Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.04.2010., 13:20   #1
23-D
Premium
Moj komp
 
23-D's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Pula
Postovi: 272
Pomoć/Savjet AAKS (500 ili 640) + pitanje o SWAPu

Trebao bi mi savjet/mišljenje za dvije stvari...

Prvo, prekopao sam oba threada o 3.5" SATA diskovima i odlučio sam se definitivno uzeti WD5000AAKS ili WD6400AAKS disk, jer mi treba i brz i tih disk. Tišina mi je prioritet i najrađe bi uzeo Caviar Green, ali disk će biti sistemac, a ja radim uglavnom sa Photoshopom i CaptureNX RAW editorom sa dosta velikim fajlovima, tako da mi spori disk ne dolazi u obzir. Iako sam gledao onog zelenka 640GB sa 64MB keša....e da....ovdje bi moje pitanje bilo koji od dva gore navedena AAKS-a je tiši...

Drugo. Imam dva diska. Seagate 7200 160GB i 200GB. 160 leti van jer je stariji, a ovaj 200GB bi mi ostao za filmove i mjuzu. Novi AAKS bi bio particioniran i služio bi kao sistemac i storage.
Negdje sam usput vidio da ljudi rade posebnu particiju za SWAP.
Pitanje: Gdje se stavlja SWAP particija?
Pretpostavljam na početak diska zbog bržeg pristupa, pa onda sistemski i na kraju storage.
Ili prvo sistemska particija, pa iza nje SWAP?
Gdje dodjeljujem koju particiju će mi koristiti SWAP?

Eto...mojih par pitanja.
Zahvaljujem

PS...molim da se preskaču odgovori tipa "Uzmi blekia, on je kralj brzina" itd. Jedva imam love i za neki od ovih diskova, ali mi je postalo gusto sa prostorom pa sam primoran, inače bi uzeo jednog crnog i jednog zelenog ....jedino me zanima mišljenje o Zelenku 640GB 64MB u odnosu na ova dva i činjenicom za šta mi služi komp (PS, CaptureNX i još par grafičkih aplikacija) i da mi možda koristi ovih 64MB keša????
23-D je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 13:30   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor 23-D Pregled postova
Pitanje: Gdje se stavlja SWAP particija?
Pretpostavljam na početak diska zbog bržeg pristupa, pa onda sistemski i na kraju storage.
Ili prvo sistemska particija, pa iza nje SWAP?
Gdje dodjeljujem koju particiju će mi koristiti SWAP?
Swap particija (iako je upitno da li ti baš treba particija, ja je, recimo, u nekim slučajevima stavljam zasebno, negdje je nebitno) u pravilu po "best practices" procedurama raznih ozbiljnijih sustava ide u sredinu diska jer bitna je brzina pristupa, ne sama brzina transfera. Brzina pristupa je najveća kad je podatak u sredini diska, ne na početku ili kraju (iako bar 90% korisnika neće primijetiti veću razliku).
Osobno, stavljam kod sebe (na svom prijenosniku, recimo) prvo sistemsko / aplikativnu particiju, zatim swap, nakon toga data particiju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na