Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.10.2018., 12:39   #61
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,507
Ponoviti malo termodinamike,
ovisi kakvo je kučište i raspored,
vjerojatno treba vent okreniti da vadi vani zrak.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 22:01   #62
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Do sad je bio klasični Fractal R5 setup sa 2x140mm front intake i 1x140mm rear exhaust, svi upravljani preko integriranog fan controlera na srednjoj brzini (7V).

Uklonio sam jedan prednji i stavio da upuhuje sa bočne strane, te dobio nezadovoljavajuće rezultate.

Idući pokušaj je okrenuti ventilator da ispuhuje.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 23:20   #63
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,507
Okreni da ispuhuje + spojit na mobo header + ako SpeedFan uspije upravljati.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 23:46   #64
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Ja dok sam se s tim igrao, a imam ventova ko kupusa u vrtu u kejsu, najbolje rezultate sam dobio sa tim bočnim kao ispuhom. Dok je uvlačio i puhao po grafi, bilo je isto ili čak gore. Kasnije sam ga maknuo skroz jer nema previše smisla sa ovim hladnijim grafama
Inače imam 1x120 naprijed koji uvlači, 2x140 noctue gore koje izvlače, al one rade na ispod 50%, te 1x120 iza koji izvlači prema van. Probao sam kako rekoh i sa bočnom 120kom za upuh, pa za ispuh, pa naprijed dodat još jednu 120ku, no rezultati su bili zanemarivi, i to sam povadio.
Speedfan mi je uvijek bio bespotrebno prekompliciran za podesit, lakše je tutnit vent u mbo i u biosu ili u appu od mbo u winsima složit profil i vozi.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 00:10   #65
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,507
Kvaka22 je šta upravljanje preko Bios - a kao "osnovu" uzima temp. cpu - a,
a ako uspiješ složiti / radi upravljanje preko SpeedFan - a da kao "osnovu" uzima temp GPU - a ili neki drugi temp senzor.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 00:05   #66
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Uspio sam s Argus Monitor, no generalno nisam zadovoljan, dobio sam 4 stupnja nižu temperaturu (79 na 75) a ventilator je puhao cca 700 RPM direktno na grafičku.

Testirao za vrijeme igranja Titanfall 2, koji ubija grafičku na max postavkama, load je cijelo vrijeme preko 90%.

Mislim da grafička izbacuje previše topline u kućište da bi jedan ventilator više činio veliku razliku.
sa argus monitorom si uspio podesiti pwm ventilator spojen na plocu da radi ovisno temperaturi graficke? uopce ne vidim tu mogucnost u tom programu, samo podesavanje samog ventilatora na grafickoj
  Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 12:30   #67
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Da, uspio sam, Argus ga je prepoznao kao "chasis fan_3", jer je na taj konektor matične bio spojen. Kao referencu je uzimao temperaturu grafičke.

Sve je radilo kako sam planirao, ali nisam dobio zadovoljavajuće rezultate ni u kojem slučaju (intake ili exhaust).
sti je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 13:31   #68
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Pa 4 stupnja nize nije beznacajno na ~70 temperaturi. Sta si ocekiva, dobit 15 stupnjeva manje?

Namjesti da imas negativan tlak, da umjesto

Citiraj:
2x140mm front intake i 1x140mm rear exhaust
imas dva ispuha a 1 intake, + dodatni ispuh na bocnoj kraj graficke. Tako ce se najbolje izvlacit topli zrak. Sa viskom intakea u odnosu na ispuh si dobio vise ulaza zraka ali koji nema di izac i onda se stvara cirkus airflowa u kucistu koji izlazi samo na 1 vent.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 13:50   #69
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Probao sam i opciju s negativnim tlakom, kad sam bočni vent stavio da ispuhuje. U tom slučaju sam imao 1x front intake, 1x side exh i 1x rear exh.

Razlika u temperaturama kad bočni ventilator upuhuje i ispuhuje je zanemariva, možda 1 stupanj. To me tjera na zaključak da se u kućišu ipak ne zadržava toliko toplog zraka koji ne može izaći.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 14:27   #70
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
ja sa bocnim ventilatorom 120mm na 1200rpm ispuh dobijem -5c na grafickoj, nije to lose i ne mozes ocekivati vise pogotovo ako je na manje rpm

btw GDJE u argusu namjestavas fan curve ili mogucnost podesavanja bilo kojeg fana? ne vidim nigdje, niti u f2 settingsima. mozda program ne podrzava moju plocu, niti speedfan mi ne dopusta pristup ventilatorima. ali da je gumb podesavanja barem zacrnjen ili nesto, ali nista nigdje o podesavanju fanova


Zadnje izmijenjeno od: trpi. 26.10.2018. u 14:34.
  Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 14:40   #71
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Ni meni Speedfan nije "vidio" ventilatore, navodno poznati bug sa AM4 pločama. Na Argusu sam uspio, mislim da je išlo kao na ovom linku:

https://help.argusmonitor.com/index....ancontrol.html

(sad sam na poslu pa nemam pristup kompu)

Uglavnom, odabereš "manual controlled", a pod characteristic odabereš "GPU", te podesiš krivulju po želji. Moguće da ti ploča to ne dozvoljava, ja na svojoj mogu i 3-pinskim ventovima podešavati brzine od 40%-100% RPM.

Znam da bi trebao povećati brzinu bočnog venta da dobijem više od 4 stupnja razlike, ali nisam spreman na povećanu buku i narušenu zvučnu izolaciju kućišta, tako da za sad ostaje ovako.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 20:03   #72
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,351
Kako ponistit postavke od argusa? Isao se igrat sa fanovima i sad su stalno na 100 posto... U biosu sta gid da stavim na krivulji on vrti na 100 posto... Obrisao program i opet isto..

EDIT: UGASIO NAPAJANJE...

Zadnje izmijenjeno od: axo. 26.10.2018. u 20:23.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 21:12   #73
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
evo konkretnije mojih rezultata sa bocnim ventilatorom 120mm kao ispuh, bas sam neki dan rezao rupu na fractalu mini c i sada detaljnije testirao, razlika ipak moze biti veca

izgled:




dakle ventilator izbacuje tik do graficke

pokrenut stress test graficke furmark, ventilatori na grafickoj fiksirani na 1000rpm, msi gaming gtx1060

sa pokrivenom bocnom rupom / bez bocnog ispuha: 79c
sa bocnim ventilatorom na 450rpm (apsolutno necujno): 77c
sa bocnim ventilatorom na 1000rpm (vrlo tiho): 73c
sa bocnim ventilatorom na 2400rpm (prilicno glasno): 68c (!) 11c razlika
  Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na