Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.02.2021., 18:53   #61
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,861
Prvo bih se zahvalio kolegi @Neo-ST za opširan odgovor koji mi je puno toga pojasnio (ostalima sam se već prije zahvalio da se ne bi naljutili da samo Neo-u zahvaljujem

Pogledao sam sve videe od Crypto Hrvatska i stvarno je jako zanimljivo i jako puno sam naučio. Ovdje mogu ipak još jednom zahvalit kolegi Geronimu što me uputio na kanal.

Napisat ću neka svoj zapažanja pa me slobodno ispravite ako sam krivo skužio. Također će biti i nekih pitanja kroz zapažanja, a i općenito pitanja što me još zanima.

Što se tiče majnanja Bitcoina, ako sam dobro razumio, može se majnati maksimalno 12.5 Bitcoina dnevno (svi na svijetu) što znači da se težina ili vrijeme majnanja povećava kako se povećava broj majnera pa tako dns nečiji majning rig (koji je, bzvz pišem, plaćen 30000kn) može izmajnat 50$(opet bzvz pišem), a sutra, zbog toga što je u svijetu odjednom milijun novih majnera, samo 20$. Znači isplativost i zarada samog majnanja se može promijenit preko noći. Nadam se da razumijete što sam htio reći.

Što se tiče same vrijednosti kriptovalute i to što rudarenje daje neku vrijednost, kad sam pitao prvo pitanje u ovom topiku i napisao "Nejasno mi je da nešto digitalno što se stvara radom grafičkih kartica može imati ikakvu vrijednost" isto tako sam mislio da mi nije jasno kako rad grafičke kartice može stvarati neku novčanu vrijednost, no nisam se znao izjasniti. Po Neo-ovom postu i videima Crypto HR kanala sam zaključio, ako sam dobro razumio, da zapravo to rudaranje obavlja nekakav posao, nekakve transakcije i zbog toga budemo nagrađeni nekom novčanom vrijednosti. Ja sam mislio da to nema nikakvu svrhu, da to samo crpi snagu grafičke kartice i eto pravi te coine. Je li to slučaj i sa ovim drugim altcoinima, isto rudarenje obavlja nekakav posao samo nije kod svih obavljanje tih transakcije, nego i neke druge stvari ili?

U videu "KADA ĆU PRODATI BITCOIN?" mi nije baš jasan stav kreatora kanala gdje kaže da nikad neće prodati Bitcoin osim kada bi mu trebalo za hranu, za neku operaciju i slično. Zar nije neki cilj ulaganja u Bitcoin da si u budućnosti olakšaš život, kupiš nešto za što štediš (kuću, apartman na moru, auto, putovanja itd.). On spominje svoje nasljednike kojima će kao biti super jer on nije prodao Bitcoin.. ne znam što reći na to. Podsjeća me na onu priču o ribaru koji je upecao zlatnu ribicu i koja mu je dala novčanik da izvadi iz njega novčić kad kod treba, a on je svejedno prosio hranu čitav život i nakon smrti su mu u kući našli milijun novčića(tako nekako ide priča). Znači žao mu je bilo trošit.

Isto tako sam skužio da se na ulaganje u kriptovalute može gledati i na neki tip štednje. Npr. ja sam u banci imao štednju na 5 godina s kamatnom stopom od 2% i kad pogledam sve što su mi dodali od tih kamata i sve što su mi oduzeli (prirez, porez, naknada ova, naknada ona) skoro pa i ništa nisam dobio osim što su me tim ugovorom na 5 godina spriječili da diram te novce koje bi možda i trošio tijekom godina kad bi zagustilo. Baš nedavno mi je isteklo tih 5 godina i ponudili su mi da produžim štednju na još 5 godina, ali uz novu kamatnu stopu od čak 0.02%
Oke, nekako u banci imam sigurnost da ću barem kroz tih 5 godina dobit najmanje onoliko koliko sam i uložio, a u kriptu mogu realno sve izgubit tako da ima nekog rizika, ali je razlika ogromna. Mogao sam zaradit ogromne pare u zadnjih 5 godina da sam umješto te štednje kupovao Bitcoin za iste pare mjesečno.

Vezano opet za gore navedenu temu (štednje), zanima me mišljenje vas koji to možda radite ili imate nekog iskustva u tome, biste li radije (kao tip štednje) redovno mjesečno kupovali Bitcoin (ili neku drugu kriptovalutu, nebitno) ili biste otvorili štednju u nekoj od DEFI aplikacija što sam isti saznao u videima Crypto Hrvatska tako da definitivno više nikad neću svoje novce dobrovoljno dati banci na korištenje. Pa eto, ako ako imate kakav savjet u vezi ovoga, Bitcoin kao tip štednje ili DEFI app štednje, što biste odabrali, mane i prednosti..

Vidim da ovdje imate temu za kupovinu/prodaju kriptovaluta pa bi mogao iz videa zaključit da to obavljate preko aplikacija? Ono nađete se, prodavač skenira QR kod kupca ili obrnuto, obavite transakciju, kupac da keš i tjt, a što ako prodavač drži kripto na hardwerskom novčaniku, kako onda obavljate transakciju?

U videima se spominju hardwerski i software-ski novčanici što razumijem kako funkcionira, no spominju se i kripto kartice pa mi nije zapravno jasno kako to jedno s drugim ide, jesu li i te kartice novčanici ili kako to funkcionira, kako se prebacuju novci s hardwerskog novčanika na jednu od tih kartica?

Mogu li se različite kriptovalute uvijek mijenjati za druge, npr. Ethereum u Bitcoin i obrnuto ili ih trebamo prebacivatu u npr. € pa onda kupovati ovu drugu valutu?

Kupujete li neke jeftine kriptovalute i ostavljate ih "zaboravljene" u nadi da će za par godina buknuti?

Rekao sam na već prije da me rudarenje ne zanima, nego sam eto znatiželjan, no nakon ovih videa i još malo istraživanja sve mi je to još zanimljivije, mogućnosti štednje na taj način jer me banke totalno odbijaju sad.. i eto sad razmišljam da bi možda probao nešto s time pa ću možda zvučati kao Geronimove kolege no-coineri koji podjebavaju, a sad bi htjeli u biznis.. pa da pitam, je li isplativo više uopće rudarit na običnom PC-u s jednom grafičkom karticom bez onih mining rig-ova koje viđam po njuškalu? Npr. vidim da je isplativo s RX 5600 XT rudarit Ethereum i da se može izrudarit 5.6$ vrijednosti te kriptovalute. Iskreno, grafu sam kupio novu prije oko pola godine i ništa ne igram na njoj pa bi je možda upogonio za to ako bi itko preporučio da je to isplativo. Isto tako me zanima u vezi potrošnje struje, je li moguće procijenit koliko bi struje otišlo na to mjesečno i koliki bi zapravo bio profit. Trebam li uzeti taj fizički novčanik prije nego krenem (ne znam gdje bi se to spremalo na početku) ili uzeti software-ski novčanik itd. Ako bilo što imate za preporučit, savjet dati itd, slobodno. Znam da mogu upisati na google "how to start mining", ali uvijek mi je draže poslušati nekoga ovdje na forumu.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je online   Reply With Quote
Staro 13.02.2021., 19:41   #62
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Znači upeco si se.

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Mogu li se različite kriptovalute uvijek mijenjati za druge, npr. Ethereum u Bitcoin i obrnuto ili ih trebamo prebacivatu u npr. € pa onda kupovati ovu drugu valutu?
Da. Na burzi / mjenjačnici vidiš koji parovi postoje. Uglavnom se to odnosi na glavne crypto novčiće, tj. BTC i ETH, ali postoje i parovi s nekim drugim valutama.

Npr. par ETH/BTC znači da je to ETH tržište na kojem se trguje isključivo za BTC, ne za USD ili EUR. Isto tako postoje dosta njih koji su denomirani u ETH, npr. XRP/ETH.

Od ostalih denominacija sam vidio još /XRP i /TRX, ali mislim da nema puno trgovanja na tim parovima.

Znači, glavni parovi su ti denomirani u fiat valutama (USD, EUR itd.) ili stable coins koji predstavljaju fiat (USDT, USDC itd.), /BTC parove ćeš naći bez problema, /ETH nešto teže, ostale rijetko.

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Kupujete li neke jeftine kriptovalute i ostavljate ih "zaboravljene" u nadi da će za par godina buknuti?
Ovo bi bilo dobro da ima preporuka na forumu. Osobno sam samo jednom kupovao, i to BEST koji je exchange coin od mjenjačnice Bitpanda. Kupio po 0,12€ u kolovozu 2019., pao na 0,06€ čim je na burzu izašao, kasnije dobio nešto gratisa, nešto nadokupio, uglavnom mi je ulaz bio 0,076€ u konačnici. Jučer prodao po 0,86€ ili 11X većoj cijeni i isplatio si EUR. Mislim da je to u konačnici bilo dobro ulaganje.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.02.2021., 20:14   #63
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Što se tiče majnanja Bitcoina, ako sam dobro razumio, može se majnati maksimalno 12.5 Bitcoina dnevno (svi na svijetu) što znači da se težina ili vrijeme majnanja povećava kako se povećava broj majnera pa tako dns nečiji majning rig (koji je, bzvz pišem, plaćen 30000kn) može izmajnat 50$(opet bzvz pišem), a sutra, zbog toga što je u svijetu odjednom milijun novih majnera, samo 20$. Znači isplativost i zarada samog majnanja se može promijenit preko noći. Nadam se da razumijete što sam htio reći.
//
ako sam dobro razumio, da zapravo to rudaranje obavlja nekakav posao, nekakve transakcije i zbog toga budemo nagrađeni nekom novčanom vrijednosti. Ja sam mislio da to nema nikakvu svrhu, da to samo crpi snagu grafičke kartice i eto pravi te coine.
1. https://www.investopedia.com/bitcoin-halving-4843769
2. https://www.investopedia.com/terms/d...currencies.asp


Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Je li to slučaj i sa ovim drugim altcoinima, isto rudarenje obavlja nekakav posao samo nije kod svih obavljanje tih transakcije, nego i neke druge stvari ili?
Transakcije se moraju nekako verificirati i upisati u blokove preko nodova.
Prije je dominantan način verificiranja bio PoW mehanizam, odnosno "rudarenje" računalima.
Danas se sve više odmiče od toga i prelazi se na tzv. PoS mehanizam.

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
U videu "KADA ĆU PRODATI BITCOIN?" mi nije baš jasan stav kreatora kanala gdje kaže da nikad neće prodati Bitcoin osim kada bi mu trebalo za hranu, za neku operaciju i slično. Zar nije neki cilj ulaganja u Bitcoin da si u budućnosti olakšaš život, kupiš nešto za što štediš (kuću, apartman na moru, auto, putovanja itd.). On spominje svoje nasljednike kojima će kao biti super jer on nije prodao Bitcoin.. ne znam što reći na to. Podsjeća me na onu priču o ribaru koji je upecao zlatnu ribicu i koja mu je dala novčanik da izvadi iz njega novčić kad kod treba, a on je svejedno prosio hranu čitav život i nakon smrti su mu u kući našli milijun novčića(tako nekako ide priča). Znači žao mu je bilo trošit.
Nisam gledao video, ali kada će netko prodat svoj crypto je sasvim njegova odluka...
Obično ljudi koji ne namjeravaju prodati brzo se smatraju "hodlerima", odnosno čuvaju svoj crypto jer smatraju da može odraditi još mnogo.
S obzirom koliko ljudi uopće razumije crypto, i koliko ga ima, rekao bih da smo zaista još na početku adopcije, pa vjerojatno tako i ostali razmišljaju i ne žele još prodati.
Recimo 90ih su dionice Oracle-a (Java) radile isto šta i crypto danas. Ljudi nisu znali uopće šta je to i čemu to, pa se ulagalo, pa se prodavalo...velike oscilacije. Tek nakon 10ak godina je Oracle krenuo naglo gore i skočio toliko da je prijašnjih 10 godina na karti izgledalo kao kap u moru.
Prouči malo njihovu kartu, usporedi period npr. od početka do 1996-e, pa pogledaj nakon toga. To su faze kroz koje early tech prolazi. Crypto je early tech.
https://www.macrotrends.net/stocks/c...-price-history

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Isto tako sam skužio da se na ulaganje u kriptovalute može gledati i na neki tip štednje. Npr. ja sam u banci imao štednju na 5 godina s kamatnom stopom od 2% i kad pogledam sve što su mi dodali od tih kamata i sve što su mi oduzeli (prirez, porez, naknada ova, naknada ona) skoro pa i ništa nisam dobio osim što su me tim ugovorom na 5 godina spriječili da diram te novce koje bi možda i trošio tijekom godina kad bi zagustilo. Baš nedavno mi je isteklo tih 5 godina i ponudili su mi da produžim štednju na još 5 godina, ali uz novu kamatnu stopu od čak 0.02%
Oke, nekako u banci imam sigurnost da ću barem kroz tih 5 godina dobit najmanje onoliko koliko sam i uložio, a u kriptu mogu realno sve izgubit tako da ima nekog rizika, ali je razlika ogromna. Mogao sam zaradit ogromne pare u zadnjih 5 godina da sam umješto te štednje kupovao Bitcoin za iste pare mjesečno.
Sve šta si zaradio držeći lovu u banci, dobivajući njihovu "kamatu", ti je pojela inflacija...tako da si zapravo u konstantnom gubitku.
Čak i pitanje sigurnosti je upitno. Osim šta banke redovito propadaju kada se desi velika kriza (ako ih države ne izbave, tj. porezni obveznici, tj. opet ti), također redovito imaju tehničkih poteškoća, a za razliku od crypta, imaju radno vrijeme. Crypto ti je dostupan 24/7/365.
Tako da...rizik ti je prisutan svugdje, ali ga možeš svesti na minimum.
Ako misliš štediti s cryptom, onda trebaš dobro proučiti gdje misliš držat lovu i kako. Samo držati u walletu? Staviti u neki DEFI ili CEFI? O kakvoj se firmi radi, kako stoje, jesu li likvidni, kakvi su im mehanizmi zaštite, imaju li osiguranje, itd. ?

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Vezano opet za gore navedenu temu (štednje), zanima me mišljenje vas koji to možda radite ili imate nekog iskustva u tome, biste li radije (kao tip štednje) redovno mjesečno kupovali Bitcoin (ili neku drugu kriptovalutu, nebitno) ili biste otvorili štednju u nekoj od DEFI aplikacija što sam isti saznao u videima Crypto Hrvatska tako da definitivno više nikad neću svoje novce dobrovoljno dati banci na korištenje. Pa eto, ako ako imate kakav savjet u vezi ovoga, Bitcoin kao tip štednje ili DEFI app štednje, što biste odabrali, mane i prednosti..
Ako možeš, oboje.
Ja osobno koristim Celsius (u mom sigu), pa možda nisam skroz objektivan, ali do sada nikakvih problema s njima, isplata ide redovito, trenutno daju 12.5% godišnje kamate na stable coine. Strpaš npr. 1000 USDC ($1000) kod njih i na to dobivaš 12.5% godišnje u USDC-u.
Izbjegao si rizik volatilnosti ostalih kriptovaluta, kamata je "malo" veća od tvoje lokalne banke koja ti daje 0.2% i lova ti je dostupna stalno. Sada će dati korisnicima i opciju da dodatno osiguraju svoju lovu za određeni postotak, a uskoro izbacuju i karticu za koju kažu da će biti potpuno bez ikakvih fee-jeva i kao nijedna trenutno na tržištu, tako da ćeš vjerojatno moći svoj novac jednim klikom prebaciti na karticu i trošiti ga / predići na bankomatu kad god ti zatreba.

Bez obzira na njih, i drugi projekti odlično napreduju (trenutno recimo koristim crypto.com karticu) i budućnost će biti stvarno interesantna po pitanju kriptovaluta, već sada je toliko boljih opcija dostupno od tradicionalnih banaka da ja sve manje vidim smisao u korištenju istih.

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Vidim da ovdje imate temu za kupovinu/prodaju kriptovaluta pa bi mogao iz videa zaključit da to obavljate preko aplikacija? Ono nađete se, prodavač skenira QR kod kupca ili obrnuto, obavite transakciju, kupac da keš i tjt, a što ako prodavač drži kripto na hardwerskom novčaniku, kako onda obavljate transakciju?
Ledger je jedan od hardverskih walleta.
https://www.youtube.com/watch?v=l4UYyiSlWIA

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
U videima se spominju hardwerski i software-ski novčanici što razumijem kako funkcionira, no spominju se i kripto kartice pa mi nije zapravno jasno kako to jedno s drugim ide, jesu li i te kartice novčanici ili kako to funkcionira, kako se prebacuju novci s hardwerskog novčanika na jednu od tih kartica?

Mogu li se različite kriptovalute uvijek mijenjati za druge, npr. Ethereum u Bitcoin i obrnuto ili ih trebamo prebacivatu u npr. € pa onda kupovati ovu drugu valutu?
Kartice su samo sredstvo plaćanja fiatom, i trenutno isključivo fiatom. Fiat je inače ovaj naš, tradicionalni novac. Ne postoje još de facto crypto kartice, tj. ne postoji još mehanizam da nešto platiš direktno svojim cryptom.
Uvijek ide konverzija u USD/EUR/HRK prije nego platiš nešto karticom.
To su obične Visa ili Mastercard kartice, i oni primaju samo fiat.
Firme poput crypto.com npr. imaju dogovor s njima, Visa njima da karticu, a ti u crypto.com aplikaciji imaš wallete u koje stavljaš crypto. Nakon toga moraš taj svoj crypto prodati u EUR prvo, pa ga prebaciti na karticu (to je debitna kartica pa se radi top-up, napuniš je s koliko hoćeš love). Onda nakon toga još imaš konverziju iz EUR u HRK kada ideš platiti nešto s tom karticom kod nas.
Također u njihovoj aplikaciji imaš mogućnost zamijeniti crypto u neki drugi crypto.

Crypto se može direktno mijenjati za drugi crypto ako za njih postoji taj par na burzi.
Npr. želiš Bitcoinom kupiti Ethereum, treba ti ETH/BTC par, i on postoji:
https://www.binance.com/en/trade/ETH_BTC?layout=basic

Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Rekao sam na već prije da me rudarenje ne zanima, nego sam eto znatiželjan, no nakon ovih videa i još malo istraživanja sve mi je to još zanimljivije, mogućnosti štednje na taj način jer me banke totalno odbijaju sad.. i eto sad razmišljam da bi možda probao nešto s time pa ću možda zvučati kao Geronimove kolege no-coineri koji podjebavaju, a sad bi htjeli u biznis.. pa da pitam, je li isplativo više uopće rudarit na običnom PC-u s jednom grafičkom karticom bez onih mining rig-ova koje viđam po njuškalu? Npr. vidim da je isplativo s RX 5600 XT rudarit Ethereum i da se može izrudarit 5.6$ vrijednosti te kriptovalute. Iskreno, grafu sam kupio novu prije oko pola godine i ništa ne igram na njoj pa bi je možda upogonio za to ako bi itko preporučio da je to isplativo. Isto tako me zanima u vezi potrošnje struje, je li moguće procijenit koliko bi struje otišlo na to mjesečno i koliki bi zapravo bio profit. Trebam li uzeti taj fizički novčanik prije nego krenem (ne znam gdje bi se to spremalo na početku) ili uzeti software-ski novčanik itd. Ako bilo što imate za preporučit, savjet dati itd, slobodno. Znam da mogu upisati na google "how to start mining", ali uvijek mi je draže poslušati nekoga ovdje na forumu.
Ovo pak spada pod Mining temu, pa rađe pitaj tamo.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=284468

Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2021., 20:29   #64
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
@mirkopoter,
svaka cast da si sjeo i pogledao vedo-e. vjeruj mi jedan si od rjetkih.
vidim vecinu su ti decki odg.
ja cu samo rec svoj komentar na kad prodati. svako ima svoj cilj. neki su zaludeni hodleri koji ga "nikad nece" prodati, neki vjeruju u tech, a neki imaju neki cilj. meni je osobno cilj da mi naraste toliko da sa ovim sto ga trenutno imam mogu kupiti stan jer u duznisko ropstvo kod banaka ne ulazim nikad vise pa makar spavao ispod mosta.
dal ce se to desiti ikad, a mogu se nadati samo. nada je ku*va, al nekad nas i iznenadi. vidi samo zadnja 2 mjeseca sta se desilo sa cryptom ;-).
sretno
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2021., 10:42   #65
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Isto tako sam skužio da se na ulaganje u kriptovalute može gledati i na neki tip štednje. Npr. ja sam u banci imao štednju na 5 godina s kamatnom stopom od 2% i kad pogledam sve što su mi dodali od tih kamata i sve što su mi oduzeli (prirez, porez, naknada ova, naknada ona) skoro pa i ništa nisam dobio osim što su me tim ugovorom na 5 godina spriječili da diram te novce koje bi možda i trošio tijekom godina kad bi zagustilo..
Kod izračuna kamate štednje moraš oduzeti i inflaciju, jer kako rastu cijene proizvoda, stanarine, režija i svega oko tebe tako tvoj novac manje vrijedi. "Štednjom" u banci si uštedio gotovo ništa
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Rekao sam na već prije da me rudarenje ne zanima, nego sam eto znatiželjan, no nakon ovih videa i još malo istraživanja sve mi je to još zanimljivije, mogućnosti štednje na taj način jer me banke totalno odbijaju sad.. i eto sad razmišljam da bi možda probao nešto s time pa ću možda zvučati kao Geronimove kolege no-coineri koji podjebavaju, a sad bi htjeli u biznis.. pa da pitam, je li isplativo više uopće rudarit na običnom PC-u s jednom grafičkom karticom bez onih mining rig-ova koje viđam po njuškalu? Npr. vidim da je isplativo s RX 5600 XT rudarit Ethereum i da se može izrudarit 5.6$ vrijednosti te kriptovalute. Iskreno, grafu sam kupio novu prije oko pola godine i ništa ne igram na njoj pa bi je možda upogonio za to ako bi itko preporučio da je to isplativo. Isto tako me zanima u vezi potrošnje struje, je li moguće procijenit koliko bi struje otišlo na to mjesečno i koliki bi zapravo bio profit. Trebam li uzeti taj fizički novčanik prije nego krenem (ne znam gdje bi se to spremalo na početku) ili uzeti software-ski novčanik itd. Ako bilo što imate za preporučit, savjet dati itd, slobodno. Znam da mogu upisati na google "how to start mining", ali uvijek mi je draže poslušati nekoga ovdje na forumu.
Ako si n00b, a jesi (NHF) ili ti se ne da zezati pretjerano (kao meni) skini Nicehash i počni majnati. Stavlja ti se sve na njihov novčanik, a prebacivanje na Coinbase je besplatno. HW novčanik ti ne treba, barem ne za početak.

Što se struje tiče, ako si na Bijelom tarifnom modelu (skuplja tarifa preko dana, jeftinija preko noći) (provjeri si na računu jesi li na tom tarifnom modelu), i ako ti PC dok majna povlači ajmo reći 150W iz utičnice, potrošnja ti je ovakva:

150w * 14h = 2100W * 1,1kn = cca. 2,3kn
150w * 10h = 1500W * 0,6kn = cca. 0,9kn

Znači ukupno oko 3 kune dnevno za mining...
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2021., 12:52   #66
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,861
Hvala kolege @Libertus, @Neo-ST, @geronimo_2 i @tiki66


Imam jako puno materijala za proći, provjeriti, proučiti itd pa se vjerojatno ne čujemo neko vrijeme


Kad i ako upogonim nešto ili kupim nešto javim se s rezultatima da prodiskutiramo
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je online   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 10:14   #67
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Nakon stalno "budem", htio bih napraviti račun.
ALi nema fucking šanse da nekom tamo negdje šaljem svoju sliku, presliku osobne ili putovnice (profesionalna deformacija ccc..)


Da li je to na SVIM tim stranicama isključivo potrebno?
Da znam ako je, da si više ne razbijam glavu time
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 10:19   #68
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Koliko sam gledao i ja sam radio accounte po raznim tim mjenjačnicama, da. Sve "najsigurnije" i najpopularnije traze slike dokumenta + račune banke i/ili režija.

A one koje to ne traze (ako ih ima uopće) nebi ni prismrdio. Sada je još dobro, nekada si morao i online intervju imati
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 10:21   #69
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Sve im mogu dati osim osobnih dokumenata i svoje slike.
Ok, riješio si me brige, hvala
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 10:30   #70
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
a gle, onda mozes zaboraviti na crypto i na mjenjacnice AFAIK.
neznam zasto te toga strah toliko, mislim jedan bitstamp ima sve zive certifikate/dozvole/osiguranja i pod kontrolom je EU.
kuzim tu paranoju oko dokumenata jer sam i sam takav, ali suradnju sa provjerenim i sigurnim mjenjacnicama mozete zaboraviti ako vam je to problem.
nije da mjenjacnice to traze nego im je vlast to nametnula i moraju se drzati toga.
KYC, AML i ostala s*anja tu vode glavnu rijec AFAIK.
bar dok DEXes ne zazive kak spada kad cemo bankarskom sektoru dati ovo :



mene bi osobno bilo strah ici na neke obskurne mjenjacnice i tamo slat slat/drzat lovu. a da ne govorimo o tome da ove malene nemaju pokrice i osiguranja pa ak budu hackani, nebute vidjeli lovu sto kod ovih jakih nije slucaj.

geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2021., 11:09   #71
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Jednog dana ću ti objasniti, ako još bude svijeta.cc..

Nije paranoja, to je iskustvo.

Također nikome ne preporučam da šalje internetom kopije svojih dokumenata tamo nekome koji danas je, sutra nije

Što to znači uopće provjerena i sigurna, jaka mjenjačnica...
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 11:20   #72
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Sve 5. Kuzim ja tebe. Nebi ni ja da nisam morao.
Provjerene u smislu isto ko i banka, tam te nije strah dat dokumente?
Prouci bitstamp.

i nemoj ovo shvatit kao nagovaranje na nesto, ni ostali ovdje isto.
stovise preporucam da ne ulazite u sve ovo pogotov ako se nemozete striktno drzati pravila no 1 i 2:

No1: never invest money that you can't afford to lose
No2. never forget No1.

mnogi kazu da to prihvacaju i onda ih ponese pa naprave s*anje.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 11:25   #73
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
U banci ajem dokumente fizičkoj osobi. Isto nikad ne šaljem emailom dokumente. Isto neki dan životno osiguranje me traži da pošaljem kopiju osobne-rekoh im da ni policiji to ne šaljem na taj način cccc..

U svakom slučaju, hvala na objašnjenju
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 12:06   #74
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
a dobro. ti si par stepki iznad mene, a ja sam prilicno visoko na stubistu paranoje .
nego jel tebe to strah slati emailom zbog hackiranja emaila ili nesto drugo? jer ja osobno nikome nebi preporucio da za bilo sta financijsko/crypto koristi "nesigurne" email servise poput googl-a, yahoo-a i sl.
isto tako od raznoraznih fačabuka, tvitera, what's-upova ovih i onih mi se dize kosa na glavi. tome nema mjesta na uredajima koji se koriste za crypto IMO.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 12:25   #75
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Nakon stalno "budem", htio bih napraviti račun.
ALi nema fucking šanse da nekom tamo negdje šaljem svoju sliku, presliku osobne ili putovnice (profesionalna deformacija ccc..)


Da li je to na SVIM tim stranicama isključivo potrebno?
Da znam ako je, da si više ne razbijam glavu time
Crypto možeš kupiti na 100 drugih načina mimo burzi...
1. Bitcoin store dućan... uzet će ti proviziju ali neće dokumente
2. Bitcoin bankomat
3. Tržnica ovdje
4. U 4 oka
5. Zamoliš prijatelja ako ima račun na burzi da ti kupi

itd...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 12:33   #76
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Kupi od nekog drugog preko tržnice. Svako tko ti to bude htio napraviti će ti uzeti neku proviziju.

Problem je veći kada ti budeš htio taj crypto prodati, treba naći nekoga tko želi na taj način kupiti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 11:47   #77
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,208
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
a dobro. ti si par stepki iznad mene, a ja sam prilicno visoko na stubistu paranoje .
nego jel tebe to strah slati emailom zbog hackiranja emaila ili nesto drugo? jer ja osobno nikome nebi preporucio da za bilo sta financijsko/crypto koristi "nesigurne" email servise poput googl-a, yahoo-a i sl.
isto tako od raznoraznih fačabuka, tvitera, what's-upova ovih i onih mi se dize kosa na glavi. tome nema mjesta na uredajima koji se koriste za crypto IMO.
Po cemu je Gmail nesiguran i koji su to servisi sigurni?
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 18:20   #78
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Kao što rekoh, paranoje nemam niti 1%
Imam iskustvo, pred penzijom sam cccc...

Ok, hvala na sugestijama.
Ne, htio sam na svoje ime, nikakvi zaobilazni putevi.
Kao što rekoh, sve podatke mogu dati, ali slat nekome kopije osobnih dokumenata, ni u ludilu.
Kao što kolega forumaš iznad mene pita....
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 20:01   #79
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Di god da se regaš, bilo exchange neki ili hoćeš neku karticu, moraš proći KYC i poslati dokumente
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 09:48   #80
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,208
Uglavnom od Krakena i dalje nista, Binance sve ekspresno odradio pred par dana.
Sto je dugorocno pametno? Kupiti BTC ili ETH sada ili ce pasti za mjesec, 2, 3. Ne kalkulira mi se sada hocu li zaraditi nesto od 50k do 100k, vec hoce li pasti na ne znam 10, 20k i onda cekati godinu, 2 sljedeci val.
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 09:50   #81
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
E jbg sada, da bi se to znalo svi bi se bogatili
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 12:19   #82
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Srdan Pregled postova
Uglavnom od Krakena i dalje nista, Binance sve ekspresno odradio pred par dana.
Sto je dugorocno pametno? Kupiti BTC ili ETH sada ili ce pasti za mjesec, 2, 3. Ne kalkulira mi se sada hocu li zaraditi nesto od 50k do 100k, vec hoce li pasti na ne znam 10, 20k i onda cekati godinu, 2 sljedeci val.
Dolar cost averaging
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 19:10   #83
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Imam oficial RVN wallet i nešto ravencoina. Za sada, plan mi je skupiti nešto bitcoina pa kupovati u dućanima koji primaju btc tipa Uzi shop, Futura itd...
Kako bi to bilo najbolje napraviti? Pretpostavljam da trebam na mjenjačnicu. Koja bi bila ok, a da radi sa rvn? Mogu li plaćati sa mjenjačnice? Trebam li raditi BTC wallet?
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 08:24   #84
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,690
Htio bih malo za probu/učenje/zabavu za sad kupiti neku kriptovalutu (kasnje možda i izrudariti).
Kupio bi nešto bitcoina i ethapple (možda monero?), ništa posebno cca 100€.
Registrirao sam se na krakenu i imam jaxx liberty wallet.
Kako sad na krakenu to kupiti?
Kupovati u eurima ili dolarima (preko zabe...)?
Čuvati kad kupim na krakenu ili prebaciti na yaxx wallet?
Pročitao sam manje više sve za početnike i ponešto sam shvatio...

Zadnje izmijenjeno od: tintin. 01.03.2021. u 08:49.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 10:08   #85
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
ja cu ti samo reci, bitcoin je kralj. onda eth i onda ADA i jos neki.
ic kupovat jedan monero, a ne uzet prije toga navedene je IMO bedastoća.
posalji sa deviznog evre na kraken i kupuj sta te volja. na njihovim stranicama odi na deposit i izaberi € (pretpostavljam da imaju FIAT deposit jer ih ja nikad nisam koristio za to. samo binance i bitstamp u mene za FIAT).
sretno.

ovo zadnje stas si pitao je no no (mislim za kraken, ako ces cuvati long term ilitiga biti HODLer).
not your keys, not your bitcoin je jedno od pravila.
daklem obavezno kod sebe, bio to software/hot wallet, paper wallet, hardware wallet, mob (not my choice).
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 17:05   #86
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
not your keys, not your bitcoin je jedno od pravila.
daklem obavezno kod sebe, bio to software/hot wallet, paper wallet, hardware wallet, mob (not my choice).
To vrijedi kada kupiš veće količine. Ako kupi 100€ BTC ili ETH, oko 15-20 će ga koštati transakcija na svoj wallet. To se apsolutno ne isplati.

Slobodno drži na Krakenu, samo digni 2FA autorizaciju.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 19:46   #87
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,690
Upravo sam podesio 2FA autorizaciju te uplatio nešto eura.
Sad samo da skužim kako podesiti kupovinu.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2021., 17:07   #88
Mattheous
Premium
Moj komp
 
Mattheous's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Dalmatia
Postovi: 203
Može li se na Krakenu dodati novac ($) preko Revoluta? Ako netko zna mjenjačnicu koja prima Revolut ili PayPal, neka ostavi link, može i referral.
__________________
Greed, for lack of a better word, is good. Greed is right. Greed works. Greed clarifies, cuts through, and captures the essence of the evolutionary spirit. Greed, in all of its forms, greed for life, for money, for love, knowledge has marked the upward surge of mankind.
Mattheous je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2021., 18:29   #89
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor Mattheous Pregled postova
Može li se na Krakenu dodati novac ($) preko Revoluta? Ako netko zna mjenjačnicu koja prima Revolut ili PayPal, neka ostavi link, može i referral.
https://bit.ly/3eB3ff6
Podržavaju Coinbase
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 22:29   #90
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Jel mi može netko objasniti taj yield farming na uniswap, aave, sushiswap itd?
Čemu služi, odakle prinosi i što spriječava kreatore tih "protokola" da pokupe sve te pare?
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na