Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.03.2009., 17:37   #1
_Matej_
Chaotic
Moj komp
 
_Matej_'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 212
Problem s laptopom (neugodan zvuk)

Pozdrav.

Situacija je sljedeća. Iz laptopa izvire neugodan, iritirajući, visoko frekventni zvuk. Najviše se čuje iznad područja lijevo od touchpada.

Laptop je Toshiba L300D-10B i kupljen je prije otprilike 2 mjeseca (garancija je 2 godine).

Primijetio sam da se zvuk manje čuje ako je power plan pod Vistom namješten na Balanced, međutim ne nestaje. Ako je power plan na High Performance, zvuk je prilično uočljiv (u tihoj prostoriji, naravno) i računalo je, barem meni, gotovo nemoguće koristiti.

Probao sam vidjeti u čemu je stvar i jedino što sam "otkrio" je da na intenzitet zvuka utječu dvije postavke pod power settings.

Prva se nalazi pod USB settings -> USB selective suspend setting. Kada je ova postavka namještena na Disabled, intenzitet zvuka se poveća.

Druga postavka je pod Processor power management -> Minimum processor state. Ako je namješteno išta iznad 40%, računalo počinje prilično "pištati".

Sukladno tome, zvuk se manje čuje na Balanced s obzirom da su te dvije postavke pod Balanced na Enabled i 5%. Na High Performance se zvuk jače čuje jer su postavke na Disabled i 100%.

Probao sam odnijeti računalo u servis od Konikoma (tamo je i kupljeno), čovjek koji tamo radi ga je pregledao i vratio ga nazad. Rekao je da računalo radi normalno i da Event viewer u Visti ne pokazuje nikakve greške. Zvuk nije uopće spomenuo, premda sam izričito napomenuo da je u tome problem.

Sad mene zanima da li netko možda zna u čemu bi mogao biti problem i da li u Osijeku postoji službeni Toshibin servis u koji bi mogao odnijeti laptop da ga pregledaju.

Laptop radi sasvim normalno (osim što "pišti"), međutim meni to ne znači puno s obzirom da mi taj zvuk prilično smeta.

Još bih samo želio napomenuti da se zvuk u Biosu uopće ne čuje.

Ispričavam se na dužini posta i unaprijed hvala na svim savjetima.
_Matej_ je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2009., 17:59   #2
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Da ti se ne čuje slučajno ventilator kojemu su otišli ležajevi?
lowrider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2009., 20:55   #3
_Matej_
Chaotic
Moj komp
 
_Matej_'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 212
^ Ne vjerujem s obzirom da se zvuk čuje i kada se ventilator ne vrti, a recimo kada uđem u BIOS ventilator se vrti, ali se zvuk uopće ne čuje.
_Matej_ je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2009., 22:51   #4
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Koliko ja znam,tu se nalazi hard disk... E sad,kada cujes taj zvuk,pogledaj aktivnost hard diska (lampica ili preko nekog programa)...Jer vjerovatno (posto je Vista poznata po tome) nesto cijelo vrijeme "kopa" po HDD-u pa se cuje.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2009., 11:49   #5
_Matej_
Chaotic
Moj komp
 
_Matej_'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 212
^ Zvuk se čuje stalno. Mislio sam da sam napisao to gore, ali izgleda sam zaboravio.

Ja sam također pomislio da bi u pitanju mogao biti HDD (zbog lokacije izvora zvuka), ali zvuk se čuje i kada lampica aktivnosti diska ne svijetli. Također mi je sumnjivo da je u pitanju HDD s obzirom da na intenzitet zvuka utječu gore navedene dvije postavke.
_Matej_ je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2009., 12:12   #6
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Vjerovatno neka zavojnica..
Reklamiraj..
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2009., 12:39   #7
_Matej_
Chaotic
Moj komp
 
_Matej_'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
Vjerovatno neka zavojnica..
Reklamiraj..
Hvala na pomoći, ali kao što sam napomenuo čovjek u servisu je rekao da računalo radi normalno. Pretpostavljam da će ako ga ponovno odnesem opet reći istu stvar.

Citiraj:
Autor _Matej_ Pregled postova
Probao sam odnijeti računalo u servis od Konikoma (tamo je i kupljeno), čovjek koji tamo radi ga je pregledao i vratio ga nazad. Rekao je da računalo radi normalno i da Event viewer u Visti ne pokazuje nikakve greške. Zvuk nije uopće spomenuo, premda sam izričito napomenuo da je u tome problem.

Sad mene zanima da li netko možda zna u čemu bi mogao biti problem i da li u Osijeku postoji službeni Toshibin servis u koji bi mogao odnijeti laptop da ga pregledaju.
_Matej_ je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2009., 13:05   #8
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Ono sto ti cujes su odredjeni FET-ovi, ili nesto slicno oko samog procesora. Naime ja isto takav problem imam sa svojom Toshibom. Hrpa ljudi na netu se zali na taj zvuk, ali ne samo vlasnici toshibe, vec i drugih proizvodjaca i znatno skupljih modela nego sto je moj. Navodno dolazi do oscilacija nekakvih u nekim poluvodickim komponetnama oko samog procesora. Isto tako navodno uzrok tome je SpeedStep kod intela, a ima i kod amd-a nesto slicno. Neki proizvodjaci su izdali neke BIOS fixeve za taj problem,ali naravno to je samo mazanje ociju. Ja sam se pomirio sa time i to je to. Drugi puta kad kupujem lap, ispobavam ga u tihoj prostoriji sa uhom na donjoj strani. Nema druge..
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2009., 15:35   #9
_Matej_
Chaotic
Moj komp
 
_Matej_'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 212
^ Bojao sam se da bi tako nešto moglo biti u pitanju. Znači nema mi druge nego da se s time pomirim ili prodam laptop...

Da li si ti probao nositi laptop na servis?
_Matej_ je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2009., 16:08   #10
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Ne, ja nisam nosio lap na servis jer bi gao morali slati za Zg, a onda bi ga vjerojatno diobio za koji tjedan natrag sa potvrdom da mu nije nista, kao sto i nije jer radi normalno. A i na zvuk sam se navikao, ne cujem ga bas uvijek tako da nije problem veliki. Ali ako te bas jako smeta, i ako se jako cuje, onda ga teraj u servis i tocno opisi sta te smeta na njemu, sto i kako se cuje, i da se bojis da nesto ne valja sa njim unutra (dakle hardverske prirode problem-ne softver kao sto je serviser u konikomu pretpostavio gledajuci u event viewer.)
wireless_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2009., 17:17   #11
_Matej_
Chaotic
Moj komp
 
_Matej_'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 212
Ništa, izgleda ću se morati naviknuti na zvuk s obzirom da laptop inače radi sasvim normalno. Što se zvuka tiče, kada je power plan namješten na Balanced nije toliko uočljiv. Na High Performance je druga priča.

Ako mi bude toliko smetao da ne mogu normalno raditi, stavit ću laptop na prodaju. Valjda ima koji nagluhi kupac (ili netko tko koristi slušalice).
_Matej_ je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 14:23   #12
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Da stvar bude bolja, kod mene kada ubodes slisalice cuju se smetnje na njima. Tocnije cvileci sum neki, i to cini nemogucim bilo kakvo slusanje lagane glazbe na boljim slusalicama i pri manjim razinama glasnoce. Moj lap se ne cuje da "cvili" samo kada stavim u Power settingsima od Toshibine aplikacije, cpu na najmanje. Ali onda lap bude neupotrebljiv,posto se radi o jednojezgrenom celeronu. Trza i steka cak i otvaranje explorera. Toliko o kvaliteti pojedinih toshiba laptopa na nasem trzistu. Ali na greskama se uci.
wireless_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na