Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2007., 01:54   #1
Rev
Premium
 
Rev's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Plaški
Postovi: 231
Duo vs. Quad za 2-3 godine

evo, već neko vrijeme švrljam po forumu i starim temama u potrazi za rješenjem dvojbe u kupnji proca (E6750 vs Q6600)...

i jedino što me zapravo zanima jest sama isplativost ta dva procesora...

koliku će prevagu u budućnosti Q6600 imati nad E6750 (ako ikakvu), što se tiče igara i općenito 3D renderinga...

koliko sam shvatio, Quad trenutno tuče Duo u svem osim u igrama, no budući da među trenutno dostupnim igrama nema takve koju Q6600 ne bi mogao pokrenut, a E7650 bi, zanima me da li se isplati dati 400-500 kn više za Quad ako to znači da će za 2-3 godine igre postati kompatibilne s 4-core procovima, tako da bi mi se ovaj Quad isplatio...

dakle, ima li smisla sada dati 500 kn više za Q6600...? s time da koji god proc da kupim, ne mislim mijenjati bar nekoliko godina...
Rev je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 02:18   #2
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Nema ako ti njegove perfomanse ne trebaju odma sada odma..
Za 3 godine svi sadašnji procesori će bit govno.
Za 3 godine procesori će letjeti.
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2007., 02:30   #3
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
tocno sto bladerunner kaze, nema smisla kupovati sada procesor da bi za 3 godine bio dobar jer nece bit. quad ce sigurno biti brzi, ALI ako spremis tih 500-600kn na stranu i za par godina prodas plocu proc i memoriju i dodas jos ovih 500-600kn kupis komplet novu platformu koja ce jesti za dorucak sta god ti danas kupio

evo ti primjera: a64 se pojavio pred 4 godine otprilike, pred 3 je postao dostupan masama (tako je i s quadom, na trzistu su dugo al tek sad ih se moze kupit), dok danas jedan obicni celeron 420 ocita bukvicu tom istom a64 prvom dok pocetkom sljedece godine dolaze dual core celeroni koje uopce nema smisla usporedivat s bilo kojim single core procesorom, a ti isti procesori kostaju oko 300kn

drugim rjecima uzmi e6750 ili neki e4x00 ako je mahom samo za igre jer u amaterske svrhe koristenja racunala tolko kolko je quad brzi neces ni osjetit (tak ti svedno jel otpakiravas .rar fajl za 3 ili 1.8s)
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 02:35   #4
Rev
Premium
 
Rev's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Plaški
Postovi: 231
pa da, upravo to sam i mislio...

komp bi između ostalog koristio i za igre, ali bitnije od toga bi mi bilo da za 2-3 godine ne moram strahovat dal mogu pokrenut neku igru jer mi je proc preslab zato jer je Duo, a ne Quad...jer velim, mislim kupiti komp na duže vrijeme...bez povremene izmjene komponenata...

tako da zapravo tražim komp koji bi više držao korak s vremenom...pa me zanima da li je to prije E6750 ili Q6600

:-k
Rev je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 02:47   #5
konj
Premium
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Split
Postovi: 344
Spremi 500 kn razlike na stednju na 3 godine. Za tri godine onda odes u ducan i za tu lovu kupis bar duplo brzi proc nego sto je Q6600. OK?

Edit: Mozda je ovo malo nejasno kad razmislim. Uglavnom htio sam reci ovo. Kompnente nikada ne kupuj za buducnost nego za sadasnjost. Ako kupujes za buducnost samo bezveze bacas novce. Tu nema rasprave to su cinjenice. E sad ako tebi 500 kn ne znaci bas nista i nije ti ih problem baciti kupi Q6600 iako ti u biti ne treba.
__________________
Swine graphic card!!!
Sto si pametniji na internetu to si gluplji u stvarnosti?
konj je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 09:32   #6
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Kupuj kad ti treba i sta ti treba, ako mislis drzat korak sa vremenom batali se informatike.
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 09:57   #7
$nuffy
Banned, Pygm4li0n klon
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Globe Theatre
Postovi: 5
Angry

ajde ljudi nemojte pisati gluposti

uhvatili ste se trenutačne neisplativosti quada k'o pijani plota.

Čovjek lijepo naglašava dva puta već kako želi procesor, ne koji će biti vrhunski 3 god. već koji će biti više 'time proof' u odnosu na onaj drugi..

a imho, i za 3 god. će 4 biti više od 2 zamisli matematike..

Da kupuje proc koji ga ne treba služiti više od pola god. onda bi' bez razmišljanja rekao; zaboravi Quad, ali ako taj procesor mora držati nekakav sustav na okupu sljedečih 2.5 do 3 god. onda ja kažem (uz trenutačnu cijenu Q6600) nemoj ni pomišljati o ičemu drugom'.

Jer unatoč zastarjeloj arhitekturi, niskom taktu i ostalim staračkim bolestima od kojih poboljevaju procesori nakon 2 god. službe, Quad će uvijek imati vrlo
jasan i banalan, a u to doba i puno bolje iskoristiv, kvantitativni primat nad bilo kojim duo procesorom.

u biti vi pokušavate čovjeka odgovoriti od nauma da kupuje comp na duži period, već bi trebao valjda kao pravi geek - konstantno štedit za upgrade, robovat trendovima i svakih 6 mj. rasprodavat sve za 1/3 cijene kako bi uvijek imao pilu koja je po nekim iskrivljenim standardima "aktualna"

edit* a ove tek provale sa 'oročenom' štednjom na 500 kn pa pročitajte malo najave HNB-a, tih 500 kn zajedno sa kamatama za 3 god. neće vrijedit 250 sadašnjih. Da ne spominjem što će se u odnosu na euro u tom razdoblju kuni prepolovit' vrijednost, te će možda i nestat' sa monetarne scene. I sad ti spremaj kune u banku, ili čarapu ...
$nuffy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 10:10   #8
killerbee
Wannabe Pilot
Moj komp
 
killerbee's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: High In The Sky
Postovi: 486
@Snuffy

Svi mu pokušavaju reći da će za tih 500kn razlike koja je danas između E6750 i Q6600, za 3 godine moći kupiti procesor koji će biti 3 puta brži od tog Quada. I ja se slažem s njima.

Govoriš kao da će industrija i razvoj procesora i tehnologije općenito stati na Quadu. Pa nije Quad zadnji procesor pa da je sad on kupovina za 2-3 godine. Onda će ga Celeron 1260 (ako će se tako zvati) koji će koštati 400kn pojesti.
Sada uzmi E6750 i igraj koliko te volja, jer taj procesor još dugo neće biti preslab za pokrenuti bilo što.

Ako voliš 3DMark bodove i to te napaljuje onda C2Q.
killerbee je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 11:02   #9
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor killerbee Pregled postova
kao da će industrija i razvoj procesora i tehnologije općenito stati na Quadu.
Kad pogledaš za kaj sve i u kojim situacijama se Q preporučuje, tj. u kojima se preporučival, onda bome i izgleda da drugog procesora nema, niti bude ga bilo sljedećih nekolko godina. Kolko se samo put Q preporučil za takve gluposti da to nije humano pod etiketom "zalog za budućnost". Sad kad čovek traži i pita za savjet za taj zalog za budućnost, sad odjemput nema govora o isplativosti Q6600. Svaki put se vrti se priča onak kak paše većini forumaša. Ako je u danom trenutku Q jako popularan (a je) i ako se slaže konfiguracija za nekolko tisuća kuna (najčešće varira od 7 do 10) onda je to automatski zalog za budućnost. Ali kad neko pita za kupnju procesora koji misli koristiti sljedećih 2, 3 ili 5 godina, e onda odma ide priča o neisplativosti.

Samo kolko je neisplativo da on sad kupi Q i ima ga recimo 5 godina (ili duže), a za to vrijeme masa ljudi na forumu uredno svakih 6-8 mjesci ili godinu dana kupuje i prelazi s jednog marginalno boljeg modela na drugi? Istinabog oni uvijek imaju procesor koji je u trendu, ali kad se pogleda ukupan trošak svih tih prelazaka, trošak koji je on dal za Q, te mizerna razilka u performansama naspram svih njihovih aktulanih modela i njegovog Q - lako se dolazi do zaključka kome se više isplatilo.

Osim toga famozni i tolko iščekivani Penryni ne budu po pitanju performansi toliko bolji od sadašnjih modela. Svega 2-5% (mada se po testovima govori i o samo 2-3%) razlike u performansama, ali zato imaju znatniju razliku kad je u pitanju potrošnja i zagrijavanje i to je najveća prednost. Mada najveći razlog masovnog prelaska na Penryn bude samo i isključivo clock potencijal - ništa više. Nikakve napredne i dodane instrukcije, nikakva manja potrošnja i zagrijavanje. Samo brutalan clock za surfanje i muziku, dok se s istomišljenicima raspravalja koju ploču za novi Nehalem (jer bude Penryn za njih nakon 6 mjesci šrot), koji DDR3 i dal se integrirani memorijski kontroler da moddati za bolji SuperPi.

Citiraj:
Autor killerbee Pregled postova
Onda će ga Celeron 1260 (ako će se tako zvati) koji će koštati 400kn pojesti.
Neće, ni za 2-3 god, a bome ni za deset. Celeroni 1200 serije budu jeftini i solidni procesori, s malo slabijim performansama u odnosu na E2100 modele, ali nema govora o konkurenciji Q procesorima.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 11:38   #10
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
McG je potpuno u pravu.
A64 sam imao (i još ga imam)4 godine i dan danas sve igre rade dobro bez trzanja, a vjerujem da će iduće 4 godine radit i sa E6750 i Q6600.

moj savjet je Q6600.
Bravo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2007., 12:20   #11
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 673
ja sam ti pred dvije godine dal 2600kn za ovaj procesora kaj imam

sa obizirom koliko ga koristim i za kaj ga koristim mi je totalni overkil.
ja sam sebi kupil komp da ga imam. tak da nek ga imam još 3-4 godine super.
office, net mjuza gledanje filmova, povremeno kodiranje snimljnih filmova kamerom.
jedino kaj igram je warcraft 3 i to samo dotu.nedavno je cura kupila laptop pa više ni ona na njemu ne igra simse 2. novu grafu(7900gs, prije imao x850pro) sam si nedavno kupil i to samo zato jer na nju ide full cover blok za vodeno, a za x850 nije bilo za kupiti bloka više.

mislim ovaj QC proc dojde oko 1700kn i ako misliš imati pc 4-5 godina kupi si njega.
ako se i igraš, samo dokupiš novu grafičku, a ostalo ne moraš mjenjati.
jer za 5 godina ne budeš mogel kupiti vjerojatno nikaj kaj ti pe u 775 slot. pa možda čak ni rabljeno.
a za 5 godina ti bude komp služil sve manje za igranje i nebu ti se dalo sa njim zahebavati.
možda

taj QC jede moj proc ko malu bebu vuk. a meni je moj proc meni prejak. dok sam ga kupoval isto sam si zel taj jer ga mislim imati dugo. jedino dok sam ja kupoval bila je smjena pci-E i agp. i drago mi je kaj samo uzel pci-E verziju. jedino kaj sam moram kupovati su diskovi.

moj glas QC ako ne misliš dugo dugo dirati komp.
__________________
PCE 100+kg demolition squad