Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.04.2022., 19:58   #13051
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Kod DOCSIS-a 3.1 treba povući paralelu s prelaskom s ADSL-a na VDSL na bakru. Puno više frekvencije, puno veći gubici kod loših instalacija. Kao što se kod VDSL-a trebao micati splitter i sve paralelne utičnice i prespoji, isto bi trebalo raditi i na koaksijalcu.
Problem je što se koaks postavljao svakako, prolazi kroz ZAS-ove u zgradama, ima zaostalih splittera po stanovima, prenaponskih zaštita koje guše signal, filtera za analogiju, nadoštukavani su kabeli sa svakakvim spojnicama...

Svaki splitter oslabi signal - onaj s dva izlaza teoretski prepolovi snagu signala, u praksi ima oko 3,5 dB gubitka - to će Fritz prikazati kao približno 6-7 dB manji dBmV. Splitter 1/3 daje van samo trećinu signala itd.
Jednostavnom matematikom, samo dva splittera će već prvi kanal iz screenshota iznad smanjiti s 12,2 dBmV na 0,2, ako ne i više od toga, a o višim kanalima da i ne pričamo... A splitter treba doći prije modema zbog TV prijemnika i evo veselja

Najbolje rješenje bi bilo spojiti jedan 1/2 splitter prije modema, pa na jedan od izlaza spojiti drugi splitter ako je potreban za 2 ili 3 TV prijemnika, jer u situaciji gdje je ispred svega 1/3, do modema dolazi samo trećina snage što može raditi probleme.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2022., 20:43   #13052
OF&H
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: St
Postovi: 48
@Nikky

javim rezultat testova cim prije, ako bude moguce bude vec sutra navecer ili utorak ujutro (sve pod uvjetom da mi stigne posiljka sutra )... haha, "starom" splitteru ce sutra bit 2 tjedna da je instaliran, prije njega je tu bia oduzimac

@Blagus

fala na komentaru... ovi screenshoti od danas su sa stanjem da je i dalje prisutan 1 > 3 splitter na ulazu u stan, maknut je samo 1 > 2 splitter u dnevnom... na prethodnoj stranici ima post sa stanjem kad su oba splittera tu... slazem se da bi najbolje bilo imat direkt vezu na router nakon 1 > 2 splittera na ulazu u stan, a tv-i da idu sa drugog splittera al za to bi mi tribala 2 prikljucka do dnevnog a proveden je samo 1 svakako nesto o cemu cu vodit racuna prilikom novog sredjivanja stana (kad god to bilo )
OF&H je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2022., 20:53   #13053
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Još jedan iskustveni štos, iako je u konkretnom slučaju svaki izlaz na splitteru "jednak" / isti,
u praksi to ne mora biti tako.
U prevodu, zamjena izlaza isto može davati drugačiji rezultat.
Npr. po gornjim slikama, prebaci krak prema modemu sa 3. na 1. izlaz.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 24.04.2022., 21:02   #13054
OF&H
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: St
Postovi: 48
fala na prijedlogu
može, isprobam i tu varijantu pa vidim ima li ikakve razlike u odnosu na trenutno stanje
OF&H je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2022., 21:58   #13055
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Sve to ti jako guši signal, uključujući i utičnicu - one kvalitetnije imaju 1-2 dB gubitka. Bez razvlačenja novih kabela, stavi 1/2 splitter na ulazu u stan, jedan izlaz neka ide na idući splitter prije modema, a za dva TV-a staviš još jedan 1/2, njima neće toliko smetati slabiji signal koliko smeta DOCSIS modemu. S tim i uz izbacivanje utičnice bi trebao dobiti još par dBmV na Fritzu. A pod pretpostavkom da netko nije zažbukao kabele u zid, vjerojatno imaš cijev kroz koju nije problem provući dva umjesto jednog kabela do mjesta gdje je TV i Fritz.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2022., 23:04   #13056
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
On i sad ima relativno ok nivo signala na xy kanala u Fritzu.
Kod njega je problem šta "nešto" unosi smetnje pa se pojavljuju errori a posljedično gubitak sinhronizacije nakon xy vremena.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 24.04.2022., 23:24   #13057
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,551
ono što meni nije jasno ako su razlog pucanja veze "šumovi" koji se dešavaju van stana (riječi servisera),
dali se to da spriječiti ili će se uvijek iznova pojavljivati, ako je ovo drugo s obzirom na pokazanu ažurnost a1 od korisničke službe do tehničara,
sa ugovorima od 2g, smo poprilično u banani,
brijem da nas jedino može spasiti neki čudesni novi firmware za fritz 6660.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
On i sad ima relativno ok nivo signala na xy kanala u Fritzu.
Kod njega je problem šta "nešto" unosi smetnje pa se pojavljuju errori a posljedično gubitak sinhronizacije nakon xy vremena.
pitanje je veliko dali uopće može nešto sam napraviti jer linija ide do kaslića ili čak do ormara pred zgradom i na svakom tom djelu može biti uzrok smetnjama,
meni je rekla ženska iz korisničke da s obzirom da mi je u 2 dana 2 puta pukla veza poslat nekog da provjeri i izgleda da su to i napravili,
u stanu mi nije ništa napravio što ja nisam probao 10-tak puta njemu iz prve proradilo,nažalost bio je vrlo škrt na riječima osim tog spominjanja šuma i pokazivanja mobitela ni riječi više.
ono sto hoću reći njihova je dužnost pružat ok uslugu i treba ih zvat svaki dan dok to ne urede pogotovo na kablu mi možemo kupovat i mijenjat komponente i trošiti novce u nedogled
a da ništa ne pomogne ponavljam dužnost je a1 da dovede u red liniju pogotovo kad znamo da fritz ne može biti uzrok.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 25.04.2022. u 12:46.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 12:21   #13058
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Već smo govorili da je Fritz 6660 osjetljiv / probirljiv po pitanju nivoa i kvalitete signala,
za razliku od "sporijeg mu modela" 6490 ili Ubee EVW32.

Kako obično u životu biva nije crno - bijelo nego neka nijansa sive
Recimo, kad bi forsirali (u pravilu bi to i morali raditi) da je na njihov coax spojeno samo ono što je pokriveno ugovorom.
U prijevodu a po primjeru kolege gore (šta ima blema), prvi 1> 3 splitter bi mu ispao iz kombinacije, coax bi išao samo do routera i stb - a.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 13:11   #13059
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,551
mogu govoriti samo iz vlastitog iskustva očito nešto mogu napraviti van stana dali je ormarić pred zgradom ili centrala jer serviser nije baš ništa u stanu napravio osim otpojio i spojio fritza i njemu je sinhroniziralo,
to isto što je on napravio sam ja u dva dana bar 10 puta napravio i ništa,
šteta da nije malo pobliže objasnio što se desilo jedino je rekao ako se ponovno dogodi da korisničkoj službi kažem da provjere šum - kao oni imaju načina,
ali kao nebi se trebalo više dešavati mislim ni sada nije savršena linija,
ne puca veza ali 1-2 dnevno recimo na yuotubeu video zna preskočit za sek dvije, jednom je otišlo u crno -ne može naći adresu na par sekundi,
mislim može se koristiti ali uvijek je u pozadini strah da se ne ponovi.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.04.2022. u 13:43.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 14:03   #13060
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Naravno da kako sa korisničke strane (o tome smo pričali poviše), tako i sa svoje strane imaju posla da bi DOCIS 3.1/3.0 i 1000/100 brzine radile kako treba na svakom nodu (čvorištu).
Iz tog razloga i je Turbo (još uvijek) samo dostupan samo u Zg, St, Ri i Os.

Slično kao kod xDSL - a, cijeli "put" / lanac utječe na rezultat.
Sad bar ne trebaju plakati da nemaju kapaciteta nakon šta su oslobodili freq. spektar gdje su prije bili analogni TV programi.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 14:06   #13061
OF&H
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: St
Postovi: 48
haha, u ugovoru je i cam kartica za tv u kuzini tako da i tu triba coax

al slazem da bi tribali forsirat neke uvjete da osiguraju kvalitetu usluge i ako uvjeta nema, ne moze ic npr 1gbit opcija (i tako se pokriju), al naravno da su im novci prio1 pa ce uvik sve bit moguce...
OF&H je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 16:11   #13062
emmeritus
Registered User
 
emmeritus's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 47
Ubee EVW32 ili Fritzbox 6490?

Pozdrav,

upecali su me za internet 200/20 pa me zanima...

koji je router bolji ili su Ubee EVW32 i Fritzbox 6490 otprilike jednake kvalitete?

Ne planiram ništa posebno mijenjati u postavkama, samo ću ubosti Access Point u njega za drugi kraj stana.
emmeritus je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 16:25   #13063
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Imaš komentara / usporedbi ranije u temi.
Generalno ni ne možeš birati nego šta ti donesu.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 16:35   #13064
emmeritus
Registered User
 
emmeritus's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 47
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Generalno ni ne možeš birati nego šta ti donesu.
OK, hvala na brzom odgovoru.
emmeritus je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 17:44   #13065
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
@Nikky, ti ćeš možda to znati (u vezi šuma/smetnji), ali meni je davnih dana tehničar DCM-a koji mi je došao doma uvesti internet (TV i telefon su već uveli jedno pola godine ranije) rekao da mi njegov prethodnik nije dobro uveo kanalicu u stan jer je išla iznad sata sa struju i dalje paralelno po zidu malo iznad voda struje pa je sve maknuo i prebacio mi koaksijalac na suprotni zid gdje je koaksijalac samo na par mjesta okomito prelazio preko voda struje, ali nije nigdje išao paralelno s njime.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 18:26   #13066
OF&H
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: St
Postovi: 48
evo za sada napravia kratki test preko spojnice (bez ijednog splittera na putu do routera): nazalost nema pomaka nabolje, i dalje su prisutne smetnje na vecim frekvencijama (MSE nepromijenjen) sta bi reklo da nesto u kucnoj instalaciji od ulaznih vrata pa do dnevnog boravka stvara probleme...

na slikama ispod stanje nakon cca 20min, greske se na zadnje dvi frekvencije u Rx smjeru i dalje povecavaju a za Tx smjer je power level i losiji u odnosu na stanje sa 1 > 3 splitterom...







OF&H je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 18:49   #13067
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
@bertone
Misliš jeli smeta ako je coax blizu strujnih vodova u paraleli ?

U principu bi trebalo razdvajati "energetske" kabele od "signalnih".
Kod dosta stanova je el. razvodna kutija poviše ulaznih vrata i kada se naknadno uvodio coax (da bi se odvojio svaki korisnik posebno) u valjda 90% skučajeva se prošlo kraj / kroz tu kutiju jer je naj lakše.

Sreća da je coax sam po sebi oklopljen pa je utjecaj (čitaj: generiranje smetnji) susjednih el. vodova bitno manji nego da se radi o neoklopljenim tel. ili mrežnom kabelu.
Zato i predlažemo da je pametnije staviti S/FTP Cat5e mrežni kabel jer ima oplet oko parica nego onaj "goli".
Cat6 i višeg standarda imaju jedan i više opleta koji između ostalog služe kao zaštita od smetnji.

Ova naknadna korekcija i premještanje na suprotnu stranu / zid svakako pomaže jer je odmakao od el. vodova.

Problem je i "umjetnički dojam" da izgleda prisojno, nekima nije bitno a neki neće da vide kanalice (a htjeli bi uslugu), ...

@OF&H
Važno ti je da router radi, ne gubi totalno sinhronizaciju, mali broj errora se može ignorirati.

Kad se već igraš sa testovima, privremeno stavi router na kratki coax kabel tu na hodniku / ormaru gdje se nalazi prvi razdjelnik,
tako si eliminirao sve coax instalacije po stanu.
Ako i tada dobiješ sličan rezultat kao poviše onda znaš da nije do tebe i tvoje instalacije.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.04.2022. u 19:10.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 18:58   #13068
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Pad u odlaznom smjeru bi trebao biti pozitivan znak, jer to znači da ima manje smetnji pa Fritz može slati signal prema centrali s manjom snagom.

Za MSE je teško naći ne-njemačke forume i neku jednostavnu tablicu kakvih ima za SNR i gušenje kod xDSL-a. Prema ovom radu, MSE od -60 je "worst-case scenario", tako da tvojih -40 ne bi smjelo raditi probleme: https://harvest.usask.ca/bitstream/h...SKY-THESIS.pdf

Skok od cca. 5 dB ti znači da si skoro poduplao snagu dolaznog signala. Ja se s "correctable errors" brojevima ne bih zamarao dok god ih ne brojiš tisuće u nekom kraćem vremenskom periodu, i za očekivati je da ih bude više na višim kanalima.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 19:05   #13069
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Jel ovo dobro?


__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 19:15   #13070
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
@Ag008
Izgleda korektno, ako nemaš ispada onda nema brige.

@OF&H
Vidiš po primjeru kolege, isto ima errora ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:09   #13071
WindEmperor
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: CRO
Postovi: 111
Evo kod mene, doslovno milijarde errora ali internet radi stabilno, nikad jos vezna nije pukla, samo nekad padne brzina ispod 100Mbps. U sluzbi za korniske kazu da vide neki "šum" u vezi.

https://i.imgur.com/OqzKdbn.png
WindEmperor je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:30   #13072
p3r02d3r0
Premium
Moj komp
 
p3r02d3r0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Jel kome sve krepalo? Zovem szk, ali me odmah izbaci.
p3r02d3r0 je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:33   #13073
mirdaVG
Premium
Moj komp
 
mirdaVG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Velika Gorica/Zagreb
Postovi: 77
Citiraj:
Autor p3r02d3r0 Pregled postova
Jel kome sve krepalo? Zovem szk, ali me odmah izbaci.
Izgleda da je, već dvoje ljudi me to pitalo na drugim krajevima grada.
mirdaVG je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:33   #13074
p3r02d3r0
Premium
Moj komp
 
p3r02d3r0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Znači neko žešće sranje.
p3r02d3r0 je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:34   #13075
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Tko ih je sad hakovao? 🥴


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:36   #13076
acmevagabundo
Premium
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: ZG
Postovi: 261
Crklo sve i na Knežiji
acmevagabundo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:38   #13077
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,318
Voltino Zg isto krepalo, korisnicka sluzba 0 bodova
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:39   #13078
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Meni sve radi
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:40   #13079
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,551
U mene se sve odpojilo ,u tehničkoj mi kaže da će me nazvati za sat vremena kao nemože mi ništa reći jer se nemre spojiti na router.

Stenjevac
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 25.04.2022. u 20:49.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 20:40   #13080
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Fixna ne radi, ali mobiteli su OK, a prije je sve padalo.

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na