Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2008., 18:23   #1
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
nadogradnja racunala i "repair" Windowsa XP(sp2)

bok,

dakle, ukoliko bi u komp stavio sasvim druge komponente (samo hard ostavim)

jel moguca instalacija xp-a ali u obliku "prepisivanja" vec postojeceg
(zbog novih drivera... pitanje jel bi uopce bootao da se komponente skroz promijene)

s time da podaci ostanu gore... "documents and settings" direktorij, i svi instalirani programi / fajlovi

hvala!
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2008., 19:25   #2
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Moguće je prrepisivanje, podaci bi trebali ostati ali nikako nebi preporučio takvu instalaciju, najbolje je napravit backup, formatirati sistemsku particiju i instalirati ponovo windowse...

Neki put se instalacija neće pokrenuti ako su windowsi "noviji" (bilo da su stvarno noviji ili da su sa novijim SP ili sl) pa onda imaš neprilika ali u principu ide...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.06.2008., 20:24   #3
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
s Acronis-om napraviš 2 particije, preseliš podatke i stavi win onda ponovo spojiš particije i bok...
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2008., 20:49   #4
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Dobro ti veli yedwy, moze se, ali ces potencijalno imati problema. Ako si mozes priustiti, formatiraj disk, ipak su to winblowsi. Ako oces biti freak pa zelis to ipak probati, imas dvije varijante.

prva (quick&dirty):
http://www.hardforum.com/showthread.php?t=772307

I druga:
http://support.microsoft.com/kb/824125

Prva (sysprep) je zgodna, jednom sam to radio i proslo je, ali korak nula bi bio maknuti sve drivere viska (chipset, graficka,...) pa cak i programceke tipa daemon tools koji guraju svoje zloceste drivere u system32/drivers. Nakon toga sysprep, zamijenis hardware i ako ti je dobar horoskop uspjet ces
Druga je malo bolja i sporija metoda, ali ipak preporucam ciscenje drivera prije nje. Dobra stvar je i to sto preinstalira sve windowse pa dobijes i novi hal.

U nedjelju sam na tastovom stroju
radio obje :-) Sysprep nije uspio, dobio sam BSOD nakon pola sekunde bootanja pa sam krenuo drugu metodu primijeniti. Zanimljivo, imam doma par CD-a i DVD-a sa slipstreamanim SP2 i nije mi se uopce pojavljivala ta opcija za repair windowsa. Jednostavno setup ne vidi postojecu instalaciju...zanimljivo s obzirom da su s tog CD-a dignuti ti windowsi. Onda sam uzeo origigi CD sa SP1 koji je dosao s kompom i napravio repair bez problema. Jos malo zajebancije s driverima i ponovnim dizanjem SP2 i evo stroj radi vec 5 dana. Samo me je ta zajebancija kostala cijelo jedno popodne

Inace, stari hw je bila neka Asrockica KT400 i AMD 2000+ Geforce 2MX, winxp sp2 i takva gomila softvera da je to ruzno za vidjeti...
Nova ploca je M56S-S3, X2 6400+ i opet nvidia 7200 gs.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2008., 02:05   #5
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ovo je korisno znati da se može
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2008., 08:22   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Eee meni je legalni dio na dnu stranice daleko zanimljiviji, neznam jeste li skužili ali tamo se govori o zamjeni OEM ploča i licenci i stoji da se smije zamjeniti sa drugom OEM pločom i zaržati licencu ako je od istog proizvođača, dakle ako ste sa recimo Abit IP35 kupili OEM windowse možete imati legalno licencu ako je zamjenite sa npr Abit x48, bitno je jedino da se ne mjenja ostatak računala zajedno sa tom pločom u istom mahu jer je to nadogradnja odd istog proizvođača koja se može smatrati zamjenom...

Doduše samo ako je ploča pokvarena ali ipak...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2008., 09:49   #7
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Eee meni je legalni dio na dnu stranice daleko zanimljiviji, neznam jeste li skužili ali tamo se govori o zamjeni OEM ploča i licenci i stoji da se smije zamjeniti sa drugom OEM pločom i zaržati licencu ako je od istog proizvođača, dakle ako ste sa recimo Abit IP35 kupili OEM windowse možete imati legalno licencu ako je zamjenite sa npr Abit x48, bitno je jedino da se ne mjenja ostatak računala zajedno sa tom pločom u istom mahu jer je to nadogradnja odd istog proizvođača koja se može smatrati zamjenom...

Doduše samo ako je ploča pokvarena ali ipak...

Da, taj dio je bas fora
Problem je kad ti ploca crkne nakon par mjeseci (godina) pa ne mozes vise naci istu takvu. Evo upravo smo na gornjem primjeru popusili licencu za oem winblowse kad smo zamijenili plocu :-)
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2008., 21:51   #8
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa to je upravo slučaj u kojem bi trebao imati i dalje licencu, jedino je problem ako nema ploče za taj socket jer mora biti za isti socket ona koju "dobiješ" (ili kupiš) i jednostavno od servisa zatražiš potvrdu o neispravnosti i kupip odma tamo drugu ploču i daš da ti ovjere da je to zamjena raddi kvara i voila...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2008., 13:29   #9
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
jel moguca instalacija xp-a ali u obliku "prepisivanja" vec postojeceg
(zbog novih drivera... pitanje jel bi uopce bootao da se komponente skroz promijene)
Ne bi se bootao. Promijeniš matičnu, matična ima neki drugi chipset - moraš reinstalirati OS.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2008., 14:22   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa nije baš tako jer em možeš "prepisati" i bootanjem s CDa samo instaliraš preko već postojećih em nekad možeš čak i postojeće windowse sredit da bootaju s novom pločom, naravno ne svaki put ali mogu u nekim slučajevima, naravno to nije baš preporučljivo radi potencijalnih problema ali za silu...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.06.2008., 14:06   #11
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
To "prepisivanje" je zapravo nova instalacija. Koliko sam ja njega skužio, on bi promijenio komponente, a bez reinstalacije XPa, a to baš i ne bu išlo. Osim u slučaju da te stare komponente zamijeni istima. Znači isti proizvođač, isti tip, srodan chipset. Sve osim toga i HAL neće imati pojma o čemu se radi, sustav se ne boota, moraš na reinstalaciju.

Pri instalaciji XP najprije pokušava saznati kakav BIOS ima na raspolaganju. No, iako svi noviji podržavaju ACPI, blesavi XP nekada ne skuži da se radi o ACPI BIOSu i ne instalira podršku za njega. Posljedica toga je da HAL nema podršku za ACPI pa ti se komp ne gasi kak spada. (Ovakvih problema je bilo valja milijun. ) Da stvar bude bolja, nema šanse da HAL ikako promijeniš, osim ponovnom instalacijom. Na dijelu instalacije kada te traži F6 za SCSI ili RAID controller, pikneš F5. odabereš "Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) PC" i sve pet.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2008., 18:15   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ja sam frendu (tu je na forumu nick nex) digao nf2 instalirani win xp sp2 na matsonic via km233 ploči bez reinstalacije, možeš ga pitat ako mi ne vjeruješ...

Naravno mora se poskidati drivere prije nego zamjeniš ploče inače nema šanse, kod prelaska na totalno novu platformu (tipa proc+ram+mobo+gpu) e to je već stvarno upitno ali kao i dosta toga imho pitanje sreće tj konkretne situacije...

A i nije pitao za dizanje bez reinstalla nego dal ide da mu "ostanu postavke i podaci" od starih windowsa a oni bi po defaultu trebali čuvati kad instaliraš preko starih, samo je pitanje kad ti daju a kad ne i kolko smeća će zaostat...

I zato je naravno bolje da se ide čiste instalacija i mirna bosna, siguran si kaj si stavio i to je to...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2008., 20:53   #13
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
To "prepisivanje" je zapravo nova instalacija. Koliko sam ja njega skužio, on bi promijenio komponente, a bez reinstalacije XPa, a to baš i ne bu išlo. Osim
u slučaju da te stare komponente zamijeni istima. Znači isti proizvođač, isti tip, srodan chipset. Sve osim toga i HAL neće imati pojma o čemu se radi, sustav se ne boota, moraš na reinstalaciju.
Ide, ide. Prouci malo prvu metodu koju sam gore opisao.
Imam dual boot s windowsima na taj nacin pokrenutima, stara ploca je bila nf2, a nova je nf 430/6100.
Prvo skines drivere, opalis sysprepom koji natjera windowse da na iducem bootu ponovno detektiraju sav hardver, izvrsis transplantaciju i pomolis se :-)


Citiraj:
Pri instalaciji XP najprije pokušava saznati kakav BIOS ima na raspolaganju. No, iako svi noviji podržavaju ACPI, blesavi XP nekada ne skuži da se radi o ACPI BIOSu i ne instalira podršku za njega. Posljedica toga je da HAL nema podršku za ACPI pa ti se komp ne gasi kak spada. (Ovakvih problema je bilo valja milijun. )
Pa ne znam bas za milijun, dogadja se, ali ne bas precesto
Meni se jednom dogodilo i to mojom krivicom jer sam slipstreamanjem u nliteu odabrao Standard PC :-)

Citiraj:
Da stvar bude bolja, nema šanse da HAL ikako promijeniš, osim ponovnom instalacijom. Na dijelu instalacije kada te traži F6 za SCSI ili RAID controller, pikneš F5. odabereš "Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) PC" i sve pet.


HAL-ova imas vise i neki su medjusobno "kompatibilni":
Standard PC, ACPI Multiprocessor PC, ACPI Uniprocessor PC,
Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) PC, itd.
Osim toga ima par trikova kako promijeniti HAL...imas cak i neki programcek zvani "HAL Updater"
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2008., 09:54   #14
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ide, ide. Prouci malo prvu metodu koju sam gore opisao.
Sysprep?
Kaj misliš kako instaliram OS na nekoliko stotina računala?


Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Osim toga ima par trikova kako promijeniti HAL...imas cak i neki programcek zvani "HAL Updater"
Nema kod mene vremena za ovakve trikove. To prepustim dečkima iz PC supporta neka se igraju kada uhvate vremena. U slučaju da baš naletimo na problem koji bi zahijevao reinstalaciju OSa, samo puknemo image na kantu i đenja. Korisnik za pola čuke ima funkcionalni komp.


Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
A i nije pitao za dizanje bez reinstalla nego dal ide da mu "ostanu postavke i podaci" od starih windowsa a oni bi po defaultu trebali čuvati kad instaliraš preko starih, samo je pitanje kad ti daju a kad ne i kolko smeća će zaostat...
Fak, ja sam skužio da bi on mijenjao kompletni hardver pa da mu se XP boota kao da ništa nije bilo, ali da može i reinstalacija... Pogubim se ja nekad.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2008., 10:13   #15
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
da,neki put mi je uspijevalo prebacit disk u novi komp bez dizanja sistema ali samo ako je i intel intel kombinacija,je moguće ne dizati sistem nanovo ako se prelazi sa amd na intel i obrnuto??
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2008., 23:36   #16
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Sysprep?
Kaj misliš kako instaliram OS na nekoliko stotina računala?

Supericka. PC-jada

Citiraj:
Nema kod mene vremena za ovakve trikove. To prepustim dečkima iz PC supporta neka se igraju kada uhvate vremena. U slučaju da baš naletimo na problem koji bi zahijevao reinstalaciju OSa, samo puknemo image na kantu i đenja. Korisnik za pola čuke ima funkcionalni komp.
Nema ni kod mene, a imam i ja decke koji to rade. Ja sam developer, ne zamaram se ghostanjem imagea okolo
A doma sam ionak na linuxu, u ovakvim slucajevima stroj se obicno zbuta bez greske, eventualno 2-3 text filea izmijenim
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2008., 09:28   #17
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Dobro da nisi napisao kako je tvoj tata jači od mog.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na