave i obećanja odluče izignorirati i jednostavno se prave kao da ništa nije bilo i idu dalje s onim kaj je u tom trenu stvarno i spremno za tržište. Mislim, istu stvar (1 - 2) su već napravili po pitanju proizvodnih procesa, popratnih kapaciteta i pogona, pa ako Sapphire Rapids kasni već po treći put, ništa zato - ajmo pričati o Emerald, Granit i Diamond Rapids nasljednicima, a ako netko pita za ARC GPU odmah se priča prebacuje na nadolazeće modele i XeSS koji će pomesti sve pred sobom. Jao, do čega smo došli nakon desetljaća stajanja na mjestu i prodavanja quad-core_single-thread_gaming_only CPU modela, da bi se danas Intelove najave s trećim po redu generalnim direktorom u posljednih pet godina, dovodile u pitanje, jer eto - nije da im išta od obećanog i očekivanog ide po planu, dok diljem Interneta i Twittera iz dana u dan neprestano pričaju i najavljuju nešto. Šrot firma, pak s druge strane par puta godišnje odradi svoje konferencijske najave uz popratna kvartalna financijska izvješća i to je to, idu dalje svojim putem.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 00:01   #9605
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Ovaj dio mi je jako zanimljiv, koliko je porastao broj inženjera i ulaganja u R&D, kad se uzme u obzir da je AMD fabless, više nije tako velika razlika u ulaganjima između AMD-a i Intela. AMD ima strašan plan u idućim godinama, više verzija proizvoda što za desktop što za server, teško će to Intel moći pratiti jer još nisu dostigli ni Zen 2 serverski procesor, a AMD već ima u planu i data center APU između ostalih proizvoda .
Malo po malo i pretekli su Intel. Dok Intel muku muči s prvom generacijom "zaljepljenih" procesora i monolitnih desktop GPU-ova, AMD već "ljepi" L3 cache na jezgre, povećavaju broj chipleta, "ljepe" GPU chiplete . Ni TSMC im sad ne može pomoći kad očito imaju problema s "ljepilom" (Foveros i EMIB).
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 01:39   #9606
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
AMD je u ovoj totalno nezavidnoj poziciji zato jer ...
Citiraj:
  • Intel to dopušta i imaju toliko svojih proizvodnih kapaciteta da sutra mogu smrviti šrot AMD, samo ne žele, već čekaju pravi trenutak da sramota bude potpuna

  • AMD nudi jedno te isti socket 5 ili više godina i to je jasni pokazatelj pravih problema s njihovim procesorima, inače bi imali plug'n'play kao Intel i svakih godinu-dvije sve iznova mijenjali

  • Intel uvijek i u svako vrijeme drži barem 90% sveukupnog tržišta, a serveri nisu bitni, samo gaming uz visoki single-core CPU-Z score

  • zalijepljene CPU, GPU i I/O jezgre, te općenito SoC rješenja dokazuju da AMD ne može konkurirati normalnim putem, pa su prisiljeni izmisiti nešto čudno što nitko ne želi

  • Intelovo hibridno big.LITTLE rješenje i 100W+ mobilni CPU modeli će natjerati Apple natrag i svima pokazati pravu snagu lakih, prijenosnih i šparnih iUređaja

  • svaka firma koja drži do sebe mora u što kraćem roku proći kroz što više generalnih direktora, tako da se dodatno izrazi svestranost menandžmenta

  • da AMD rješenja valjaju išta UserBenchmark bi ih odavno stavil kao preporuku na svim svojim listama

  • Ryan Shrout zna razliku između real world scenarija i ovih tzv. "real world" primjera koje AMD koristi kad se prezentiraju performanse njihovih zalijepljenih rješenja

  • Pat Gelsinger je pravi inženjer koji za razliku od Lise Su nema potrebu smišljati inovativna rješenja kad Intel problema nema i sve proizvode sami, a rekordne zarade su najbolji pokazatelj te činjenice

  • Samsung i TSMC iz dana u dan mole Intel da dođe k njima tako da se što prije riješe ostalih klijenata, ali Intel ne želi dolijevati ulje na vatru, ionako su najveći i najbolji u svijetu mikroprocesora

  • svi koji su nešto valjali, otišli su iz Fairchild Semiconductora i kreirali Intel, oni koji su ostali osnovali su AMD kao utješnu nagradu

__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 07:36   #9607
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Wow turbo cinični sarkazam, Intel ekipu će uhvatit štucavica koliko si ih spominjao
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 12:23   #9608
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Trajnost budućih generacija procesora?

Pri tome mislim na stvarni životni vijek procesora, ne kao generacije već kao fizićkog procesora u eksploataciji.

Također sve novije generacije procesora su sve osjetljivije na OC i znatno im se skraćuje životni vijek ovim činom.

Smanjenje proizvodnog procesa dovodi do toga da su procesori sve osjetljiviji na vanjske utjecaje i znatno im se skraćuje životni vijek.

Odnosno sve novije i novije generacije procesora imaju sve kraći uporabni vijek i sve više su osjetljive na kvarove, nakon kojeg idu u smeće.

Nema baš previše govora o ovim stvarima?
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 12:35   #9609
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Malo po malo i pretekli su Intel. Dok Intel muku muči s prvom generacijom "zaljepljenih" procesora i monolitnih desktop GPU-ova, AMD već "ljepi" L3 cache na jezgre, povećavaju broj chipleta, "ljepe" GPU chiplete . Ni TSMC im sad ne može pomoći kad očito imaju problema s "ljepilom" (Foveros i EMIB).
Kako gdje.
U zadnjem kvartalu Intel ima rekordnih osam milijardi neto dobiti, AMD rekordnih 786 miliona. Nešto ipak izgleda rade kako treba, prodaju i netko to kupuje.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 13:11   #9610
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kako gdje.
U zadnjem kvartalu Intel ima rekordnih osam milijardi neto dobiti, AMD rekordnih 786 miliona. Nešto ipak izgleda rade kako treba, prodaju i netko to kupuje.
Ono što rade "kako treba" su razno-razne "ponude" i "popusti" ako firme na bilo koji način nagovore kupce da kupe Intel. To rade "edukacijama" prodavača, pogotovo u USA, kad dođeš kupiti komp/laptop i kažeš da bi AMD, nagovore te na Intel.
U serverskom "svijetu" im idu na ruku dugogodišnji ugovori i ogromna tromost firmi da "certificiraju" svoj softver za rad na AMD-u. Koristimo nekoliko takvih rješenja u firmi i nema šanse da nam odobre instalaciju na server koji ima bilo što osim Intel+Nvidia+Matrox. Nema nikakvog razloga da taj program ne bi radio na Epycu ali ako ga instaliraš na takav server, gubiš podršku, garanciju i sve živo. I onda se pomiriš s tim da ćeš za taj dio koristiti Intel za vijeke vjekova, jer pronalazak druge firme, koja ima spreman proizvod, dobru podršku i koja je sposobna srediti to sve da radi kako treba je dosta teško.
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Pri tome mislim na stvarni životni vijek procesora, ne kao generacije već kao fizićkog procesora u eksploataciji. Također sve novije generacije procesora su sve osjetljivije na OC i znatno im se skraćuje životni vijek ovim činom. Smanjenje proizvodnog procesa dovodi do toga da su procesori sve osjetljiviji na vanjske utjecaje i znatno im se skraćuje životni vijek. Odnosno sve novije i novije generacije procesora imaju sve kraći uporabni vijek i sve više su osjetljive na kvarove, nakon kojeg idu u smeće. Nema baš previše govora o ovim stvarima?
Nema govora jer procesori i dalje rade bez problema 10+ godina. OC je danas postao nepotreban za sve osim za one kojima je dosadno. Svaki Ryzen i Core procesor će bez problema držati max clock koji mogu. Ostaviš ih da rade tako i radit će bez problema 10+ godina, a tad su već dovoljno stari da će bilo kakav novi low-end CPU biti brži od bilo kojeg od njih.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 13:53   #9611
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Da, ta teorija o kraćem radnom vijeku proca nema neko pokriće u praksi. Matične, on the other hand... Naročito ako rade s procom koji je na rubu ili preko mogućnosti VRM-a.

Doduše, to je problem s i9 koji se koristi 100%, malo nas ga ili ima ili koristi na taj način, pa je i to moot point.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 14:08   #9612
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Ono što rade "kako treba" su razno-razne "ponude" i "popusti" ako firme na bilo koji način nagovore kupce da kupe Intel. To rade "edukacijama" prodavača, pogotovo u USA, kad dođeš kupiti komp/laptop i kažeš da bi AMD, nagovore te na Intel.
U serverskom "svijetu" im idu na ruku dugogodišnji ugovori i ogromna tromost firmi da "certificiraju" svoj softver za rad na AMD-u. Koristimo nekoliko takvih rješenja u firmi i nema šanse da nam odobre instalaciju na server koji ima bilo što osim Intel+Nvidia+Matrox. Nema nikakvog razloga da taj program ne bi radio na Epycu ali ako ga instaliraš na takav server, gubiš podršku, garanciju i sve živo. I onda se pomiriš s tim da ćeš za taj dio koristiti Intel za vijeke vjekova, jer pronalazak druge firme, koja ima spreman proizvod, dobru podršku i koja je sposobna srediti to sve da radi kako treba je dosta teško.
I mimo toga imaju dobre i konkurentne procesore, kupuju i educirani entuzijasti.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 14:16   #9613
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Je, nema kaj, pune su Discord grupe zadovoljnih kupaca, neki su malo imali gužvu na poslu, ali na kraju dana je ipak sve dobro prošlo.

Zajebanciju na stranu, ovo s čim se Intel sad bori nikak nije normalna situacija, pogotovo za firmu koja istovremeno najavljuje i odgađa hrpu novih proizvoda.

Ovo o čemu MadBoy priča se većim dijelom bazira na Intelovim starijim generacijama, jer nažalost koliko imamo prilike vidjeti novije su konstantno odgađane.

I kad napokon stigne išta od najavljenog, zakasnili budu nekoliko generacija za konkurencijom, bilo AMD, ARM ili nVidia.

__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 15:18   #9614
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
I mimo toga imaju dobre i konkurentne procesore, kupuju i educirani entuzijasti.
Za desktop imaju dobre i konkurentne proizvode, za server nemaju. Sapphire Rapids dolazi prekasno. Tek će krajem ove godine ponuditi modele sa 60 jezgri, dok AMD najavljuje modele sa 96 i 128 jezgri. Ako opet ne odgode izlazak Sapphire Rapidsa...
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 15:52   #9615
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Intel samo najavljuje, dok AMD svoje konkretno i provodi u djelo. Sapphire Rapids kasni do te mjere da budu prije imali nasljednika na tržištu, a i to je upitno.

Raptor Lake dolazi kasnije od Zen 4 i ima 8P + 16E kombinaciju (za Core i9), dok Meteor Lake iako na (ismijavanom) chiplet/tiles dizajnu opet dodatno povećava manje/šparne jezgre.

Stvarno me ne bi čudilo da jednostavno resetiraju silne najave i obećanja, pa na taj način poravnaju planove s konkurencijom koja nudi konkretne proizvode.

Serverska, desktop i mobilna GPU rješenja bolje da i ne spominjem - tu sve više ne zna ko pije, a ko plaća, dok se Raja šepuri diljem Interneta.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 15:54   #9616
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Za desktop imaju dobre i konkurentne proizvode, za server nemaju. Sapphire Rapids dolazi prekasno. Tek će krajem ove godine ponuditi modele sa 60 jezgri, dok AMD najavljuje modele sa 96 i 128 jezgri. Ako opet ne odgode izlazak Sapphire Rapidsa...
Zato sam napisao u prvom postu, kako gdje (AMD pretekao Intel).
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 16:09   #9617
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kak god se okrene, Intel je taj koji posljednjih 5 godina lovi konkurenciju (AMD, ARM, nVidia, Samsung, TSMC, itd.) dok im se nekada zacementirane pozicije na tržištu, istovremeno dovode u pitanje i otimaju.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2022., 12:39   #9618
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ovaj citat je jako zanimljiv, osobito kad se uzme u obzir američka kuhinja u jugoistočnoj Aziji.
Kuhalo se tako dugo i u Ukrajini pa se na kraju skuhalo. TSMC za godinu dana ne mora više postojati. Kinezi sigurno neće plakat za njim.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2022., 12:41   #9619
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
I to kaj veliš, a bez TSMC-a onda malo više domina pada, zahvaćeno bude mnoštvo firmi i popratnih ekonomija, ali da je moguće - itekak.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2022., 12:59   #9620
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Nisam našao neku svježiju vijest, do kud je stigla TSMC-ova tvornica na Floridi ?
Bilo bi se zgodno maknuti od poludjelih careva i novokomponiranih kapitalista

Da ne trošim novi post, da, Phoenix, Arizona, nije ni čudo što nisam ništa našao na Floridi , tnx Exilled.

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 17.06.2022. u 13:10. Razlog: Alzheimer :)
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2022., 13:05   #9621
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ne znam za Floridu, ali grade novi 5nm pogon u Arizoni i to bi trebalo biti gotovo u proljeće 2023., dok masovna proizvodnja kreće kak spada početkom 2024.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2022., 15:34   #9622
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Nekakav FAB će sigurno biti u Floridi, samo nigdje nisam uhvatio čiji točno:
https://www.flgov.com/2022/01/05/gov...manufacturing/

Uglavnom, čini se da Ameri proizvodnju čipova "vraćaju" doma.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2022., 21:19   #9623
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2022., 23:41   #9624
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
APU -i na AM5 bi trebali biti interesantni, kad implementiraju Rdna 3 na procesoru sa ddr5, to bi mogao biti dobar entry gaming PC.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 09:12   #9625
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750

Citiraj:
Citiraj:
Although AMD led us to believe that it's going all-in with DDR5, making Socket AM5 a DDR5-exclusive platform, we're hearing a spectacular rumor that suggests otherwise. Apparently, the company is designing Socket AM4 processors with "Zen 4" chiplets, possibly paired with the existing cIOD that supports PCI-Express Gen 4 and DDR4 interfaces. The rumor surfaced among sources lower down the supply-chain (resellers). It seems like AMD isn't convinced it could target the lower-end of the market with AM5 just yet, and isn't 100% confident that affordable DDR5 memory will come through in time. The "Zen 4" + AM4 processors would compete with Intel 600-series chipset motherboards that have DDR4 and PCIe Gen 4 connectivity. Trouble is, you can upgrade your Intel LGA1700 motherboard to one that has DDR5+PCIe Gen5 while keeping your processor; but you can't do so with an AM4 Zen 4 processor (you're stuck on AM4). AMD still gets to sell some processors, and those with AM4 platforms can rejoice.
Izvor: TechPowerUp
Obzirom da već sad imamo Zen 3+/Zen 2 + DDR5 kombinacije, ni Zen 4 + DDR4 na AM4 se ne čini toliko nemoguće.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 12:34   #9626
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,299
Odlično, AM4 živi dulje.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 14:30   #9627
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, ako se obestini, neki Zen 4 model na AM4 bi bil prikladni kraj turneje koja je počela 2017., jer je tehnički ovo izvedivo.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 14:04   #9628
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Postoji i teorija da Zen 3 chiplets mogu doci na AM5 platformu koristeci I/O chiplet za ddr5, jer mobilni Rembrandt Zen 3+ (6nm) koristi I/O ddr5 chiplet.

Velika kolicina Zen 3 chipleta ce se proizvoditi za Epyc server service podrsku, Zen 3 cipovi koji se ne iskoriste za Epyc mogu posluziti za budget Zen 3 AM5 procesore, ako budu imali 6-8 jezgri, to moze biti interesantan budget procesor na ddr5 platformi jer vjerovatno ce Intel sa i3 brzo preci na 6 jezgri.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 14:33   #9629
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Mogu kaj god ih volja, jer tehnički je sve izvedivo, Athlon X4 Bristol Ridge baziran na Excavator arhitekturi je uredno radil na AM4 + DDR4, dok danas imamo Ryzen 6000 Zen 3+/ Steam Deck Zen 2 + DDR5 kombinacije.

Tak da, ako AMD želi i MBO društvo nema ništa protiv, mogu složiti Zen 4 na AM4 i Zen 3 na AM5 uz pripadajuće DDR4 i DDR5 IMC I/O kombinacije. Da li će išta od toga doći na tržište je već druga priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 23:32   #9630
Taproot7
Premium
Moj komp
 
Taproot7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: HR
Postovi: 208
to se nece svidjeti proizvodacima ploca. htjeli su zen3 podrsku samo na b550+x570. ako daju zen4 na am4 tko ce bit budala da baca novce na b650+x670 preskupe ploce i blesavi ddr5 kad ddr4 jos cisto dobro radi. ako bude biti ce za godinu dana.
Taproot7 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na