Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2017., 09:38   #1
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Arrow Kako zamijeniti Micro USB?

Otišao mi je USB utor na tabletu, tj ne mogu ga više puniti (prije se punio u samo jednom položaju i prekidao). Dok sam ga otvarao, vidio sam da se već držao na samo jednom lem-u tj držaču.

Naručio sam i dobio nove (još prije), ali izgleda da ne paše jer sam kupio zaobljene držače dok je moj ravan.

moj


I imam drugi problem, ja uopće ne vidim gdje i na što će se ti mali konektori zalemiti, spojiti. Voda kao da nema.
Ima tko kakav savjet, kako da ovo izvedem?


Još malo slika:




Napomena: Ovo bi mi bio drugi put da se mijenja USB na ovom tabletu, prvi put mi je Alvin promijenio ali on je sada u gužvi.
Tablet nema poseban utor za punjenje već ide preko micro usb-a pa sada ne mogu koristiti tablet. (ovo lijevo je izlaz za slušalice)
__________________
.

Zadnje izmijenjeno od: Ag008. 27.11.2017. u 09:43.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2017., 10:08   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Nađi neki RTV servis ili servis za mobitele. Oni bi ti to mogli izvesti.
Ne znam da li još uvijek postoji, ali jedan RTV servis (Sony ako se ne varam) je bio u RK Vežica, suteren, morska strana, skroz desno (prema Lencu). A čini mi se da je i na Piramidi bio jedan (Panasonic) u onom bloku zgrada nasuprot poznatom zavoju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2017., 12:55   #3
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Bio sam sada u jednom lokalnom servisu mobitela i tip mi je rekao da su mi vodovi otpali, da nemam za što zalemit konektor. Da sada trebam naći shemu (a nisam našao za Colorfly E708) gdje taj vod počinje i povući žicu do usb konektora te je zalijepiti, igrati se sa time. A on to ne radi. Kaže da ne mogu samo povuć žicu do baterije jer treba ići preko chipa.
Kako da otkrijem koji vod ide do tog punjača?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2017., 13:05   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Pogledaj da li su na štampanoj ploči ostali 'otisci' starih vodova.
Logika mi govori da bi vodovi trebali ići prema nekakvom regulatoru napona/struje. A ti otkri koji je to čip.
btw, gledajući fotke imam feeling da bi mu najbolja destinacija bila EE otpad.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2017., 13:13   #5
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Ma to je jeftini 7" IPS tablet iz 2013. s 1Gb rama. Ali ima i HDMI, brz je u radu, ima čak i novu bateriju, mogao se i KODI na njega staviti itd.
I sada mi je glupo bacati pare, min 400-500kn na novi tablet sličnih ili istih karakteristika ako ovom "samo" usb konektor ne radi, tj ne mogu ga puniti.

Kako da otkrijem gdje je taj "vod" i gdje ide, kako uopće liči regulator struje. Je li to ovo odmah nakon čipa za zalemiti. Ja samo vidim smeđe ostatke gdje je prije bio vod za zalemiti.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2017., 13:19   #6
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Samo ima jedna stvar u cijeloj priči, ako si već dvaput otkinuo konektor, vjerojatno ćeš ga otkinut opet. Trebao bi poradit malo i na tome, jer zaleimt tak nešto sitno sigurno nemožeš pet puta, a možda ni treći što sad hoćeš.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2017., 13:38   #7
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Sve ove godine tablet se normalno punio i radio. Ovo mi je prvi put da sam "otkinuo", prije se samo loše punio.
Onda pred jedno godinu dana, valjda se usb utor raširio, morao si kabel punjača malo nagnuti u lijevu stranu da gura prema gore taj konektor ili ga okrenuti naopako.

Javio sam se Alvinu s ovog foruma, rekao mi je nema problema, lako on to zamijeni. Nije mi ništa rekao da su vodovi razbijeni.
I za jedno 2-3 tjedna ga vraća, puni, ali nakon 2 dana opet uopće ne puni.
Nakon toga ga je popravio (istina nije se javljao tjednima i tjednima na mobitel no na kraju sve ok) i radio mi je opet godinu dana bez problema. Normalno se punio 5V/1.1A.

Sada sam ga išao otvoriti, da vidim jesam li kupio dobar novi konektor i vidim da se drži samo na jednom držaču te je tada otpao i desni dok sam vadio vide te mi je u ruci.
Da li je taj vod od prvog dana u banani, ne znam. Ali volio bi da mi opet drži godinu dana konektor, kada se moglo prošli put staviti.
Možda i na neki zaobilazni način, možda nekako direkt na bateriju (kupljena je i nova baterija koja ima razne zaštite) itd?

EDIT: Našao neki kineski servis koji ima iste slike kao moj tablet;
https://item.taobao.com/item.htm?spm...id=42277379471
__________________
.

Zadnje izmijenjeno od: Ag008. 27.11.2017. u 13:49.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2017., 15:49   #8
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Kao što vidiš, lemno mjesto je dosta uništeno, vodovi zguljeni, noćna mora za radit na nečemu takvom, ali ako se ima volje, vjerojatno se može popraviti
Trebaju se locirati minimalno vodovi od regulatora + i -, sve dobro očistiti, naći prekinuti PCB vodovi, skinuti lak i zalemiti žičice do konektora
Na kraju, najvažnije, fiksirati konektor dvokomponentnim ljepilom jer će odmah otpasti
Ona uha sa strane konektora služe za fizičko učvršćenje konektora na PCB, ali najčešće se prilikom upotrebe otkine bakreni dio PCB-a za koji je uho zalemljeno, tako kada zamjeniš konektor više ga nemaš za što zalemiti.
Najbolje osiguranje kod usb konektora je through hole rupa u koju ulazi dio metala i lemi se s druge strane
Inače, slike su dosta mutne, jel nije regulator onaj mali kockasti dio odmah iznad USB konektora?
trex je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2017., 11:08   #9
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Imam pastu za lemljenje, probati ću to malo očistiti.
A da, možda je taj mali regulator točno iznad, evo fotke.
Htio bi ono što mi je Alvin prije uspio, da ga samo mogu puniti.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2017., 12:41   #10
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
To nije regulator.
Vanjske su ti napajanje. Prvi put kada si poslao tablet, vodovi su bili ok na ploči ali konektor ste oštetili. Kada si ga reklamirao, u stvari ste počupali konektor skupa s vodovima.
Prespojio sam s vodovima samo napajanje, konektor sam dodatno fisksdirao s druge strane. Ako to tako ne napraviš a budete ga koristili kako ste do sada, vjerovatno ti to neće dugo izdržati.
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2017., 14:14   #11
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Samo vanjske?
Kada si prvi put popravio, punio se cca jednom dobro, pa nakon trećeg puta je opet prekidao pa samo u jednom položaju ako držiš napeto prema gore (identično kao slano) i na kraju nikako, onda si ga drugi put savršeno napravio i evo, već godinu dana je bez problema bio.
Prije mjesec dana je opet počeo zezati da na pola punjenja padne s 1.1A naglo na 0A i piše da se puni (pa ga moram odspojiti) ili da u ni jednom položaju se ne puni pa se isprobavalo da ga se okrene naopako (ekran prema dolje) pa se puni ili da usb konektor nije do kraja uguran, itd. Te najnovije, uvijek 0.00A.
I išao sam otvoriti plastiku, vidio da se na samo jednom držaču drži, slika;

Umetnio usb kabel i držao prstom konektor prema dolje, isto 0A.
I dok sam vadio usb kabel (a nije bilo ni plastike tj zaštite da se ne ivuče cijeli konektor sam zajedno s kabelom izvukao i cijeli konektor)

Jedna nogica je bila zalemljena za vod krajnje desno, 2-3 prislonjena i 4 nogica savinata uz konektor 5 odcvikana. Ili je otpala u međuvremenu ili što?
Sada bi trebao zalemiti vanjske (čak i ima na ploči malo lema i srebrno je)
evo otpalo

Tj htio bi napraviti ono što mi je alvin prošli put napravio (taman dovoljno) i što je držalo godinu dana.

Btw ovo mi je uber super idilično kako da ispadne (s kineskih foruma prijedlog kako učvrstiti)

no nemam ideju kako učvrstiti dolje tako i nemam ideju što s ovim zavijenim bočnim držačem (a prije je bio ravni)

i nemam ideju mogu li još zeznuti ovaj lem i vod koji je još tu na vanjskim svojim "igranjem".
Probati ću ići u centar grada, SmartDoctor servis, imaju dobre komentare na fejsu. Asos (Andrea) je netko komentirao da nije pouzdan.
https://www.facebook.com/smartdoctor...46741602230736

Ovo je odlična tema za ostale, jer vjerujem da će se i nekom drugom kad-tad isto otići usb konektor na mobu/tabletu.
Šteta za ovog kineza, sve druge punim s istim punjačem (uz mjerenje V/A) samo s ovim problemi.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote