Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.03.2023., 18:54   #1
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
WD My Cloud EX2 Ultra - vraćanje obrisanih datoteka

Koristim WD (Western Digital) My Cloud EX2 Ultra server. Serverom se koristi nekih deset ljudi i na njemu sam kreirao nekoliko foldera, stavio dopuštenja za određene foldere i sve to funkcionira (putem ZeroTiera). Na server se spajamo putem File Explorera (dakle, mapirani su serverski folderi koje trebamo, odnosno koje pojedini korisnik treba).

E sada se javio problem - od strane jednog korisnika je slučajno obrisano nekoliko važnih datoteka. Odmah sam išao u postavke servera i primijetio da ima opciju 'Recycle Bin' te da isti nije aktiviran. Odmah sam ga aktivirao za sve foldere (naravno, za ubuduće, nisam mislio da će retroaktivno funkcionirati).

Naknadno sam išao proučavati i neki kažu da bez obzira ako je Recycle Bin aktiviran na serveru, u njega se ne 'prebacuju' datoteke koje se obrišu preko File Explorera na taj način. Testirao sam i stvarno ih ne sprema u Recycle Bin nakon brisanja.

Pa mi sada ništa nije jasno - kako riješiti taj problem?

Druga stvar, naletio sam na ovaj softver za 'undelete' datoteka:
https://www.imyfone.com/data-recover...m-wd-my-cloud/

I tu jasno piše: "As WD My Cloud is remotely accessible, iMyFone D-Back Hard Drive Recovery Expert can work from any PC as well."

Ali ja s njim ne mogu 'locirati' taj mapirani folder koji mi stoji u File Exploreru.
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2023., 20:18   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Ako su datoteke jako bitne / važne onda angažiraj / plati nekog lokalno tko zna šta radi.
Isto tako bitno je da server bude van funkcije dok ne vratiš šta trebaš jer kako vrijeme prolazi datoteke mogu biti "pregažene" a onda nema šanse povratka.
Ako imaš sreće to se možda još nije dogodilo.

U principu, digao bih neki Live Win ili Live Linux sa alatom za potragu i undelete ...
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2023., 07:34   #3
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ako su datoteke jako bitne / važne onda angažiraj / plati nekog lokalno tko zna šta radi.
Isto tako bitno je da server bude van funkcije dok ne vratiš šta trebaš jer kako vrijeme prolazi datoteke mogu biti "pregažene" a onda nema šanse povratka.
Ako imaš sreće to se možda još nije dogodilo.

U principu, digao bih neki Live Win ili Live Linux sa alatom za potragu i undelete ...
Da, obustavili smo radove na serveru čim smo skužili što se dogodilo... Možda se eventualno koja datoteka snimila gore, ali ako spasimo i 60-80% toga, puno smo napravili...

Znači, Live Win bi trebalo dignuti na samom serveru?
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 09:20   #4
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 529
Sad znaš da za ubuduće moraš imati backup podataka.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 10:07   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Idealno bi bilo backupovi i neki oblik file versioninga ili snapshotova. Danas-sutra netko promjeni sadrzaj fajla pa ti to restoraj kada se sjetis za 10 dana.

Pristup recycle binu bi, ako je moguce, trebalo ograniciti na admina.

Javi kako je proslo
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 19:06   #6
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Sad znaš da za ubuduće moraš imati backup podataka.
Radimo backup, ali na tjednoj bazi. Međutim, fajlovi koji su obrisani su baš od tog dana na kraju radnog dana, eh.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Idealno bi bilo backupovi i neki oblik file versioninga ili snapshotova. Danas-sutra netko promjeni sadrzaj fajla pa ti to restoraj kada se sjetis za 10 dana.

Pristup recycle binu bi, ako je moguce, trebalo ograniciti na admina.

Javi kako je proslo
Probat ću nešto napraviti, ali mislim da je najbolje sve preseliti na cloud i gotovo.
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 19:25   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Cloud rješenje se forsira ali daleko od toga da je "sveta krava",
prvo i osnovno > ovisiš o Internetu a to uključuje cijeli lanac od tebe pa preko tvog ISP - a pa do odabranog Cloud servisa.

Slijedeći štos je sinhronizacija > ako nije pametno složena onda dobiješ da ti nešto nedostaje i lokalno i u cloud - u.

Ja sam u bivšoj firmi (za puno manje bitne podatke) složio da se "arhivira po danu u tjednu" i tako imaš do 7 potencijalnih "za vraćanje" unatrag.
Ako to situacija opravdava, slično se može napraviti i za unutar jednog dana sa 3 - 4 "arhive".
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 21:55   #8
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Cloud rješenje se forsira ali daleko od toga da je "sveta krava",
prvo i osnovno > ovisiš o Internetu a to uključuje cijeli lanac od tebe pa preko tvog ISP - a pa do odabranog Cloud servisa.

Slijedeći štos je sinhronizacija > ako nije pametno složena onda dobiješ da ti nešto nedostaje i lokalno i u cloud - u.

Ja sam u bivšoj firmi (za puno manje bitne podatke) složio da se "arhivira po danu u tjednu" i tako imaš do 7 potencijalnih "za vraćanje" unatrag.
Ako to situacija opravdava, slično se može napraviti i za unutar jednog dana sa 3 - 4 "arhive".
Cloud nije savršen sigurno, ali ima više pluseva od NAS-a, bar po meni Ovisnost o internetu danas ne bi trebala biti problem, ili? Ionako zaposlenici često moraju s drugih lokacija pristupati serveru pa pristupaju preko ZeroTiera za što opet trebaš internet... Kod sinkronizacije opet ne vidim problem, ne kužim kako bi to 'morala biti pametno složena'?

Koliko sam razgovarao s ljudima iz par većih tvrtki, većina ih prelazi (ili je već prešla) na cloud rješenja. I to tvrtke koje imaju iznimno važne i povjerljive podatke.
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 22:01   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Sinhronizacija i pametno složeno,
ne mislim na golu sinhronizaciju 1:1 nego na gore navedene primjere više verzija ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 22:27   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Storage u cloudu je preskup, mi smo isto gledali i odustali. Ako već imate NAS, ubaci ga u ZeroTier i imaš pristup bilo gdje, a možda ti i ta WD-ova cloud opcija bude od koristi. Ne vidim koji file system je na tom WD-u, očito nije nijedan koji podržava snapshote tako da ćeš (više)dnevni backup moraš raditi na neki vanjski storage.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2023., 07:45   #11
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Storage u cloudu je preskup, mi smo isto gledali i odustali. Ako već imate NAS, ubaci ga u ZeroTier i imaš pristup bilo gdje, a možda ti i ta WD-ova cloud opcija bude od koristi. Ne vidim koji file system je na tom WD-u, očito nije nijedan koji podržava snapshote tako da ćeš (više)dnevni backup moraš raditi na neki vanjski storage.
Napisao sam dva puta već, koristimo ZeroTier

Tako i radimo sada, backup na vanjski storage. I da, količina podataka bi mogla biti jedini minus za manje tvrtke što se tiče clouda, ali koliko vidim, čak se niti ne troši toliko puno.
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 17:20   #12
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Brisanje datoteka na serveru ili bilo kojoj mrežnoj mapi trajno uništava datoteku, nema spremanja u Recycle Bin. To je napravljeno zbog jednog prozaičnog ograničenja operativnih sistema - sigurnost datoteka. Ako bi datoteka otišla u Recycle Bin, tko bi imao pravo pristupa toj datoteci? Tko bi imao pravo napraviti Restore? Tko bi imao pravo pristupa datoteci nakon što je napravljen Restore? Ako je na mjestu obrisane datoteke već napravljena istoimena datoteka, što bi komanda Restore napravila?
Zato je Delete riješio sve moguće probleme i pitanja...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 19:24   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
To sve stoji, kada se neki file izbriše onda se samo miče iz liste nekog foldera i prostor koji je zauzimao se označava slobodnim.

Zato se u konkretnom slučaju i traži:
- fizički pristup "serveru"
- da je ugašen dok se ne proba spasiti šta se može
- digne se Live Win ili Live Linux i proba sa restore alatima u direktnom pristupu storage - u ...
Spašavanje uspije ako taj "prostor" nije prebrisan / pokriven sa podacima nekog drugog fajla.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 19:34   #14
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
To sve stoji za server, kada je NAS u pitanju nije baš tako jednostavno. Ovdje je riječ o WD My Cloud EX2 Ultra.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 20:23   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Naravno, pogotovo ako ima neki svoj file sistem ili su podaci možda kodirani i sl.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 20:40   #16
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Sve jasno, ali WD My Cloud EX2 Ultra ima opciju aktiviranja Recycle Bina za svaki folder. E sada, meni baš nije jasno u kojoj situaciji se on može koristiti, odnosno kada on 'radi' jer klasičnim pristupom putem File Explorera ne sprema u Recycle Bin.

Ustvari, testirao sam i pristupio serveru \\imeservera i tamo pokušao izbrisati datoteku nakon čega je prebacio u Recycle Bin (https://www.icare-recovery.com/howto...ry-repair.html).

Zadnje izmijenjeno od: k1ter. 02.04.2023. u 20:47.
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 22:22   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Naravno da to vrijedi i radi od momenta uključivanja, za događaje prije tog momenta jedino gore opisivani restore.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 07:35   #18
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Naravno da to vrijedi i radi od momenta uključivanja, za događaje prije tog momenta jedino gore opisivani restore.
Znam da ne ide retroaktivno, ali velim, ne znam kako izvesti da 'običan korisnik servera' može iskoristiti taj Recycle Bin.
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 09:19   #19
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Ajme majko...



1. NAS (u ovom slucaju) nije server - samo obican Storage Aplliance

2. Cloud za SMB nema smisla. (racunaj da je Cloud samo tudi Komp...)...Nikky je opisao vec probleme. Nema Neta? Nebres pristupit podacima. Tu bi jedino Microsoft 365 imao smisla makar ima svojih problema sa syncom katkad.
3. Ak vam treba samo pristup podacima kao timu > NAS je sasvim soldino rijesenje koje na zatjeva neko ogromno poznavanje serverske tematike a samim time administracija je manje "zahtjevna" (sve super dok NAS nije izlozen internetu)
4. Backup, backup i opet backup. NAS/Server bez backupa je ....banana. Ja u takvim slucajevima lupat po defaultu rsnapshot backup svaka 2 sata...just in case.




Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 03.04.2023. u 09:31.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 09:52   #20
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ajme majko...



1. NAS (u ovom slucaju) nije server - samo obican Storage Aplliance

2. Cloud za SMB nema smisla. (racunaj da je Cloud samo tudi Komp...)...Nikky je opisao vec probleme. Nema Neta? Nebres pristupit podacima. Tu bi jedino Microsoft 365 imao smisla makar ima svojih problema sa syncom katkad.
3. Ak vam treba samo pristup podacima kao timu > NAS je sasvim soldino rijesenje koje na zatjeva neko ogromno poznavanje serverske tematike a samim time administracija je manje "zahtjevna" (sve super dok NAS nije izlozen internetu)
4. Backup, backup i opet backup. NAS/Server bez backupa je ....banana. Ja u takvim slucajevima lupat po defaultu rsnapshot backup svaka 2 sata...just in case.



Da, ali na koji način najbolje posložiti backup na NAS-u?

Sada to radimo fizički jednom tjedno - uštekamo vanjski USB disk i napravimo backup ručno, odštekamo disk i pospremimo ga na drugu lokaciju
k1ter je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 15:49   #21
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor k1ter Pregled postova
Da, ali na koji način najbolje posložiti backup na NAS-u?

Sada to radimo fizički jednom tjedno - uštekamo vanjski USB disk i napravimo backup ručno, odštekamo disk i pospremimo ga na drugu lokaciju

Da se citiram:


1. NAS (u ovom slucaju) nije server - samo obican Storage Aplliance


To su jednostavni uredaji bez nekih extra funkcija. Kolko je meni poznato (mozda grijesim) oni nemaju bas neke pametnije backup solucije osim upravo ovo sto si napisao. WD mozete koristiti za share-ove al opet bi trebao backup server koji ce u vremenskim intervalima podatke koji su na NAS-u backupirat negdje. Linux Server sa 3 diska (MDADM > 2xMirroring+1 interni backup) je jajednostavnije sto mi pada na pamet + 1x tjedni backup na taj vanjski WD eventualno. Al Tu opet moras iskesirat em za kantu (taj dio nije tak strasan) + platiti admina koji ce to odradit kak spada. Opcija B je naravno kak spada NAS koji se moze konfigurirat sa backup-om na vanjske diskove ili nekaj drugo "u lokalnoj mrezi". Opcije postoji...samo zavisi kolko je firma spremna izdvojit love+ koje su potrebe. Najjednostavnije bi mozda bilo - ako imate neki desktop klijent koji je non stop upaljen i ima pristup svim podacima na WD-u ...okacit na njega neki vanjski disk i slozit backup svega sto je na WD-u na taj vanjski disk.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 15:56   #22
gogoklepci
Premium
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Mostar
Postovi: 265
Što ako se iznenada dogodi solar flare i njeno emp spali diskove i ssd ....
gogoklepci je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 16:15   #23
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 529
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Da se citiram:


1. NAS (u ovom slucaju) nije server - samo obican Storage Aplliance


To su jednostavni uredaji bez nekih extra funkcija. Kolko je meni poznato (mozda grijesim) oni nemaju bas neke pametnije backup solucije osim upravo ovo sto si napisao. WD mozete koristiti za share-ove al opet bi trebao backup server koji ce u vremenskim intervalima podatke koji su na NAS-u backupirat negdje. Linux Server sa 3 diska (MDADM > 2xMirroring+1 interni backup) je jajednostavnije sto mi pada na pamet + 1x tjedni backup na taj vanjski WD eventualno. Al Tu opet moras iskesirat em za kantu (taj dio nije tak strasan) + platiti admina koji ce to odradit kak spada. Opcija B je naravno kak spada NAS koji se moze konfigurirat sa backup-om na vanjske diskove ili nekaj drugo "u lokalnoj mrezi". Opcije postoji...samo zavisi kolko je firma spremna izdvojit love+ koje su potrebe. Najjednostavnije bi mozda bilo - ako imate neki desktop klijent koji je non stop upaljen i ima pristup svim podacima na WD-u ...okacit na njega neki vanjski disk i slozit backup svega sto je na WD-u na taj vanjski disk.
Synology ima riješeno da možeš s NAS-a na NAS ili nekaj drugo napraviti dodatni backup. Trenutno je kod mene posloženo da se neke mape sa NAS1 kopiraju na NAS2 s time da na NAS 2 nema pristupa korisnika.

A kod konfiguracije NAS-a biraš kakav RAID želiš ili ne želiš.

jbg. nas je osmišljen upravo za nezahtjevne tj. za korisnike koji nemaju prevelikog znanja da sada poslože pravi server i da se muče sa njime.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 09:46   #24
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ovo sto Tomek govori, treba vam punokrvni NAS. Prosli ste jeftnije sa tim WD storage appliancom ali sada vidis zasto je takav.

NAS moze biti obicni synology ds220+ koji bi backupirao na vanjski disk spojen na njega i vec imas file "server" i backup. to kosta cca 800Eura s diskovima, ovisno o velicini diskova.
setup napravis prema milijun uputa na netu, ili pitas ekipu ovdje koje je najoptimalnije. Ako se moze priustiti, moze se uzeti 4-bay Synology. Dva volume-a s dva diska u mirror raidu po Volumeu. Jedan volume za pristup korisnicima, drugi volume kojem nema nitko pristup osim NAS na koji se dnevno backupira sve i onda jednom tjedno s njega na vanjski disk.

Ako je malo veca firma, Windows Server AD, file server na njemu i imas verzije foldera po danu, restore pojedinih fileova ugradjeno u OS-u. Backup cijelog servera i snapshoti preko Veeam Backupa na neki NAS i tu vec imas jos jace opcije restoreanja. Naravno ovdje cijena vec raste znatno zbog HW i software pretplate za backup, te IT admina koji ce to managirati.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 12:24   #25
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Nastavno na priču da je (bilo koji) cloud samo tuđe računalo/server, dok krajnji korisnici plaćaju pretplatu za mogućnost pristupa "svojim" podacima.
Citiraj:
Citiraj:
Users of the Western Digital My Cloud service are fuming after a network breach has locked them out of their data for more than 24 hours and has put company-handled information into the hands of currently unknown hackers.

Izvor: ArsTechnica i BleepingComputer
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 15:02   #26
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
novi word in cloud computing, EDGE server. on premise server..ilitiga vratili se jb*** puni krug u IT-u.

povukao bi paralelu iz crypta. not your HW, not your DATA
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 16:02   #27
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Ako je malo veca firma, Windows Server AD, file server na njemu i imas verzije foldera po danu, restore pojedinih fileova ugradjeno u OS-u. Backup cijelog servera i snapshoti preko Veeam Backupa na neki NAS i tu vec imas jos jace opcije restoreanja. Naravno ovdje cijena vec raste znatno zbog HW i software pretplate za backup, te IT admina koji ce to managirati.

Linux rijesenje je dosta jeftinije AKO imas interno sposobnog Linux admina. U suprotnom > AD je zakon
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 17:08   #28
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Linux rijesenje je dosta jeftinije AKO imas interno sposobnog Linux admina. U suprotnom > AD je zakon
Zentyal community edition je besplatan, trebao mi je samo file-server ali i sa nešto administracije (useri i grupe za Sambu i VPN), a koliko sam pročitao, dostojna je zamjena za M$.

Snapshote sad već imaju i mali Qnap/Synology NASevi. Nisam koristio na Synologyju ali na Qnapu su baš user-friendly, dostupni kroz GUI kao virtualni folderi, šetaš se kroz snapshote na razini filea kao kroz plitak potok .
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 18:43   #29
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Snapshote sad već imaju i mali Qnap/Synology NASevi. Nisam koristio na Synologyju ali na Qnapu su baš user-friendly, dostupni kroz GUI kao virtualni folderi, šetaš se kroz snapshote na razini filea kao kroz plitak potok .
I još na njima imaš normalan recycle bin koji u sebe trpa doslovno sve što obrišeš s bilo koje lokacije. I još se recycle bin snapshota. I još ima snapshot scheduler + autodelete. I još puno toga.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 19:01   #30
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
a koliko sam pročitao, dostojna je zamjena za M$.

Kolko god sam Pro Linux (a mislim da ekipa tu zna da mi zilama teku mali pingvini) - zamjena za punokrvni AD sa Linux strane i da sljaka kao AD (barem na jednostavnoj razini) - ne postoji. Ko i Gimp vs Photoshop. Tek kad pocnes napredne stvari koristiti shvatis kolko ima istine u tome a sto je marketing.


Update: jednostavno - Zentyal - ne


https://distrowatch.com/table.php?distribution=zentyal

Status: Dormant (defined)

Kao koncept izgleda OK al to je problem kod vecine distra tog tipa - pada u zaborav , samim time sigurnosni updejtovi 0 bodova + skrsen sustav. Zato se zove Developement ne Community Edition. To nebih preporucio ikome za produktivne sisteme, bez obzira kak mali bili. Ak ti treba samo Share + korisnici sta fali Sambi + LDAP soluciji? Cockpit dodas gore za klik klik iskustvo i deri miki

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 04.04.2023. u 20:05.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na